Hayri Pekergin'den Takım Analizi

Hayri Pekergin doğru analizler yapabilen ve dürüst yorumlar yapabilen bir Basketbol yorumcusu.Bugünkü yazısını okuduğumda paylaşmak istedim.Bence farklı ama doğru tespitleri var aşağıdaki yazısında.Özellikle 0 müdafa yapan Prince ile tespitine aynen katılıyorum.Eğer Avrupalı uzun transferi olmaz ise diğer önerisi ise oldukça üzerinde düşünülmesi gereken bir konu .Hayri Bey'in yazısı ;

Galatasaray Medical Park (GSMP) niye kaybetti? Açıkça Alba Torrens ve Matic’in yokluğu ilk akla gelen faktör. Ama Alba ve Matic sahada olsaydı sonuç farklı mı olacaktı. Bu iyi bir soru. Etkileyici bir sayı verelim; Nevriye 17 Birsel 16 sayı atarken, GSMP’nin Türk oyuncuları Işıl Alben, Bahar Çağlar, Gülşah Gümüşay ve Şaziye İvegin rakip potaya toplam sadece 13 şut atmış.

Galatasaray’da diğer konu ise Prince’in savunma zaafları. Sarı kırmızılılar savunması olmayan ama skor yapabilen bir guard ile savunma yapabilen ama skora katkısı sınırlı diğer guard arasında sıkışmamalı. Euroleague seviyesinde var olmak isteyen bir takımda sahaya çıkan her oyuncunun oyunun iki tarafında da sorumluluk alması şart.

Yeri gelmişken, yaşanan farklı Ros Casares yenilgisi ardından, GSMP’nin Euroleague’e artık daha farklı bakması gerektiğini düşünüyorum. Yola Fowless ve Charles ile devam etmek ve Taurasi’yi (genelde) dışarıda tutmak iyi bir çözüm olabilir.

Kolay savunulan dış oyuncu yerine Dünyanın en iyi pivot ikilisi ile sahneye çıkmak, sarı kırmızılı guard ve forvetlere daha rahat şut bulma imkanı verir. Ribaund üstünlüğü ile kaçan şutlar sayı olur ve fastbreak sayıları artar. Savunmanın arkadaki blokçuların güveni ile daha verimli olması da yabana atılmaz bir avantaj olur. Bu alternatifte Türk şutörlere, Bahar ve Işıl’a daha fazla sorumluluk düşmesi ise kaçınılmaz.

http://www.turkbasket.com/sayfa/ind...tuerk-filmi&catid=118:hayr-pekergn&Itemid=503

taurasi dısarda bırakmak dısında hepsinin katılıyorum taurasi dısarda bıraktınmı sana gülerler prince savunma konusndada wnba en çok top çalan oyunculardan biri ama isteksizmi yoksa bu kadar mı savunma yapıyor bilemiyorum

Prince’in savunma zaafları deniyorda. Angel Mccoughtry'i verirsen savun diye herhalde sorun yaşar. kendisinden 15-20 cm uzun birini savunmak nasıl bir şey bilir misiniz ? hele bir de öyle bir oyuncuyu. Uzaklara gitmenin anlamı yok. Bu düzeyde Işılla yan yana oynadığı bütün maçlarda sorun yaşar. Savunma zaafı falan değil bu.

Üzerine konuşulabilecek bir yazı, Taurasi'nin dışarıda kalma fikri benim aklımın herhangi bir bölgesinden geçmez dahi fakat Hayri Pekergin, kadın basketboluna yıllarca emek vermiş değerli bir isimdir. Saygıyla okuyabiliriz fikrini, katılmasak da.

avrupalı bir guard veya uzun lazım. stratejiyi buna göre belirlemek lazım. ayrıca yerli oyunculara liglerde ciddi süreler verilip maç içinde tecrübe ve ritim yakalamaları sağlanabilir. benim düşüncem iyi bir guard alınmalı. taurasi-tina-fowles 3 lüsüne göre bir rotasyon ayarlanmalıdır. taurasi bunu ne kadar kabullenir bilinmez. ama pota altı gücümüz olmazsa olmazlardan. her maç 20 hücum ribaundu alıyor rakip takım. her maç bu şekilde ribaund veriliyorsa bariz şekilde eziliyoruz demektir pota altı savunmasında

Dianayı dışarda bırakmak akıl karı bir iş değil.Onun yerine iyi bir avrupalı uzun alınsın,Tina yada Slyviadan sadece biri oynasın daha mantıklı.

Avrupali 4 ve 5 numara alinmasi gerek bu takima.Matic yollanmali.Ribaund problemide olmaz boyle bir takimda.Diananin disarida birakilmasi cumlesini telaffuz eden bir kisi beni baska seyler dusunmeye sevkeder.

Taurasi bir takımın kadrosunda ise sahadaki yeri garantidir. XXX var Taurasi'ye gerek yok cümlesinde "XXX" yerine gelebilecek bir oyuncu yok dünyada.

Eeee?
Dee'yi sevmem. Seimone'yi severim. Bana sorsalar "Taurasi'yi şutlayın, Seimone'yi getirin." derim de sizin amacınız ne? Ancak bunu diyecek olmam "Taurasi'nin yerini dolduracak oyuncu yoktur." dememe engel mi olmalıdır? Nereye varmak niyetindesiniz?

İsterseniz ben bu forumda Dee hakkında 6 ay önce söylenenleri getireyim?

Önemli olan şu an değilmi eski defterleri açmak bu yolla insanların birbirlerini alaşağı etme sevdasını anlamak mümkün değil. Bakıyorum herkes birbirine sen 6 ay önce şunu demişssin şimdi çelişiyorsun yok sen 1 sene önce Taurasi'yi istememişsin şimdi onsuz olmaz diyorsun. Bu şekilde bir yere varamayız.

Öncelikle efsane kadro denilerek beklenti yükseltiliyor iyi hoş dünya yıldızları bizde ama 3 kişiyle olmuyor bu iş bunu anlamıyoruz nedense hiç bir oyuncunun yedeği yok bu takımda yıldızlardan biri aksarsa yenilgi kaçınılmaz oluyor.

Öncelikle sezonbaşında çok doğru hareket edilmediğini düşünüyorum. Ne kadar karışık bir takımımız var dünyada hiç bir takım bu kadar karışık değildir eminim. EL'de Prince'i oynatırsan Melisa'yı oynatamıyorsun Prince Ruslara karşı oynatamıyorsun kurallar gereği Taurasi Fowles ve Charles'ten birini seçmek zorundasın lige dönersen aynı durum Prince'i kadroya almazsan oyun kurucu pozisyonun aksıyor pivotlardan birini kesersen ribaunt sorunun alıp başını gidiyor pivot yada guarddan vazgeçmezsen Dee yada Alba'dan birini keseceksin oda çözüm değil.

Yapılanma denilince Ros örnek alınmalı tüm yabancıları ve devşirmeleri herhangi bir kurala takılmadan rahatça oynayabliyor.

Ben ligden umutluyum herşeye rağmen. Yapılan tek hata feneri çantada keklik görmek bu yanlış fenerde 9 oyuncu rahatlıkla ilk 5 başlayabilecek kapasitede Milli takımda iyi katkı veren Nevin bile süre alamıyor bizim kadro derinliğimiz çok sağlam değil maalesef. Birde özellikle Işıl ve Bahar'ın daha fazlasını yapabileceğine inanıyorum. Bahar potaya yöneldiği zaman çok tehlikeli oluyor ama bunu denemiyor. Işıl'ın topu elinde çok fazla tutma sebebinide anlamıyorum kolay sayı bulmanın tek yolu hızlı hücum ama Işıl topu aldımı duruyor rakip defansı yerleşiyor sete set kalıncada iş zorlaşıyor şu an hatırlamıyorum bir maçta Dee Işıl'a çabuk gibilerinden el hareketi yapmıştı hatta daha sonra sırtını dönüp serzenişte bulunmuştu.

EL için Avrupa'lı oyuncu takviyesi şart 1 değil bir kaç tane. Ros gibi 12 oyuncuyla oynayan takıma karşı 5-6 oyuncuyla oynamak kolay değil. Sonuçta oyuncularımızda insan ve onlardan her maç daha fazlasını beklemek haksızlık..

Sifir mudafa yapan Prince kiminle eslesti.Prince in savundugu oyuncu macin yildizimi oldu.Angel en vasat oyunlarindan birini oynadi.Isil ve Baharin savundugu Birsel ve Nevriye macin yildizi oldu.Hayri Pekergin analizi her taraftan dokuluyor.Pennyde macin yildizi olamadi Diananin savunmasinda.Matovicte sahanin yildizi olamadi Tinanin savunmasinda.Bizim yabancilarimiz cok yuksek sureler alip ayni zamanda 5 faul almamalari gerekerek oynuyorlar.Savunma konusuna o gozlede bakmak lazim.Ilk periodda 2 faul almis Tinanin devrede 3 faullu Tinanin agresif savunma yapmasini bekleyemezsiniz.Dorduncu yabancisi benchte olmayan bir takimda Princede kendinden cok uzun bir oyuncuyla eslestirilirse savunma bu kadar olur.Prince,Diana,Bahar,Melisa,Tina besini denemeyen kocu nicin analiz etmemis Hayri bey.Hem daha uzun bir takim olurdu.Hemde savunma sertligi olurdu.Prince-Birsel eslesmesindede Prince cok daha etkili olurdu.

Eeee?
Dee'yi sevmem. Seimone'yi severim. Bana sorsalar "Taurasi'yi şutlayın, Seimone'yi getirin." derim de sizin amacınız ne? Ancak bunu diyecek olmam "Taurasi'nin yerini dolduracak oyuncu yoktur." dememe engel mi olmalıdır? Nereye varmak niyetindesiniz?

İsterseniz ben bu forumda Dee hakkında 6 ay önce söylenenleri getireyim?

İstiyorsanız duvara dönüp, tek ayak bekleyeyim? Özür dilerim saçmalamanızı böldüğüm için.

Şu foruma 1.5 aydır üyesiniz, günde ortalama 10 tane mesaj atıyorsunuz 9 tanesi birbiriyle çelişiyor. Emin olun ben de sizin kadar takip edip biliyorum bu branşı, 3 yıldır bu forumdayım, bir de yönetici olarak başlık açmam, bu tarz mesajlar atmam gerekiyor 970 mesaj atabilmişim bu sürede.

Bir kadın basketbolunu bilmediğinizi, yıllardır maç izlemediğinizi söylüyorsunuz, sonra herkesten çok gürültü yapıyorsunuz şurada. Tanımadığınız, izlemediğiniz oyuncuları yorumlamak yerine biraz forumu okuyun, konuşmak yerine biraz da dinleyin de bir şeyler öğrenmeye bakın. Komik duruma düşürmeyin kendinizi.

Sifir mudafa yapan Prince kiminle eslesti.Prince in savundugu oyuncu macin yildizimi oldu.Angel en vasat oyunlarindan birini oynadi.
Birsel maçın kazanılmasında bir numaralı faktördü fakat takımın en skoreri Angel olmuşken vasat oynadı demek haksızlık olur. Fener'in maçı aldığı 3. çeyrekte de yüzdeli bir şekilde 8 sayılık katkısı var. Ayrıca Taurasi ve Prince'e 3. faullerini aldırarak savunma direncimizi de kırdı. Asıl sıkıntı Prince'ı Angel'la savunma tercihinde. Fizik olarak Angel'ın üstünlüğü Prince'i 0 savunma yapıyor gibi gözükmesine neden oldu.

İstiyorsanız duvara dönüp, tek ayak bekleyeyim? Özür dilerim saçmalamanızı böldüğüm için.

Şu foruma 1.5 aydır üyesiniz, günde ortalama 10 tane mesaj atıyorsunuz 9 tanesi birbiriyle çelişiyor. Emin olun ben de sizin kadar takip edip biliyorum bu branşı, 3 yıldır bu forumdayım, bir de yönetici olarak başlık açmam, bu tarz mesajlar atmam gerekiyor 970 mesaj atabilmişim bu sürede.

Bir kadın basketbolunu bilmediğinizi, yıllardır maç izlemediğinizi söylüyorsunuz, sonra herkesten çok gürültü yapıyorsunuz şurada. Tanımadığınız, izlemediğiniz oyuncuları yorumlamak yerine biraz forumu okuyun, konuşmak yerine biraz da dinleyin de bir şeyler öğrenmeye bakın. Komik duruma düşürmeyin kendinizi.

Yapmayın Allah aşkına.
Basketbolu takip etmem. Ama Galatasaray'ı takip ederim. Spor olarak Voleybol, Tenis ve Atletizmi sıkı takip ederim. Galatasaray öncelikli olmak şartı ile misalen Voleybolda her maçı seyrederim.

Basketbol konusunda uçar kaçar bir bilgim yok. Ama Taurasi, Seimone, Sue Bird, Setapanova, Leuchanka, Veremayenka vs. bunları da tanırım. Lafımın arkasındayım. Seimeno'yi her zaman Taurasi'ye tercih ederim ancak Taurasi'den daha iyisi yok şu anda. Burada çelişki nerede?

@Kerim Bey lütfen şu yazdıklarınızı geçmişten günümüze göz geçirseniz sürekli ikili tartışma içindesiniz ve kendinizle çelinen açıklamalar var..Naçizane önerim.

@Kerim Bey lütfen şu yazdıklarınızı geçmişten günümüze göz geçirseniz sürekli ikili tartışma içindesiniz ve kendinizle çelinen açıklamalar var..Naçizane önerim.

Yukarıda bir çelişki olduğunu kabul etmiyorum. Diana Taurasi'nin dünyanın en iyi oyuncusu olduğunu kabul ediyorum. Ancak Taurasi yerine Seimone Augustus'u görmeyi tercih ederim.

Varsa başka bir örneğiniz gösterin lütfen.