Fatih Terim

Fatih Hoca kovulmadan önce Milli Takım'a gitti. Demirören ile aramızdaki durumu herkes hatırlar. Erdoğan Demirören'in, Holding'den uzak dursun ama iktidarla da yakın olsun ki bir işe yarasın diye BJK'yı batırır batırmaz TFF'ye sardırdığı Yıldırım Demirören, Milli Takım için Fatih Hoca ile görüştü ve anlaştılar. Ünal Aysal bu işi istemediğini önce basına sızdırma yoluyla, daha sonra açıkça söyleyerek ifade etti. Fatih Hoca'nın Milli Takım serüveni başladıktan sonra lige kötü başlaması ve Şampiyonlar Ligi'nde aldığı 5 gollü yenilgi sonrasında da görevine son verildi. Görevine son verildiğinde çoktan Milli Takım ile anlaşmıştı. Burada kovulunca mecburen Milli Takım ile anlaştı gibi bir algı oluşmuş. Durum hiç de böyle değil.

Ergin Ataman ise tam tersi, Milli Takım ve Galatasaray arasında bir seçim yapmak zorunda kaldı ve Milli Takım'dan istifa etti. Bu durumu sonradan Harun Erdenay açıklamış, hatta Ataman'a epey takmıştı. Ekrem Memnun da iddialı bir koç olduğundan dolayı aslında istifaya zorlandı.

Bu basketbol forumunda hepimizin ortak şikayeti amatör şubelere gerekli desteğin verilmeyişi, tüm kaynakların futbol şubesinde toplanması değil midir? Hangimiz Ertuğrul Erdoğan'dan kendisinden 5 kat fazla para kazanan koçların çalıştırdığı 10 katı bütçesine sahip takımların üzerine çıkmasını bekledik? Fatih Terim hangi td'den düşük paraya, hangi takımdan düşük bütçeye menajerlik yapıyor? Hangi takımın menajeri şubesine bu kadar hakim? Ülkedeki dış mihraklar söylemi resmen her yere yapıştı, kullanmayan kalmadı.

Bana kalsa kesinlikle Fatih Hoca'yı istemezdim ama ultraslan ve medya gazı yüzünden kifayetsiz muhteris Dursun Özbek ve yönetimi bizi tekrar Fatih Hoca'ya mahkum etti. Kariyerinde hiçbir başarısı olmayan Tudor da aynı şekilde getirilmişti. Tudor'un gönderilme sebebi de genel oyun planı baskılı oynayacak büyük takıma uygun olduğu halde 3-5-2 denemeleri, derbilerde sinmesi ve devre arasına liderin bir puan gerisinde ikinci sırada girmesiydi. Açık ara en iyi kadro bizdeydi ancak puan durumuna yansıtamamıştık. O günden sonra ne o kadronun hakkı verilebildi ne de gerekli eklemeler yapılabildi. Para edebilecek oyuncular bedavadan kaybedildi, gelen paralar saçma transferlerle çarçur edildi. Şenol Güneş Fenerbahçe ile kavga edip kendini bitirdi de o bocalamada bir buçuk sene kavga dövüş işi götürdük. Şimdi rakipler az biraz toparlar gibi oldu ve durumu görüyoruz. Fatih Hoca ilk geldiğinde tablo çok güzeldi. Gaz verir, kaos ortamından yararlanır şampiyon yapar ve şubenin başına geçip belki iyi bir koç getirir dedik. O da Elmander gibi eski oyuncuları getirdi, görüştü ve bir şeyler olacak gibiydi. Sonra şampiyonluğun gazı ve kolay gelen CL kurasıyla gaza gelindi. Ben şu takımı izlerken heyecanlanmıyorum. Rakipler de zayıf nasılsa, belki es kaza şampiyon oluruz diye şu saçmalıkları izlemek istemiyorum.

İyi bir yönetim kurulsun. Philippe Clement gibi gelecek vadeden bir de hoca gelsin. En kötü iki senemizi kaybederiz ama bir çaba izleriz. Sürekli bir sonraki transfer dönemini beklemeyiz.
 
Hala dönüp dolaşıp aynı şeyler üzerinde konuşmaya gerek yok. Fatih Terim'in son iki senesinde bir çok transfer oldu ve takım başarısız oldu. Bende çok sevmeme rağmen hocalık işinden vazgeçmesi gerektiği tarafındayım. Ama sırf kişisel siniriniz ya da Fatih Terim'in futbol dışı görüşünden dolayı vurmak istiyorsanız, bunu kişisel sayfalarınızda yapacaksınız. Bu kadar transferle takımı mali kaosa sürükledi dersiniz, takım antrenman yapmıyor dersiniz, bu yardımcıları aldı da ne işe yarıyor dersiniz; bu tip istediğiniz her şeyi diyebilirsiniz, hakkınızdır da. Fatih Terim'in de, Ergin Ataman'ın da, Ekrem Memnun'un da Milli Takım'da çalışma sebepleri hemen hemen aynı. Üçü de branşındaki en yüksek 2-3 insandan biri. Bu insanlar da diğer meslektaşları gibi Milli Takım'ı ülkenin en yüksek ve en ulvi kurumu olarak görüyorlar. Ve burada kendi deneyimlerini ve bilgi birikimlerini konuşarak hem bu takımların başarısında rol oynamak hem de kendi branşlarını daha yukarıya taşımak istiyorlar. Bu sayede popülariteleri ve saygınlıkları da artacaklar. Olaya hala bu açıdan bakamıyorsanız, o sizin bileceğiniz iş.

Ben Fatih Terim'in futbol başkanı olmasını canı gönülden isterim. Yeterliliği bence yeter ama tabi ki bu durum da tartışılabilir. Yabancı bir futbol direktörü getirilip de evvela bu yapı kurulabilir. Fakat senelerdir Fenerbahçe örneklerinde de yapılanma diye futbol direktörü getirip, sportif anlamda anahtar teslim etmeden direkt kovulma tehlikesi de var. Görüyoruz yani son yıllardaki yönetimlerimizi ve başkanlarımızı. Plan, projeleri yok, sosyal medyaya göre kulüp yönetirler falan. Benim Fatih Terim dememde ki nedenlerden biri de bu. Sadece bilgi birikimiyle de değil ismiyle ve kulüpteki ağırlığıyla da işin bu yönünde de baskın olabilir.
 
Fatih Terim, Ekrem Memnun, Ergin Ataman gibi Galatasaraylı'ların kredisi bitmez bizde. Bitmesin de. Şikeciler hep bu insanları kıskanıp kendi içlerinden çıkarmak istiyor ama her seferinde hüsran. Değer bilin.
 
Açıkçası şaşkınlıkla okuyorum bazı yorumları.
33 yaşındayım.
2000 yılından beri oynanan tüm maçları ve teknik direktörleri hatırlıyorum.
Fatih Terim'in iyi ve kötü maçları olmuştur elbet. Bu süre zarfında görev yapan diğer teknik direktörlerden en büyük farkı Galatasaray sevgisidir. Kendisi teknik direktörden çok daha fazlasıdır.
Taraftarları her zaman bir hedefe odaklamış ve tüm camiayı bir arada tutmuştur.
Mesele şampiyonluk değilmişmiş, oyunmuşmuş. Geçelim beyler bunları.
21 senede Fatih Terim dışında hangi antrenörün oyunu olağanüstüydü de bizim haberimiz yok ? Gerets'in ilk sezonu ve Rijkaard'ın ilk 10 haftası dışında hangi antrenörler Galatasaray taraftarının istediği beklediği sürekli pres yapan hücum yapan oyunu sergiledi?
Fatih Terim'i oyunu eleştirilebilir, oyuncu tercihleri beğenilmeyebilir ancak takımı çalıştırmıyor, heyecanını yitirmiş sözleri tek kelimeyle ayıp !
Çok uzağa gitmeyin Ergin Ataman'a yapılan itibar suikastı sonrasında 4 senedir bizimde, Ergin Ataman'ın geldiği durum ortadır.
Bu akşam yenilsek ne olacak, 2 ay önce Kadıköy deplasmanından sonra "ölene dek terim" diyenler, iki maç kaybıyla ağız değiştirmesine üzülüyorum.
Fatih Terim saha dışıyla çok uğraşıyor diyorlar, e yönetim yönetim olsaydı da uğraştırmasaydı ! Takımının hocasının hakkını göz göre göre yerlerken, onu seviyorum buna kefilim diye beyanat vermeseydi de Fatih Terim saha içinde kalsaydı.
Yıldırım Demirören ile poz verdiği için Terim'i eleştirenlere sorum; Fatih Terim istifa ederse, Okan'a koşacağız değil mi? Hangi Okan'a İnter'e koşarak giden Okan'a mı ? E iyi koşmalar, 5. haftada istifa diye başlarsınız.
Özetle; Fatih Terim'in kredisi benim gözümde sonsuzdur...
Yahu niye sonsuz niyee
 
Dik mi? Allah ınızı severseniz Gedson u defansta görünce diğer takımların alay konusu oluyoruz, gelen 3 giden 4, Avrupa da 5, 6 atıyor. Ne dik gezmesinden bahsediyorsun. Emekleri için teşekkürler o kadar
 
Tanım: Taylan varken ısrarla galatasaray tarihinin en kötü yabancı orta sahası olan etoboyu oynatan, eskinin efsanesi şimdinin vasat teknik direktörü.
 
Antalyaspor’un bu kadar eksiği varken topu bize bırakıp defansif bir oyun oynayacağı kesinken bu kadro neden hocam ? Ligin ikinci yarısında puan kaybettiğimiz her maçı senin hatalı tercihlerin yüzünden kaybettik.Ama sen hep suçu başkalarına attın her seferinde.Bugün çıkardığın kadroyla da artık resmen tüy diktin.
 
"fatih terim gerçeğini türkiye ısrarla kabul etmek istemiyor. bu ligin kılcal damarlarını ve bu ülkenin genlerini bilen, bu ülkeye ait lider profili. iki değerli kişi emre hoca ve sergen hoca, her camianın yaratmak istediği fatih terim'lerdir."

"beşiktaş şampiyon olsun veya olmasın, bu sezonun teknik direktörü sergen yalçın'dır. ancak 3 sene daha şampiyon olmasa bile türkiye'nin 1 numaralı teknik direktörü de fatih terim'dir."

Mehmet Ayan
 
Yani anlamakta güçlük çekiyorum ben. Sezon boyu sen ona, o sana sallayıp durdunuz hep. En sonunda çıkıp ''Ben bir şey demiyorum Allah şifa versin'' deyince konu kapanıyor mu ? Herkes de Twitter'da TT yapıp ''aslan hocam, işte adamlık görün'' tarzı şeyler paylaşmış.
 
Yani bunu haterlık olarak yazmıyorum kesinlikle. Hatta cümlem de iki taraf için de aynı şeyi söyledim. Sadece gerçekten anlamaya çalışıyorum. Ben hocayı severim çünkü, bende yeri ayrıdır. Ama yaşanan olayları çözümleyemiyorum.
 
Yani anlamakta güçlük çekiyorum ben. Sezon boyu sen ona, o sana sallayıp durdunuz hep. En sonunda çıkıp ''Ben bir şey demiyorum Allah şifa versin'' deyince konu kapanıyor mu ? Herkes de Twitter'da TT yapıp ''aslan hocam, işte adamlık görün'' tarzı şeyler paylaşmış.
Allah şifa versin zaten pek konu kapatacak bir ifade değil gibi mental sağlığının yerinde olmadığı iması içeriyor gibi fiziksel sağlığına atıftan ziyade.
 
Allah şifa versin zaten pek konu kapatacak bir ifade değil gibi mental sağlığının yerinde olmadığı iması içeriyor gibi fiziksel sağlığına atıftan ziyade.
Maalesef bu açıklamayı yapan akıl tam da adam dövmeye Alaçati'ya giden Fatih Terim aklı. Sövse daha iyi olurdu, kızdı küfür etti derdik. Adamın bir hastalığıyla dalga geçmediği kalmıştı onu da yaptı. Evet Mustafa Cengiz saçma sapan konuştu, fakat Terim konusunda bence haklıydı. Her fırsatta salvolar yapacaksın, Başkana Yönetime giydireceksin, cevaben ne denmesini bekliyordun acaba?!. Cengiz'in açıklamalarına sadece Acil şifalar diliyorum diye cevap vermek alanen hakaret ve çok seviyesizce oldu, yediği kaba da sağolsun güzelcene bıraktı.
 

Üst