FIBA Dünya Şampiyonası 2006 Japonya

Japonya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası D Grubu açılış maçında ABD ile Porto Riko karşılaştı. İlk periyotda zorlanan ABD, mücadeleyi 100-111’lik skorla kazandı.

PORTO RİKO İLK PERİYOTDA DİRENDİ
Karşılaşmaya hızlı başlayan Porto Riko, Carlos Arroyo’nun sayıları ile üstünlüğü ele geçirdi. ABD ilk periyot sonlarında toparlansa da, Porto Riko ikinci periyoda 24-23 önde girdi. İkinci periyotda toparlanan ABD, LeBron James ve Carmelo Anthony’nin sayıları ile üstünlüğü ele geçirdi ve devreyi de 51-57 önde tamamladı. ABD ikinci yarıda da üstün oyununu sürdürdü. Üst üste bulduğu sayılarla farkı açan ABD, son 10 dakikaya da 74-87 önde girdi. Final periyodunda da farkı korumayı başaran ABD mücadeleyi de 100-111 kazandı. ABD’de 6 oyuncu çift haneli sayılara ulaştı. LeBron James 16 sayı, 6 ribaund, 6 asist ile yıldızlaşırken, Carmelo Anthony 21 (takımın en skoreri), Kirk Hinrich 15, Dwyane Wade 13, Chris Paul 11, Dwight Howard 10 sayı ile maçı tamamladı. Porto Riko cephesinde ise Carlos Arroyo 23 sayı ile takımın en skoreri oldu. Christian Dalmau 13, Daniel Santiago ise 9 sayı ile mücadele etti.

denizz' Alıntı:
Barış Yarar' Alıntı:
Ben onları ztn adam yerine koymuyordum 4-5 sene önce de koymuyordum şimdi de.2001 Avrupa ve 2002 Dünya şampiyonalarını hak etmemişlerdi. Bunak Borislav gitti. Adamlar masa başında kazanamıyor artık.

P.S: Favorilerim Arjantin ve İspanya
abi nasıl koymuyosun ya bu şu demek oluyor
ya avrupa basketbolunu bilmiyorsun
ya da
sewmediin için başarılarını inkar ediossun
bu adamlar dı 2001 de bizi yenen
her ne kadar son maçta arjantin şerefleriyle yenemeseler de kupanın bütün favorilerini yenen de sırbistan'dı 2002 de
ve hala daha bu kadroyla bile şampiyonluk bekleniyorsa bu bir ekolün ürünüdür
1-sırbistan en iyi seyirciye sahiptir
2-oyun zekası en iyi oyuncular(awrupada)sırptır
3-her zaman iyi bir jenerasyonları vardır
4-bizden kat kat değer verirler basketbola
bu ekolü takmıyosan bak bir oyuncularımıza 2002 deki yaşlı sırp kadrosu kadar koştular mı onlar kadar hırslı oynadılar mı onlar kadar tpou dolaştırdılarmı
bence hiçbirini yapmadılar
hem de turnuvanın en kolay grubunda
sana aynen katılıyorum,sırbistan kesinlikle bir ekoldür

Japonya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası B Grubu açılış maçında Almanya, ev sahibi Japonya’yı 81-70’lik skorla yendi. Bu mücadelede Dirk Nowitzki 27 sayı ile maçın en skorer oyuncusu olurken 10 ribaund aldı.

ALMANYA İLK PERİYODA HIZLI BAŞLADI
Mücadeleye hızlı başlayan Almanya Dirk Nowitzki’nin ard arda bulduğu sayılarla farkı açtı. İlk periyodu 34-20 önde tamamlayan Almanya, ikinci periyotta da farkı korumayı başardı ve devreyi de 50-37 önde tamamladı. İkinci yarıda Japonya seyircisinin de desteğiyle farkı kapatmaya çalışsa da başarılı olamadı. Son 10 dakikaya da 66-56 önde giren Almanya, final periyodunda da Nowitzki’nin sayıları ile üstünlüğünü sürdürdü ve mücadeleyi 81-70 kazandı. Almanya ribaundlarda da 43-24 üstünlük kurarken rakibi karşısında zorlanmadı.

ALMANYA İSTATİSTİKLER JAPONYA
23/47 (%49) 2 SAYI 20/34 (%59)
5/13 (%38) 3 SAYI 5/21 (%24)
20/27 (%74) SERBEST ATIŞ 15/19 (%79)
20 FAUL 26
7 TOP ÇALMA 4
11 TOP KAYBI 10
14 H. RİBAUNDU 3
29 S.RİBAUNDU 21
19 EN BÜYÜK FARK 2
10 EN BÜYÜK SERİ 7

ALMANYA (81): Dirk Nowitzki 27 (10 ribaund), Ademola Okulaja 11 (12 ribaund), Steffen Hamann 9 (2 asist), Mithat Demirel 8 (2 asist), Patrick Femerling 7 (2 asist), Guido Grunheid 6 (4 ribaund), Sven Schultze 6, Demond Greene 3, Pascal Roller 2, Robert Garrett 2, Johannes Herber, Jan-Hendrik Jagla (1 ribaund)
JAPONYA (70): Igarashi 13 (2 asist), Orimo 10, Yamada 9 (4 ribaund), Sakurai 9 (4 ribaund), Takeuchi 8 (4 ribaund), Amino 6, Kashiwagi 6, Setsumasa 3, Furuta 2, Takeuchi 2, Kawamura 2, Ito

1.PERİYOT: 34-20
2.PERİYOT: 16-17
3.PERİYOT: 16-19
4.PERİYOT: 15-14

mithat iyi oynamış yabancı kaynaklara göre sanırım
tam çözemedim gerçi ama

Dünya Basketbol Şampiyonası’nda A grubunun açılış maçında Lübnan Venezuella’yı El-Khatib&Vogel ikilisinin 61 sayısıyla 82-72 yenmeyi başardı. Grupta dördüncü sırada yer alarak bir üst tura çıkmayı hedefleyen iki takımın mücadelesinde Lübnan’da El-Khatib 36 dakikada 35 sayı 8 ribaunt ile oynayarak maçın en skorer ismi olurken 7 tane top kaybı yaptı. Joseph Vogel ise 26 sayı, 6 ribaunt, 2 blok ile ile galibiyette önemli rol oynadı.

Venezuella’da Tomas Aguilera’nın 18 sayı, 10 ribaunt, Richard Lugo’nun ise 16 sayı, 13 ribaunt’luk performansları galibiyet için yetmedi.

Bir devin çöküşü başladı herhalde.

Nijerya Sırbistan'ı 82-75 yenmiş.

Artık Sırbistan'ın bir daha o eski başarıları kazanması bence bir hayal.Alttan oyuncu da gelmiyor.Sıradan bir takım oldular...

Bu arada Yunanistan-Katar maçı çok kısır devam ediyor.Bence Yunanistan fazla büyütülen bir takım.İnanırsak yenebiliriz onları...

ARdaQue' Alıntı:
Sırbistan' ı adamdan saymıyorsun galiba :shock:

Her ne kadar gençleştirilmiş bile olsalar Sırbistan Avrupa' nın bence 1 numaralı basketbol ekoludür. Hiç beklenmedik sonuçlara imza atabilirler.
Arda abi dediğin çıktı vallaa. sırplar hiç beklenmedik sonuçlara imza atıyolar :kop

2005 Afrika Şampiyonu Angola, B Grubu mücadelesinde karşılaştığı Panama'yı dağıttı: 83-70.

Maçta oldukça hırslı görünen ve mücadeleye ağırlığını koyan Afrika temsilcisinde Carlos Almedia 22 sayı ve 6 ribaund, Miguel Lutonda 17 sayı ve 7 asist, Olimpio Cipriano 17 sayı ve 6 ribaund Eduardo Mingas ise 10 sayı, 5 asist ve 6 ribaundla Angola'nın galibiyetinde pay sahibi oldular.

Panama'da Douglas-Garces-Hicks üçlüsünün toplamda ürettiği 47 sayıya diğer oyunculardan destek gelmeyince Amerika temsilcisi sahadan boynu bükük ayrıldı.

emregs' Alıntı:
ARdaQue' Alıntı:

Her ne kadar gençleştirilmiş bile olsalar Sırbistan Avrupa' nın bence 1 numaralı basketbol ekoludür. Hiç beklenmedik sonuçlara imza atabilirler.
Arda abi dediğin çıktı vallaa. sırplar hiç beklenmedik sonuçlara imza atıyolar :kop

Ben sana şu şekilde açıklayayım olayı. Nijerya' ya yenilen Sırbistan grup liderliği favorisi İspanya' yı yenerse şaşırmalım diyorum.

Alttan oyuncu gelmiyor yorumu da komik ve mantıksız. Adamlar altyapılarda bilimum resmi turnuvalarda şampiyon oluyorlar son Ümitler Avrupa Şampiyonası' nda da bizi yenerek şampiyon oldular. Unutulmasın ...

ARdaQue' Alıntı:
emregs' Alıntı:
ARdaQue' Alıntı:

Ben sana şu şekilde açıklayayım olayı. Nijerya' ya yenilen Sırbistan grup liderliği favorisi İspanya' yı yenerse şaşırmalım diyorum.

Alttan oyuncu gelmiyor yorumu da komik ve mantıksız. Adamlar altyapılarda bilimum resmi turnuvalarda şampiyon oluyorlar son Ümitler Avrupa Şampiyonası' nda da bizi yenerek şampiyon oldular. Unutulmasın ...

Tamamen kendi elimizle verdik maçı Ümitler şampiyonasında bir tane bana yıldız olacak oyuncularını söylermisin o kadrodan...

Türkiye-Litvanya ilk yarı sonucu 44-40. Maça Fatih Solak ilk beşte başladı.
Kerem Gönlüm ve İbrahim Kutluay benchten gelerek çok büyük katkı yaptılar.

76-74 litvanyayı yandik bravo çocuklar ibrahim 16 sayıyla en skorer isim oldu

gerçek türk gibi oynadılar, helal olsun hepsine.ismini tartıştığımız o kadar kişiyede ders olsun.yüreklerini ortaya koyup, canlabaşla oynayan oyuncularımıza teşekkürler.sevinçten başka bişi söleyemiorum.teknik detayları,konuşmaları sonra yaparız

Maçta Litvanya'yı sırtlayıp 24 sayı bulan Macijauskas'ın hataları sayesinde( tabi ki bizim emeklerimiz de inkar edilemez ) maçı kazandık.Litvanya'nın uzunları kadar iyi olmasalar da uzunları ile ünlü Avustralya karşısındaki maçımız çok önemli.Uzunlarımızın hepsi faul problemine girdi.Kaya 5, Ermal 4, Fatih ve Semih 3'er faul yaptılar.

çok büyük bi zafer. tarihimizde litvanya'yı ilk kez mağlup ettik. gerçekten müthiş bi zafer. takımımız harika bi oyun oynadı. özellikle savunmada herkes canını dişine taktı ve mücadele etti. çok mutluyum ve bende söyliycek söz bulamıyorum. teşekkürler çocuklar tebrikler çocuklar :claps

emregs' Alıntı:
çok büyük bi zafer. tarihimizde litvanya'yı ilk kez mağlup ettik. gerçekten müthiş bi zafer. takımımız harika bi oyun oynadı. özellikle savunmada herkes canını dişine taktı ve mücadele etti. çok mutluyum ve bende söyliycek söz bulamıyorum. teşekkürler çocuklar tebrikler çocuklar :claps

ikinci kez oldu.ama yine de mükemmel galibiye.daha önce yine 2sayı farkla kazanmıştık

ugurcan' Alıntı:
emregs' Alıntı:

ikinci kez oldu.ama yine de mükemmel galibiye.daha önce yine 2sayı farkla kazanmıştık
ben ilk diye biliyodum. sanki maçta murat kosova'da kazanırsak litvanya'ya karşı ilk galibiyetimizi alacağız dedi gibime geldi ama tam emin değilim. bilgilendirdiğin için saol

emregs' Alıntı:
ugurcan' Alıntı:
emregs' Alıntı:

ben ilk diye biliyodum. sanki maçta murat kosova'da kazanırsak litvanya'ya karşı ilk galibiyetimizi alacağız dedi gibime geldi ama tam emin değilim. bilgilendirdiğin için saol
maçın sonunda da tarihimizdeki ilk galibiyetimizi aldığımız sölemişti.belki şundan dolayıdır,resmi maçlarda yenememiştik.kazandığımız maç hazırlık maçıydı ama olsun hem resmi maçta hem de hazırlık maçında da kazandık.ve bu galibiyet gruptaki sıralama açısından çok çok önemli.en krtik maçlardan ikisi brezilya ve avustralya.bunlardan en az birini kazanırsak grup birinciliği açısından büyük avantaj yakalıcaz.tabi ki diğer maçlarımızı kazanırsak, bunada gerçekten inanıyorum