Los Angeles Lakers

Son maçlar, Memphis hariç hepsi zordu ve hepsini kazandı Lakers. Bütün rakiplerini hem yendi hem de mesaj gönderdi. Lebron James'in bu maçlardaki isteği ve hırsı gözlerinden okunuyordu. Ben hala NBA'in en büyük oyuncusuyum mesajını ilk Giannis'e sonra Kawhi'ye verdi. Anthony Davis de ayak uydurunca ortaya inanılmaz bir şey çıkıyor. Bu ikiliyi playoff'ta kesebilecek bir ikili ben şu an göremiyorum.

İşte Bradley, Green ve Kuzma'nın bu 2 isme yardımcı olması gerekiyor. Yoksa bu ikili ile şampiyonluk çok zor malesef dostum...

Los Angeles Lakers, JR Smith'i Playoff kadrosuna ekleyecek. Taraflar, kontratın son rötuşlarını yapıyorlar. (@wojespn)

Eyvah eyvah 😀

Lakers'ımız taş atmaya devam ediyor, oyun kalitesi de yüksek değil ama yine de bir şekilde kazanmayı başardı. Lebron James'in kıpırdandığını görmek güzel. Portland güzel oynuyor, elinden geleni yapıyor ama çok sınırlı bir takım. Şut işini çözmemiz lazım.

IMG_20200927_100417.jpg

Fıtrat değişir sanma, bu kan yine o kandır.

Los Angeles Lakers, 10 sene sonra yeniden Batı Şampiyonu ve NBA Finallerinde.

İşte istatistiklerimiz.

IMG_20200927_100551.jpg

Son bir şarkı istiyoruz sizden çocuklar.
Kobe aşkına ❤️

LeBron’un top elinde çok küçük kalıyor. Fiziki yapısı bi kere topa fazla geliyor. Oyuna olan bağlılığı ve isteği de parkeye fazla gelince haliyle bambaşka bir karakter ve oyuncu çıkıyor ortaya. Topla da çok rahat oynayabiliyor, yani hükmedebiliyor.

4-2 bekliyordum ama Lebron James uzatmayalım beyler deyip seriyi 4-1 de bitirdi. Denver dirayetliydi ve maçlardan hiç kopmadılar ama kalite farkı bir yerden sonra ortaya çıktı. Ama oyun olarak ve oyuncu performansları açısından hala tam beklediğim yerde değiliz. Herkes Lakers'ı güle oynaya şampşyon ilan ediyor ama Miami de Boston da oyun olarak bence daha üstün Lakers dan. Finallerde, bu playofflar da süre gelen iniş ve çıkışları minimuma indirip, Lebron ve Davis'in her maç tam kapasiteyle oynaması lazım.

Lakers ritim olarak çok şey kaybetmiş. LeBron da bana kalırsa Dallas serisinden hallice bir play off oynuyor. Dragic ve Adebayo sağlıklı kalabilse bu halde bile zorlanan Lakers için kötü senaryo gerçekleşebilirdi. LeBron mental olarak çok istiyor ama sanki F-mvp'liğe şampiyonluktan fazla odaklanmış.

Lakers ritim olarak çok şey kaybetmiş. LeBron da bana kalırsa Dallas serisinden hallice bir play off oynuyor. Dragic ve Adebayo sağlıklı kalabilse bu halde bile zorlanan Lakers için kötü senaryo gerçekleşebilirdi. LeBron mental olarak çok istiyor ama sanki F-mvp'liğe şampiyonluktan fazla odaklanmış.
Lebron için fmvp olmak şampiyon olmaktan daha önemli de o yüzden. Lebron şampiyon olup fmvp olamayacaksa şampiyon olmamayı tercih eder. Çünkü şampiyon olamazlarsa suçu bir şekilde üstünden atabilir. İşte ben elimden geleni yaptım, takım arkadaşlarım bana yeterli katkıyı veremediler vs. Ama şampiyon olup fmvp olamazsa bunun hiçbir izahı yok ve büyük dalga konusu olur. Adamın artık tek derdi goat konusunda Jordan’ın önüne geçmek ve eğer finallerde Davis’in gölgesinde kalırsa bi daha kimse ciddiye almaz bu konuda onu. Son iki maç bunun işaretlerini verdi zaten şampiyon olurlarsa Lebron’u her türlü fmvp yaparlar. Eğer son maç Davis 40 sayı 20 rebo gibi abuk istatistikler yapmazsa.

Allah Allah aynı maçı mı izledik? Şampiyonluğu kendi mvp'liğinin gerisinde tutan adam mı son hücumları takım arkadaşlarına bıraktı? Öyle bir şey olsa o topların hiçbirini bırakmazdı. Yapmayın yahu :)

Şampiyon olup Mvp olamazsa da kim dalga geçecek merak ediyorum. Önce o yaşta o seviyenin yakınında olan birilerini bulsunlar sonra dalga geçerler.

Ben Lebron'u Jordan'a göre kıyasla daha çok seven ve GOAT diyebileceğim biri olarak dışardan böyle görüyorum. Derdinin "şampiyonluk" olmadığını düşünmüyorum ben de ama sahadaki görüntü biraz F-MVP'liğe odaklanmış görüntüsü veriyor bana Heat'te eksikler de varken. Yine ikinci yarı kendi haline döndü ama özellikle bu maçın ilk yarısı ve geçen maçın tamamında biraz görüntü buydu. Yoksa Denver serisinde sahneyi AD'ye bırakmıştı son maça kadar son maçta da gerekeni yaptı.

Heat bence Adebayo-Dragic sağlıklı olsa da 4 maç alamazdı Lakers'tan. Hatta Lakers'ın en iyi savunucularının kısa pozisyonunda olduğunu ve Dragic'in savunmasının da Duncan Robinson'dan bile kötü olduğunu düşünürsek oynaması halinde Heat'in bu kadar savunma dozajında yükselmemesine bile neden olabilirdi. Adebayo'nun sağlıklı olması tabii ki önemli ama vasat oyuncu Olynyk bile bence Davis için daha iyi eşleşme. Çünkü zaten halihazırda Davis, Adebayo'nun yapabildiklerinin tamamını 2 gömlek üstten yapan bir adam. Olynyk'in hem çirkeflikle karışık sertliği, hem de dış şut tehdidi Lakers için çözülmesi daha büyük bir sorun oluşturuyordu. Adebayo'nun Olynyk'e göre en büyük avantajı çember savunuculuğu olurdu ama Heat zaten kısa pozisyonunda o kadar temaslı ve sert oynuyor ki Lebron bile kendini kolay kolay çembere götüremiyor. O noktada Adebayo'nun bozacağı 2 şut da Olynyk'in sahaya getirebileceklerinin yanında çok önemli kalmıyor.

Lakers'ın panzehiri tam anlamıyla Clippers'tı ama onlar da kendi aptallıklarını 7 maçın 6'sını daha iyi oynadıkları Denver'a karşı 3-1'den seri vererek elendiler. Son 6 yıldır olduğu gibi yine batıdan gelen takımın şampiyonluğun favorisi olduğu aşikardı. Heralde seri biraz heyecanlansın diye hakemlerin de Heat'i korkunç ittirmelerine rağmen aradaki kadro kalite farkı da sonuca yansıyor. Kimine hay günü, kimine pay günü demişler. Pandemi süreci ve üzerine yaşanan onca zorluklar, seyircisiz Play-off'lar, NBA tarihinin belki de en sürpriz geri dönüşü, hepsi Lebron'a ve Lakers'a yaradı. Normalde belki kendi yaşı ve şartları dolayısıyla NBA finali göremeyeceği franchise'la şampiyonluk ve MVP'liğin bir kıl payı uzağında. ESPN zaten kazanılan 3 maçın 2'sinde maç sonu röportaja Lebron'u götürerek tarafını belli etti. Lebron ve Davis'in saha içinde yarattığı farklara bakarsak da zaten sahadaki en iyi oyuncu olmasa da en değerli, en fark yaratan oyuncunun Lebron olduğu apaçık ortada.

Lebron’un seviyesinde olan o yaşta bi tek Jordan var zaten. O da son şampiyonluğunu 35 yaşında almıştı. Başka rakibi yok ki. Adamın başarmadığı hiçbir şey kalmadı sadece Jordan’ı geçip Goat olduğunu herkese kabul ettirmek dışında. Bunu görmemek bile abes aslında Espn’de bile programlarda Lebron mu Jordan mı diye tartışıyorlar. Lebron baktı ki ilk iki maç Davis biraz ön plana çıktı sonraki maçlar Furkan’ın dediği gibi fmvp tehlikeye girmesin diye kendini öne çıkardı. Eğer fmvp olamazsa çok büyük karizma kaybeder Jordan karşısında bunu biliyor kendi de.
Gerçi Lebron fanboyları ne derse desin ortada altıda altı şampiyonluk ve altı fmvp var, zirveden kimsenin indiremediği biri var. Jordan’ın hiçbir şampiyonluğunda acaba fmvp kim olacak diye bir tartışma yoktu.

Lebron’un seviyesinde olan o yaşta bi tek Jordan var zaten. O da son şampiyonluğunu 35 yaşında almıştı. Başka rakibi yok ki. Adamın başarmadığı hiçbir şey kalmadı sadece Jordan’ı geçip Goat olduğunu herkese kabul ettirmek dışında. Bunu görmemek bile abes aslında Espn’de bile programlarda Lebron mu Jordan mı diye tartışıyorlar. Lebron baktı ki ilk iki maç Davis biraz ön plana çıktı sonraki maçlar Furkan’ın dediği gibi fmvp tehlikeye girmesin diye kendini öne çıkardı. Eğer fmvp olamazsa çok büyük karizma kaybeder Jordan karşısında bunu biliyor kendi de.
Gerçi Lebron fanboyları ne derse desin ortada altıda altı şampiyonluk ve altı fmvp var, zirveden kimsenin indiremediği biri var. Jordan’ın hiçbir şampiyonluğunda acaba fmvp kim olacak diye bir tartışma yoktu.

Lebron'un da hiçbir MVP'liği ortada değil ki. Hatta seriyi kaybettiği ama alması gereken bir ödülü almadığı yıl da var. Ben hiç izlemedim ama çokları Rodman'ın 96'da MVP olması gerektiğini söylüyor ama ben izlemeden bile katılmıyorum. Çünkü ortada büyük bir istatistiksel fark yoksa MVP ödülü zaten rakamlarda en ön plana çıkan değil, bir tarafın yokluğunu en çok aradığı, sahada yaptıkları veya safi varlığıyla en çok sonuca etki eden ve değiştirilemez olan ''en değerli oyuncu''ya verilir. Lebron 17 senedir oynadığı hiçbir takımda bu oyuncudan başkası olmadı. Şu anda da gidip Heat'e Lebron-Davis'ten biri bir maç oynamasa hangisini tercih edersin deseler cevapları su götürmeyecek kadar ortadadır. Bence Davis istatistikte (ki şu an ana 3 kalemin 3'ünde de geride) geçse bile Lakers kazanırsa Lebron ödülü alması gereken kişidir. Geçen yıl da Van Vleet finalleri Kawhi'dan çok daha etkin oynadı belki ama Kawhi'ın sadece sahadaki varlığı ve abuk şekilde düşmeyen rakamları bile onu MVP ödülü alması için yetti. Ortada pek de bir tartışma yok, zamanında Jordan'ın Big Three'nin tartışmasız süperyıldızı olması gibi Lebron da bu kadar sağlıklı ve etkin kaldığı süre içinde kazanılan tüm ödüllerde pastanın büyük dilimini üzerine alacaktır, aynı başarısızlıklarda en büyük eleştiriyi alması gibi.