Galatasaray C.C.: 60 - Efes Pilsen: 74

maçı izleyemedim burada yazılanlardan anladığım kadarıyla fitche tepki var biraz, ancak bu oyuncunun karakteri böyle sene başından beri , ayrıca bir arkadşaımız jenkins nicholas a mrsiç solomona başarılı demiş ama açıkcası hiçbri fb li şu an solomonun takıma döndüğünde hücumun ritmini bozmasını istemiyor, savunmada zaten işini yapıyor solomon aynı fitch gibi ,

ikincisi boşta adamın varsa pas atarsın ben yıldızım her topu kullanırım mantığı benim gördüğüm sadece kobe bryant da geçerli oda kullandığı topun hakkını veriyor zaten. yani bencillik ksk maçında tofaş maçında yapılır ama karşında türkiye'nin en iyi savunma yapan takımlarından biri varsa ve senin takım ortalamanda 65-70 sayı civarındaysa fazla şut kaçırma lüksün olamaz o yüzden her hücumda topu en kolay sayı bulacak oyuncuya geçirmek guard'ın görevidir, açıkcası ben fitchin bu konuda biraz bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum, inanılmaz bir skorer her iki yönde oyuna inanılmaz katkılar yapan bir oyuncu bundan hiç şüphem yok ancak basketbol oyun zekası -ya da oyunu okuma diyerekte söylenebilir bu - açısından çok eksik bir oyuncu tıpkı solomon jenkins vb. tip oyuncular gibi,

biraz off topic olacak ama basketbol da bence her yetenekten önemli olan sey zekayi kullanmaktir yani soguk kanli düsünüp en kolay sekilde sayi üretmek. bunun en iyi örnegi bana göre yunanistan milli takimi. bir tane öyle aman aman sansosyenel sutör veya pivotlari yok. ama adamlar müthis akilli oynuyor ve kritik anlari ve kopma noktalari cok iyi sezip o anlarda mutlaka sayi buluyorlar. Pick&Roll müthis yapiyorlar. papadopoulos bana göre avrupanin en akilli pivotu gecen yine moskova- efes macinda hayran kaldim adama. bizimkiler acaip acaip sutlar kacirirken adam bütün hook atislari tikir tikir atiyor. hicbir oyunculari zorlama atis yapmiyor bos sut bulana kadar top dolastiriyorlar. yani demek istedigim akilli oynamak her yetenekten daha önemli. ben fitch i izlerken gercekten bu adam zekasini kullanmiyor diyorum. diger oyuncular da öyle. 3 uzunun icine penetre edip sayi bulmaya calisiyorlar. biz böyle oynayip hic bir büyük maci kazanamayiz. Benim anlatmak istedigim oyun zekasina dayali basketbolu su an Telekom oynuyor. sonuc ortada. mentalite degismeli bizde. yoksa en fazla besinci oluruz. kadro yetersiz diye kandiririz kendimizi.

beyler bence suç tamamen biz taraftarlarda karşıyaka maçında olanlar yüzünden sahamız kapandı ve belkide sırf bu yüzden maçı kaybettik.tamam belkisuç sadece 2-3 kişide ama dışardan bakınca suç galatasaray taraftarında o nedenle beykoz maçına gidip takımımız destekleyelim..... :roll:

fichtle malik konusunu bir topicde maliğin bu sene kalması üzerine söylemiştim.ayrıca fb ile efes türkiye ligi için gayet başarılı sayılırlar.en azından biri 2. biri 3. ve galatasarayımız ise bu iki takıma üstüne üstlük tt ve tede yenilerek 4 sırada kabul etmemiz lazımki bizden başarılılar.
ikisi bir arada topu pğaylaşabildikleri sürece çok faydalı olurlardı.ayrıca biri çıkınca diğeri sazı eline alır takımı ayakta tutar.diğeri daha sıcak daha hırsla oynardı.birbirlerini tetiklerdi
ki şimdi ne desek boşa konuşmuş oluruz.benimki sadece bir tahmin.ama bu maçta ve diğer maçtaki yenilgileri fichte bağlamak yanlış bir düşünce.başarılı oyuncuların arkasında durmamaız gerekirken onları karşımıza alıyoruz.hala 4. olmamız takdir edilecek bir durum.

arkadaşlar seyircisiz oynamak gerçekten çok kötü...karşıyaka maçında birkaç karşıyakalı taraftarın kışkırtması sonucu bu olaylar çıktı netice ortada...ama biz de biraz soğukkanlı olalım tahriklere kapılmayalım...ben 1984-85 senesinden beri gsaray maçlarını takip ederim...

bir kere üzüldüğüm bir konu 2 tane amerikalıdan yararlanamıyoruz...holmann sakat diyoruz..hade tamam ...gerçi sakat adam alınmamalıydı...ama mc gowan basketçi değil bence...verimi sıfır...senelerdir pota altında öldürücü bir amerikalı göremedik...gerçi para mı var onları alacak diyeceksiniz...ama casa maçaında bizi yıkan davis gibi bir adam da mı bulamadık....eskiden yüreğiyle oynardı oyuncular...hatırlıyanınız var mı bilmem ankarada cumhurbaşkanlığı maçı vardı gs-fb arasında amerikalımız micael scearce ilk yarı 4 faul almıştı...ama ikinci yarı muhteşem oynadı ve guard olarak oynadı nerdeyse....paul dawkinsin de skorerliğiyle o maçı almıştık...ve gsaray basket takımının ömrüm boyunca seyrettiğim en iyi maçıydı...

neyse bu takım biraz zamanla daha da iyi takım olacak...ama önce çok iyi 2 uzun yabancı lazım...fitch için de attığı zaman süper diyoruz ama ...takım yerleşmeden şut kullanıyor...onu biraz dizginlemek de hocanın görevi....

gsaray taraftarının salonu tıka basa doldurması için ille de fenerle mi oynaması lazım...gelen taraftar hemen hemen hep aynı grup...

önce hep destek tam destek full destek

Galatasaray Cafe Crown Beko BL Takım İstatistikleri
OYUNCU MAÇ SÜRE TS 2 S 3 S RB AS
Glen Mc Gowan 6 86:58 31 8 3 17 5
Darrel Mitchell 10 296:52 108 22 11 28 24
İsmet Hacıoğlu 10 05:15 0 0 0 0 1
Tufan Ersöz 10 260:36 62 9 14 25 12
Tolga Tekinalp 10 48:19 5 1 1 10 0
Gerald Fitch 9 267:20 185 42 19 61 20
Murat Kaya 10 190:21 55 4 13 16 10
Fatih Solak 10 251:52 75 29 0 69 7
Mithat Demirel 10 151:13 10 2 2 12 10
Jerral J. Holman 9 150:41 45 21 0 36 3
Cemal Nalga 10 106:04 32 13 0 39 1
Burak Sezgin 9 183:16 67 5 16 32 5
Altay Özurgancı 5 03:02 1 0 0 1 0

TS: Toplam sayı, 2 S: 2 Sayı, 3 S: 3 Sayı, RB: Ribaunt, AS: Asist

Fitch beyenilmesede takımın % de kaçı olduğuna bir istatistiklerden bakın derim. Basketbol istatistik
oyunudur ve bu istatistikler bize faydalı ve başarılı bir uyuncu olduğunu göstermekte. Takımımızın 5 numarası büyük gururumuz fatihimiz kadar ribauntu var nerdeyse. Takımın 1 numaralı pozisyonundaki mitchell kadar asisti var daha ne yapmasını isticez bu adamdan. Şimdi diyeceksiniz satışları çok. elbette çok olacak adamın aldığı altyapı eyitimiyle diğerlerini mukayese edin veya kariyerini mukayese edin. Bir takımın içerisinde bu kadar farklı oyuncular varsa bunu göze alarak transfer yapıldı demektir. Tabiki altyapısı kariyeri sayı atmıyor ama takım içerisinde el yakan şutu kendisinden başka kimsenin potaya gönderme cesaretini göstermiyeceğini biliyor.

Sevgili Werty,basketbol çok anlamadığın ortada senden ricam lütfen bu kadar bilir kişi olarak konuşma,sana katıldığım tek nokta basketbolun istatistik oyunu olduğu ancak bana nolur söyler misin bu sayıların kaçını maç koptuktan sonra atmış?kaçını ufak takımlara atmış?kaç tane el yakan topu atmışta maç kazanmışız?hangi önemli maçı bize kazandırmış?yüzde kaçla şut atmış?kaç top kaybı ortalamayla oynamış?maç başına ne kadar süre almış?kaç asist ortalaması yapmış?asist turn over oranı kaçmış?öyle kuru kuru içi boş istatistikleri buraya yazmak çok kolay,lütfen kendimizi kandırmayalım!!!

Fitch bencede kendimize ölçü kabul edebilecegimiz Fb. Ülker - Efes - Telekom gibi maçlarda sınfta kaldı. Kereme katılıyorum çok sayı atmış gibi görünsede bunların ne derece efektif oldugu ortada. Eger mac kazandıracaksa bu maçları kazandırıp yıldız olsun. Diger maçları degil.

valla ben Tarkan'ı şahsen tanırım basketbol bilgisine'de güvenirim. dediği şeylerde de haklı bence ..
maçları çok başka gözle seyrediyorsunuz , fiç içeri girdiği her topta uzunları görebilen bir oyuncu , ama senin uzunlarından bir tanesi topu tutamaz , öteki tutar bomboş kaçırır faul olur faulleri atamaz , diğeri 3'lük atcam die orta sahada gezer . bu uzunlarla ne yapcak ki fiç, koy bizim takıma Haislip'i her maç 10 asist yapmassa fiç adam değilim ben. zaten her rib. u kovalayan bir oyuncu, savunmasıda keza öyle , maçlar kopana kadar da gayet disiplin içinde çok başarılı oynuyor ama takımın kapasitesi , Ülker ve Efes'le başabaş oynayabilcek düzeyde değil ki , o da fark 10 sayı olduktan sonra sapıtıyor maçı çevircem diye.. zaten telekom maçında oynamadı diğer maçlarıda kazandık , çoğu maçıda sayesinde..
ayrıca kendisi bizim takımda savunma yapılan 1 numaralı oyuncu, en çok dakika alan adam olmamasına rağmen sayı , rib ve % 'dede görüldüğü gibi bir numara.
top kayıpları da genelde maç koptuktan sonra zaten ..
şu takımda bir tane uzun olsa sırtı dönük oynayabilen , 3 saniyede geldimi vuran herşey çok değişik olcakta , bu kadro yapısıyla Fiç'te böyle oynamaya devam edecek sizde eleştirceksiniz ..

Önder' Alıntı:
Fitch bencede kendimize ölçü kabul edebilecegimiz Fb. Ülker - Efes - Telekom gibi maçlarda sınfta kaldı. Kereme katılıyorum çok sayı atmış gibi görünsede bunların ne derece efektif oldugu ortada. Eger mac kazandıracaksa bu maçları kazandırıp yıldız olsun. Diger maçları degil.

telekom maçında oynamadı yalnız..

Birde aklıma bu maçlarda Fitch in olmadığı dakikalarda yaptıklarımız geliyor.
Fitch versus Challenger zaten.

Aslında bayan takımıda aynı erkekte aynı şu anda.Hedeflerin ne olduğu ortada değil yeni takım olduğu için.Birde ara transferler çok önemli.

İkinci yarı çok şey değişebilir bana göre.

Tequila' Alıntı:
telekom maçında oynamadı yalnız..

Evet bunu unutmusum gerci oynamış olsaydı da farklı birşey olacagını hic sanmam.

Geçen sene Malik gibi bir oyuncuyu hic oynatamadık. Ona söylenen tek laf "git pozisyon yarat ve at" oldu. Murat hocaya güveniyorum, mutlaka Fitchden en üst düzeyde yararlanmanın bir yolunu bulacaktır.

Takımda böyle oyuncular oldugu zaman ne olursa olsun izlemek bir başka zevkli oluyor. Bunu alınacak iyi sonuclarlada percinleyincede o zaman tadından yenmez işte.

Tequila' Alıntı:
valla ben Tarkan'ı şahsen tanırım basketbol bilgisine'de güvenirim. dediği şeylerde de haklı bence ..
maçları çok başka gözle seyrediyorsunuz , fiç içeri girdiği her topta uzunları görebilen bir oyuncu , ama senin uzunlarından bir tanesi topu tutamaz , öteki tutar bomboş kaçırır faul olur faulleri atamaz , diğeri 3'lük atcam die orta sahada gezer . bu uzunlarla ne yapcak ki fiç, koy bizim takıma Haislip'i her maç 10 asist yapmassa fiç adam değilim

sonuna kadar katılıyorum...
her eleştirinin sonu fitch e çıkıyor artık...
adam alıştırdı herkesi mükemmel oyununa,maç kopmaya yakınken bakıyor kismede bir halt yok kendi birşeyler yapmaya çalışıyor...

canbulubay' Alıntı:
sonuna kadar katılıyorum...
her eleştirinin sonu fitch e çıkıyor artık...
adam alıştırdı herkesi mükemmel oyununa,maç kopmaya yakınken bakıyor kismede bir halt yok kendi birşeyler yapmaya çalışıyor...
evet çok fazla eleştiriyoruz haklı haksız.ama belkide bu takımda eleştirmemiz gereken sondan 1 yada 2 oyuncu.öyle bir adamımız varki elinde topu tutamıyor,2 metre boyu varken zıplamayıp smaç basmıyor,turnike kaçırıyor,bir yabancımızdan hiç katkı alamıyoruz.diğerinin oynadığını bile farketmiyoruz.bence bu kadroyla başarılı bile sayılırız.özellikle de uzunların performansını gördükten sonra

Kerem Ersuna' Alıntı:
Sevgili Werty,basketbol çok anlamadığın ortada senden ricam lütfen bu kadar bilir kişi olarak konuşma,sana katıldığım tek nokta basketbolun istatistik oyunu olduğu ancak bana nolur söyler misin bu sayıların kaçını maç koptuktan sonra atmış?kaçını ufak takımlara atmış?kaç tane el yakan topu atmışta maç kazanmışız?hangi önemli maçı bize kazandırmış?yüzde kaçla şut atmış?kaç top kaybı ortalamayla oynamış?maç başına ne kadar süre almış?kaç asist ortalaması yapmış?asist turn over oranı kaçmış?öyle kuru kuru içi boş istatistikleri buraya yazmak çok kolay,lütfen kendimizi kandırmayalım!!!

Sadece gülüyorum bunlara.....
Bu kadar tepkin gerilmen niye anlamadım doğrusu ben kendi kariyerimden bahsedeyim;

1987 - 1989 alba berlin
1989 - 1992 efes pilsen
1992 - 1995 Ülker
1995 - 1999 Galatasaray
2000 - 2002 Altınbilek
2002 - 2003 Bakırköy S.S.
2005 - 2006 Altınbilek

Masa hakemlerinin verdiği kağıtların hepside elimde bir dosya halinde mevcut istersen istatistiklerimi de belirtirim.

Şuanda da Altınbilekle antremanlara çıkıyorum ancak sezonda onlarda kalmak istemiyorum bu yüzden 2 kulüp Osmaniye ve gedikpaşa ile ufak çaplı görüşüyorum....

Ayrıca askerliğim süresince izmirde bulunan Nato birliğinin basketbol takımının istatistiklerini tutar ve natoya bağlı ülkelerin birlklerine gönderirdik.

Bu geçmişimle bilirkişi olarak değil sadece düşüncelerimi belirtiyorum. Neden bu adama bu kadar yüklenildiğini anlamıyorum ve bu yaklaşımda olduğunuz sürecede kafamdaki soru işaretleri giderilemiyecek gibi!
Halil Ünerde de böyle bir tavrın vardı insanlarla girdiğin diyalokta. tüm yazdıklarını okuyordum büyük kısmınada katılıyordum ancak katılmadığım bölüm için sana bilirkişi olarak yazma demedim o senin görüşündü buda benimkisi.

Ne yazarsan yaz cevap vermeyeceğimide belirtiyim.

Ukalalığım için herkesten özür dilerim.

Fitch üzerine o kadar çok yazdım ki burada hepsini tekrarlamam gereksiz olacak. Benim Fitch'e ilişkin temel eleştirim Fitch gelmeden önce Türkiye kupasında oynayan GS takımı takım olma yolunda, bize bir ışık veren ve geleceği olan bir takım hüvviyetindeydi. Şimdiki GS'a bakıyorum Fİtchspor olma yolunda. Fitch'İn bencilliğinin takıma sirayet ettiği hereksin bireysel takıldığı bir takım.

Fitch'in "uzunların top tutma yeteneksizliği nedeniyle pas vermediği görüşü "doğrusu bana mantıklı gelmiyor. Kısalar boşken onlara da pas vermiyor. Kısalara pas verip de uzunlara vermese tamam, haklısınız derim. (bütçe olarak Haislip'i alabilecek miyiz. nicholas'ı alabilir miyiz. o adamları lasak bile Fitch bence onlarla da başarılı olamaz ama eğer illa ki o seviyedeki oyuncular gerekecekse Fitch'in oynaması için bizim bütçemiz ortada. Bu bütçe ile o adamları alamayacağımıza göre Fitch otamatikman gereksiz olur). Ayrıca Fitch'den daha yüzdeli oynayan oyuncular varken her topu kullanma sevdası da açıkcası canımı sıkıyor. Burada bir şeyi açmamız lazım. Fitch üç oyuncunun arasına girerken amaç diğer arkadaşlarına pozisyon yaratmak mı yoksa kendi egosunu tatmin etmek mi. bence ikincisi. eger ilki olsaydı üç kişinin arasına girince pas vermeyi tercih ederdi. (örneğin şöyle bir pozisyon düşünüyorum. Fitch üç oyuncunun içine dalmış yanda haislip boş. hailip'e verse haislip oradan smaç vuracak. Fitch o pozisyonda topu Hailip'e vermez. çünkü o mücadele kendi mücadelesi. amiyane tabiriyle "sidik" yarıştırıyor. ama öyle bir pozisyonda pas vermek Fitch için mağlubieyttiğr. üzerine gelen savunmayı yenemediğini düşünür. Takım o pas verince sayı atmış atmamış o an önemli değil onun için.)

Fitch'in savunma ve ribaunt katkılarını göz ardı etmiyoruz ve bu bağlamda Fitch Dixon'dan farklı olarak savunmada yararlı işler de yapıyor. Ama tekrar ediyorum onun bencilliği takımdaki diğer oyunculara sirayet ediyor. Mitchell'ın oyun düzeninde nasıl bir farklılaşma oldu. daha tofaş maçından sonra bunu söylemiştim.

istatistikler için bir şey söylemem gerek. siyasal da öğrenci iken bir hocamız (rahmetli oldu) istatistikler yalan söylemenin en iyi aracıdır demişti. İStatistiklerden basketbolda mutlaka yararlanmak lazım. hatta bazı yorumcular eline istatistik kağıdı almadan yorum yapmıyor. Ancak basketbol sadece istatistik değil. Basketbol sadece istatistik olsaydı gerçek basketbol severler sadece istatistiğe oynayan oyucuları el sütünde tutarlardı.

Fitch mevzuu uzayıp gidecek. Ama ben Fitch gelmeden önce GS takımında bir ışık görüyordum. artık o ışığı göremiyorum. Takım bir oyuncuya dayalı hale geliyor ve basketbolda tek oyuncuyu durdurmak (Jordan değilse) çok zor bir iş değil...

Güçlü takımlar bu işi yapabiliyor. bkz.

Bir de maç koptuktan sonra Fitch sapıtıyor diyorsunuz ki kusura bakmayın ama gülmemek için kendimi zor tutuyorum. Fb maçı 10-2 öndeydik. maçın 5. dk.sı falan. Fitch saçma sapan bir üçlük denedi ve GS'da oyun öyle bir değişti ki sormayın...Ya sizler başka bir oyuncu seyrediyorsunuz ya da ben...

Demek sitediğim şey ne yazıkki tam olarak anlaşılmış değil,buradan gördüğüm bu malesef...Burada yüklendiğim şeyler farklı anlaşılıyor, Fitch'in iyi oyuncu olmadığını kimse söyleyemez zaten kötü oyuncu olsa NBA kariyeri olamaz, ancak bazı oyuncular vardır ne kadar iyi olurlarsa olsunlar oynadıkları takımın kimyasına uymadıkları için takıma katkıları sınırlı olur, ancak ne oyuncular vardırki ne çok parlak kariyerleri vardır ne de çok büyük paralara oynarlar ama takımlarını inanılmaz ileriye iterler...işte Fitchte bana göre bizim takımın kimyasına hiç mi hiç uymadı,hatta zaman zaman zarar verdiği bile oluyor,tek dilerğim ilerleyen zaman zarfında benim yanılmam...Mesela Boddicker'ı, JR Koch'u ele alalım, bu adamlar Galatasarayda 30-40 bin dolara oynayan oyunculardı ama katkıları ortadaydı hatta Boddickerın neler yaptığını Selçuktada çok net görüyoruz...Önemli olan kariyer değil takıma olan katkı diye düşünüyorum..Seni üzdüysem ya da konuşmamda hakaret hissettiysen burada tüm arkadaşlar önünde senden özür ddilerim, en yakın zamanda da seninle tanışmak isterim...
Tek ricam o istatistikler hakkında benim sorduğum sorulara birilerinin cvp vermesidir...Hatta ben istatistiklere o kadar güvenen birsiyimki zamanında o istatistiklere bakarak klübe yabancı oyuncular tavsiye etmişimdir...