NBA Geyiği

• Konbuyu başlatan Veysi Deniz Baskın
  • Başlangıç tarihi
LeBron o çöp Cavs’la final yaparken Curry bi anda sıfırlandı , ilginç..
Lebron çöp cavs'la çöp doğuda final yaptı. Çöp lakers'la batıda play-off göremedi. Ayrıca Curry nasıl sıfırlandı, adamın eli kırılmış. Kırık elle mi oynasın anlamadım ki. Bütün sezon oynar takımı sırtlayamaz takım sonuncu olur o zaman sıfırmış, balonmuş bu adam deriz. Adamın eli kırılınca nasıl sıfır oluyor. Gerçekten hayret.

Curry'nin elini kırması ile ilgili ilginç bir iddiam var. Bu seneyi kapatmış oluyor artık Gsw bu kesin. Büyük ihtimal sonuncu da olurlar. İstemeseler bile tanking olacak onlar için. Seneye drafttan iyi bir oyuncu geleceğini düşünüyorum. Curry, Klay, Green üçlüsü hala ellerinde. Russell var ayrıca. O da değerli bir oyuncu. Kalabilir de takasla değerlendirilebilir de. Drafttan gelecek iyi bir oyuncu ile önümüzdeki senenin yine en büyük şampiyonluk adayı olacaklarını şimdiden düşünüyorum.

Hakan beye kesinlikle katılıyorum. Curry'den sonra GSW'nin işi mucizelere kaldı artık. Russell ve Green'le bir yere gelmeleri neredeyse imkansız. Muhtemelen sonlarda bitirp Draft'te iyi bir yer alabilirlerse, seneye Curry ve Klay'in katılımıyla tekrar iddialı olabilirler.

Hakan beye kesinlikle katılıyorum. Curry'den sonra GSW'nin işi mucizelere kaldı artık. Russell ve Green'le bir yere gelmeleri neredeyse imkansız. Muhtemelen sonlarda bitirp Draft'te iyi bir yer alabilirlerse, seneye Curry ve Klay'in katılımıyla tekrar iddialı olabilirler.

Kesin iddialı olur. Drafttan iyi bir uzun çekebilirlerse ki seneye draft iyi olacak diyorlar, Russell'ın yerine de iyi bir takas kaliteli iki oyuncu alırlarsa aynen devam ederler. Splash brothers bitmeden bu hikaye bitmez diyorum ben. Normalde nba de takım desteklemem, öyle belirlediğim bir takım yoktur ama çok üstüne geliyorlar Gsw'nin o yüzden herkes bırakırken ben bu sene onları destekleme kararı aldım. Sanki bu takımı süper yıldızların bir anda gelip yanlarına da maaş boşluğu olmadığı için veteranların doldurulduğu bir takımmış gibi gösteriyorlar. Ona kızıyorum. Adamlar zamanında draftın derinliklerinden bu kadroyu kurmuşlar. Herkes bireysel yeteneğe dayanan perde üstü oyunlar oynarken adamlar gelmiş tüm nba oyun sistemi değiştirmiş, tam bir sistem takımı olmuşlar, büyük saygı görmeleri gerekiyor.

Eli bu maçta kırıldı sanırım yanlış mı biliyorum?
Çöp möp, adamın yanında skorboard takip etmeyen basketboldan bihaber müptezeller vardı.
Amacım ergence haterlık değil de madem süperstar bi oyuncusun yeri geldiğinde sırtlamayı da bileceksin. Ha LeBron bunları kolay gibi gösterdiği için herkese kolay geliyor ben dahil.
Neyse ben açıkça yazayım da daha fazla karmaşık olmasın anlatmak istediğim. Curry her ne kadar son 4-5 sezona damga vursa da asla bi Durant, LeBron, Kobe, Harden gibi komple bir oyuncu kategorisinde olmayacak.

Evet eli bu maçta kırıldı. Daha dördüncü maç. Sırtlamadığını nerden çıkardığınız onu anlamıyorum işte, sorum o. Bütün sezon oynasa takımı sonuncu olsa o zaman deriz bu adam tek başına bişey yapamıyor diye. Daha dördüncü maçta buna karar veriliyor ona hayret ediyorum.
Durant, LeBron, Kobe, Harden bunlar büyük oyuncular tabi yorumlar kişiseldir ama bence Curry'nin bunlardan aşağı bir değeri yok. Ama Harden ve Lebron diyen adama da saygı duyarım elbet.

Eli bu maçta kırıldı sanırım yanlış mı biliyorum?
Çöp möp, adamın yanında skorboard takip etmeyen basketboldan bihaber müptezeller vardı.
Amacım ergence haterlık değil de madem süperstar bi oyuncusun yeri geldiğinde sırtlamayı da bileceksin. Ha LeBron bunları kolay gibi gösterdiği için herkese kolay geliyor ben dahil.
Neyse ben açıkça yazayım da daha fazla karmaşık olmasın anlatmak istediğim. Curry her ne kadar son 4-5 sezona damga vursa da asla bi Durant, LeBron, Kobe, Harden gibi komple bir oyuncu kategorisinde olmayacak.

Muhammed sanırım senin gibi çoğu insan da Durant gelmeden GSW nasıl şampiyon olduğunu unuttu. O zaman splash brothers Ezeli, harrison barnes, Igoudala gibi oyuncular la takım performansıyla ön plana çıkmışlardı. Sanırım 2016-2017 sezonu. O sezonda Curry daha fazla ön plandaydı. Ve inanılmaz üçlük performansları oluyordu. Yanılmıyorsam şu anda bir maçta 13 üçlükle en fazla üçlük rekoru Curry'ye ait. Her oyuncunun oyun stili farklı, lebron, harden, durant tabiki çok büyük oyuncular. Ama Curry'yi de bence bu oyuncular arasında saymak lazım. Nitekim bahsettiğim sezonda normal sezon MVP'si bile oldu. Ayrıca şunu unutmamak lazım ki, Curry'nin kronik ayak bileği sakatlığı var. Maçlarda dikkat ettiysen ekstra korunaklar giyiyor çorabın üstüne. Ve sırf bu yüzden süreleri Lebron ve Harden kadar fazla değil. Eğer sakatlıklar olmasa sayı krallığı yarışında şu an da rahat ilk 5'te yer alabilecek bir oyuncu. Ve oyunun oynanışını değiştiren oyuncuların başında geliyor. 10 saniyede hücum şeklini GSW'da en iyi uygulayan oyunculardan biri. Onun sayesinde GSW'nin hareketli hücumları insanlara keyif verir oldu. En talihsiz yanı, çok sık sakatlanması ve bu yüzden zaman zaman istediği performansı ortaya koyamıyor. İnsanlar da bu yüzden onu eleştiriyorlar.

LeBron ile Curry karşılaştırmak yanlış. LeBron bir lokomotif ve kariyerinin başından beri o rolde keza oyun tarzı da o şekilde. Curry ise belirli bir düzenin içinde bu seviyeye gelen bir oyuncu. Ondan takım sürüklemesini beklememek lazım. Klay kırdı geçen yıl 14 üçlük ile ama benim için Donyell Marshall ve Kobe'nin 12 üçlüğü daha değerlidir. Gsw ilk şampiyon olduğu sene LeBron Mozgov ve Dellavedova ile direnmeye çalıştı onlara, bir sonra ki sezon zaten 3-1 den seri verip tarihe geçtiler ,bir sonra ki sezon Durant geldi ona rağmen Pop ve Kawhi aklını alacaktı ki Zaza Kawhi ı sakatladı, bir sonraki sezon Cp3 sakatlandı ona rağmen son maç 2.yarı hakemlerin iteklemesi ve Houston tuhaf bir şekilde üst üste 27 üçlük kaçırması ile finale çıktılar. Geçen sezon ise bu sefer sakatlıklardan onlar etkilendi müthiş elediler Houston'ı ama yetmedi. Oyunu değiştirdiler evet eline gelenin şut denedeği saçma sapan bir oyun oldu.Organizasyon olarak büyük saygım var ama hanedanlık çok sahteydi şimdi de dibi boylama zamanı.

Son düzenleme:
Ben 10 yaşımda gece 3'e saat kurup T-Mac izlemek için kalkıp evde hayalet gibi dolaşmayı öğrendim Nba için daha sonra da bu böyle devam etti.Temponun zırvalması ile beraber aldığım zevk sıfıra indi .Maçı bırakmadan izlidiğim normal sezon maçı olmuyor artık ,playofflarda bir nebze izleyebiliyorum .Geçen Doncic-Porzingis ikilisini merak ettiğim için izleyim dedim ilk yarının sonuna doğru kapattım .Hücum sayısı o kadar çok arttı ki artık oyuncular da haklı olarak savunma kısmında mücadele etmiyorlar iyi oyuncular zaten kendini saklıyor. Ben süperstarların birbirlerini savunduğu günleri özledim.Eskiden all stardan 1 hafta önce heyecanlanmaya başlardım, bayramım olurdu o hafta .Şimdi sirke döndü yetenek yarışmasını üçlük sokan kazanıyor he birde uzunları sokmaya başladılar ona iyice rezil birşey oldu.Üçlük yarışmasında yok efenim herkesin iyi attığı yerden hepsi mavi top.Smaç desen şovu ve pr çalışmasını iyi yapan kazanıyor tabi jürilerde ayrı bir salaklaştı.Maç zaten şut antremanına döndü bu sene 400 sayı çıkar heralde ona uğraşıyorlar.Nasıl F1 eskiye dönme çalışmalarına başladıysa Nba de bir süre sonra başlar eskiye dönme çalışmalarına.

Ben 10 yaşımda gece 3'e saat kurup T-Mac izlemek için kalkıp evde hayalet gibi dolaşmayı öğrendim Nba için daha sonra da bu böyle devam etti.Temponun zırvalması ile beraber aldığım zevk sıfıra indi .Maçı bırakmadan izlidiğim normal sezon maçı olmuyor artık ,playofflarda bir nebze izleyebiliyorum .Geçen Doncic-Porzingis ikilisini merak ettiğim için izleyim dedim ilk yarının sonuna doğru kapattım .Hücum sayısı o kadar çok arttı ki artık oyuncular da haklı olarak savunma kısmında mücadele etmiyorlar iyi oyuncular zaten kendini saklıyor. Ben süperstarların birbirlerini savunduğu günleri özledim.Eskiden all stardan 1 hafta önce heyecanlanmaya başlardım, bayramım olurdu o hafta .Şimdi sirke döndü yetenek yarışmasını üçlük sokan kazanıyor he birde uzunları sokmaya başladılar ona iyice rezil birşey oldu.Üçlük yarışmasında yok efenim herkesin iyi attığı yerden hepsi mavi top.Smaç desen şovu ve pr çalışmasını iyi yapan kazanıyor tabi jürilerde ayrı bir salaklaştı.Maç zaten şut antremanına döndü bu sene 400 sayı çıkar heralde ona uğraşıyorlar.Nasıl F1 eskiye dönme çalışmalarına başladıysa Nba de bir süre sonra başlar eskiye dönme çalışmalarına.

Kusura bakma ama sen bu oyunu zaten anlamadığın için boşuna izleme zaten. Hiçbir oyun tarzı keyfiyen değişmez. Eldeki malzemeye göre en yüksek verimlilik nasıl sağlanıyorsa o tarz benimsenir. Bu oyundan hoşlanmayabilirsin ama ne kalitesine laf edebilirsin ne de savunma yapılmıyor diyebilirsin. Savunma deyince yüzeysel olarak sadece temas temasa savunmadan anlıyorsun. Savunmanın amacı rakibi en düşük hücum verimliliğinde oynatmaktır. Bunu sağlamak için rakibinin sahadaki en düşük seviyedeki hücum silahlarına(oyuncu, şut bölgesi, hücum tipi vs) yönlenmesini sağlamaya çalışırsın. Mesela NBA'de dış 2'liklerin sayısı giderek düştü. Çünkü en düşük verimlilikte skor katkısı aldığın bölge burası.Savunmalar da artık o bölgeyi riske ediyor. Oyun çok hızlı oynandığından savunmaların en ufak bir es vermesi bile tuttuğun adamı kaçırmana neden oluyor. Maçtan savunmada birkaç dakikalık kopma bile farkın açılmasına neden olurken savunma yapılmıyor demek kahvehane muhabbetidir.

Stephen CURRY muhabbetine gelirsek ise onun LeBron ile karşılaştırılması ve GSW'ın ligin en kötü performansını vermesinin sorumlu olarak gösterilmesi tek kelimeyle haksızlıktır. Burada temel suç KERR'e ait. Ona şampiyonluklar getiren oyunu G-League kadrosuna serpiştirilmiş 3 All-Star'la oynayabileceğini sanıyor. RUSSELL kötü başlamışken ve Draymond'ın hücum katkısı sınırlıyken skor bulabilecekleri tek isim olan CURRY ikli sıkıştırmalara maruz kalıyor. Sahadaki tehlike unsurlarınız bu kadar azken CURRY'nin her şey idealken yarattığı cellatlık görevini üstlenmesi mümkün değil. İzolasyon oynasalar durum biraz daha tahammül edilebilir hale gelirdi CURRY üzerinden ama o da sakatlandı ve artık çok geç.

Ben açıkçası şu an Nba'de oyunun evrildiği noktadan çok memnunum. Müthiş bir tempo var, insan izlerken yoruluyor. Nefes almaya vakit yok resmen. Tek bir hücumun, tek bir savunmanın bile boş geçilmesi lüksü yok artık. Oyuncular fiziksel açıdan artık daha ne kadar gelişebilir bilemiyorum özellikle kısalar. Şu son iki senedir Houston-Gsw serileri o kadar yoğun, o kadar çekişmeli geçti ki benim izlediği Nba'in zirvesiydi resmen o seriler. O serileri izleyip de zevk almayana artık bişey diyemem. Ben de doksanlı yıllardan beri izliyorum Nba'i. Her dönemin kendi parametreleri var. Bu dönemki de böyle. Değişimin önüne geçemezsiniz, artık tempo en öncelik oyunda. Ha eski oyunu sevene de, onu daha çok beğenene de bişey diyemem saygı duyarım. Kişisel tercih meselesidir bu. Ben şu anki oyunu izlemekten zevk alıyorum ama başkası almaz, o pivotun topu alıp onu savunan pivotu da sırtına alıp birebir oynadığı diğer sekiz kişinin onları izlediği basketbolu istiyordur bişey diyemem gayet normal. Ki onlar da o dönemin geçer taktikleriydi ve onlar da zevkliydi.

Ama şunu söylemek çok büyük saçmalık. Topu alan üçlük atıyor böyle oyun mu olur. Nba'de o kadar koç var, o kadar asistan koç var, o kadar genel menajerler var ve işler o kadar detaylandı ki sadece serbest atışlar için bile ayrı koçlar var. Yani var oğlu var. Ama bunlar hiç birşey yapmıyor topu eline alan üçlük sallıyor. Biraz mantık olur insanda, o eline alan üçlük sallıyor denen oyunu takıma oturtmak için bu teknik ekipler yıllarını harcıyor. O çizilen setler, o yapılan planlamalar hep o oyunu sahaya yansıtmak için verilen emekler. Hiç koça falan gerek yok o zaman Nba'de topu eline alan sallasın o zaman. Millwakee'nin maçlarına bakın mesela, o takımın Giannis gelince yaşadığı değişime ve ona göre kurgulanan oyuna bir bakın bence. Resmen sanat eseri gibi aslında. Gsw'de aynen o şekilde yaratılmış bir takım. Hele 2017'de Durant'in ilk geldiği yıl sergiledikleri oyun, yaptıkları dominasyon basketbolun zirvesiydi. Play-off'larda 16 galibiyet bir mağlubiyet alarak şampiyon oldular. Böyle bişey inanılmaz. Ve yine iddia ediyorum hikayeleri bitmedi daha. Seneye sakatlar düzelince yine en büyük şampiyonluk adayı olurlar.

Ben de oyunun kalitesine laf etmeyip ama zevkine farklı bakan biriyim. Kaliteli hale gelmiştir doğrudur ama ilk beşin Ray Allen gibi üçlük denediği maçları da sevmiyorum. Ha pivota ver yarım saat sırtı dönük oynasını da sevmiyorum. Sürekli aynı şeyleri izlemekten sıkıldım sadece. Biliyorum bugün bi Hou-Gsw maçı oynansa yüksek tempo eğlenceli maç olacak. E playoff gelse orda karşılaşsalar yine aynısı olacak? Hep aynı senaryolar, benim için bi farkı yok ki? Kötü olduğu için değil, sürekli aynı yemeği gördüğüm için sıkıldım. Koş koş oyunu, kaldır üçlük at sayı olsun. Rakip oyunu başlatsın yarı alanı geçsin , ya şut denesin ya da köşedeki adama pas atsın o da kaldırıp atsın soksun devam ...
Bir de “anlamıyorsun izleme” tarzı cümlelere girmeden sabaha kadar rahatça fikri alış verişi yaparız sıkıntı yok. Savunma görecelidir. Durant-Klay-Steph-Green-Cousins. Mesela bu 5 te kimin sayı atmasını daha çok istersin, hepsi de hayvan gibi sayı potansiyeli olan oyuncular? Harden-Capela-Tucker-Paul diyelim ya da ? E madem bu kadar süper bi oyuna evrildi geçen ay niye defalarca tokatlandı bu Amerika basketbol takımı ? Tamam süperstarlar gelmedi de, Middleton, Smart, Turner, Kemba Walker da çöp değil takımlarında ilk 5 çıkıyorlar ve önemli de oyuncular. Kaldı ki tarihin belki de en iyi kenar yönetimiyle geldiler. Popovich gibi bi efsane ve bu oyunun mucidi Kerr vardı benchte. Tekrar yazıyım çünkü söylenecek biliyorum , gelmeyen beşle kıyas dahi edilemez bu isimler biliyorum.
Neyse özetle ben kaliteye bir şey demiyorum, sadece aynı şeyleri görmek beni baydı. Herkes aynı şeyi yapıyor, güce yeten yettiğine artık...

Ben 10 sene önce NBA izlerken de aynı şeyler söyleniyordu. Şimdi de aynı şeyler söyleniyor. NBA şov yeri, savunma yapılmıyor vs. Burda koçlar yeri geliyor haftada 2 maçtan şikayet ediyorlar ama NBA'de oyuncular yeri geliyor back to back maçlarda şehir değiştiriyorlar 24 saat sonra maça çıkıyorlar. Her oyuncudan farklı bi şey almak varken neden herkesten tek düze savunma yapıp, sadece kendi rolüne odaklanması bekleniyor anlamıyorum açıkçası. Şahsen Clippers, Celtics, Sixers, Denver nerdeyse süperstarsız bi şekilde üst levelde kalmaya çalışan Spurs, Avrupalı yıldızları olan Dallas. başta aklıma gelenler olmak üzere birçok takım topu paylaşıp, belli bir savunma ritmi koyarak oynamaya çalışıyorlar. Bunlar o söylenilen koş at basketbolunun çok dışında takımlar ki Euroleague de artık bu tarz koş at basketbolun alanı değil mi? De Colo, Mike James, Larkin. NBA'de fark yaratamıyor neden burda böyle kral oldular diye düşünmemiz gerekmez mi?

Hero Ball denen kavramı eleştirip, bu işin ağababaları T-Mac, Kobe gibi oyuncular neden pohpohlanır onu da pek anlamıyorum. Bugün Harden'ın yaptığı ile bundan 6-7 sene önce Kobe'nin yaptığı arasında çok az farklılık var. Ben açıkçası Horford, Jokic gibi tepeden oyun oynatan uzunları severek izliyorum. Bireysel yeteneğin artması, tabi ki tempoyu da beraberinde arttıracaktı.

Kusura bakma ama sen bu oyunu zaten anlamadığın için boşuna izleme zaten. Hiçbir oyun tarzı keyfiyen değişmez. Eldeki malzemeye göre en yüksek verimlilik nasıl sağlanıyorsa o tarz benimsenir. Bu oyundan hoşlanmayabilirsin ama ne kalitesine laf edebilirsin ne de savunma yapılmıyor diyebilirsin.
Burada Kaan Kural ağızlarını ezberleyip şov yapma ,kimin neyden ne kadar anlayacağını veya ne diyip ne demeyeceğinin kararını verecek kişi emin ol sen değilsin.Oyunun kalitesiz olduğunu düşünüyorsam da bunu dilediğim gibi söylerim.Ben kimseye şuan ki oyundan keyif aldığı için aşağılayacı bir tavır da takınmadım eğer ki keyif alıyorsanız ne mutlu size elinizden geldiği sürece zevkle izlemeye devam edin.Ama ben eskisi kadar keyif almıyorum ve bunu dile getirdim o kadar.
Savunma kısmına da gelirsek tempo o kadar yüksek ve hücum sayısı o kadar fazlalaştı ki savunmada bu es vermeler gittikçe artıyor oyuncular istemesede bu kadar fazla hücum karşısında konsantrasyonları kayboluyor ve bu çok doğal keza kendilerini hücuma saklıyorlar. Nba'de bulunan koçlar tabi ki çok daha iyi biliyorlar dünyada işinin en iyisi olan orada zaten ama oyuncuların hem hücum hem savunmada aynı verimliliği sağlaması için robot olması lazım.Maçlar da zorluk seviyesi ve yoğunluk arttıkça da verimlilik yüzdesiymiş ,taktikmiş bunların hepsi yalan olur tek amaç bir şekilde o topun çemberden geçmemesi olur ve bunun içinde en büyük silahın temaslı birebir savunmadır.Kalite bana göre neden mi düşüyor çünkü nbanin en yetenekli oyuncularını daha az sürelerde,daha az maçta ve daha az eforla görüyoruz çünkü kendilerini korumak istiyorlar buda çok normal.Gsw tempolu hücum ve savunmayı en iyi uygulayan takımdı yine bunu iyi yapabilen 10 takımı civarı vardır .Geri kalanı da yapmak istiyor ama bunu uygulaman için gerçekten kaliteli bir malzeme olması lazım elinde ve bu çoğu takımda yok buda doğal olarak kalitenin düşmesine bir etken.Orta mesafe hücumu azalmış olabilir ama bu onun günümüz Nba'sinde en fark yaratıcı oyun olmasını değiştirmiyor.2015'ten baz alırsak o Gsw kadrosunu ayrı tutuyorum kalan dört senede de old school tarzı oyuncuların (lebron,durant ve kawhi) yani orta mesafe de oynamasını bilen oyuncuların final mvpsi olup en büyük farkı yaratıp takımlarına şampiyonluk getirdiklerini gördük o yüzden ortamesafe hiçbir zaman bitmez.Furkan yazmış Jokic tarzı oyuncuları izlemeyi seviyorum katılıyorum bende aynı şekilde kalas uzunlardansa yetenekli uzunları izlemek daha güzel.Kısaca dünyanın en yetenekli basketbolcuların oynadığı ligde ben o yetenek üzerinden dönmesini istiyorum bunun yolunun da daha düşük tempo ve birebir ağırlıklı oyundan geçtiğini düşünüyorum.

Son düzenleme:
Güzel maçlar devam ediyor Nba'de. Lebron bu sefer işi sıkı tutuyor, iyi başladı Lakers. Kuzma devreye giremedi henüz o da katkı verirse rahatlarlar. Aslında bir şekilde Beal Washington'dan alınabilseydi Lebron'un yanına tam otururdu. Aslında Beal her takımın ağzını sulandırıyor. Bu kalitede olup da iddiasız takımda oynayan herhalde bir o var bir de Kevin Love. Diğer yıldızlar hep kafa takımlarda oynuyor.
Diğer tarafta Phila gümbür gümbür gidiyor. Phila - Bucks finali kesin gibi orada. Ama batı karışık durumlar yine.

Burada Kaan Kural ağızlarını ezberleyip şov yapma ,kimin neyden ne kadar anlayacağını veya ne diyip ne demeyeceğinin kararını verecek kişi emin ol sen değilsin.Oyunun kalitesiz olduğunu düşünüyorsam da bunu dilediğim gibi söylerim.Ben kimseye şuan ki oyundan keyif aldığı için aşağılayacı bir tavır da takınmadım eğer ki keyif alıyorsanız ne mutlu size elinizden geldiği sürece zevkle izlemeye devam edin.Ama ben eskisi kadar keyif almıyorum ve bunu dile getirdim o kadar.
Savunma kısmına da gelirsek tempo o kadar yüksek ve hücum sayısı o kadar fazlalaştı ki savunmada bu es vermeler gittikçe artıyor oyuncular istemesede bu kadar fazla hücum karşısında konsantrasyonları kayboluyor ve bu çok doğal keza kendilerini hücuma saklıyorlar. Nba'de bulunan koçlar tabi ki çok daha iyi biliyorlar dünyada işinin en iyisi olan orada zaten ama oyuncuların hem hücum hem savunmada aynı verimliliği sağlaması için robot olması lazım.Maçlar da zorluk seviyesi ve yoğunluk arttıkça da verimlilik yüzdesiymiş ,taktikmiş bunların hepsi yalan olur tek amaç bir şekilde o topun çemberden geçmemesi olur ve bunun içinde en büyük silahın temaslı birebir savunmadır.Kalite bana göre neden mi düşüyor çünkü nbanin en yetenekli oyuncularını daha az sürelerde,daha az maçta ve daha az eforla görüyoruz çünkü kendilerini korumak istiyorlar buda çok normal.Gsw tempolu hücum ve savunmayı en iyi uygulayan takımdı yine bunu iyi yapabilen 10 takımı civarı vardır .Geri kalanı da yapmak istiyor ama bunu uygulaman için gerçekten kaliteli bir malzeme olması lazım elinde ve bu çoğu takımda yok buda doğal olarak kalitenin düşmesine bir etken.Orta mesafe hücumu azalmış olabilir ama bu onun günümüz Nba'sinde en fark yaratıcı oyun olmasını değiştirmiyor.2015'ten baz alırsak o Gsw kadrosunu ayrı tutuyorum kalan dört senede de old school tarzı oyuncuların (lebron,durant ve kawhi) yani orta mesafe de oynamasını bilen oyuncuların final mvpsi olup en büyük farkı yaratıp takımlarına şampiyonluk getirdiklerini gördük o yüzden ortamesafe hiçbir zaman bitmez.Furkan yazmış Jokic tarzı oyuncuları izlemeyi seviyorum katılıyorum bende aynı şekilde kalas uzunlardansa yetenekli uzunları izlemek daha güzel.Kısaca dünyanın en yetenekli basketbolcuların oynadığı ligde ben o yetenek üzerinden dönmesini istiyorum bunun yolunun da daha düşük tempo ve birebir ağırlıklı oyundan geçtiğini düşünüyorum.

Spor tarihinin gelişen teknoloji ve antrenman tekniklerinin büyük katkısıyla en atlet ve yeteneğini en üst limitine çıkarabilen sporcularının olduğu bir devirdeyiz. NBA'de de bu durum en yüksek seviyelerde seyrediyor. Dolayısıyla da bu oyunculardan sahada en yüksek verimi alacak oyun anlayışıyla oynamak koçların ve onları seçenlerin görevi. Dolayısıyla bu "kalitesiz" olduğunu öne sürdüğün oyun kazanmak adına en iyi düzen. Aksi artık mümkün değil. NBA'de eldeki malzeme buna uygunsa SIXERS gibi takımlar nispeten daha sert olabilir ama onlar bile 90'larda olsalar fazla hızlı görünürlerdi. Kaliteden ben kazanmak adına en üst seviye oluşumları yaratabilmeyi anlıyorum ve bu şu anda NBA'de top seviyeye ulaştı. Yoksa kimse tek neden olarak "seyirci bunu istiyor" diyerek bu tarz oyunu benimsemedi. Herkes kazanmak veya gelecekte kazanmak adına takımlarını oturtmaya çalışıyor. Bunun yan etkilerinde süper yıldız kategorisindeki oyuncuların artık 45+ süreler alması mümkün olmuyor ama sahada olduklarında katkıları maksimum seviyede oluyor. Savunmada kendilerini daha çok saklasalar da geri kalan oyuncular zaten temasın azaldığı oyunda doğru yerde durmayla açığı kapatıyorlar. Zaten buradaki asıl meselede hücumdaki katkısını savunmada kayda değer şekilde azaltacak kadar zaafiyet yaratmamasıdır.

Orta mesafe şutları takımlar riske ettiği için orta seviye takımlar(fark yaratabilmek için) ve en önemli özelliklerinin başında dış ikilikler gelen bazı süperyıldızlar bu alanda daha çok fırsat bulmaya başladı ve değerlendirmeye çalışıyorlar. JOKIC'i örnek vermişsin ama JOKIC gibi bir yetenek 90'lardaki kafayla harcanırdı. Bu beğenmediğin oyun sayesinde JOKIC gibi uzunların değeri arttı. Savunmada ağır kalabilir ama genel verimliliği takımını üst seviye takımlar arasına aldı.

Ben de oyunun kalitesine laf etmeyip ama zevkine farklı bakan biriyim. Kaliteli hale gelmiştir doğrudur ama ilk beşin Ray Allen gibi üçlük denediği maçları da sevmiyorum. Ha pivota ver yarım saat sırtı dönük oynasını da sevmiyorum. Sürekli aynı şeyleri izlemekten sıkıldım sadece. Biliyorum bugün bi Hou-Gsw maçı oynansa yüksek tempo eğlenceli maç olacak. E playoff gelse orda karşılaşsalar yine aynısı olacak? Hep aynı senaryolar, benim için bi farkı yok ki? Kötü olduğu için değil, sürekli aynı yemeği gördüğüm için sıkıldım. Koş koş oyunu, kaldır üçlük at sayı olsun. Rakip oyunu başlatsın yarı alanı geçsin , ya şut denesin ya da köşedeki adama pas atsın o da kaldırıp atsın soksun devam ...
Bir de “anlamıyorsun izleme” tarzı cümlelere girmeden sabaha kadar rahatça fikri alış verişi yaparız sıkıntı yok. Savunma görecelidir. Durant-Klay-Steph-Green-Cousins. Mesela bu 5 te kimin sayı atmasını daha çok istersin, hepsi de hayvan gibi sayı potansiyeli olan oyuncular? Harden-Capela-Tucker-Paul diyelim ya da ? E madem bu kadar süper bi oyuna evrildi geçen ay niye defalarca tokatlandı bu Amerika basketbol takımı ? Tamam süperstarlar gelmedi de, Middleton, Smart, Turner, Kemba Walker da çöp değil takımlarında ilk 5 çıkıyorlar ve önemli de oyuncular. Kaldı ki tarihin belki de en iyi kenar yönetimiyle geldiler. Popovich gibi bi efsane ve bu oyunun mucidi Kerr vardı benchte. Tekrar yazıyım çünkü söylenecek biliyorum , gelmeyen beşle kıyas dahi edilemez bu isimler biliyorum.
Neyse özetle ben kaliteye bir şey demiyorum, sadece aynı şeyleri görmek beni baydı. Herkes aynı şeyi yapıyor, güce yeten yettiğine artık...

NBA oyuncuları sadece ABD'de mi vardı? Şampiyon olan İspanya'dan MVP seçilen Ricky RUBIO. Uzunlarda fark yarattıkları oyuncular HERNANGOMEZ kardeşler ve Marc. Dünya Kupasına gelen en kariyerli 3 oyuncu; Giannis, JOKIC ve GOBERT. Yani hiçbiri ABD'li değil. Ancak oyun kuralları ve takımlarındaki oyuncuların alıştıkları düzen ve yapabildikleri oyunlarını NBA'e göre sınırladı. Giannis'in etrafına takım kursan düşmanı olsan böyle kadro kurmazsın. Yunanistan kailteli ama Giannis'e göre değil. ABD gelecek sene olimpiyatlarda Dünya karmasıyla geldiğinde aradaki makasın ne kadar açıldığını görmek çok zor olmayacak.