Euroleague Fantasy Challenge 2022-2023

Oyun ne kadar zor olursa o kadar iyi olur, az takım ve ince eleyip sık dokunacak oyuncularla iyi bir sezon olacak gibi. 2 takım çok iyi olmuş. Ben koç ve 6. adam dahil tüm değişiklikleri beğendim. Ayrıca yedekten oyuncuda ilk 5 e alabiliyoruz tabi oynamamış olması koşulu ile. Hatta kaptan değişimi bile yapabiliyoruz diye okudum. Mesela önce ilk turda oynayan oyuncuları ilk 5 e almak önemli. Sonra değiştirme fırsatımız olsun. Bu gibi değişiklikler için önemli strateji belirlemek gerekiyor. Zevkli bir yıl olsun. Zevkli bir lig olsun. Ayrıca bence klasik lig ve H2H ligi sadece birer lig olarak kurulsun ki takip etmesi kolay olsun.

Mecbur zayıf takımların koçlarını al diyor, hem de en zayıflarını. İlk hafta diye kadro kurmak zorlaşıyor ama biraz dengesizlik de var.
zayıf takım koçu alırsan -20 ye kadar yolu var...
100/11 ortalama kredi ayırabiliyoruz, oyuncuya 9 kredi demektir bu.
17 ye Micic i alırsan diğer oyuncu için 1 kredi kalır basit hesapla, ya da 17 ye Micic + 28 krediye 4 oyuncu bulman lazım...
32 krediye 2 yıldız alsa, 68 krediye koç + 8 oyuncu, 30 krediye 2 yıldızı bulsan kalanlara 70...
7-8 kredi bandında en az 5-6 tane oyuncu bulmak lazım.
Ya da, 2 tane yedek için 4 kredilik oyuncu kullanılabilir. 8 krediye 0 puan, diğer tarafta 13-14 krediye alacağın 1-2 puandan daha faydalı olabilir eğer aradaki farkı doğru kullanırsan...
2 takımdan birinde 4 kredilik 2 ya da 3 oyuncu kullanıp yer açabilirim. Diğerinde de 2 yıldız + vasat, ya da sürpriz yapabilecek isimler..

Oyun ne kadar zor olursa o kadar iyi olur, az takım ve ince eleyip sık dokunacak oyuncularla iyi bir sezon olacak gibi. 2 takım çok iyi olmuş. Ben koç ve 6. adam dahil tüm değişiklikleri beğendim. Ayrıca yedekten oyuncuda ilk 5 e alabiliyoruz tabi oynamamış olması koşulu ile. Hatta kaptan değişimi bile yapabiliyoruz diye okudum. Mesela önce ilk turda oynayan oyuncuları ilk 5 e almak önemli. Sonra değiştirme fırsatımız olsun. Bu gibi değişiklikler için önemli strateji belirlemek gerekiyor. Zevkli bir yıl olsun. Zevkli bir lig olsun. Ayrıca bence klasik lig ve H2H ligi sadece birer lig olarak kurulsun ki takip etmesi kolay olsun.
Evet, bu kısmı önemli. Biraz satranç oynar gibi de olacağız sanki bu sene.

Ben geçen sene Zaitsev ve Jokubaitis ile büyük avantaj sağlamıştım. Çok düşük kredili bu iki isim iyi puan getirdi ve toplamda sanırım 10-15 kredi kazandırmıştı. Bu sene de bu şekilde 1 isim bulabilsem... :)

Selamlar herkese,

Şu an şehir dışındayım biraz zor oluyor uğraşmak ama, bir baktım şöyle lig kurmak için. Yeni sisteme henüz adapte olamadım. Draft varmış. Herkes oyuncu seçiyor oradan lig kurdum yanlışlıkla onu sonra yaparız belki isterseniz ama esas Klasik lig ve H2H lig kurdum.

GS Basket Klasik ligi : 233D383A
GS Basket H2H Ligi : 53AE8515

Kodları yukarıda.

30 Eylüle kadar vaktimiz var. Yavaştan girersiniz isterseniz. 2 takım zaten kurabiliyoruz şimdilik. Onlarla girebilirsiniz. Eğer bulamazsanız haberleşelim.

Klasik lige 2 takimla, h2h lige 1 takimla katilalim

Son düzenleme:
Ben yanlışlıkla bir grup kurdum. GS Basket Klasik Ligi diye. Katılmak isteyen, emaillerini yollayabilir.

Ya da siz de kurabilirsiniz lig.

oyunun yeni halini tam anlayan arkadaşlara soruyorum; T1 ve T2 dediği günler, perşembe ve cuma günleri. Şimdi burada sormak istediğim: bu günler arasındaki ara dönemde(t1 maçlarının bittiği, t2 maçlarının başlamadığı zaman) transfer ve kaptan değişikliği.

Anladığım: 1- Bu ara dönemde, saha dizilişi değiştirebiliyoruz. Yedek oyuncuyu ilk beşe alabiliyoruz. İlk beşimizdeki oyuncuyu yedeğe çekebiliyoruz. Kaptanımız eğer oynamamış bir oyuncuyu seçeceksek bunu değiştirebiliyoruz.

Anlamadığım: Bu ara dönemde, 11 kişilik kadromuzda olmayan, henüz oynamamış T2 gününde maç yapacak oyuncu ve koçları, yine 11 kişilik kadromuzda olan ve maçı oynanmamış t2 gününde oynayacak oyuncu ve koçlarla takas edebiliyor muyuz?(tabii tanınmış 3 kişilik oyuncu değişiklik hakkını aşmadan)

Yani somutlaştıralım: T1 (perşembe) gününden önce 3 değişiklik hakkımız vardı. Biz bunun hepsini kullanmadık. Kadromuzda T2 gününde (cuma günü)maç yapacak olan örneğin nando de colo var. T2 turu başlamadan önce ben nando de colo'dan çıkıp(sakatmış diyelim), kadromda hiç olmayan yeni bir T2 gününde maç yapacak olan sloukas'ı alabiliyor muyum?

Özetle: bu t1 ve t2 günleri arasındaki ara dönemde kadromuzda olmayan birini kadroya dahil edebiliyor muyuz? Yoksa bu ara dönem sadece kadromuzdaki 11 kişinin yer değiştirmesinden mi ibaret?

Genel olarak oyuncular ve strateji hakkında konuşmak gerekirse: boş zamanı çok olan ve stratejik hamleler yapan oyunu kazanacak. Eski zamanlarda oyunun en önemli stratejisi: hızlı bir şekilde kredi yükseltmek ve doğru kaptan seçimiydi.

Bu sene daha sofistike bir şey yapmışlar güzel de olmuş. İngilizcem tam yeterli olmadığı için, google translete den bozma türkçe açıklama seçeneğiyle de kuralların en can alıcı yerlerini açıkçası tam anlayamadım. Örneği bir nedenle maçı ertelenmiş oyuncularla ilgili mesela iki durumdan söz ediyor: bir durumda oyuncu geçen haftalarda aldığı ortalama puanı getiriyor her ne kadar oynamamış olsa da. Diğer durumu, yani puan getirmediği durumu çözemedim.

Kuralda yazan bir ipucuya göre diyor ki bize: T1 gününde maç yapacak oyuncuları ilk beşe al, T2 gününde maç yapacak oyuncuları yedeğe al; çünkü bu durumda T1 gününde kötü yapmış oyuncuyu yedeğe çekebilirsin ve T2 gününde oynamamış oyuncuyu ilk 5 e yerleştirip daha fazla puan alabilirsin. Buradan anladığım T1 gününde maç yapacak oyuncuları yedeğe almamak lazım. Çünkü ara dönemde ilk beşe adam alman için t1 gününde oynamamış olması gerek.

Oyuncu analizine gelince: hemen hemen bu sene asvel, monaco, pana, zalgiris, milano, olimpiakos gibi takımlara transfer edilmiş ve takımda iyi rol alması beklenen amerikalı oyuncuları hiç tanımıyorum. Hazırlık maçlarının boxscore'larına da ulaşmak mümkün olmayınca kumar oynanabilir bu isimlerle.

Anadolu efes'in hazırlık maçlarını izlediğim için Petrusev'in iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum pivot bölgesinde. Olimpiyat elemelerinde izlediğim fontecchio'da laboral'de alba berlin'deki inişli çıkışlı performansının aksine çok iyi bir performans sergileyebilir. Genel olarak herkesin vezenkov, yabusele, lundberg gibi isimleri kadrolarına katacağı açık. Ucuz olarak da yunanistan milli takımında da iyi oynayan ve geçen sene oli ve pana da yavaş yavaş kemik kadroya girmeye aday olan Larenzekis ve kaselakis yedek kulübesinde yerini alır gibi duruyor.

Koç olarak da ilk hafta maccabi ve fenerin koçları djodevic ve Sfairopoulos 'un iyi tercih olduğu kanaatindeyim. Herkese başarılar.

ek: bu arada kredinin hangi algoritmayla neye göre ne kadar yükseldiği veya azaldığı nokasında hiçbir açıklamaya ben denk gelmedim. Herhalde siz oyununuzu oynayın o işe biz bakalım, bileceksiniz de ne olacak diye düşünmüşler. Oyunun bu saçmalığını düzeltemediler yine.

oyunun yeni halini tam anlayan arkadaşlara soruyorum; T1 ve T2 dediği günler, perşembe ve cuma günleri. Şimdi burada sormak istediğim: bu günler arasındaki ara dönemde(t1 maçlarının bittiği, t2 maçlarının başlamadığı zaman) transfer ve kaptan değişikliği.

Anladığım: 1- Bu ara dönemde, saha dizilişi değiştirebiliyoruz. Yedek oyuncuyu ilk beşe alabiliyoruz. İlk beşimizdeki oyuncuyu yedeğe çekebiliyoruz. Kaptanımız eğer oynamamış bir oyuncuyu seçeceksek bunu değiştirebiliyoruz.

Anlamadığım: Bu ara dönemde, 11 kişilik kadromuzda olmayan, henüz oynamamış T2 gününde maç yapacak oyuncu ve koçları, yine 11 kişilik kadromuzda olan ve maçı oynanmamış t2 gününde oynayacak oyuncu ve koçlarla takas edebiliyor muyuz?(tabii tanınmış 3 kişilik oyuncu değişiklik hakkını aşmadan)

Yani somutlaştıralım: T1 (perşembe) gününden önce 3 değişiklik hakkımız vardı. Biz bunun hepsini kullanmadık. Kadromuzda T2 gününde (cuma günü)maç yapacak olan örneğin nando de colo var. T2 turu başlamadan önce ben nando de colo'dan çıkıp(sakatmış diyelim), kadromda hiç olmayan yeni bir T2 gününde maç yapacak olan sloukas'ı alabiliyor muyum?

Özetle: bu t1 ve t2 günleri arasındaki ara dönemde kadromuzda olmayan birini kadroya dahil edebiliyor muyuz? Yoksa bu ara dönem sadece kadromuzdaki 11 kişinin yer değiştirmesinden mi ibaret?
T1 ve T2 günleri arasında kadromuzda bulunan ve oynamamış oyuncuları ilk 5 ve yedeğe almak suretiyle degistirebiliyoruz. Yani De Colo sakat ve T2 gününde ise yerine yine oynamamış T2 gününden birini kadromuzda olmak koşuluyla ilk 5 e alabiyoruz. T1 ve T2 gününden önce 3 değişiklik hakkını kullanabiliriz. Bu haklar T1 ve T2 gününde geçerli değil zaten. Yani dışardan oyuncu alamıyoruz. Kaptan değişikliğini de oynamamış olması ve kadromuzda olması koşuluyla yapabiliyoruz.

Selamlar herkese,

Şu an şehir dışındayım biraz zor oluyor uğraşmak ama, bir baktım şöyle lig kurmak için. Yeni sisteme henüz adapte olamadım. Draft varmış. Herkes oyuncu seçiyor oradan lig kurdum yanlışlıkla onu sonra yaparız belki isterseniz ama esas Klasik lig ve H2H lig kurdum.

GS Basket Klasik ligi : 233D383A
GS Basket H2H Ligi : 53AE8515

Kodları yukarıda.

30 Eylüle kadar vaktimiz var. Yavaştan girersiniz isterseniz. 2 takım zaten kurabiliyoruz şimdilik. Onlarla girebilirsiniz. Eğer bulamazsanız haberleşelim.

Klasik lige 2 takimla, h2h lige 1 takimla katilalim

Ben de şu 2 lige katıldım kodları yazıp.