Kupa Maçlarının Analizi

Artık herkes gerçekleri öğrenmeye, bazıları gerçekleri yazmaya başladı, geçte olsa!...

Bugünkü Hıncal Uluç'un yazısı herşeyi açıklıyor.

Bu durumda Özyer'in artık bu görevi sürdürmemesi gerekir.

Heleki bu son Türkiye Kupası fiyaskosundan sonra krediyi tamamen tüketti.

Mithat abi Çorum'da göremedim seni. Nereden biliyorsun kıyıdan köşeden geçtiğimi izledin maçları galiba. Ben herşeyi yazdım ama sizler inanmak istediklerinize inandıkça sanırım oturup bu tür yazılar yazmaya da gerek yok.

Değerli Kerem, bilgi dolu yazınız için teşekkürler,

Maalesef maçları seyredemedim ama, istatistikleri dikkatle inceleyip, oyuncular hakkında daha evvellki izlenimlerimi gözden geçirdikten sonra birkaç satır da ben yazayım.

Evvela herkesin en çok üzerinde durduğu oyuncu olan Milan Gurovic'le başlayayım.

Gurovic, oldu olası çok skorer bir oyuncu idi. Belkide Avrupa'nın son yıllarda gördüğü en iyi şutörlerden biri... 30'lu yaşlarına kadar sadece şuta dayalı oynamazdı, içeriye penetre eder, rakibe faul aldırır, post-up yapar; velhasıl hücum adına herşeyi denerdi. Yaşının ilerlemesiyle tabii olarak eski aktifliğini yitirmeye başladı. Geçen sezon Prokom'da bazı maçları "aktif dinlenme" ile geçirdiğini gördüm. Yani sahadaydı ama, pek zorlamıyordu...

Türkiye Kupası'ndaki üç maçta Gurovic'in istatistiklerini itinayla irdeledim. En dikkat çekici iki istatistik, Gurovic'in üç maçta sadece 2 faul yapması ve üç maçta yalnızca 6 kez iki sayılık atış kullanması idi. Bu demek oluyorki, Gurovic savunmada pek suya-sabuna dokunmamış. Zaten oldu olası çok iyi bir savunmacı değildir ama, üç maçta 2 faul yapması ve sadece 6 kez ikilik atış kullanması kendisni çok fazla zorlamadığına dair önemli bir ibare. -TBF'nin istatistikler için anlaştığı IBM maalesef rakibe aldırılan faulleri yazmadığı için bu konuda yorum yapamayacağım.-

Gurovic, şüphesiz büyük maçları farklı oynayan bir oyuncu ama, diğer rakiplere karşı "aktif dinleme" içinde oynaması onun kenardan gelerek daha faydalı olmasını gerektirebilir. -Mirsad Türkcan gibi- Zira ilk beşte başlayan her oyuncunun iyi savunma yapması lazım ki CASA TED Kolejliler maçında olduğu gibi maça sert savunmayla başlayabilelim. -Bunu Tanjevic iyi uyguluyor-

Dejan Milojevic'in transfer konusunda da belirtmiştim. Milojevic çok özel bir oyuncu. Ona yeterince top verilirse herşeyi yapar. Gurovic ve Zizic'in gölgesinde kaldı fakat, sezon içinde en az onlar kadar katkı vereceği kanısındayım.

Andrija Zizic'de oynadığı üç resmi maçta gelecekte neler yapabileceğine dair emareler gösterdi. Çok yüzdeli şut kullanması (65%) son derece mühim. İçeride en büyük hücum gücümüz olması olası...

Kupa maçlarında bir diğer öne çıkan oyuncu Cüneyt Erden idi. Cüneyt, iyi şutör, iyi şutör olmasına da; bir ara TBF'nin istatistik yayınından maçı takip ederken sürekli üçlük atış denediğini gördüm. Tıpkı geçmişteki gibi... Ah Cüneyt, yetenekli oyuncusun ama bir türlü vazgeçmedin bu gereksiz üçlük atma sevdandan! Hele rakip takım biraz farkı açınca, her aldığın topu 15-20 saniye elinde tutup potaya gönderiyorsun. Cüneyt, biraz daha akışkan oynasan; önce topu içeriye indirip; boş şut arasan o kadar faydalı olacaksın ki!...

Geçiyorum Fransa'dan büyük bir patlama yaparak gelen Antonio Graves'e... Graves'i daha evvel izlemediğimi yazmıştım. Anlatılına ve istatistiklerine göre hareketli bir combo guard idi. Üç maçta sayı ortalamasının sadece 5 olması ve toplam 14 ikilik, 7 üçlük atış denemesi yeterince top kullanmadığını gösteriyordu. Bu üç maçta şut yüzdesi de hayli düşüktü. (İki sayılık 28.6%, üç sayılık 28.6%) Savunması hakkında da bir yorum yapamıyorum...

Herkesin en fazla tartıştığı isim kuşkusuz Marshall Strickland. Daha evvel Strickland hakkındaki görüşlerimi belirtmiştim, Antonio Graves ile birlikte bir kumar olduğunu yazmıştım. Strickland'ı izlediğim için yetenekleri hakkında bir fikrim var ama, oynadığı iki kupa maçında istatistiklerinden anladığım kadarıyla özgüven kaybı yaşamış. Şut atmayan bir oyuncu halini almış. Halbuki Strickland Alpella'da sorumluluk alabilen bir oyuncu idi. Strickland'ın egosit bir skorer oyuncu olmaması kadro yapısı için şart fakat, mutlaka kendisine güvenerek oynamak ve daha az top kaybetmek zorunda. Savunması için iyi diyebiliriz, bu öenmli...

Kupa maçlarında Hüseyin yoktu. Esasen vardı da zararı çoktu. Beşiktaş maçına sonradan girip üç dakikada 3 faul yapması Hüseyin gibi üst düzey bir oyuncu için kabül edilebilir değil. O maç dokuz dakika oyunda kalıp 5 faulle oyun dışı kaldı. Daçka'ya karşıda benzer bir oyun oynadı. Hüseyin bizim için çok önemli. Dilerim en az geçen seneki kadar faydalı olur...

Senelerdir umut bağladığımız bir oyuncu Murat Kaya... Bize iyi şutör olarak geldi ama, hergeçen gün bu özelliğini geliştirecek diye beklerken şut yüzdesinin düştüğünü görüyorum. Murat, bazen kontrolden çıkıp olmayacak paslar verip, olmayacak şutlar kullanıyor. Geçen sezon başında Sinan Güler, Murat Kaya'dan daha az beklenti içinde olunan bir oyuncuydu; Murat'ı solladı gitti... Murat, biraz daha akılcı oynamak zorunda...

Cemal Nalga'da, iyi bir oyuncu olma potansiyeli var ama, bir türlü patlama yapamadı. Türkiye Kupası maçlarında kenardan gelip önemli hücum ribaunları almış. Dilerim yeterince çalışıp kapasitesini kullanır.

Erdem ve Polat'ın görevi belli. Onlar savunmayı sert tutup, boş şutları yüksek isabetle kullanmak zorunda. Polat'ın Daçka maçındaki performansı dikkat çekiciydi. Erdem gereksiz fauller yapmadığı sürece her zaman faydalı olacak bir oyuncu.

Alican Güney, bu sezon haliyle pek süre alamaz. Ancak ağabeyi Barış gibi iyi savunma yaparsa aldığı sürelerde faydalı olacaktır. Tabii çok çalışması lazım...

Teoman Örge, kupa maçlarında yoktu. Dolayısıyla pek fazla yorum yapamayacağım. Yalnız Teoman için şunu söylemek mümkün: Kendisini hem fiziksel, hem mental olarak geliştirmek zorunda. Oyuna küsmemeli... Aynı şeyler Altay Özgürancı içinde geçerli...

Takımın Kupa maçlarında gösterdiği performansı ikiye ayırmak lazım. İlki, savunma yapan Galatasaray; ikincisi, savunma yapmayan Galatasaray. Elimizde çok önemli hücum oyuncuları var ama, her maç muhakkak savunma konusunda daha agresif olmak zorundayız.

Murat ÖZYER benim çok şey beklediğim bir teknik adam. Her antrenör gibi o da hata yapıyor, yaptığı hatalar kabül edebilir düzeyde. Kanımca en büyük zaafı oyuncuları bazı anlarda yeterince kontrol edememesi. O istiyorki oyuncular sorumluluklarının bilincinde olsun ancak, maalesef illa her şeyi hatırlatması gerekiyor. Çevresinde bu denli baskı varken işi kolay değil. Ben, Murat Hocanın Galatasaray'da kupa kaldıracağına inanıyorum, eminim o da inanıyor!...

Not: Hıncal Uluç'un yazısı Galatasaray Spor Kulübü tarafınca tekzip edilmiştir. Tekzip metni: http://www.galatasaray.org/kulup/haber/2100.php Hıncal Uluç, yıllardır sürekli tekzip edilen bir tenkitçidir; herkesi, herşeyi araştırma yapmaksızın, kulaktan dolma bilgilerle tenkit eder. Murat ÖZYER'i mesnetsiz bir yazıya dayanarak eleştirmek olmaz.

Kerem SEÇER' Alıntı:
Mithat abi Çorum'da göremedim seni. Nereden biliyorsun kıyıdan köşeden geçtiğimi izledin maçları galiba. Ben herşeyi yazdım ama sizler inanmak istediklerinize inandıkça sanırım oturup bu tür yazılar yazmaya da gerek yok.

Göremezsin zaten Kerem orda yoktum bunu sendeçok iyi biliyorsun nenim kastetdiğim hocanın maç içersinde tek bir yanlışına değinmemen

Kerem sence Murat hoca başarılı mı? yoksa bu takım başka bir hocayla daha iyi bir sonuç alabilirmiydi? bu iki soruya cevap verirsen sevinirim.

Çok eleştirdik çok kızdık ama bunun olması gerekiyordu bence.Bazen bazı şeylerin erken yaşanması iyidir.Böylesine kötü neticeleri aldık ama sonuçta grup'tan çıktık.Ben tüm bu yaşananlardan sonra enterasan bir şekilde takımımızın kupayı alacağına inanıyorum.Fakat bu inancımın gerçek olması için Murat Hoca'nın hatalardan gereken dersi çıkarması ve takımı şahlandırması gerekiyor.Murat Hoca'yada inanıyorum.Zaman zaman kötü sonuçlar alınabilir alınmaya devam edecekte ama ne olursa olsun gönlüm Murat Hoca'nın ve takımının başarılı olması yönünde.Bende kızıyorum kötü sonuçlar alındığında ama şu bir gerçek ki bunu daha iyi bilmem lazım kötü sonuçlar alınsa bile şahsım adına antrenör'den,oyunculardan,yönetimden hesap sorma hakkım yok olmaması gerekir.Güzellikler Galatasaray Camia'sının yanında olsun ...

Kupada takım ve hoca başarısız olmuştur. İlerisi içinse ben takıma ve hocaya güveniyorum. Sen de güvenmiyorsun. Sen istifaya davet ediyorsun, ben de devam etmesini istiyorum.

Başka hocanın başarılı olup olamayacağını bilmiyorum. Sen de bilemezsin. Ama şuna cevap verebilirim. Senin bahsettiğin hocadan daha çok güveniyorum Murat Hoca'ya ;)

Kerem SEÇER' Alıntı:
Kupada takım ve hoca başarısız olmuştur. İlerisi içinse ben takıma ve hocaya güveniyorum. Sen de güvenmiyorsun. Sen istifaya davet ediyorsun, ben de devam etmesini istiyorum.

Başka hocanın başarılı olup olamayacağını bilmiyorum. Sen de bilemezsin. Ama şuna cevap verebilirim. Senin bahsettiğin hocadan daha çok güveniyorum Murat Hoca'ya ;)

Hala bir şekilde hocayı aklamaya çalışıyorsunuz.Bu çok komik 3 senedir başarısız olmuş bir hocaya hala güveniyorum diyorsun.Acaba sen kendi söylediğine inanıyormusun sevgili kardeşim.Yapmayın kişisel dostluklarınızı, kulüp sevgisiyle bir tutmayın bir de yanıldığın bir konu bahsettiğim hoca konusu kesinlikle Erman değil o tren kaçtı.Yakalanması ise çok zor ama imkansız değil ,ben bu gün bir hoca alternatif düşünsem aklıma ilk gelen isim Tab baldwin olur.Bir açıkça söyleyeyim ki!!! bütün herkes bilsin bu sonuçları Erman alsa belki daha fazla eleştirirdim.Bundan şüphen olmasın zaten yakın zamanda sayın başkan Adnan Polat'la bir toplantı olacağını tahmin ediyorum.

Olayı kişiselleştiren varsa o da sensin abi ;) Benim hocayla hiçbir kişisel bağım yoktur. Başkası gelse onun peşinden de koştururum. Benim amacım Murat Hoca'yla yakın olmak için birşeylerin peşinden koşmak değil, site üyelerine en doğru ve hızlı şekilde haber vermektir. Bundan sizler gibi para da kazanmıyorum ;) Aksine tamamen kendi imkanlarımla maçlara gidiyor, biletimi de kendi imkanlarımla alıyorum. Ben Murat Hoca'ya güveniyorum çünkü sahadaki sorunlar halledilebilecek sorunlar. Sen ise sahadaki sorunları bile bilmeden körü körüne eleştiriyorsun. Benim aksime kendin iletişim kurabileceğin adamları kulüpte istiyorsun. Asıl renklerin peşinden koşan kim acaba bu durumda hiç düşünüyor musun?

Erman Hoca'ya da hiç kaçtı gözüyle bakmıyorum. Bana başarılarını sıralayın dediğimde tek dediğiniz şey Fransa'da iyi işler yaptı, Fransa Milli Takımı ile adı geçti, Fransa bilmem ne kupasını kazandı. Eee başka :) Bir de Tab Baldwin var. Onu da burada yakından tanıdınız galiba yoksa sanmıyorum teknik ve taktik görüşleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzu. Tek istediğiniz aranızın iyi olmasını düşündüğünüz bir adam. Yoksa umrunuzda mı başarı ;)

Kerem SEÇER' Alıntı:
Olayı kişiselleştiren varsa o da sensin abi ;) Benim hocayla hiçbir kişisel bağım yoktur. Başkası gelse onun peşinden de koştururum. Benim amacım Murat Hoca'yla yakın olmak için birşeylerin peşinden koşmak değil, site üyelerine en doğru ve hızlı şekilde haber vermektir. Bundan sizler gibi para da kazanmıyorum ;) Aksine tamamen kendi imkanlarımla maçlara gidiyor, biletimi de kendi imkanlarımla alıyorum. Ben Murat Hoca'ya güveniyorum çünkü sahadaki sorunlar halledilebilecek sorunlar. Sen ise sahadaki sorunları bile bilmeden körü körüne eleştiriyorsun. Benim aksime kendin iletişim kurabileceğin adamları kulüpte istiyorsun. Asıl renklerin peşinden koşan kim acaba bu durumda hiç düşünüyor musun?

Erman Hoca'ya da hiç kaçtı gözüyle bakmıyorum. Bana başarılarını sıralayın dediğimde tek dediğiniz şey Fransa'da iyi işler yaptı, Fransa Milli Takımı ile adı geçti, Fransa bilmem ne kupasını kazandı. Eee başka :) Bir de Tab Baldwin var. Onu da burada yakından tanıdınız galiba yoksa sanmıyorum teknik ve taktik görüşleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzu. Tek istediğiniz aranızın iyi olmasını düşündüğünüz bir adam. Yoksa umrunuzda mı başarı ;)

Ben olsam yazdıklarımı tekrar okurum KEREM çünkü bunları bira içerken sana hatırlatıcam.Ben mi? koltuk peşindeyim. Ben mi ?? takımdan uzağım ben olan bitenden herkesden hızlı haberim olur.hatta hoca eğer olay yerinde değilse ondan bile önce.Pardon ben ne parası kazanmışım anlamadım istersen bir gün seni alıp gideyim florya'ya bak bakalım hala orda etkinmiyim değilmiyim.Erman hoca sizde yavaş yavaş kompleks olmaya hatta hoca için fredy olmaya başladı nedir bu erman korkusu anlamış değilim gelmiyor zaten.Ama yazdığın yazıyı bence tekrar oku.

Aslında Erman hocayı yakından tanıyanların ya da en azından bir kaç antremanını benim gibi seyretmiş olanlar başarı referansı vermek zorunda değildir diye düşünüyorum. Erman hoca bu işin Türkiye'deki en iyilerindendir.

Ömer Horzum' Alıntı:
Aslında Erman hocayı yakından tanıyanların ya da en azından bir kaç antremanını benim gibi seyretmiş olanlar başarı referansı vermek zorunda değildir diye düşünüyorum. Erman hoca bu işin Türkiye'deki en iyilerindendir.

Doğru söze ne denir.Bilemem ama Keremin'de kendisini tanımasına yardımcı olmamız lazım.

Ben gayet düşünerek yazdığım yazıyı. Bira içerken konuşuruz abi de ama ben içmiyorum. Şöyle yapalım patates yerken konuşalım ;)

Tekrar söylüyorum ilk mesaj ve sonrasında sadece sahada yapılanları, yapılamayanları ve yapılması gerekenleri yazdım. İnanmak sana kalmış ;)

Yahu bu kadar fiyaskodan sonra dahi güveniyoruz diyorsunuz ya aklım almıyor!

Bu kadar saçma sapan 1 numara tercihleri yapıp, takımı oluşturmadaki yanlışları gün gibi ortada iken siz hâlâ gğvenden sözediyorsunuz.

Zaten herkes bu son Kupa fiyaskosundan sonra ne güveni kaldı ne de sabır.

Artık Şampiyonluk naraları atıp bu insanları kandırmayı bıraksınlar, çünkü onların yanındakilerden başka kimse ne güveniyor ne de inanıyor bunlara...

Kerem SEÇER' Alıntı:
Ben gayet düşünerek yazdığım yazıyı. Bira içerken konuşuruz abi de ama ben içmiyorum. Şöyle yapalım patates yerken konuşalım ;)

Tekrar söylüyorum ilk mesaj ve sonrasında sadece sahada yapılanları, yapılamayanları ve yapılması gerekenleri yazdım. İnanmak sana kalmış ;)

Kerem ben sana inanmıyorsun demedim.Hala yanlış yoldasın sen burda herkesden daha farklı bir gözlemleme şansına sahiptin.Teknik heyeti bu kadar az irdelemeni yadırgadım. Hepsi bu patates mi? sorun değil ne zaman istersen Eyüp'de zaten habire çağırıyornerdesin istersen bu akşam buluşalım hem ben yazını unutmadan :p :p

Sevimsiz durumlar olmaya başladı burada malasef.Ve ileride M.Özyer'in ufak bir başarısızlığında onu istemeyenler neler neler yazacaklar kim bilir yada Murat.Özyer'i sonuna kadar destekleyenler kazanılan bir kupa sonrasında hesap soracaklar bugün bu lafları edenlere.Ve sonrasında yine başlayacak atışmalar ama şuan Murat.Özyer'in istifa etmesi gibi birşey söz konusu olamaz tek ihtimal var oda takımın lige kötü başlaması Murat.Özyer'i isteyemenler olabilir ama şunu asla unutmayalım Murat.Özyer'in başarısız olması demek Galatasaray'ın başarısız olması demek.

Bizler sadece kötü sonuçlar alındığında yazmıyoruz!

Tâ en başında M.Strickland alındığında söyledik bu adama Galatasaray forması XXXXXL gelir diye ama bizler ezbere eleştirdiğimiz için, çoğu kişi polyannacılığa devam etti, sonuç fiyasko ile biten bir Türkiye Kupası eleme maçları.

M.ÖZYER, 3 yıldır 1 numara da ayın hataları yapıyor.

Takım saha içinde de ne doğru düzgün hücum yapıyor ne de savunma!

Maçların belirli bölümlerinde çoşan daha sonra sayı atmayı unutan, maçtan kopan bir takım haline geliyoruz. Tek istikrar dış atışlar maşallah Cüneyt en büyük yardımcısı bu konuda, salla salla nereye kadar!

Bizi yukarılara taşıyamayacağı ilk M.S tercihi ile belli olmuştu zaten.

Sizin gibilerde büyük maçlarda tokat yiyince açarsınız yine destek konuları, TED, Erdemir gibi takımları farklı yenince de yine başlarsınız bulutların üzerine çıkmaya...