Football Manager

5. gün: Oyuncularınızla, teknik heyetinizle ve yönetimle konuşun. Her zamankinden daha iyi ve daha hızlı

"Gerçekçi bir futbol menejeri oyunu yaratabilmek için, oyunun asıl amacı budur, kendi kişiliğinizi oyuna yansıtabilimeniz gerekir. Oyun içinde farklı kişilikler bulacaksınız, dolayısı ile oyuncularınızın da karakterleri farklı olacak. Örneğin hırslı, kararlı, gamsız, her söyleneni yapan, yaklaşımda dikkatli olmanız gereken gibi, aynı gerçek hayattaki gibi.

Oyuncularınız ve yönetiminiz ile iletişim kurabilme aksiyonunu daha önceki versiyonlarda, teknik heyetinizin tavsiyelerini size iletebilmesini ise FM 2010 da eklemiştik. Bu versiyonda, bu eklentileri bir üst seviyeye yükselttik, bu konularla ilgili önümüzdeki günlerde yeni yazılar yazacağım.

Bu alandaki en önemli değişikliğin sistemin daha fazla tartışma içermesi şeklinde yeniden tasarlanması. Bu bağlamda oyuncularınızla, yönetiminiz ile veya teknik ekibinizle aynı anda bir kaç konu hakkında tartışabileceksiniz. Yani bir tartışma esnasında muhatabınız size anında cevap verecek ve sizden cevap bekleyecek.

Bir kaç örnek verelim.

Örneğin bir oyuncunun zayıf ayağını kullanmamasını ve kadroya katılmasını istediği bir oyuncuyu tavsiye edip etmeyeceğini sormak istiyorum. Bunun için iki farklı tartışma yapmak zorundasınız aynı zamanda oyuncunun size cevap verebilmesi için bir kaç gün beklemelisiniz. Şimdi ise oyuncumdan bunu istediğimde bana cevap verecek ve ardından başka bir isteği olup olmadığını soracak. Böylece ikinci isteğimi de dile getirebileceğim.

Diyelim ki oyuncularımdan bir tanesi mutsuz ve daha büyük bir takıma transfer olmak istiyor. Bana gelip bu isteğini dile getiriyor. Bende klüp hakkında çok büyük planlarım olduğundan ve bu takım da kalmasını istiyorum. Bu durumda oyuncu bana hayır gitmek istiyorum veya kalmak istiyorum diyebilir. Bunları biliyoruz ancak şimdi oyuncunu şöyle bir cevabı da olabilir. Sana inanmıyorum. Bu cevap tamamen sizin oyun içindeki karakteriniz tarafından yönlendirilecek. Sadece size de bağlı değil. Oyuncunun da karakteri bu cevapta etkili olacak.

Eğer bana inanmadığını söylerse çeşitli opsiyonlar açılacak ve ben oyuncunun klübe saygısızlık yaptığı için ilk fırsatta satılmasını istebileceğim. Bu durumda takımdaki diğer oyuncuların farklı reaksiyonları olacak. Bazıları somurtacak ve sizin problemleriniz artacak aynı zamanda bazıları da klubun başarılı olması için elinden geleni yapacağını dile getirecektir. Tüm bunlar oyuncuların karakteri ile ilgilidir.

Oyuncularınızın mutsuz olmasının birçok sebebi olacak, sizin bunları çözmek için zamana ihtiyacınız olacak. Bu zaman oyuncunun karakterine bağlı. Sonunda oyuncu tekrar eski haline dönebilir, basına mutsuz olduğunu açıklayabilir veya size daha da kızgın hale gelebilir.

Oyucu verdiğiniz sözleri hatırlayacaktır. Eğer sözünüzü tutmaz iseniz oyuncu veya oyuncular mutsuz olacaktır. Oyuncuların sevmediği bir oyuncu hakkındaki kararınızı da yerine getirmediğniz takdirde benzer durumlar açığa çıkabiliecektir.

Oyuncular ile iletişim kurabileceğiniz bazı yeni eklentiler ekledik. Aşağıda bazılarını veriyorum;

-bir oyuncuya niye yedek takıma gönderildiğini açıklama
-genç oyunculara kendilerini geliştirmemeleri halinde kontrat yenilemeyeceğinizi bildirme
-antreman esnasında oyuncunun performansı hakkında fikrinizi belirtme
-bir oyuncunun kötü performansının devam etmesi halinde trasfer listesine koyulacağını açıklama
-bir oyuncudan medya fazla konuşmamasını isteme""

Saygıalrımla...
 
Football Manager 2011-Miles Jacobson'u blog yazıları 5. gün: Yeni yönetim seçenekleri ve teknik yardımcıların tavsiyeleri

"Bugün yönetim ile etkileşim ve teknik yardımcıların tavsiyeleri hakkında yazacağım.

Yönetim, sizin klüp antlaşmanızı yaptığınız, takımı yöneten kısımdır. Yönetim sizinle klübün finans durumunu, kaç tane teknik adamla çalışabileceğinizi, stadyumun ve antreman sahalarının durumunu belirler. Siz gerçek hayattaki gibi bunlarla ilgilenmezsiniz. Ancak bunlar hakkında yönetime teklifte bulunup cevabını bekleyebilirsiniz.

Şa ana kadar klubunuzden bazı basit durumlar hakkında istekte bulununabiliyordunuz. Örneğin transfere ayrılan paranın arttırılması, oyunculara ödenen ücretlerin arttırılması, stadyumun kapasitesini arttırmak, yeni oyuncu transferi istemek gibi.

FM 2011 de bunlara ilaveten diğer bazı istek opsiyonları ilave ettik;
-Klüpteki teknik kadroyu genişletme isteği
-Akademi kurma isteği
-Bir stadyumun satın alınması isteği
-Satılan oyunculardan elde edilen gelirlerden, yeni transfer edilecek oyuncular için ayrılan miktarda artış talebi
-Eğer stadyumu belediyenin izni olmadan büyütemiyorsa klüp, yeni bir stadyum satın alma isteği

Aynı gerçek hayattaki gibi

FM 2010 da ilk defa teknik kadronun size tavsiye verebilme özelliğini oyuna ilave etmiştik. Birkaç haftada bir yardımcı antrenörünüz size gelip toplantı talebinde bulunuyor ve bu toplantılarda bütün takım antrenörleri takımdaki oyuncular, transfer edilebilecek oyuncular, yeni antrenör tavsiyelerinde bulunuyorlardı.

Bu özelliklerin birçoğu yine aynı şekilde çalışacak ancak teknik kadronun size taviyelerini daha insansı hale getirdik. Bazı şeyleri sizin arayıp bulmanız gerekecek. Herşeyi teknik kadrodan beklemeyeceksiniz.

Ayrıca ilave tavsiyeler de ekledik;
-Antreman temposunu azaltmak veya arttırmak(yeni antreman sistemi ile uyum içinde çalışacak bu istekler)
-Bir oyuncunun yeni bir pozisyon için hazırlanmasının veya özel antreman proramı uygulanmasının talebi
-Kötü bir dönem geçiren oyuncunun yedek bırakılmasını teklif etmek
-Teknik heyet size, ligde kalmak veya bir üst lige yükselmeniz için yapmanız gerekenleri tavsiye edecek
-Takımdaki mutsuz olna oyuncular hakkında tavsiyelerde bulunma

Bu yıl menejerlerin diğer takımlar veya menejerleri hakkında yorum yaparak onlar üzerinde taraftar baskısı gibiunsurlar oluşturarak kendilerine avantaj sağlayabilmesi adına bir çok yeni uygulama ilavesi yaptık.

Bu alanda 40 tan fazla yenilik var bunlardan bazıları;
-Başka bir takım tarafından istenen oyuncular hakkında yorum yapma
-Rakibin stadyumunun zamini hakkında yorum yapma
-Rakip menejerlerin transfer stilleri hakkında yorum yapma
-Yeni bir rakip menejer hakkında yorum yapma"
 
7. gün: takım oyuncularının hareketlerini analiz etmek sizi nasıl daha iyi bir patron yapar?

"Dün sizinle yardımcı antrenörlerinizin tavsiyelerini ve bu tavsiyelerin taktiğinizi analiz etmenize yardımcı olarak oyununuzu geliştirmesine nasıl yardımcı olacağı konusuna giriş yapmıştık.

Ama, eğer oyunun derinliklerine inmek ve maçlarınızı analiz edek tam olarak ne olduğunu anlamak ve nezaman bunu kullanacağınızı bilmek isterseniz?

FM 2010 a eklediğimiz analiz özelliği sayesinde, maç esnasında her bir oyuncuya ait analizler yapılarak oyuncuların performanslarını detaylı bir şekilde inceleme imkanı sunmuştuk.

Menejerlere tek bir ekranda, gollerin nerelerden atıldığı, hangi bölgelerde pasların tamamlanıp tamamlanmadığını, takımın nerelerde daha çok faul kazandığını görme imkanı vermiştik.

Fm 2011 de bunu bir üst seviyeye taşıdık ve gerçek bir menejerin maç esnasında isteği analizlerden fazlasını sizlere sunabileceğiz.

FM 2011 de her oyuncunun nerede ofsayta düştüğünü, taçların ve kornerlerin nerelerde olduğunu, defansif veya hucum faullerinin nerelerde kazanıldığını, topun neredeyken oyunun bittiğini görebileceksiniz. İlaveten rakip oyuncularınkini de.

Artık sadece golleri veya şutları değil, yüzde yüzlük gol pozisyonlarını veya yarım gol pozisyonlarını nerelerde yakalandığını, hangi oyuncunun yakaladığını ve ne olduğunu görebilirsiniz.

Sadece bireysel karşılaştırma değil, ayrıca aynı ekranda sizin ve rakip ouncuların taktik içerisinde perforsmanlarını görüntüleyebilecek ve en etkili ve en etkisiz futbolcunuzu belirleyebileceksiniz.

Bunu yazı ile göz önüne etirmenin zorluğunu anlıyorum ve sizin için birkaç ekran görüntüsü ekledim. Bu göründülerde rakip alanda oyuncuyu geçen ve ofsattı atlatan oyuncuların analizleri mevcut.

http://www.mirrorfootball.co.uk/opin...cle595093.html

Bu alanda yapılan birçok yeniliğe rağmen benim favorim bir ouncununtaktiksel rolune adaptsyonundaki başarısı. Örneğin bir oyuncuzun orta sahanın kanadında oynarken yeteri kadar hucuma destek vermediğini düşünürseniz kanat oyuncusuna çevirerek daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz (örnek mehmet topuz ile Dia gibi ikisi de sağda oynuyor ama biri wide mid diğer winger galatasaraylıyım ama olsun örneğe tam oturdu.) Bir de oyuncunun topsuz oyunda nerelerde zamna harcadığını gösteren haritayı çok seveceksiniz."
 
8. gün: 25 oyuncudan oluşan takımlar, B takımları, Türkiye Playoffları ve en son kural değişiklikleri

"Sigames için futbol menejerini yapmaya başladığımızdan bu yana en büyük amacımız gerçek bir futbol dünyasını simüle etmekti. 50 den fazla lig ile 5000 den fazla yönetilebilen takıma sahip bü dünyada, gerçek kuralların mümkün olduğunca uygulanabilmesini sağlamak bizim için çok önemliydi.

Birçok insan farlık ülkelerdeki küçük kural farklılıklarının farkında olmaz. Örneğin İspanyayı örnek olarak alalım. İspanyada yedek takımların isimleri A takımlarının isimlerinden farklıdır. Barcelona (Barcelona Athletic) ve Real Madrid (Castilla) gibi takımlar alt liglerde oynayan ve asla aynı ligde oynayamayacağı B takımlarına sahiptir.

Örneğin Amerika MLs liginde oyuncular takımın değil, ligin malıdır. Ve her oyuncunun aldığı ücret belirli olup kotasını doldurmadığı sürece her takım istediği oyuncuyu alabilir. (NBA gibi anladığım kadarıyla)

Dünyanın her tarafına dağılmış 1000 den fazla maç izleyen araştırmacılarımız sayesinde, bu küçük kural nüanslarını FM 2011 e yansıtabiliyoruz. Bu yıl oyuna ilave ettiğimiz bir çok küçük kural değişiklikleri mevcut. Bunların bir kısmını şimdi buraya yazacağım.

İlk olarak İngiltere liglerindeki bir takımdaki oyuncu sayısını sınırlaya kural ile başlayalım. Aslında bu bizim için yeni bir kural değil. FM 2010 da biz bunu uygulamıştık. OOyunu yakından takip eden veya oynayan bütün gazeteciler, Man City nin yeni oyuncular satın aldıktan sonra takımdaki oyuncu sayısını azaltmak için bazı oyuncularını satacağını yazmıştı. Biz buna birkaç ilave yaptık. Artık oyuncularınıza lisans çıkartmasanız bile numara verebiliyorsunuz. Yani Oyuncu ligde oynamayacakta olsa numara verilebilir.

Fransa liginde oynayan oyunculardan yabancı olup olmamasını ayır edebilmeniz için oyun içerisine bir link yerleştirdik. Linke tıklayarak hengi ülkelerin Fransanın sömürgesi olduğunu görebileceksiniz. Sömürge durumunda olan ülkelerden yapılan transferlerde yerli statüsünde oluyor.

Türkiye ligine ilave edilen eğlenceli bir kuralda, eğer ligin sonunda 4 takım aynı puanda ve puan durumunun en üst basamağındaysa, bu dört takımın aralarında oynayacağı playofflar sayesinde şampiyon belirli olacak.

Elimizden geldiğince uzaklara kadar ulaşarak, Honkong liginde bir takım hem ligi hem de lig kupasını kazanırsa ikinci takım olarak hangi takımın kıtasal şampiyonaya katılacağğını belirleyen kuralı da ekledik.

Yazılarımın başlarında B takımları ile yapılan iyileştirme çalışmaları ile B takımına sahip bir takımı yöneten veya B takımının kendisini yöneten meneerlerin daha gerçekçi durumlarla karşılaşabilmesini sağladık. Bölgesel liglerde ağırlıkları olan B takımlarının olduğu yerlerde yaşayan birçok insan ile konuşmak için çok fazla zaman harcadık. Umut ediyorum bu takımları çalıştıran herkes FM 2011 de bunun farkına varacaktır.

Örnek vermek gerekirse, A takımdan B takima veya B takımdan A takıma oyuncu geçişlerini kolaylaştırdık. Oyuncuların biyografilerinde artık B takımdaki performansları da yazacak.

Ne kadar detaya indiğimizi göstermek için bir noktaya temas etmek istiyorum, eğer Danimarka ikinci lignin 8 takımı da B takım olursa hiç biri bir üst lige yükselemeyecek. İspanya için ise bir oyuncu part time kontrata sahipse veya amatörse, 23 yaşına kadar B takımda oynayabilir.

Bugün FM 2011 e eklediğimiz ilaveödüllerden bahsetmekte istiyordum ama yer kalmadı. Başka zaman umarım."

Saygılarımla...
 
10. gün yenilenmiş 3 boyutlu maç görüntüleri ve animasyonlar

"Önümüzdeki iki gün boyunca sizlere maç motorunda geçen yıla göre yapılan değişiliklerden bahsedeceğim. Ancak çncelikle maç motoru hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bizim FM ile asıl yapmak istediğimiz, piyasadaki aksiyon futbol oyunlarından farklı olarak size tanıdığımız esnekliklerin yani taktiksel değişikliklerin oyuncuların karaterine de bağlı olarak maç motoru tarafından istenildiği gibi görsel hale getirilerek gerçek bir futbol maçının 90 dakikasını simüle etmektir.

Geçmiş maçlardaki şutları, pasları, müdahaleleri, kurtarışları vb. olayları eski oyunculardan Roy Houghton ile değerlendirerek maç motoru yardımı ile daha iyi görselleştirebilmek, oyunun akışını, futbolcuların yerleşimlerini ve hareketlerini sizin taktiğinizde istediğiniz gibi yapabilmek için uzun süreler harcıyoruz.

Bu yüzden daha çok oyunun nasıl göründüğü ile değil nasıl oynandığına odaklanıyoruz, bizim için asıl önemli olan oyunun inandırıcılığıdır. Biz futbolcuları gerçek hayattaki gibi yapmakla uğraşmıyoruz, zaten oyuncu ve diğer teknik adamlar ile birlikte 430000 kişiyi modellemek imkansız, biz onları sadece futbolcuya benzetiyoruz.

Bu yıl özellikle animasyonlara odaklandık. Her bir animasyonu tekrar gözden geçirdik ve geliştirdik.

100 den fazla animasyon ilavesi var bu yıl. Bunlar arasında şutlar, kafa ile müdahaleler, topun üzerinden adım atma gibi rakibi kandıran hareketler ve duyguların anime olarak dışa vurumu var.

FM 2011 de duygusal davranışlar yeni bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncular karakterlerine bağlı olarak olaylara farklı tepkiler veriyorlar. Takımınız gol yediğinde bazıları arkadaşlarını morellendirerek santraya hazırlarken, bazıları ise başlarını ellerinin arasına alabilecek. Veya takım arkdaşının yanlış attığı bir pastan sonra takım arkadaşı ile münakaşa eden veya ona destek olan oyuncular ile karşılaşabileceksiniz.

Ayrıca yine gollerden sonra farklı gol sevinçleri izeleyeceksiniz bunlara ait örnekleri zaten önceki videolarda paylaşmıştık.

Bütün duygusal dışa vurumlar değiştirildi ve düzenlendi. Ancak bunları yarınki yazımda anlatacağım.

Son olarak oyunun demosunun ne zaman yaınlanacağı hakkında çok fazla soru alıyorum. Oyunun demosunda yarım sezonu oynayıp oynayamayacağınıza dair bir bilgim yok açıkçası. Veya bu oyununuzun satın aldığınız oyunda kullanıp kullanamayacağınızıda bilmiyorum.

Demo ile ilgili sorulara gelince tek yapmanız gerekn beklemek. Oyunun demosunun müşteriye ulaşacak olan ürünün son hali olması gerekiyor ve bundan tam olarak emin olmak istiyoruz. Aynı zamanda bu oyunun üretimi ve dağıtımı gibi konular ile ilgilenerek size tam bir tarih vermek zorunda kalmak istemiyorum.

Genelde demolar oyundan iki hafta önce yayınlanır. Bu yıl 5 kasım da oyun satışa sunulacak. Ama size 5 kasımdan iki hafta önce demo çıkacak kesinlikle diyemem. Bununla ilgli lütfen yazılarımı takip edin."

Saygılarımla?
 
Daha fazla grafiksel iyileştirmeler

"Dünkü yazımda sizlere 3 boyutlu maç motorundaki gelişmelerden ve yeni eklenen animasyonlardan bahsettim. Peki daha neler var?

Animasyonların ilavesi ve maç motorundaki iyileştirmeler ile oyunun geri kalanı içinde yapılacak ekstra işlerin oluşmasına neden oldu. Oyunu daha iyi görebilmeniz için birçok optimizasyon yapılması gerekti aynı zamanda da düşük bilgisayar hızlarında dahi oyunun oynanabilirliğini korumamız gerekiyordu.

Örneğin eğer çok büyük bir klp yönetmiyorsanız temel olarak 3 farklı arka planda maç görüntüleri gelecek. Bunlar alan, cadde ve endüstriyel olarak gerçekleşecek ve artık maçlarınızı uzayda oynuyormuş havasını hissetmeyeceksiniz.

Şunu ifade etmek isterim ki, arka planlar ile ilgili çalışmalar ilk başladığında oyuna katacakları hakkına bazı olumsuz düşüncelere sahiptim. Ancak oyuna bunlar eklendikten sonra fan sayfalarından aldığımız yorumlar o kadar güzel ki yanıldığım için çok mutluyum.

Oyun yönettiğiniz takımın çevreseinde yaşayan insan sayısına bağlı olarak size bir arka plan seçiyor ve oyunlarınızı bu arka planda oynuyorsunuz. Eğer takımızın şehri kalabalık bir şehir ise stadyumun etrafında büyük evler apartmanlar göreceksiniz ve orasının bir şehir olduğunu anlayacaksınız. Eğer takımınızın şehri küçük bir kasaba ise mesela, stadyum etrafında daha çok yeşil alanlari ağaçlar göreceksiniz.

Oyuncuları modelerin de tekrar gözden geçirildi. Oyuncuların görünüşleri poligon adı verilen küçük üçgenler tarafından belirlenir. Bir oyuncunun en az 1000 en fazla 5000 poligonu olur. Bu sayı sizin oyunu hangi detayda göreceğinize bağlı olarak değişecektir. Tabi burada devreye bilgisayarların hızlar ve grafik kartlarının kapasiteleri giriyor.

Stadyumların görünüşlerinde de iyileştirmeler yapıldı. Stadyumdaki sandaliyeler,çıkış kapıları, teras veya çatılar gibi detaylar gözde geçirildi. Eğer stadyumu büyütme çalışmalarınız varsa ve takım evinde maç yapıyorsa stadyumdaki iskeleleri bile görebileceksiniz.

Tribündeki taraftarlarda artık maçtaki anlık durumlara tepki verecekeler.takımınıı desteklemeye gelenler boşluktaki gibi veya kameranın içine içine hareket etmeyecekler.

Işıklandırma konusunda geliştirilmeler yapıldı. Bu farklılıkları özellikle yüksek detay ile oyunu izlediğinizde görebilirsiniz. Gece maçlarında yapay ışığın etkisi ve gölgelendirmeler ile iyileştirmeler var.

Yeni bir kamera açısı ekledik oyuna TV kamerası. Bu kamera ile oyunu bir televizyondan izlediğiniz gibi izleyebilirsiniz. Bundan önceki kamera açılarımıza göre daha yakın. Dolayısı ile aksiyona daha yakın olabileceksiniz. Şunu belirtmek istiyorum, bu kamerayı oyuna ekelediğimizden bu yana diğer kameralar ile oyunu izlemekte zorlanıyorum.

Görüntü tekrarlarını artık farklı kamera açılarından görebileceksiniz. Bununla birlikte gol tekrarları, önemli pozisyonlar veya gol pozisyonları içinde bu durum geçerli.

Çok önemli bir ayrıntı da sıra. Maç esnasında bir gölünüz ofsayttan sayılmadığında pozisyonu tekrar kamerasından izlediğinizde oyun son ofsayt çizgisi çizecek yani son defans oyuncusunun olduğu noktadan geçen düz bir çizgi geçirerek size hakemin kararı hakkında fikir sahibi olma şansı verecek. Böylece maç sonu konuşmanızda bu konuya rahatlıkla değinebilecek ve eleştiri yapabileceksiniz.

Ekranı bölen modu seven oyuncular için, yani ekranınızın yarısında görsel olarak maç oynanırken diğer yarısında oyun ile ilgili birlileri alabileceğiniz mod için, radar görüntüsü ilave edildi. Göremediğiniz oyuncularınızın konumunu oradan takip edebilirsiniz.

TV görünümünde maçı izleyen oyuncular için küçük bilgiler veren segmeler eklemiştik geçen yıl. Bu yıl onları geliştirdik ve oyunu izlerken açabileceğiniz küçük bilgi ekranlarını küçültebilir, oyuncuların bireysel performansları ile ilgili daha detaylı bilgiler alabilir, ve genel görünümde gol atan oyuncuların isimlerini görebilirsiniz.

Oyuncu değişikliğinin görselleştirilmesi, oyuncuların kondisyonlarının durumunu veren çbuklar ve bu çubukların açılıp kapatılabilmesi, penaltılara giden maçlar için penaltı atışı drurumu ve veya aynı anda birkaç oyuncunun isminin ve kondisyon durumunun maç esnasında izlenebilmesi gibi çeşitli yeni görsellikler eklendi.

Bugun son olarak oyunda havanın maça etkisinden bahsetmek istiyorum. FM 2011 de maç esnasında hava koşulları değişebilecek. Güneşli başlayan bir maç mevsimine göre yağmur ile bitebilecek. Ancak hala gökkuşağı ekleyemedik oyuna.

Yarın görüşmek üzere?

Saygılarımla?
 
12. gün: yeni antreman sistemi

?İlk gün ki yazımda ve FM 2011 in orijinal tanıtım videosundan hatırlayacağınız üzere, oyunundaki en önemli değişikliklerin yapıldığı alanlardan biri de antreman bölümü.

Antreman programı FM 2011 de ikiye ayrıldı. Genel antremanlar ve maç günü antremanı olmak üzere. Bugün sizlere genel antremanlar ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Her ne kadar antreman ekranı geçen yılardakiler benzese de, daha sevimli ve yeni opsiyonlar içeriyor. Bu değişiklikler kozmetiksel değişiklikler değil.

Bu başlık adı altındaki her şey geliştirildi. Bu değişiklikler sadece sizin takımınıza değil, oyundaki diğer bütün takımlara iyi yönde etkiler yaratacak.

Bu oyunu oynayan eski oyuncular hatırlayacaktır, oyun başladığında teknik kadronuzdaki antrenörlerin her biri kendilerine en uygun antreman proramına otomotik olarak atanıyordu. Bu durum şimdi oyun esnasında yeni kontrat yaptığınız bütün antrenörler için geçerli olacak. Yeni bir antrenör takıma katıldığında otomatik olarak uygun antreman programına atanacak.

Yine takımdan bir antrenör ayrıldığında, o anrenörün yaptırdığı antreman programına otomatik olarak yani antrenör atanacak böyle takımın bütün antreman prgoramlarının antrenör eşliğinde yapılma sağlanacaktır.

Oyuna başladığınızda başlangıç antreman programlarına ilaveten daha fazla başlangıç antreman programı bulacaksınız. Bu daha da özelleştirilmiş başlangıç antreman progrmları oyuncuların oynadıkları pozisyonlara göre kendilerini geliştirmeleri için gerekli programları içeriyor.

Ayrıca antreman kategorilerini elden geçirdik. Örneğin kalecilerin antreman programlarını ikiye ayırdık. Bir tanesi şutu durdurma ve topu kontrol edebilme antremanı. Ayrıca bu kategorinin etkilediği kaleci özellikleri de gözden geçirip bu programdan etkilene özellikleri yeniden düzenledik.

Oyuncuların özel antreman programlarına atanmalı çok kolay. Bir tuş ile oyuncuya istediğiniz özel antreman programına alacaksınız. İstediğiniz zaman bu antreman programını kesebilir veya oyuncuya başka bir program uygulayabilirsiniz.

Tabiî ki oyuncuların gene antramn programlarını istediğniz zaman değiştirebilir veya kendinize ait.bir antreman programınızı oluşturabilirsiniz.

Düzenli antreman programlarının ardından oyuncuyu 1, 2, 3 veya 7 gün dinlendirebileceksiniz. Ayrıca, oyuncunun sayfasındaki antreman sekmesinde, sizin seçimiz olan antrenörlerin antremanlarda yaptıkları değişiklikleri kontrol edebileceksiniz.

Oyuncu profili ekranındaki antreman sekmesinde artık oyuncunun antreman programı, antreman programı ile gelizen özellikleri, bu özelliklerideki değişim miktarları ve karşılaştımalar ile çok daha detaylı bir ekranı kontrol edebileceksiniz.

Antreman alanındaki bir diğer önemli değişiklikte, oyuncuların artık spesifik özelliklerinin geliştirilmesi için anreman yaptırabilmesi. Oyuncuları artık çabukluk, dayanıklılık, güç, zıplama, bitiriclik, serbest vuruşlar, köşe vuruşları, penaltı atma veya kurtarma, uzun taç atışları, top ilerleme, denge, kafa ile topa etkili vurabilme, orta yapabileme, pas verme, kaleciler için ayağını kullana bilme, el ile top kontrolü gibi. Bir oyuncuya çok yüklendiğinizde veya oyunucunun gelişebileceği alanlarla ilgili alanlarda antrenörler size toplantılarınızda detylı bilgiler verecekler.

Bireysel antremanlar ile oyuncularınızı daha etkili hale getirerebilir kendi oyunlarında kullanabilecekleri farlı özellikler kazanmalarını veya sahp oldukları özellikleri dah da geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Bugünlük bu kadar. Yarın sizelere maç antremanlarını ve oyuna neler katacağından bahsedeceğim.?

Saygılarımla...
 
13. gün: yeni maç antremanları


?Antreman programlarının günümüz futblunda tekrar yorumlanması ile maç antremanları ortaya çıkmıştır. Maç antremanları daha önce FM serilerinde kullanılmamıştı.

FM oyunlarında antreman programları, oyuncuların bireysel gelişimlerine odaklanmıştı. Klüp bazında olsun milli bazda olsun birçok anremanı izledikten sonra antremanların aynı zamanda takımın taktiklere veya formasyonlara uyumu konusunda antremanların bir araç olarak foksiyonu olduğundan emin olduk.

Oyunun forumlarında bu antreman programı hakkında uzun zamandır tartışmlar sürüyordu, ancak biz ancak bu yıl bu işi tam olarak oyunun diğer alanlarına uygulama imkanı bulduk.

Oyun başladığında oyuncularınız sizin ana taktiğinizi çalışacak, ancak sizin be veya c planı olarak kullandığınız ikinci veya üçüncü planlarınız varsa takımınıza bu taktikleri de çalıştırabileceksiniz.

Bu antreman modulu, taktiğinizin oyuncular tarafından anlaşılabilirliğini, dizilişi, oyun zihniyetini, pas sitilini, yaratıcılığı, oyundaki baskı derecesini, tempoyu, oyun genişliğini gibi sizin tatiğinizin temelini oluşturan kavramların oyuncular tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayarak takımınızın taktiğinizi daha iyi sahaya yansıtmalarına yardımcı olacak.

Oyun içerisinde takımınızın bilmediği bir taktiği kullanmaya başladığınızda, takım oyuncuları bu taktiği oyuna ilk başladığınızdaki gibi başlangıç ayarlarında olduğu gibi algılayacaklar ve yabancılık çekecekler. Ama eğer bu yeni taktiğinizi daha önce antremanlarda çalıştırdıysanız oyuncularınıza, maç içersindeki adaptasyon çok daha kolay olacak. Bu sayede antremanlarda oyuncularınıza farklı taktikleri çalıştırma enekliğine sahip olcaksınız ve çok büyük taktiksel değişiklikler yapmadığınız sürece oyuncularnız çalıştıkları taktiklere kısa sürede oyun içerisinde adapta olabilecekler. Veya takıma aynı anda birkaç transfer yptınız, yeni oyuncular eğer kendi takımlarında sizin taktiğinizde oynamıyorlar ise sizin taktiğinize uyum süreçleri olacak.

Antremanlarda daha iyi çalışan ve sizin taktiğinizi daha iyi kavrayan oyuncular maç içerinsde daha iyi performans sergileyecekler.

Ayrıca genel antreman programında takımınızın odaklanabileceği özel antremanlar yaptırabileceksiniz. Rakip takımın zyıflıklarına, sizin rakibinize göre üstünlüklerine göre defansif, ofansif hücum varyasyonları, defansif ve hucum oyuncu yerleşimlerini değiştirebilirsiniz. Oyuncularınız bu değişimleri maç içinde yadırgamayacaktır.

Artık oyuncularınızın bireysel antremanları ile maç antremanlarını ayırmalısınız. Ancak dikkat edin oyuncularınıza fazla yükleme yaptığınızda oyuncularınızın gelimi olumsuz etkilenebilir, sakatlanabilirler veya mutsuz olabilirler. Sizde onların mutsuz olmasını tercih etmezsiniz.

Herkese iyi haftasonları.?
Saygılarımla?
 
Demosunu oynadım, gerçekten güzel. Ama blog yazılarını yazan arkadaşın yazısını oyuna bakmadan okusaydım karşımda apayrı bir şey bekleyecektim. Onun için beklentilerinizi çok da yüksek tutmayın derim ben. Bunun yanında oyuncu ve yönetimle görüşmelerle birlikte transferdeki pazarlık olayı çığır açmıştır. Sadece çok çabuk kaçıyor oyuncular tartışmadan, böyle bir sıkıntı var..
 
Baya bir özellik değişmiş. Menejerlik sistemi oyunu baya bi gerçeğe yaklaştırmış. İyi menejerler ile iyi ilişkiler her zaman iyidir yani :) Oyunun 3 boyut motoruda baya ilerlemiş. Oyuncuların bacakları kolları boyları ayırt edici unsur halini almış. Kalecilerin tepkileride çok gerçekçi.
Galatasaray ise bariz şekilde güç kaybetmiş geçmiş seneye nazaran. Oyunun updateni indirip kurduğunuz zaman Elano 2 ay, Çağlar 6 ay, Pino'da 3 sakat olarak çıkıyor. Transfer bütçemiz ise 2.5 milyon euro :) Ücret limitimiz ise 26.5 milyon euro ama dolu ağzına kadar. Benim tavsiyem teknik heyetteki çoğu genç takım koçunu, normal koçu, sağlık heyetini gönderip yerine daha ucuz ve daha yenekli yabancılar ile anlaşın. Yinede Gs'yi adam etmek için baya bi zamanın geçmesi lazım.
 
Eren Aydın' Alıntı:
[quote="Doğan Sağlam":3ivs0k0u]GS'ın mevcut halinden sonra futbola dair bir şey yapmak gelmiyor içimden
Doğan Fm olan takımında bundan çok farkı yok. Baros sakatlansın Arda sakatlansın bittin zaten. Oyun harbiden çok gerçekçi yani.[/quote:3ivs0k0u]

Abi oyun gerçekçide ben hiç bu hallere düşmedim şu oyun çıktı çıkalı.Bir oyuna bakıyorum bir gerçeğe bakıyorum sonra diyorum kendi kendime oyun oğlum bu gerçekle kıyaslama bu seferde gerçekçilikten uzaklaşıyor ortam benim için soğuyorum oyundan :p
 
Galatasaray'da Arda ve Baros hariç maaşı yüksek herkesi satın beyler bu iki oyuncu hariç takımdaki bütün oyuncular hakettiklerinden fazla alıyor. Emre Çolak'ın üstünde durun bir de adam deli para ediyor 2 yıla :)
 
Football Manager 2005 oynamaya başladım.Eskiler aaaah eskiler. Bülent Korkmaz,Hakan Sukur,Ergun Penbe,Hakan Unsal,Hasan Şaş,Ümit Karanlı kadro.İnanılmaz zevk alıyorum oyundan. Hasan Şaş'ın peşinde Arsenal,Liverpool,Manu,Sevilla.Zar zor sözleşme yenilemem falan.UEFA Şamiyonu olduktan sonra Manu,Milan,Ajaxlı gruptan çıkmam falan. 2.çıkmama rağmen Zigicli Pantelicli RedStarla eşleşip eledikten sonra Real Madride 2-0 ve 0-0lık skorlarla elenmem falan. Sözleşmesi bitecek oyunculara hemen dalmam.Özlemişim resmen. 3sene lig ve Turkiye Kupası şampiyonu oldum. Adebayorun ayağının kırılmasından sonra Hakan Sukur 35 yasında bile 25 maçta 20 tane yazdı.

Rüştü-Jankulovski-Servet-Alex-CihanH.-Cana-Volkan Arslan-Hasan Şaş-A.Diana-Ü.Karan-Adebayor

Dedeyi bonservissiz alıp 27.5 milyon dolara Milan'a sattım.Yerine Jankulovskiyi bonservissiz aldım.Bu senede Dianayı bonservissiz. Adu sezon sonu gelcek. Bu sene Şampiyonlar Ligindeki grubum Real Madrid,ParisSG,D.Bukres

Galatasaray 3-1 Real Madrid,ParisSG 0-2 Galatasaray Lider çıkabilirim gruptan bu sene :D İnanılmaz zevk alıyorum şu oyundan anlatamam.
 

Üst