Los Angeles Lakers

Lebron'un da hiçbir MVP'liği ortada değil ki. Hatta seriyi kaybettiği ama alması gereken bir ödülü almadığı yıl da var. Ben hiç izlemedim ama çokları Rodman'ın 96'da MVP olması gerektiğini söylüyor ama ben izlemeden bile katılmıyorum. Çünkü ortada büyük bir istatistiksel fark yoksa MVP ödülü zaten rakamlarda en ön plana çıkan değil, bir tarafın yokluğunu en çok aradığı, sahada yaptıkları veya safi varlığıyla en çok sonuca etki eden ve değiştirilemez olan ''en değerli oyuncu''ya verilir. Lebron 17 senedir oynadığı hiçbir takımda bu oyuncudan başkası olmadı. Şu anda da gidip Heat'e Lebron-Davis'ten biri bir maç oynamasa hangisini tercih edersin deseler cevapları su götürmeyecek kadar ortadadır. Bence Davis istatistikte (ki şu an ana 3 kalemin 3'ünde de geride) geçse bile Lakers kazanırsa Lebron ödülü alması gereken kişidir. Geçen yıl da Van Vleet finalleri Kawhi'dan çok daha etkin oynadı belki ama Kawhi'ın sadece sahadaki varlığı ve abuk şekilde düşmeyen rakamları bile onu MVP ödülü alması için yetti. Ortada pek de bir tartışma yok, zamanında Jordan'ın Big Three'nin tartışmasız süperyıldızı olması gibi Lebron da bu kadar sağlıklı ve etkin kaldığı süre içinde kazanılan tüm ödüllerde pastanın büyük dilimini üzerine alacaktır, aynı başarısızlıklarda en büyük eleştiriyi alması gibi.
Gerçekten çok ilginç. Hayret ediyorum bu yazılanlara. Lebron'un nasıl mvp'liği ortada değil. Şu an bütün Nba'in konuştuğu konu bu. Kim fmvp olacak. Bu seneki fmvp ortada işte. Alın mesela bu ülkedeki Nba denilince belki de en büyük otorite.

Ayrıca evet 96 finalini izlemediğiniz belli. Ben izledim. Ve bırakın çoklarını tek bir kişi bile Rodman mvp falan demiyordu. Rodman nereden çıktı hadi Pippen deseniz bi nebze anlarım. Öyle bişey yok yani. Rodman denilen adam faul atamazdı faul. Şutu, turnikeyi falan geçtim faul atamazdı adam. Ayrıca hangi big three ? Jordan'da big three falan yoktu. Yanında Pippen vardı, diğerleri rol oyuncularıydı. Big three Lebron'un Wade ve Bosh ile buluşmasıyla ortaya çıktı. İzlemediğiniz, bilmediğiniz dönemlerle ilgili bihaber yorumlar yapıyorsunuz hayret gerçekten.

Ayrıca ben de size katılıyorum Davis çok müthiş bir performans göstermezse Lebron'un hakkıdır artık mvp olmak. Zaten kimsenin Lebron'un kalitesine oyunculuğuna bişey dediği yok, diyemez de zaten. Adam tarihin en iyi iki oyuncusundan biri. Eşsiz bir adam. Ama Jordan'la mukayeseye gelince iş orada ben şahsen Lebron'u kapatamayacağı kadar geride görüyorum. Dediğim bu sadece.

Anlamadığım Jordan'ın yanına neden Kobe konulmuyor da James konuluyor. Kobe bence James'ten çok daha büyük oyuncu. Adam öldü diye kimse bahsetmiyor artık...

Anlamadığım Jordan'ın yanına neden Kobe konulmuyor da James konuluyor. Kobe bence James'ten çok daha büyük oyuncu. Adam öldü diye kimse bahsetmiyor artık...
Nihat kardeşim ben de Kobe’nin tarzını çok daha fazla sevmeme rağmen Lebron Kobe’yi geçeli çok oldu. Bunu kabul etmek lazım. Kobe’nin son yılları felaket geçti istatistik kastı hep. Lebron zirvede Jordan ile yalnız artık.

Gerçekten çok ilginç. Hayret ediyorum bu yazılanlara. Lebron'un nasıl mvp'liği ortada değil. Şu an bütün Nba'in konuştuğu konu bu. Kim fmvp olacak. Bu seneki fmvp ortada işte. Alın mesela bu ülkedeki Nba denilince belki de en büyük otorite.

Ayrıca evet 96 finalini izlemediğiniz belli. Ben izledim. Ve bırakın çoklarını tek bir kişi bile Rodman mvp falan demiyordu. Rodman nereden çıktı hadi Pippen deseniz bi nebze anlarım. Öyle bişey yok yani. Rodman denilen adam faul atamazdı faul. Şutu, turnikeyi falan geçtim faul atamazdı adam. Ayrıca hangi big three ? Jordan'da big three falan yoktu. Yanında Pippen vardı, diğerleri rol oyuncularıydı. Big three Lebron'un Wade ve Bosh ile buluşmasıyla ortaya çıktı. İzlemediğiniz, bilmediğiniz dönemlerle ilgili bihaber yorumlar yapıyorsunuz hayret gerçekten.

Ayrıca ben de size katılıyorum Davis çok müthiş bir performans göstermezse Lebron'un hakkıdır artık mvp olmak. Zaten kimsenin Lebron'un kalitesine oyunculuğuna bişey dediği yok, diyemez de zaten. Adam tarihin en iyi iki oyuncusundan biri. Eşsiz bir adam. Ama Jordan'la mukayeseye gelince iş orada ben şahsen Lebron'u kapatamayacağı kadar geride görüyorum. Dediğim bu sadece.

Rodman Bosh'un bir takıma getirebileceği her şeyin daha fazlasını verebilecek bir oyuncuydu. Her şey skor değil. Kawhi'a da 2014'te MVP ödülünü getiren bugünkü potansiyelinin yarısını gösterdiği hücum performansı değil, savunmada Lebron'u yavaşlatmasıydı. Benim bildiğim 12-13 NBA sezonunda 8 kere ribaund kralı olmuş, Chicago'dan önce Detroit'le de şampiyonluk yaşamış, Bad Boys'un en değerli parçalarından biri olmuş ve 7 kere en değerli savunmacıların beşinde listeye girmiş adam gayet Big Three sayılabilecek bir üçlünün parçasıdır. Ayrıca Lebron'la Davis'in başabaş olmamasının nedenin de sadece istatistiklerden ibaret olmadığını ifade ettim. 2015'te de Iggy hiçbir istatistikte takımın lideri değildi ama kariyer final performansını gösteren Lebron'u %30 oranında yavaşlatması bile genç GSW'a şampiyonluğu getiren ana etmen oldu. Bu yüzden de seride kendi takımının en büyük farkı yaratan oyuncu olarak hak ettiği bir ödül aldı. Herhangi bir Lebron takımında, Lebron 2011'deki Mavericks final serisindeki gibi takımını baltalamıyorsa ödülün başka birine gitmesinin de mümkün olmadığını düşünüyorum. Davis veya herhangi bir 40 sayı ortalamayla oynayıp Lebron klasik 27-7-7'sini yapsa amenna. Şu an ortada öyle bir durum olmadığı için de MVP'liğin çok ortada olduğunu düşünmüyorum. Lebron'un sahaya ve Lakers'a getirdiklerinin yanında Davis'in performansı en fazla 1. sınıf bir yan parça olarak kalır.

Lebron 11-12. oyuncusu Reggie Jackson olan bir takıma elenseydi yine tartışılacaktı ama herkesin bitti gözüyle baktığı Rondo, Howard'dan rotasyon oyuncusu çıkınca "hep bir süper star arıyormuş" gibi görünüyor. Bu da enteresan bir hadise. Eskiden NBA çok sertti deniliyor 80'lere görece damga vurmuş Pistons'un en değerli savunma parçası "yıldız oyuncu" kabul edilmiyor. Herhangi bir takımda franchise oyuncusu bile olabilecek Kukoc'un ise bahsi geçmiyor. İlk 2 maçı Davis, görece 2 maçı da Lebron önde oynadı bence bu seride. MVP'lik ikisinden birine giderse şaşırmam ama 10 yıldır play off yapmayan bir takımın ilk PO senesinde şampiyon olmak üzere olduğu gerçeği var. Bulls Jordan'sız dahi play off yarı finaline yükselebiliyorken Lebron'un ayrıldığı hiçbir takım Play Off yapma başarısı bile gösteremedi. Evet Davis'in istatistikleri görece daha iyi görünüyor sırtına Leonard ve Olynyk'i aldığında. 35'inde Heat'ın dış savunmacılarına karşı bir şekilde sinmeden oynuyor Lebron da.

Rodman Bosh'un bir takıma getirebileceği her şeyin daha fazlasını verebilecek bir oyuncuydu. Her şey skor değil. Kawhi'a da 2014'te MVP ödülünü getiren bugünkü potansiyelinin yarısını gösterdiği hücum performansı değil, savunmada Lebron'u yavaşlatmasıydı. Benim bildiğim 12-13 NBA sezonunda 8 kere ribaund kralı olmuş, Chicago'dan önce Detroit'le de şampiyonluk yaşamış, Bad Boys'un en değerli parçalarından biri olmuş ve 7 kere en değerli savunmacıların beşinde listeye girmiş adam gayet Big Three sayılabilecek bir üçlünün parçasıdır. Ayrıca Lebron'la Davis'in başabaş olmamasının nedenin de sadece istatistiklerden ibaret olmadığını ifade ettim. 2015'te de Iggy hiçbir istatistikte takımın lideri değildi ama kariyer final performansını gösteren Lebron'u %30 oranında yavaşlatması bile genç GSW'a şampiyonluğu getiren ana etmen oldu. Bu yüzden de seride kendi takımının en büyük farkı yaratan oyuncu olarak hak ettiği bir ödül aldı. Herhangi bir Lebron takımında, Lebron 2011'deki Mavericks final serisindeki gibi takımını baltalamıyorsa ödülün başka birine gitmesinin de mümkün olmadığını düşünüyorum. Davis veya herhangi bir 40 sayı ortalamayla oynayıp Lebron klasik 27-7-7'sini yapsa amenna. Şu an ortada öyle bir durum olmadığı için de MVP'liğin çok ortada olduğunu düşünmüyorum. Lebron'un sahaya ve Lakers'a getirdiklerinin yanında Davis'in performansı en fazla 1. sınıf bir yan parça olarak kalır.
Bakın bunlar gerçekten fantastik beyanatlar. “Rodman Bosh’dan daha iyi”, “Bad Boy’un en değerli savunma parçası” falan. Burada fazla kişi yok biz bizeyiz ama sağda solda bunları derseniz cidden dalga konusu olursunuz. Rodman’ın Bosh’dan daha iyi olduğunu düşünebilen birine ne anlatılabilir bilmiyorum ama şunu söyleyeyim; yine Kaan Kural’dan örnek olacak bunlar pandemi döneminde İnan Özdemir ile her takımın 80 sonrası en iyi takımlarını oluşturup birbirleriyle oynatıyorlardı belki izlemişsinizdir. İşte orada Chicago Bulls takımının kadrosuna Rodman’ı almadılar. İlk beşe değil yedeklerine bile almadılar. Noah’ı aldılar yerine. Çok da haklı olarak. Rodman hücumda sıfır bir adamdı, kısaca basketbol yeteneği yoktu adamda. Sadece savunma yapar ve ribaund alırdı. Onları da gerçekten çok iyi yapardı. Zaten o yüzden yıllarca Nba’de oynadı yoksa o yeteneksizlikle sokakta bile oynayamazdı. Ama big three’nin parçasıydı falan gerçekten komik laflar. Bosh ise hücum ve savunmada tam anlamıyla bir yıldızdı. Şimdinin hücümda üçlük atan, kısa gibi hareketli uzunlarının öncüsü gibiydi adam. Hastalığından dolayı kariyeri erken bitti maalesef. Miami’nin şampiyonluklarında da Lebron ve Wade kadar katkısı vardır.
Bad boys’un en değerli oyuncusu İsiah Thomas’dı. Savunmada da en “bad” oyuncusu Bill Laimbeer’dır. Sonra Rick Mahorn gelir. Daha Vinnie Johnson, Joe Dumars falan var. Rodman o Detroit’in en efendi oyuncusu gibi bişeydi.

Neyse gereksiz uzadı konu Rodman’ın Bosh’un verebileceği herşeyin daha fazlasını verebileceğini iddia eden biriyle daha fazla tartışmayacağım ama fmvp için şunu da bırakayım. Murat Murathanoğlu da direkt demiyor ama Davis’i daha yakıştırmış fmvp olmaya yazısında. Lebron oyunda olduğu sürelerde Miami +3 sayıyken Davis oyunda olduğu sürelerde Miami -17 sayıymış. Herkes de yanlış biliyor olamaz heralde.

Kaan Kural ya da Murat Murathanoğlu bizim için bir referans noktası olmamalı abi. Yani Kaan Kural almadı diye Rodman o dönemin oyuncusu değil demek bana doğru gelmiyor açıkçası.

Kaan Kural ya da Murat Murathanoğlu bizim için bir referans noktası olmamalı abi. Yani Kaan Kural almadı diye Rodman o dönemin oyuncusu değil demek bana doğru gelmiyor açıkçası.
Haklısın Furkan kardeşim. Kaan Kural ve Murat Murathanoğlu bilmiyor bu işleri sen ve Gökhan arkadaşımız daha iyi biliyorsunuz onlardan. Ben ikna oldum. O yüzden kapatıyorum konuyu.

Haklısın Furkan kardeşim. Kaan Kural ve Murat Murathanoğlu bilmiyor bu işleri sen ve Gökhan arkadaşımız daha iyi biliyorsunuz onlardan. Ben ikna oldum. O yüzden kapatıyorum konuyu.

Yani öyle bir şey iddaa etmedim ama çoğu görüşlerine katılmıyorum. Böyle de bir hakkımız olmalı sanki? Neticede kendi fikirlerimiz var akıl yürütme yapabiliyoruz onların izlediklerini izleme imkanına sahibiz. Kaan Kural zamanında Vougioukas için Galatasaray'in en iyi transferi demişti. Gördüğün gibi insanlar yanılabiliyor ve nesnel bir konuyu tartışmıyoruz. Elimizde kendi fikirlerimizi oluşturmak açısından yeterlice kaynak da varken hem de.

90lar bulls kadrosuna ve rodmana laf etmeyin ya, uzulurum.
O kadroda her aksam +20 atacak en az 4 oyuncu vardi. Rodman rolu belli ve o rolu oskarlik oynadi.

Lebron 11-12. oyuncusu Reggie Jackson olan bir takıma elenseydi yine tartışılacaktı ama herkesin bitti gözüyle baktığı Rondo, Howard'dan rotasyon oyuncusu çıkınca "hep bir süper star arıyormuş" gibi görünüyor. Bu da enteresan bir hadise. Eskiden NBA çok sertti deniliyor 80'lere görece damga vurmuş Pistons'un en değerli savunma parçası "yıldız oyuncu" kabul edilmiyor. Herhangi bir takımda franchise oyuncusu bile olabilecek Kukoc'un ise bahsi geçmiyor. İlk 2 maçı Davis, görece 2 maçı da Lebron önde oynadı bence bu seride. MVP'lik ikisinden birine giderse şaşırmam ama 10 yıldır play off yapmayan bir takımın ilk PO senesinde şampiyon olmak üzere olduğu gerçeği var. Bulls Jordan'sız dahi play off yarı finaline yükselebiliyorken Lebron'un ayrıldığı hiçbir takım Play Off yapma başarısı bile gösteremedi. Evet Davis'in istatistikleri görece daha iyi görünüyor sırtına Leonard ve Olynyk'i aldığında. 35'inde Heat'ın dış savunmacılarına karşı bir şekilde sinmeden oynuyor Lebron da.

Furkan, ekşi okur musun? 1-2 ay önce sözlükteki Lebron başlığına yazdığım yazıma o kadar yakın ifadeler kullanmışsın ki bi an şaşırdım acaba sözlükten alıntı mı yapılmış başlıkta diye :)

Furkan, ekşi okur musun? 1-2 ay önce sözlükteki Lebron başlığına yazdığım yazıma o kadar yakın ifadeler kullanmışsın ki bi an şaşırdım acaba sözlükten alıntı mı yapılmış başlıkta diye :)

Özel mesaj olarak yorumu paylaşabilirsen okumak isterim abi. Bu ara özellikle ne demişler Lebron hakkında diye bakıyorum ama geçmişte hiç bakmamıştım.

Kaan Kural, benim yaşım da gereği dinlemeyi çok sevdiğim bir entelektüel şahıs. Lakin basketbol konusunda efsane yanılabiliyor. Bu konuda kendiyle de dalga geçebilecek kadar egosuz biri zaten. En yakın örnek; lakers - miami serisini 4-2 miami alır dedi.

Günümüz basketbolunu ve yıldız oyuncu sayısını değerlendirirsek eğer, Lebron, Jordan'ı geçeli çok oldu.

Kaan Kural, benim yaşım da gereği dinlemeyi çok sevdiğim bir entelektüel şahıs. Lakin basketbol konusunda efsane yanılabiliyor. Bu konuda kendiyle de dalga geçebilecek kadar egosuz biri zaten. En yakın örnek; lakers - miami serisini 4-2 miami alır dedi.

Günümüz basketbolunu ve yıldız oyuncu sayısını değerlendirirsek eğer, Lebron, Jordan'ı geçeli çok oldu.

Bence de LJ, Jordan'ı geçti ve Kobe'den sonra NBA tarihinde 2 numaralı isim oldu😀

Sonunda şampiyonluk geldi. İlk Kobe Bryant trajedisi üstüne yaşanan salgın derken hakikaten çok özel bir sezon oldu takım adına. Çokta yakıştı açıkçası. 10 senelik özlemimiz de bitmiş oldu. Hem Lebron James hem Anthony Davis taşıdı bu takımı ama Lebron James’in önderliği ve takımı taşıyıcılığı da olmasa bu şampiyonluk olmazdı. Finaller Mvp’sini de hak ederek kazandı. Şampiyon Los Angeles Lakers!

Şampiyonluk sabahına uyanmaya var mısınız değerli Lakers'lı renktaşlarım😎

3 gün gecikmeli olsa da uyandık ☺️
Ama maçın bu gece olduğunu unutmuşum 😏
Davise, bir kişi için bu kadar oyuncu takas olur mu demişlerdi sene başında.
Değdiğini görmek çok güzel.
James'in MVP olması da ayrı bir güzellik☺️
Seneye, Boston'u geçiyoruz inşAllah 🤲