Fatih Terim İstifa Etti

Ferhat Yeşiltaş' Alıntı:
[quote="Hüseyin Çıtak":2cugxs2x]Bülü Bülü gelmez inşallah !! :) Çakma Fatih Terim
İngiltere'ye gidiyormuş o, antrenörlük eğitimi alacakmış. Kulübe parçalama ve aikido tekniği falanda olabilir tabi :)[/quote:2cugxs2x]

Hakem'e nasıl itiraz edilir onu da öğrenecekmiymiş ? Yanlız Bir Sivaslıdan bunları duymak ne garip dimi...

Aragones gelsin :)

Şaka bir yana sevindim. Federasyonun azıcık vizyonu varsa yabancı kariyerli bir hoca getirir. Yalnız Riijkaard misali Daum misali değil.

Riijkaard misali olmayacağını düşünerek Lucescu olabilir diyorum.

Ertuğrul Sağlam'ın getirilmeye çalışılacağı çok kesin şu aralar. Gücünü başka yerlerden alan bir federasyonun, gücünü aldığı yerin buyruklarına karşı gelmesi beklenemez. Kabul eder etmez ama uzun zamandır bu isim için bastırıyorlar.

Sinyor Terim İstifa nedenini Oyuncularına Küfür edilmesi ve kendisine istifa diye bağırılması olarak göstermiş..Vay anasını hala diyemiyorki ben 4 senede bir milli takım oluşturamadım..Haketmeyeni takıma aldım Küfür edeni kaptan yaptım..takım içinde bölünmelere sebeb oldum..4 senede bir oyun sistemi geliştiremedim..bu yüzden istifa ediyorum..

Hala Geçmişle yaşıyorsun İmparator Terim..ama unutma bu üstüste çalıştırdığın iki takımdanda istifa ile ayrıldın..ve hayaller yıkarak..neyse yolun açık olsun

tek endişem Şimdi Terim boşta ve herseferinde adı Galatasaray ile anılacak böylelikle medyaya da gündoğdu ve Rijkaardı yıpratma çalışmalarına ağırlık verrirler artık

Ertuğrul Sağlam'ın Milli Takım Hocası olmasını isterim.
Kendisinin beyfendiliğini çok beğeniyorum.
Oyun sistemi de iyi.
Bjk'de sabır gösterilmediği kesin.
Milli Takım için dışardan hoca getirmenin pek mantıklı olduğunu düşünmüyorum Lucescu hariç : )

şte 6 senaryo!
Fatih Terim'in görevi bırakacağını açıklamasının ardından "Yeni teknik direktör kim olacak?" sorusu yanıt arıyor.

Dün gece apar topar toplanan TFF Yönetim Kurulu'nda bazı üyeler "İkna edelim. Fatih Hoca kalsın" görüşünü savunurken Terim'in yerine Euro-2012 yarışını götürebilecek isimler de masaya yatırıldı.

İşte bazı senaryolar:

UYGUN+ŞÜKÜR: Bülent Uygun teknik direktör, Hakan Şükür de menajer olacak.

ERTUĞRUL SAĞLAM: Bursaspor Teknik Direktörü'nün ismi uzun süredir Milli Takım için geçse de o, Bursaspor'da uzun vadeli hedefleri olduğunu söylüyor.

ERSUN YANAL: Boşta olması avantaj, 2005'te bu görevden ayrılmış olması ise eksisi. "Kulüp performansını Milli Takım'da yineleyemedi" deniliyor.

MUSTAFA DENİZLİ: Milli Takım için ismi uzun süre geçti. "İkinci yıl sendromu" nedeniyle Beşiktaş'ta 2010'u göremeyeceği iddia ediliyor.

TANJEVİÇ FORMÜLÜ: Basketbolda Bogdan Tanjeviç modeli futbola uygulanacak. Daum Fenerbahçe ve Milli Takım'ı birlikte götürecek. Ancak Almanya'nın başına geçecekken yaşananların bu senaryoya tepki oluşturacağı düşünülüyor.

İLLE YABANCI; FAVORİ LUCESCU: "İlle de yabancı olsun" diyenler kalbindeki sağlık sorunu nedeniyle kulüp temposunda çalışmaya artık sıcak bakmayan Mircea Lucescu'yu önerdi.

Fatih Terim'in istifası Türk milletine hayırlı olsun.Bu kolay gruptan çıkamamanın faturası birine kesilmesi gerekiyordu.Bu fatura her zaman olduğu gibi teknik direktöre kesildi ve Fatih Terim gitti.İyide oldu.Kişisel kaprisleri yüzenden, kendini dokunulmaz sanmasından dolayı beni ve birçok tanıdığımı milli takımdan soğuttu.

Daha öncede yazmıştım artık milli takıma yabancı ve kariyerli bir hoca gelmelidir.Zaten buradaki birçok kişide benle hem fikirde.İngiltere'ye baktığımız zaman yıllardır çok iyi kadroya sahip olmalarına rağmen bir türlü istenilen başarı gelmiyordu.Adamlar Capello'yu getirdi.Grup maçlarında 9'da 8 yaptılar.Keza Rusya Hiddink'le inanılmaz bir yükselişe geçti.Düne bakacak olursak Belçika'da Hollanda'lı Advocaat'ı getirmekle iyi yapmış gibi gözüküyor.Bu örneklerede bakacak olursak milli takıma kariyerli ve yabancı bir hoca getirilmelidir.Milli takım yeniden yapılanmaya gitmelidir.

Şimdi en yakın şampiyona 2012'de.Yani 2 sene var.Arkadaş Ceyhun 2 sene sonra var mı?Yok.Rüştü 2 sene sonra var mı?Yok.Ayhan ve Nihat büyük ölçüde olmaz.O zaman şu adamları milli takıma alma.Türkiye'de hiç mi genç oyuncu yok.Al bu gençleri ve üzerinde dur.Mesela çağır Aydın Yılmaz'ı, oynat.Bu işler 30 yaş üstü futbolcularla artık gitmemelidir.

Birde son birşey söyleceğim.Fatih Terim maç öncesi basın toplantısında durduk yere Bosna maçında neden tribüne gittiğini söyledi.Bu bana çok garip geldi.Hakeme 'Bravo.Başardınız' demiş.Sanki kendini haklı çıkarmaya çalışıyordu.Birde sakatlıklardan yakındı.Yuh dedim kendi kendime.80 milyonluk bir ülkenin hocası sakatlıklardan yakınıyor.Çok ilginç.

Ne Rijkaard'ı yahu.Daum'u getirsinler ne uğraşacak bir de adam milli takımla.8 de 8 yapmış Daum var iken !!

1 numaralı aday: Guus Hiddink

Terim?in istifası üzerine toplanan federasyon, yabancı hocada karar kıldı. Favori, Dünya Kupası sonrası Rusya?yı bırakacak olan Hiddink.

Federasyon Başkanı Mahmut Özgener, Fatih Terim?in görevi bırakmasıyla hemen kriz masası oluşturdu. Belçika mağlubiyetin ardından Türkiye saati ile gece 02.00?ye kadar yeni hoca için fikir alışverişi yapan Özgener ve yönetimi, göreve kesinlikle yabancı hoca getirmeye karar verdi. Kimseden yerli antrenör önerisinin gelmediği masada öne çıkan isim ise Hollandalı efsane teknik direktör Guus Hiddink oldu.

Şu an Rusya?nın başında olan 63 yaşındaki hoca için herkes onay verirken, Hiddink?in Rusya?dan sponsorlar dahil aldığı para yaklaşık 7 milyon Euro?yu buluyor. Kariyerinde neredeyse ?galibiyet sayısı? kadar şampiyonlukları ve kupaları bulunan Hiddink için ekstra kaynak yaratılabileceğini düşünen Özgener ve ekibi, gittiği her kulüpte veya ülkede başarıdan başarıya koşan Hollandalı?nın Türkiye?nin başına geçmesi için çalışmaları bugünden itibaren başlatıyor.

BU süreçte en büyük avantaj ise Hiddink?in Dünya Kupası sonunda, yani Temmuz 2010?da Rusya Milli Takımı?ndaki görevini bırakacak olması.

(Gökmen Özdemir / Vatan)

İmparator içinde milli takım içinde hayırlı olsun. Herkes Terim ve yerine gelecek olası hoca hakkında analizler yapmışlar benim deyineceğim olay ise başka..

Fatih Terim'in kariyeri başarılarla dolu ancak bu başarı yanında ki teknik kadro için söylenemez, senelerdir izleriz hocayı ama yedek kulübesindeki hangi antranör'ü kendisini ispatlamıştır? "Hep benim dediğim olsun, benden başka kişi olmasın" mantığı ile buralara geldi sayın hoca. Bizdeyken bile altına adam yetiştirmedi, hep kaprisleriyle oynadı oyunlarını.. Altında ki adamlara bakın; Oğuz Çetin, Eser Özaltındere ve göbek bağı birlikte kesilmiş Müfit Erkasap.

Terim dışında hangi birisinin sesi çıkıyor maçlarda, hangi birisini taktik verirken gördük kulübede? Cevap; hiçbirini!

İşte bizim hocanın sorunu bu, sen dört sene boyunca Galatasaray gibi bir takımda çalıştın ve o dört sene boyunca ne yaptın be hoca'm? Ondan sonra gittin İtalya'lara yine döndün o eşsiz takım Galatasaray'a sonra geçtin milli takımın başına. Baktık Terim'de değişen bir şey var mı diye? Sonuç yine hüsran! Hoca'm iyisin, hoşsun ama kaprislisin be, yani ne olurdu sanki adam yetiştirsen, ne olurdu Piontek modelini uygulasan? He hoca'm, bir yerin mi eksilirdi? Bence çok şeyler kazanırdın Fatih Hoca'm! Türkiye'de ki hocaların mentalitesi malesef bu. Bir bakın Rijkaard'a, adam oturuyor Neskens ve Puyol gibi yardımcıları taktik veriyor. Şimdi bu Rijkaard dünyaca ünlü teknik direktör değil mi? Seni İmparator Fatih Terim yapan kimdir, nedir bilmiyor musun?

Aynı şey Mustafa Denizli içinde geçerli. Bugün hanginiz Mustafa Hoca'nın yardımcılarını tanıyor, bugün hanginiz Mustafa Hoca'yı otururken yardımcılarının taktik/teknik konularda ayakta durduğunu gördünüz? Cevap, hiçbiriniz! Mustafa Hoca'da almış altına Tayfur Havutçu'yu oturtmuş kulübeye.. E ne anladım ben bu işten, bu adamlar patates çuvalı gibi oturuyor zaten, hiç bir şey yaptıkları yok! ( Teşbihte hata olmaz )

Mustafa Hoca'yı geçelim diyelim ama geçemeyiz ki. Bu iki hoca'da ülkenin en tanınmış, en başarılı ve en iyi hocaları olarak gözüküyor.. Ama dünyaca ünlü bir hoca olmak bunlarla ölçülmez, Piontek ve Kalli nasıl dünyaca tanınan TD olmuşlar hepimiz biliyoruz. Bizim bağrımıza bastığımız ve içimizden çıkardığımız bu hoca'ların da nasıl yetiştiğini biliyoruz. Sizce hangisi doğru?

Nedir bu kapris, nedir bu "hep benci" yaklaşım? Ermenistan maçından sonra görevi bıraktın diyelim, kim gelecek takımın başına? Eğer yetişseydi sağlam ve demir gibi biri hemen geçecekti başa ve şimdi hiç bu muhabbetlere girmeyecektik ama malesef bizde iş başka yürüyor.. Türk hoca'ların vizyonu, misyonu ve mantalitesi bu olmamalı, yukarıda verdiğim Rijkaard modeli olmalı. Ben gittikten sonra yerime yetiştirdiğim sağlam biri gelsin ki ülke o'nunla gurur duysun, yok hoca'm yok. Bunların hiçbiri ne sende ne Mustafa Denizli'de ne de şu piyasa gördüğümüz hocalarda var.

Dünya'da ve Avrupa'da olay bambaşka, bizde ise nasıl yürüdüğünü anlatmama bile gerek yok ama şu utanç tabloları bile bize yeter.. Şimdi Fatih Hoca'nın yerine kim gelecek diye düşünmeye başladık.

Merak etmeyelim yine bulurlar birini, Bülent Uygun mu yoksa Ertuğrul Sağlam mı gelir Allah bilir ama madem yukarıda yazdığım bütün bu olması gerekenleri yapamadık/yapmadık o hâlde kariyerli biri gelmeli milli takımın başına. Kariyer dedimse öyle eften püften kariyer değil, Daum gibi bir adamın kariyerine bakıp getirirsen yine hüsran yaşarız ülke olarak haberiniz ola.