Fatih Terim

Fatih Terim Galatasaray tarihinin sportif alanda ki en büyük efsanedir hatta Türk spor tarihininde. Buna zaten kimse itiraz etmez. Ama bu ona tapmak zorunda olduğun anlamında gelmez. Kişilik olarak sevmeyebilirsin ben mesela sevmiyorum şuan çoğu kişinin sevmediği Arda 'dan çok mu farksız kabadayılığı meşhur adamın hala da öyle. Başarısı olduğu kadar vukuatları da say say bitmez. Şuan medya ve hakemlerin gözüne batmasının en büyük nedeni geçmişi ve baskın karakteri . Kendisini teknik anlamda gerçekten bir hoca olduğunu düşünüyorum ama iki senedir şampiyon olsa da takımı teknik direktörlük yeteneklerinin kaybettiğini görmek için alim olmaya gerek yok. Kaldı ki yüksek egolu modern futbola ayak uyduramayan bir çok teknik direktör artık başarısız oluyor. Devir öğrenmeye daha aç, daha genç ve kendisini kanıtlamaya çalışan antrenörlerin devri.Mesela Graham Potter bu adamla ilk biz karşılaştık köy takımıyla eledi bizi ama kendisine karşı iyi oynayan her Türk oyuncuyu alma bağımlısı olan veya isteyen biz hiç düşünmedik. İnsanların da tuttuğu takımın başında olayların sadece futbol yönüyle ilgilenmesi istediği bir teknik adam istemesi gayet doğal bunu istiyor diye de yok vefa yok kredi sen başka takımlısın demenin bir anlamı yok.Bu ligde üstün bir futbol oynarsan tffsi de mhksı da vız gelir paşa paşa ambargo koyarsın çünkü kolay bir lig. Bende artık fatih terim bağımlılığından kurtulmak isteyenlerdenim bugün olmasa yarın bunu yapmak zorundasın.
 
Terimin bu halde olmasını en büyük nedeni bu Terimciler. Türk futbol tarihinin en başarılı teknik direktörü oluşu onu eleştirilemez kılmaz. Geldiğinden beri kaç maçta futbol oynadık? Maç sonu demeçleri de ayrı saçmalık olmaya başladı artık.
 
2 senenin şampiyonu savunması ise insanı çıldırtıyor. Kötüler arasından daha az kötü olarak şampiyon olmak benim adıma belirleyici değil. Geçen sezon Abdullah Avcı saçmalamasa ne şampiyonluğundan bahsedecektik. Sadece fazladan bir galibiyet alsaydılar şampiyonlardı. Bir önceki sezon da ise Şenol Güneş sağolsun Terim'den az olmayan egosuyla Beşiktaş'ı Trabzonspor-Fenerbahçe rekabetinin parçası yaptı ve yine önümüz başkalarının hataları sayesinde açıldı.

Elindeki takım ligin en yüksek maaşlı takımı. Oynanan futbol ancak 2 lig takımlarına yetiyor. Terim'in geçen 2 sezonda başardığı takımı dış etkilerden korumasaydı. Ben sezon başı oynanan oyunun farkındadır ona göre oyuncular alıp 2011-2012 sezonundaki gibi bir takım ortaya çıkartır diyordum lakin garip mıymıntı bir futbolu tercih etti. Ne yazık ki transfer Terim'e bırakılmayacak bir konu. Açık söylüyorum futbolcudan anlamıyor.

Ayrıca Göztepe maçı sonrası yaptığı açıklamalar gösteriyor ki Terim gerçeklikten kopmuş.
 
Beni de bu her başarıya ''ama böyle oldu'' diye girilmesi çıldırtıyor. Arkadaş bir başarıya da ''ama '' ile başlayan cümleler kurmayın yahu. Neymiş fazladan bir galibiyet alsalarmış. Oraya kadar biz az puan kaybetsek şampiyon olurduk. Hatta 2 maç fazla kazansa Beşiktaş 3 maç kazansa Trabzon halamın da bıyığı olsa amcam olurdu.

Bu sene başarısızdır bunun tartışması yok. 1,5 senede başarılı olduğunun tartışması olmayacağı gibi.

Ve bütün başarısız transferler hocanın başarılı transferler ise gökten zembille inmiş muamelesinden de vazgeçelim. Yaptığı tüm transferlere bakarız futbolcudan anlayıp anlamadığını da konuşuruz isterseniz.
 
Ünal Aysal döneminde geldiğinde Melo, Muslera, Riera, Eboue, Ujfalusi gibi isimleri getiren o kadro ile 2 yıl şampiyonluk yaşayan ŞL'de çeyrek final yaptıran Galatasaray idi.
Drogba ve Sneijder onun döneminde geldi.
Geçen sene yapılan Luyi ve Marcao transferleri onun döneminde geldi.
Fatih hocanın hatası Belhanda, Mariano ve Nagatomo'ya güvenmesi oldu. Bu 3 oyuncudan çıkmış yerlerine başka oyuncu almış olsaydık şimdi başka şeyler konuşurduk.
Babel, Nzonzi ve Seri istenilen katkıyı veremediler. Lemina, Falcao ve Andone sakatlık ile uğraştı.
Ben eğer bu sıkıntıdan çıkacaksak Allahın izniyle yine Fatih Hoca ile çıkacağımıza yürekten inanıyorum...
 
Beni de bu her başarıya ''ama böyle oldu'' diye girilmesi çıldırtıyor. Arkadaş bir başarıya da ''ama '' ile başlayan cümleler kurmayın yahu. Neymiş fazladan bir galibiyet alsalarmış. Oraya kadar biz az puan kaybetsek şampiyon olurduk. Hatta 2 maç fazla kazansa Beşiktaş 3 maç kazansa Trabzon halamın da bıyığı olsa amcam olurdu.

Bu sene başarısızdır bunun tartışması yok. 1,5 senede başarılı olduğunun tartışması olmayacağı gibi.

Ve bütün başarısız transferler hocanın başarılı transferler ise gökten zembille inmiş muamelesinden de vazgeçelim. Yaptığı tüm transferlere bakarız futbolcudan anlayıp anlamadığını da konuşuruz isterseniz.
Anlamadığımız şey şu. 1.5 senedir saha içi futbolu konusunda başarılı değil. O 1.5 senedr yaptığı her hata kadronun mevcut oyuncuları sayesinde kapatiliyordu. Tamamen kendi takımını kurunca takım hareket edemez hale geldi. Geçen sene şl grubundan çıkamamak da başarısızlıktır.
 
Peki bugün Marcao'nun durumu ne? Bu sezon geçen sezon ki performansının yarısını gösterdi mi? Drogba ve Sneijder Terim'e rağmen alındı. Özellikle Sneijder. Bize sakat Kaka'yı tavsiye etmiş. Aysal dönemi transferlerinden biri bile kendisine ait değil biliyorsunuz. O günlerde yine sessizdi çünkü berbat bir milli takım döneminden çıkmıştı. Kendisi açıklıyor "oyuncuların takımlarında durumunu bilmiyorduk". 18 milyon yıllık ücreti alan ben değilim. Florya'nın tek hakimi benim diyip oradaki ahbap çavuş yapısını da kuran ben değilim.
 
Ama böyle oldu demezseniz gerçekleri göremezsiniz. Nereden geldik nasıl şampiyon olduk bir futbol oynadıkta mı şampiyon olduk diye kendinize sormazsınız olan işte bu sezondur. Şampiyonlar Liginde yerle yeksan olmuşuz, takım futbol oynamıyor ve garip bir sorumluluk anlayışı var. Takım içinden çözüm bulamıyor ve hep transfer dönemini işaret ediyorsa kusura bakmayın Terim kötü yönetiyor demektir.
 
Saha içi futbolunda da başarılı değil tezine de katılmıyorum. Ama istikrar sağlayamadığımız kesin.

Ne Marcao ne de Lyundiama yanlış transferler. Marcao'nun sezona formsuz girmiş olması bu gerçeği değiştirmiyor.

Yukarıda yazdığıma da gelmiş konu; ''Ve bütün başarısız transferler hocanın başarılı transferler ise gökten zembille inmiş muamelesinden de vazgeçelim.'' Vazgeçemiyoruz...

son olarak evet hoca Sneijder'i listesinin 4. sırasına koymuştu. İlk sırada da Tadic vardı Kaka değil.
 
Fatih Hoca bu takıma 4 defa geldi. Kimsenin hatırlamadığı veya hatırlamak istemediği o ikinci gelişinde yaptıkları ve yapamadıklarıyla girdiğimiz krizden yıllarca çıkamamıştık. Üçüncü gelişindeki takımdan ayrılış hikayesi de malumunuz. Milli görev diye diye tüpçüyle bir olup gittiği milli takımda bir şey yapamayıp postmodern kebapçı açmak isteyen damatlarıyla geleneksel bir kebapçı baskını sonrasında lobicilikle yine geldi kulübe. Kulüpte de yine 1905 lira ve bize Avrupa gerek gazıyla başlayıp 3 milyonluk kontratlar ve rakiplerimiz şöyle böyle söylemleriyle devam ediyor.

Şampiyon olalım veya olmayalım, top oynamıyoruz. Bunu da herkes görüyor. Sürekli transferle durumu kurtarmaya çalışan bir hocanın taktik yönü zayıftır. Kendine uygun takım kurmayı anlarım ama bu bir dönem olur iki dönem olur. Fatih Hoca'nın gördüğü 5. transfer dönemi olacak neredeyse ve kaç tane de futbolcu gelip gitti bu sürede...

Takımda Seri dışında bekleneni veremeyen oyuncu yok. Kimse de çıkıp oyuncular oynamıyor demesin, cahilliğini göstermesin. Başından beridir söylüyorum, Mariano çok eksik ve temposuz. Nagatomo çoğu kişinin düşündüğünün aksine çok kötü filan değil, zaten Babel önünden gider gitmez açıldı adam. Babel baştan hataydı zaten. N'zonzi de zaten verim verebileceği bir düzende oynatılmıyor. Takımda bir sürü kaliteli oyuncu var ama bir oyun planı olmadığı için ortaya bir şey çıkmıyor. Hoca da kendi yetersizliğini oyuncuların kalitesiyle kapamaya alışmış, sürekli oyunculara çatıyor. Halbuki sezon başından beridir sürekli yan ve geri pas yapıyoruz, kimse sorumluluk alamıyor.

Takımda ne forma adaleti var, ne oyun var, ne de hocaya güven var. Prandelli bundan daha iyi bir senaryoya rağmen ilk yarı bitmeden gönderilmişti. Terim'in farkı bu işte...
 
Daha önce yazmıştım bir daha yazayım. Geçirdiğimiz 4 transfer dönemi. Gelenler/Gidenler;

2017-2018 devre arası transfer dönemi;
Gelenler; Nagatomo (Kiralık)
Gidenler; N'diaye

2018-2019 sezon başı transfer dönemi;
Gelenler; N'diaye(kiralık), Emre Akbaba, Onyekuru(kiralık), Ömer Bayram, Nagatomo
Gidenler; Gomis, Denayer, Yasin Öztekin, Latovlevici,

2018-2019 devre arası transfer dönemi;
Gelenler; Marcao, Lyundiama, Diagne, Semih(kiralık), Mitroğlu(kiralık), Emre Taşdemir
Gidenler; Ozan Kabak, Rodruiges, Maicon, Serdar Aziz

2019-2020 sezon başı transfer dönemi;
Gelenler; Falcao, Seri(kiralık), Lemina,(kiralık) Nzonzi(kiralık), Andone(kiralık), Babel, Şener, Emre Mor(kiralık), Taylan, Adem, Jimmy, Okan, Ozonwafor
Gidenler; Fernando, Diagne(kiralık), Mitroğlu, Eren Derdiyok, Ozonwafor,(kiralık) Ndiaye, Onyekuru, Semih, Sinan Gümüş

Bu seneye kadar ''kimler geldi kimler'' gitti durumu olmamış. Tam tersi sürekli eksik kalmış takım. Bir şekilde altyapıya kovduğumuz adamla çıkmışız ya da devre arası eksikleri kapatmaya çalışarak.
Doğru oldukça eleştiriye her zaman varım. Yanlış olduğunu düşündüğüme de itirazım her zaman var.
 
Son düzenleme:
Muslera Mariano Luyindama Marcao Nagatomo Nzonzi Lemina Seri Babel Belhanda Feghouli Falcao Andone. Bu takımda ne eksik mesela?

13 milyon euro bonservis bayıldığın adamı 6 ay sonra maaşını ödeyerek kiraladiniz. Ve bu elestirilecek bir sey değil :) komik vallahi ne desem bilemiyorum. Elinde Cavani Neymar ve Mbappeden sonra Fransa liginin en çok gol atan forveti var adam şut atamaz hale geldi. Bir takimda tum oyuncular kötü oynuyorsa sorun oyuncular değil. Zira Avrupa'da durumumuz malum. Lig şampiyonluğuyla kendimizi avutmaya devam edelim.

Yerden yere vurulan bedenci denilen adamın durumuna bakalim, Ndiaye 17, Gomis 6, Rodrigues 9. 2 senede getirdiğin hiçbir oyuncu kulübe 1 lira bonservis getirecek halde değil. Hala transfer masalı anlatıyor. Çözümü de 33 yaşında yürümeyi unutmuş Arda Turan ve Ben Arfa. İnsanin akliyla dalga geçmeyi bırakın rica ediyorum ya.

Millet Guardiola eleştirir, Klopp elestirir biz o niye oyle oldu diyince ne hainligimiz kalır en fenerliligimiz. Ben mi sattirdim Gomisi Emre Akbaba'yi almak için? Ben mi gecen sene Feghouliyi 15 hafta kadro dışı bıraktım? 60 yaşında adam saha içini bıraktı stadda kim yemek dağıtıyorla uğraşıyor. Avrupada oynadığımız şeyi ve oynanan futbolu görünce kimin ne olduğunu anlıyoruz neyse ki. Slavia Prag gidip Camp Nou'dan puan aliyor, dortmund'a tek kale top oynuyor biz hala saha yerleşimini cozemiyoruz ve bu elestirilecek mantikli bir argüman değil:)
 
Son düzenleme:
Evet kiraladık. Çünkü maçında ıslıklamaya 3. maçında gerek stad gerek sosyal medyadan ana avrat sövmeye başladılar. bunun adına da ''ama kötü oynayan futbolcuyu eleştiremeyecek miyiz'' koydular. Adamın takımda kalma şansı zaten yoktu.
Elindeki forvet Önce maçları fiziken çıkartacak hale bir gelsin hele de şut atıyor mu atamıyor mu konuşuruz. Sakatlığı atlatmış güçlü bir Falcao'nun son 2 maçta 2'şer golü vardı.

Bu sene ile ilgili 10 defa yazdım ama senin için bir daha yazayım Furkan; Bu takımın bu kötü halinde ki tüm sorumluluk Fatih Terim'in. Yazdığın kadronun temposu eksik. Bunu da çözecek ya da önlem alacak hoca. Bunu yapamadı. Söylemleri ile eylemleri tutmadı.

İnşallah avutmaya devam ederiz. İstediğin Avrupa başarısının yolu da kulübün mali yönden düze çıkmasının yolu da bu avuntu.
 
Club Brugge gibi bir yerde iki ayda kadro dışı kaldı adam. Bunun sorumlusu da mi isliklanmasi? 13 milyon euro verdiginiz adami ertesi sene bedava kiralayarak mi çıkacağız mali düzlüğe?

Simdi de neymis Atalay ve Mustafa sözleşme imzalamak istemiyormus. Valla zeki çocuklar 40 yaşında Selçuk hala ilk 11 oynuyor ben olsam bu adamların yerinde ben de imzalamam ki sozlesme. Selcuk stoper oynasa Ozani da zor görürdük ya neyse. Fatih Terim bana bir çözüm sunmuyor. Ağustostan beri ocak ayını bekleyin. Yardimci antrenorler malum.
 
Sana bir çözüm sunmadığını biliyorum zaten. sunamaz da. Öyle bir imkanı yok. :)

Mustafa ve Atalay da bizle imzalamayıp genç oyuncuları parlatmasıyla ünlü Fenerbahçe'ye gidecekmiş. Yolları açık olsun. Ülkede akıllı çok delinin attığı taşın peşinden koşan ne de olsa.
Bak Ozan olayına da bir şey bulacaksınız az kaldı. Aslında Fatih Terim oynatmadı başkan oynattı demeye az kaldı ha gayret. Gerçi o çocuğu da penaltı yaptırıyor diye afaroz ediyorlardı.
 
O edenlerin sorunu. Ben sözleşme imzalamiyor olmalarini takdir ederim nereye gittikleri beni bağlamaz. Genç çocukların oynamadığı yerde hala Selçuk'un oynuyor olması yetenek ve çalışma işi ise gerçekten alt yapıya kilit vurma zamanı gelmiş.

Kendisine soru sorulamaz, elestirilmez, elestirenlere her türlü sıfat yüklenir. Tek argüman da sayısal verilerde önde olmasıdır. Bu ülkede bu özelliklere sahip şahıslar çok seviliyor nedense.
 
O da soru soramayan ya da eleştiremeyen gazetecilerin sorunu. Benim değil. Tek argüman dediğin 8 şampiyonluk Avrupa da gördüğün en iyi başarıların bir kaçı bir ton kupa. Tabi tüm bunlar hep gazla oldu değil mi? haklısınız. Niye seviliyorsa
 
O da soru soramayan ya da eleştiremeyen gazetecilerin sorunu. Benim değil. Tek argüman dediğin 8 şampiyonluk Avrupa da gördüğün en iyi başarıların bir kaçı bir ton kupa. Tabi tüm bunlar hep gazla oldu değil mi? haklısınız. Niye seviliyorsa
Kim gazla ya da teknik taktik bilmiyor dedi ki? Bunlar fenerli argümanı. Arsene Wenger, Ancelotti, Mourinho teknik taktik bilmeyen hocalar mı? Sadece taktikleri eskisi gibi işlemiyor ve anlayışları eskide kaldı. Fatih Terimde de gördüğümüz bu. Nitekim oyunu okuyamıyor. Fener macinda iyi oynadık falan diyordu adam. Bahsettiğimiz sey bu.
 
Fatih hoca attığı bir tweetle kahraman olmuş bugün,bu tweetten sonra istediğin kadar başarısız ol hocam diyenler bile var,malesef Türkiye'de işler böyle yürüyor,sen futbola odaklan Fatih hoca,takımı düzelt,herkes görevini yapsın.

Yani Türkiye'de esas görevinde ne kadar başarısız olursan ol,karşı tarafa kendi kitlenin hoşuna gidecek cümleler söylediğinde herşey unutuluyor ve birden kahraman oluyorsun,büyük bir desteği arkana alıyorsun.
 
Son düzenleme:
Fatih Hoca iyi kurulmuş ama yaş ortalaması yüksek sayılabilecek bir takım devraldı. Gerekli iyileştirmeleri yapamadı, tandem haricinde hiçbir yere uzun vadeli yatırım yapamadı-tandemin de f/p'si tartışılır-, göndermemesi gereken oyuncuları gönderdi ve yaşlı olan takımın yaş ortalamasının da üzerinde oyuncular aldırdı. Kadro mühendisliği kötü, takım yönetimi çok kötü. Söylemek istediğimi belki anlatamamışımdır, bu şekilde ifade etmek daha doğru sanırım.
 

Üst