Kadro Yapısı ve Teknik Taktik Konular

• Konbuyu başlatan Guest
  • Başlangıç tarihi
Re: 2010/2011 Sezonu Kadro Yapısı ve Teknik Taktik Konular

sağol hüseyin

çıkardığım sonuç şudur;

devşirme olayı bizim 1-2 çıta aşağı ya da yukarı oynayacağımız anlamına geliyor.kısa ve net.

Bu arada takımımızı bu sene büyük ölçüde etkileyecek birşey var.

3+2 kuralı kabul edilmemiş ve ligde her maç 1 yabancı oyuncumuz tribünde oturacak.

Bu isim muhtemelen Hodges olacak, Currie zaten Avrupa'da oynayamayacağı için. Daha önce attığım postu yenileyeyim %99 kadromuz bu şekilde olacak önümüzdeki sezon.

Ligde

Işıl-Yasemen
Seimone-Tuğba-Ceyda
M.Currie-Gülşah-Nihan
Bahar-Melisa
S.Fowles-G.Petronyte-Melek

Euroleague'de

Hodges-Işıl-Yasemen
Tuğba-Ceyda-Nihan
Seimone-Gülşah
Bahar-Melisa
S.Fowles-G.Petronyte-Melek

Ligde Işıl ve Yasemen'e bağlı şampiyonluk şansımız. İki iyi Galatasaraylı bu sene bizi ya şampiyonluğa ya ikinciliğe taşıyacak.

Gazanfer, Melisa ile de anlaşmışız ama o açıklanmadığı için yazmamıştım.

Başkanlarının yaptığı açıklamaya göre anlaşmışız.(Yanlış anlaşılmasın)

Mitchell Campbell

Saim Karakuzu' Alıntı:
[quote="Deniz Mert Türksoy":2iuomybx]bu transfer istatistik ve oyuncu profili açısından takıma faydalı olacak gibi duruyor.benim merak ettiğim ise forumda ışıl yanlız kaldı tartışmalarının olması yani bu hodges 1 numara özelliklerinde bir oyuncu değilmi?guard mevkii için yapılmış bir transfer değilmi?
tabiki öyle ama ben yetersiz görüyorum hemde çok ..[/quote:2iuomybx]
peki bu saatten sonra kadro ortadayken daha transfer olabilirmi?bir bilginiz varmı bu konuda?bilmediğim için soruyorum.

Eurolegaue'de zaten kullanacağımız yabancılar belli:

Hodges(EU)
Augustus
Campbell(Türk)
Petronyte(EU)
Fowles

Lige bakarsak ben sezonu Fenerbahçe'yle oynanacak 2+5 maçtan ibaret görüyorum.

Şu kadromuzla zaten tüm maçları kazanırız.
Fenerbahçe'yle oynanacak maçlar da şampiyonu belirler.

3+1+1
kuralına göre sezonun genelinde Hodges kadro dışı kalır.Final serisinde ise takımla Euroleague maçlarında beraber oynayacak olan Hodges guard olarak Petronyte'nin yerini alır gibi.

Campbell,Bahar,Melek,Fowles'la final serisini oynarız.

şuan kadroda 15 kişi var melisayıda sayarsak 16 biraz fazla şişti gibi geldi kadro ?

Işıl, antrenmanda bisiklet sürüyor. :)

Antrenmanlara başlamış Aslanlar...

Işıl,Nihan,Tuğba, Dilara Kaya ve alt yapıdan gelen destekle antrenmanlara başlanmış.

Antrenmanları asistan koç Hakan Acer yönlendiriyor.

Metin ağabey, bisiklet derken bu antrenman aleti olan bisiklet :) Bildiğimiz bisiklet değil.

Yanlış anlaşılmasın.

Işıl lig başında tam hazır olacaktır. Genelde herkesin tatil yaptığı koca bir yazı özel bir hocayla, oldukça ağır bir idman temposunda geçirdi ve geçiriyor bildiğim kadarıyla. Birkaç idmanını izleme fırsatım oldu gerçekten inanılmaz çalışıyor. İdmanlarda yaptıklarını normal bir sporcunun bile başlarda yapması oldukça güç. Daha önce söylediğim gibi eskisinden daha iyi döneceğine inancım izlediğim bu birkaç idmanı. Allah'ın da izniyle sağlıklı ve süper bir sezon geçirecek. Kafasında soru işareti olan herkesi oldukça şaşırtacak ve bir zamanlar olduğu gibi yine Türkiye'nin en iyi oyun kurucusu ve Galatasaray bayan basketbol takımının bayrak oyuncusu olacaktır. Buna yürekten inanıyorum, eminim ve ona çok güveniyorum.

Işıl takım için çok önemli bir pozisyonda, saha içinde olduğu kadar onun Galatasaraylılığı ve yenilmeyi kabul etmeyen yapısıyla takıma verecekleri daha önemli bence. Zira geçen sene en büyük eksiğimiz buydu. Hangimiz bu takıma karşı yürekten bir aidiyet hissettik? Ahmet Dedehayır ve Mihriban Oğuz ile başlayan atılım sürecinde (kendilerine tekrar teşekkür edelim burdan kattıkları değerler için) çok kötü sonuçlar aldığımız maçlar oldu, Fenerbahçe'ye final serisinde yine yenildik ama bu seneki gibi olmadı hiçbiri. İnşallah bu sene herşey tekrar eskisi gibi olacak ve eminim bunda en büyük pay sahiplerinden biri de Işıl olacaktır.

Burda görev biraz da taraftara düşüyor. Her önüne gelen sürekli sakatlığın nasıl, düzeldi mi diye soruyor. Tabiki insanlar onu sevdiği ve iyi olmasını istediği için soruyor ama onun yerine koyun kendinizi, kafanızdan atmak istediğiniz bir düşünce sürekli başkaları tarafından gündeme getiriliyor ve muhabbeti yapılıyor. O yüzden artık lütfen "Işılın sakatlığı" kelimelerini rafa kaldıralım. Her zaman olduğu gibi ona hoşgörülü olalım, kolay değil ligler başladığında nerdeyse 1.5 senedir basketbol oynamamış olacak ki bir sporcu için, hemde yürekten formasına bağlı oynayan ve gıdası o forma olan Işıl gibi bir sporcu için bunun ne demek olduğunu tahmin edebilirsiniz sanırım.

Şampiyon oluruz yada olmayız, ama bildiğim o sevdiğimiz, yenilse bile saygı duyduğumuz, "bizim" dediğimiz o takımı yine izleyeceğiz bu sene ve kaptan Minik Aslanda bunun en büyük yapıtaşlarından biri olacaktır.

Umarım bildiklerimle biraz aydınlatabilmişimdir ve artık bu konuda başka soru sormazsanız sevinirim.

Önder bey teşekkür ederiz yazdıklarınız için. Umarım sadece duygularınızla ve olmasını istediklerinizi düşünerek yazmamışsınızdır zira herkes Işıl'ın eskisinden bile iyi olmasını ister ama bence bu ağırlığı kaldırabilecek mental yapıya sahip değil. Takımın en önemli pozisyonunda kendisi ve böyle ağır bir sakatlıktan sonra onun üstüne bu kadar yük bindirmek akla yatan bir olay değil.

Saygılar.

Ceyhun Hoca'nın zaten rotasyonu seven bir koç olduğunu biliyorduk ama Milli Maçlarda iyice belli oldu bu seneki düzenimiz.

Daha önce kadro kalabalığından bahsetmiştim ama Ceyhun Hoca'nın bunu çok iyi kullanabildiğini gördüm milli maçlarda.

Yasemen'e mutlaka şans verecektir, hatta ilk 5 başlamasını bekliyorum ben. Yine Ceyda ve Melek gibi oyuncular da bu sene ekstra performans alabileceğimiz oyuncular.

- Uzun rotasyonu en rahat ve rakiplere üstünlük kuracağımız yer olacaktır şüphesiz.

Fowles-Petronyte-Bahar-Melek-Campbell(Türk) 5'lisi ile burada hiç sıkıntı çekmeyiz.

- 2-3 pozisyonlarında Türk oyuncuların performansları çok önemli.

Burada ligde Augustus-Currie ile güçlüyüz fakat Euroleague için Tuğba-Ceyda-Nihan-Gülşah 4'lüsünün katkısı çok önemli.

- Oyun kurucu pozisyonunda ise ligde biraz zayıf görünsek de sorun yaşamayacağımıza inanıyorum.

Işıl artık sakat değil, takımla da çalışıyor, iyi dönecek inanıyoruz. Bunun yanında yine Yasemen, Ceyhun Hoca'nın elinde yılın sürprizi olabilir. Euroleague'de bu ikiliye Hodges da eklenince sorun tamamen ortadan kalkıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Euroleague'de başarı için Tuğba-Ceyda-Nihan-Gülşah dörtlüsünün en az 2'sinden iyi katkı almak lazım.

Lig için ise Işıl-Yasemen ikilisinin verecekleri çok önemli.

Gazanfer'in de dediği gibi pota altı çok önemli bi kozumuz olacak ama ben guard pozisyonunda soru işaretlerini kaldırmazsak pota altını çok etkili kullanamayacağımızı düşünüyorum . Işıl'ın iyi dönmesi ne kadar yeterli olur o da soru işareti açıkcası çünkü 2 numaralı pozisyon takımımız için tam bir soru işareti ..

Not: Sn. Gazanfer yaşını bilmediğim için adınla hitap ettim eğer benden büyüksen lütfen kusura bakma ..

Sophia'sız İçim sızlıyor :oops:
Ceyhun Hocanın varlığını düşününce kadro tatmin edici. Hocamızın en beğendiğim özelliklerinden biri her oyuncusundan verim alması. Kalite bakımından daha düşük seviyedeki oyuncu kadrosuyla kök söktürüyordu. Bu kadroyla yapabileceklerini hayranlıkla izleyeceğizdir(İnanıyoruz ;) ) Yetenekli oyuncuyu köreltmek yerine biliyor. Ummadığımız oyunculardan ummadığımız performansları da zevkle izleyeceğiz ;)

Sezon başından beri 3 resmi maç yaptık, takımı ve hocanın düzeninde oyuncuların rolünü iyice anladık artık.

Uzunlardan başlarsak;

Ceyhun Hoca, Bahar-Sylvia ikilisiyle başlıyor maça. Sylvia içerde dominant olup, Bahar'ın da şut tehditi olunca Sylvia içerde rahat hareket imkanı buluyor.

Yalnız burada düşünmemiz gereken şey bu ikiliyi tek yönlü kullanıyoruz. Yine bu ikili üzerinden Bahar'a pozisyon yaratmıyoruz hiç, Bahar'ın dış şutları da takım için çok önemli hücum anlamında.

Rotasyonda ise bu ikilinin yerini Melisa-Gintare ikilisi alıyor. Melisa kısa ama sizelı, Gintare uzun ama ince. Bu açıdan bu ikili uyumlu diyebiliriz ama yine de beklediğimiz performansları alamadığımız kesin. Bu ikili oyundayken pota altından sayıya izin vermememiz lazım. Umarım maç oynadıkça birbirlerini daha iyi tanıyıp, eksikliklerini tamamlarlar.

Bu 4 oyuncumuzun yanında bir de Melek Bilge var ama şuan çok düşünmüyor sanırım Ceyhun Hoca.

2-3 rotasyonunda;

Tuğba bizim için çok değerli şuan. Hücumda iyi olduğu zaman çok değerli bizim için ki şimdiye kadar şut ritmi olsun, hücumda yaratıcılığı olsun iyi performans sergiliyor.

Seimone son maçta ürkekliğini de aşmış gibi üstünden. Size olarak 2 sene öncesine göre kalınlaşmış, ligin ikinci yarısında 2 sene öncekisinden de iyi olacağına inanıyorum.

Monique size üstünlüğü ve ribaundlara katkısı için alındı ama bu seviyenin oyuncusu değil gibi duruyor şimdilik. Tamika'yı geri getirmek farz şuan için.

Ceyda nedense kendine güvenerek oynamıyor. Halbuki biraz sorumluluk olsa benchten gelip takımın skor yükünü çekebilir.

Gülşah'ın iyi bir geleceği olduğu açık. Her maç aldığı süreyi iyi değerlendirirse 2-3 sene içinde Milli Takım'ın değişilmez oyuncusu olur.

Guardlara gelirsek;

Işıl geri dönmeye başladı zaten, onu çok konuşmaya gerek yok.

Nihan guard oynuyor ama ne kadar başarılı bilemiyorum. Takıma ablalık yapması için mi alındı bilemiyorum ama yeri burası değil gibi.

Hodges tam bir el bombası. Günündeyse bir anda 20 sayı öne atar takımı, kötüyse yanlış tercihlerle takıma balta vurur. Yerine daha kaliteli, daha oturaklı bir oyuncu gelse iyi olur sanki.

Yasemen bu senenin en büyük hayal kırıklığı benim gözümde. Ceyhun Hoca ile iyi geçen Milli Takım'dan sonra sezona çok iyi girip iyi süreler alacağını düşünüyordum ama şimdilik sahip olduğu yeteneklere ihanet ediyor. Sorun ne bilmiyorum ama biraz daha çalışsın, biz de altyapımızdan çıkan oyuncuyla övünelim, en büyük dileğimiz odur herhalde.

Hodges'i beğenmedim açıkçası. Sanki daha kaliteli yabancı bir 1-2 karışımı bir oyuncunun gelmesi hem Işıl'ın yükünün hafiflemesi hem de 2-3 numaradaki ordaki rotasyonun zenginleşmesi için iyi olur gibime geliyor. Şimdilik bizim düzeyimizdeki yabancılarımız Fowles ve Augustus. Gerisi rotasyon oyuncvusu olmuş malesef. Play-off'lara kadar idare eder de ikinci yarı Tamika ve bir tane 1-2 oynayabilecek oyuncu lazım. Gintare güçlenmezse uzun da gerekebilir. Ama Gintare'yi beğendim. Genç bir oyuncu olması da avantajı. Bizi uzun yıllar götüreceğine inandığım Işıl-Bahar'ın yanına Gülşah'ı da ekleyebiliriz yavaş yavaş. Tuğba da bu şekilde istekli devam ederse önümüzdeki yıllarda daha verimli bir yerli rotasyonumuz olur.
İlk 5'imiz şu şekilde olacak Işıl-Seimone-Currie-Bahar-Fowles.
Bu fena bir takım değil. Ama Tamika gelirse sınıf atlar. Rotasyon'da kullanacağımız oyunculardan Tuğba ve Gülşah iyi. Melisa Can ve Hodges'i henüz ben de pek beğenmedim.

Işıl-Seimone-Fowles ve Bahar şu anda bizim için en önemli oyuncularımız. Bu isimlerin yanına Tuğba-Gülşah-Hodges-Currie-Gintare ve Campbell'in sezon içindeki performansları bizim ligte ve Avrupa'da ki yerimizi belli edecektir...

tamika gelsin iyi hoş ama o geldiğinde 3 amerikalı olucak euroligde hangisi kadroda olmayacak seimone mu fowles mı tamika mı yani bence currie gibi bi oyuncu bu yüzden tercih edildi oynamamayı sorun etmeyecek biri tamika bunu kabul eder mi bilinmez

Bence Hodges ve Currie hariç olabilecek en iyi kadroya sahip olduğumuzu iddia etmek yanlış olmaz. Herhangi bir hocaya hadi sana istediğin imkanları veriyoruz, istediğin takımı kur dense bile bundan iyisi kurulabilir mi? Fenerden oyuncu alınamayacağı gerçeğini göz önünde bulundurursak geriye kalan en iyi yerli oyunculara sahibiz. Yeterli görmeyenler var ama yapabilecek birşey yok. Daha iyi Türk oyuncular malesef mevcut değil. Belki Ceyda ve Melisa alınacağına Esra ve Yaso kalsaydı gibi örnekler verilebilir ama mevcut oyuncularımız yaşları itibariyle 2-3 sene sonrasının yıldızları olacağı için geleceğin kadrosunu şimdiden kurmuş olduk. 2-3 sene sonra çok çok daha gelişecek olan Işıl, Bahar, Yasemen, Gülşah, Ceyda, Melisa, Melek sayesinde Nevriye ve Meral basketbolu bıraktığında yada yaşları sebebiyle ciddi düşüşler yaşadığında bu kadronun daha doğrusu bu sene kadro konusunda yapılan hamlelerin değeri çok daha iyi anlaşılacak. Tuğba ve Nihan hariç bütün oyuncularımız (yabancılar dahil) 20-26 yaş arası. Simeone ve Sylvia gibi oyuncularla birlikte idman yapan genç oyuncular Ceyhun hocanın rotasyonu çok kullanmasıyla ciddi süreler de buluyorlar ve bu sayede gelişim hızlarının da artacağı bir gerçek. Ben bu sene play-off yarı finaline kadar takımın alacağı sonuçlarla kesinlikle ilgilenmiyorum. Önceliğim genç oyuncuların alacağı süreler, yapacakları sıçrama ve uyumları. Bence şuanki gidişat orta vadeli hedeflere bakınca kötü değil.