Roberto Mancini

Tebrik etmek lazım maç boyu çok kritik iki hamle yaptı.1.saçlarını düzeltti2. hamle gravatını düzeltti.Buda bir gelişmedir,oyunu nasıl iyi okudu ama takım ileriye top götüremiyor bruma yedek amrabat kadroda yok aydın yedek umut yedek riera yok hamle 90. dk emre çolak sonra ben Terim hayranıyım diye lanse edileyim.Bülent Tulun sezon sonu görüşürüz seçimlerde!!!!

Kurumsal Ünal Aysal'dan sonra Mancini'yi de eleştiremeyeceğiz belli oldu :) Ah şu yabancı sevdası yok mu ülkemizde.Elinde Barış-Ayhan-Sarp varken ne yapsın deniliyordu Rijkaard için.Devre arasında ben aldırmıştım çünkü dünya paraları verdirerek Dos Santos'u.

Açıkçası çeyrek final düzeyine gelmiş bir takımın hocasının bir maçı yok sayma lüksü olduğunu düşünmüyorum,rakip kim olursa olsun.Maçı yok sayarak realist veya karizma olunmuyor,direk vizyonsuz oluyorsunuz.Tabi çıkıpta kesin kazanacağız denmesini beklemiyorum ama 18 yaşındaki Bruma'nın dediği gibi ''elimizden geleni yapacağız'' diyebilmek gerekiyor

Kendinden önceki hoca gibi asarız keseriz deyip kendi sahasında 50 dakikada 6 gol yemediği takdirde söylemlerinin her türlüsü mantıklıdır..

Kurumsal Ünal Aysal'dan sonra Mancini'yi de eleştiremeyeceğiz belli oldu :) Ah şu yabancı sevdası yok mu ülkemizde.Elinde Barış-Ayhan-Sarp varken ne yapsın deniliyordu Rijkaard için.Devre arasında ben aldırmıştım çünkü dünya paraları verdirerek Dos Santos'u.

Açıkçası çeyrek final düzeyine gelmiş bir takımın hocasının bir maçı yok sayma lüksü olduğunu düşünmüyorum,rakip kim olursa olsun.Maçı yok sayarak realist veya karizma olunmuyor,direk vizyonsuz oluyorsunuz.Tabi çıkıpta kesin kazanacağız denmesini beklemiyorum ama 18 yaşındaki Bruma'nın dediği gibi ''elimizden geleni yapacağız'' diyebilmek gerekiyor

Dos Santos kiralık geldi.

Rijkaard'ın elinde Barış Ayhan ve Mustafa Sarp vardı. Hani bizden sonra gittiği hiç bir takımda sezonu bile tamamlayamayan adam. Terim'in aksine Rijkaard'ın sistemi vardı.

Dos Santos kiralık geldi.

Rijkaard'ın elinde Barış Ayhan ve Mustafa Sarp vardı. Hani bizden sonra gittiği hiç bir takımda sezonu bile tamamlayamayan adam. Terim'in aksine Rijkaard'ın sistemi vardı.

Yine de epey bir para verdiğimizi hatırlar gibiyim sanki abi.

:) Barcelona sistemini yaratmış(!),ekol bir hoca(!) 1.5 yıl boyunca oraya adam istedi mi istemedi mi?Böyle sistemli(!) bir hoca o sistemin en önemli yapı taşı olan orta saha mevkisine transfer garantisini almadan neden geldi acaba...

Bu arada 2000 yıllarda Fatih Terim'in asarız keseriz tavrı olduğunu biliyorum Chealsea maçı öncesi gibi fakat bu sene şöyle yaparız,böyle yaparız dediğini hatırlamıyorum.Kafalarda oluşmuş bazı sorunlu değişmeyen yargılar var ; ''Fatih Terim takımı hurra saldırtıyor '' gibi. Açıkçası başkanınız gibi itibarsızlaştıramayacaksınız Fatih Terim'i,asla sistemsiz ya da başarısız sıfatını koyamayacaksınız o büyük isminden önce...

Yine de epey bir para verdiğimizi hatırlar gibiyim sanki abi.

:) Barcelona sistemini yaratmış(!),ekol bir hoca(!) 1.5 yıl boyunca oraya adam istedi mi istemedi mi?Böyle sistemli(!) bir hoca o sistemin en önemli yapı taşı olan orta saha mevkisine transfer garantisini almadan neden geldi acaba...

Bu arada 2000 yıllarda Fatih Terim'in asarız keseriz tavrı olduğunu biliyorum Chealsea maçı öncesi gibi fakat bu sene şöyle yaparız,böyle yaparız dediğini hatırlamıyorum.Kafalarda oluşmuş bazı sorunlu değişmeyen yargılar var ; ''Fatih Terim takımı hurra saldırtıyor '' gibi. Açıkçası başkanınız gibi itibarsızlaştıramayacaksınız Fatih Terim'i,asla sistemsiz ya da başarısız sıfatını koyamayacaksınız o büyük isminden önce...

Ben Real karşısında oynanan futboldan memnunum. Ne seviyeye çıkabileğimizin göstergesiydi ama 0-2 den sonra olanları kabul edemem. Maç boyu ezilirsin 6 gol yersin sorun değil ama o kadar iyi oyna ve son 25-30 dakikayı bu kadar ruhsuz oyna. Terim orada bitti. Çare bulamadı bir türlü.

Şu bir gerçekçi İspanyol futbolu bizi hep yeniyor ama burada onların tarzı gitmiyor. Rjikaard'a en az 3 yıl ve düzene uyacak adam gerekiyordu.

Oysa Servet "bu sezon hocanın son şansı" diyebildi. O gün gönderecektin. Ben o 15 mağlubiyetli sezonda kulüp içinde ve pis işler döndüğüne inanıyorum.

Hocanın çökmesi sahadaki oyuncuların ne yaptığını bilmemesi ve bireysel hatalarında ki fazlalıktan dolayı. Ayrıca saha da isyan edecek oyuncu da pek yoktu malasef. Bazen kenar yönetiminin yapacağı şeyler vardır.

Hala skora göre maç yorumluyoruz halbuki bu senenin en rezil maçını juventusa karşı oynadığımı 2-2 biten maç Galatasaray tarihinde bu kadar ezik ve mahkum oynamadı.

Mancini eminim içinden şu soruları çok soruyordur;

1- Bu kadar yatırım yapan bir takımın nasıl sol beki olmaz..ben neden sol beksiz bir takıma mahkum bırakıldım.Şampiyon olduğu senelerde bile en zayıf halkası sol bek olan takıma göz göre göre neden takviye yapılmamış
2- Drogbayı neden her hafta 180 dk oynatmak zorundayım? Bir hafta dinlendirmek istesem yerine oynayacak genç oyuncum bile yok. Hadi Türkiyede gelmeye hazır necatide dahil yerli forvet yoktu peki zibillen bir tane gelecek vaadeden gurbetçide bulunamadı ?
3-2.sorduğum sorudan mütevellit Elmanderi kim hangi akla hizmet gönderir?
4-orta sahada baskı yapıp top alış verişi yapacak melo ve selçuğa alternatif neden hiçbir takviye yapılmadı ve ben neden Ceyhun dan yaya toure yapmaya mecbur bırakıldım?
5-Galatasaray kanat bindrimeleri ile yıllarca şampiyonluklar kazanmış bir takım iken neden hiç kanat oyuncum yok? Kanat oyuncularım olan bruma ve ambrabat zaten ligde oynatamıyorken hiç mi yerli oyuncu yoktu?
6-yine 5.sorduğumdan mütevvellit ermanı kim neden gönderdi? beni aydına kim mahmuk etti? Bu kadroyu kuran mühendis nasıl birşey hayal etmişti?
7-Bu takım neden savunma yapmayı öğrenememiş. Danimarkanın kopenhag takımı bile kapanırken az sayıda pozisyon verirken biz 2 farklı önde olduğumuz maçta bile atak üstüne atak yiyoruz. Savunma kimyası neden senelerce gözardı edilmiş.
8-Şampiyonluk mücadelesi verdiğim takımın hücum hattın da kuyt,sow ,webo,emenike, gibi oyuncular varken neden bende kulübemde bir tek umut bulut var?
9-Şampiyonluk mücadelesi verdiğim rakiplerin ikinci kalecileri bile şampiyonlar ligi ve miili maç tecrübelerine sahipken bende neden musleranın yedeği yok? benim 4 kalecim olmasına rağmen neden en iyileri olan Erayın değil avrupa maç tecrübesi bile yok?

Mancini bunları ve daha fazlasını kendine sorarken ben manciniye ne sorabilirim ki. Kopenhagı neden yenemedik diye sormak abes kaçar.

Son olarak da Mancini şunu soruyordur.. Devre arası Transfer sezonu ne zaman başlıyor??

Bazı soruları benede sormak istedim.

1- Terim bağıra bağıra caharlinhos derken kimler veto etti.

2-Terim kolo toure derken kim araya girip chedjouyu aldırdı.

3- Erman Kılıç neden gönderildi.

4-Aydın Yılmaz sezon başında takımda kalsın ücretinde iyileştirme yapın dediği halde bu oyuncuya aldığının altında kim para önerdi.

5- 1.5 sezondur tek bir iyi maçı olmayan elmanderden şampiyonlar ligi seviyesinde bir takım nasıl medet umar.

6- Eğer drogba yorgunsa Burak gibi 3 sezonda 100 üzeri bir gol atan adamı niye santrofor oynatmayı düşünemez bir hoca

7- Acaba sow,vebo,emenike bizde ki drogba,burak,umut dan farkı ne hatta fenerin yerli santroforu bile yokken.

8-Eray maç tecrübesi az soruyorum rüştü sakatlanana kadar volkan kaç uluslar arası maç oynadı.

Ben sorarım biz niye kopehageni yenemedik.

4-Aydın Yılmaz sezon başında takımda kalsın ücretinde iyileştirme yapın dediği halde bu oyuncuya aldığının altında kim para önerdi.

5- 1.5 sezondur tek bir iyi maçı olmayan elmanderden şampiyonlar ligi seviyesinde bir takım nasıl medet umar.

6- Eğer drogba yorgunsa Burak gibi 3 sezonda 100 üzeri bir gol atan adamı niye santrofor oynatmayı düşünemez bir hoca

7- Acaba sow,vebo,emenike bizde ki drogba,burak,umut dan farkı ne hatta fenerin yerli santroforu bile yokken.

8-Eray maç tecrübesi az soruyorum rüştü sakatlanana kadar volkan kaç uluslar arası maç oynadı.

Ben sorarım biz niye kopehageni neden yenemedik.

Carlinhos'u ne olduğu bile belli değildi abi. Açık söylüyorum Terim sol bek lazım dedi doğru ama o'nun işaret ettiği adam alınmaz.

Chedjou Terim'in listesinde vardı abi. Kolo Toure'yi bende istemezdim. Doping'den ceza almış bir adam. Burak'ı küstüren de o.

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/m/man_city/9413738.stm

Ayrıca 33 yaşında ve biz 26 yaşındaki adamı beğenmiyoruz.

bende sormak isterim

1-Dünya üzerinde bir tek sol bek carlinhos mu vardı? oyuncu brezilya basınına ben takımdan ayrılmak istemiyorum demedi mi? Hayır Galatasaray veto etti oyuncu almadı da başka takıma mı gitti. Carlinhosa sadece transfer teklifi sunan Galatasaray mıydı. Bu oyuncu başka hangi takımları redetti Fatih Terim Çok iyi biliyor
2-Chedjoyu zaten isteyen Fatih Terim değilmiydi?
3-Erman için şampiyonlar ligin de oynatmayı vadetmedik deyip,oyuncuya resmen git diyen kimdi?
4-Aydın yılmaz değerini Fatih Terim mi belirliyor
5-Elmander zaten 1 sene sakat sakat oynamadı mı. Elmanderden nasıl biranda kolayca vazgeçilip riera tercih ediliyor. iki sene boyunca yatıp kadroya bile giremediği şanlıurfaya kiralanan sercana sözleşme yenilenirken seni şampiyon yapmış elmanderden üstelik yerine oyuncu bile alınmazken nasıl vazgeçebiliyorsun?
6-Burak ileride Drogba yada bir santraforun yapması gereken neleri yapıyor? (sırtı kaleye dönük oynayamıyor top tutamıyor baskı yapmıyor tek özelliği gol atması idi bu sene okadar formsuzken her gol kaçırışın da takımı da demorilize ederken hangi güvenle Burak santrafor oynayacak?
7-sow,webo ve emenike hattı her halikularda drogbanın da varlığına rağmen tartışmasız Burak,drogba ve umuttan daha tehlikeli bir üçlüdür bu ne yazıkki gerçek. ayrıca sow ilerde tek santrofor oynar ya da emenike ya da webo onların yerine kanat oynayacak oyuncuları var fenerbahçenin. ancak burak yerine ligde sol da yabancı sınırlaması varken elinde bırak yerlyi o bölgede oynatacak oyuncun bile yokken nasıl bir varyasyon denenebilir? Umut bile yokluktan sağ açık da oynamıyor mu?
8-10 sene önceki Volkanın durumunu mu baz alacağız? Bugün volkan oynamazsa yerine yine uluslar arası maç tecrübesine sahip mert varken, Beşiktaşda yine avrupa tecrübesi olan cenk varken lig tecrübesi bile olmayan erayı ikinci kaleci yapılması 10 sene fenerde böyle olmuştu deyip mi önce ile mi kıyaslanıp geçiştirilmeli?

Son olarak savunma yapmayı öğrenemezsen işte rakibin ilk ve tek uyduruk atağını savuşturamazsan yenemezsinn

Mithat abi sakın yanlış anlama sorduğun sorular yanlış hani başkan 6+0+4 değişecekti diye sorsan anlarım da Carlinhos mu Riera mı desen düşünürüm en az 10 maçını izlemiştim gündemimizdeyken pek bir artısını görememiştim Riera'dan. Aydın sözleşmeyi beğenmiyor ve 2 ay sonra geliyor antreman yapmadan 1 milyon dolarlık antlaşma yapıyor,bu seni rahatsız etmiyor mu? Eğer Umut'a 3 milyon avro verip medet umuyorsak Elmander gibi Premier Ligde senelerce oynamış sporcudan da medet umabiliriz bence. Ve ayrıca Sinan Bolat bu sene bedavaydı acaba Fatih hoca hiç düşündü mü sence yoksa Aykut Erçetin'den mi medet umuyordu?

Son gittiğinde evinin bahçesinden el sallarken ben de ona kalbimden el salladım.O'nun gözleri dolduğunda benim de gözlerim doldu.O kalbine her eline götürdüğünde benim de tüylerim diken diken oldu... Ama ;

-Galatasaray'da ilk döneminde Müfit Erkasap ve Bülent Ünder vardı.İkinci döneminde de Müfit Erkasap vardı.Son döneminde Hasan Şaş ve Ümit Davala vardı.Milli takımı çalıştırırken de Metin Tekin,Mehmet Özdilek ve Oğuz Hoca ekibindeydi.Bu kadar sene boyunca çalıştırdığı takımlardan ayrılırken o takımlar Terim'in yardımcılarının hiçbirine takımı emanet edecek kadar güvenmedi.Zira kendisi onları tek başlarına "büyük takım" çalıştıracak kadar yetiştiremedi-belki de bunun için hiç çaba harcamadı.Son geldiğinde ortada tek başlarına takım çalıştırmış ve hala çalıştıran Suat Kaya ve Bülent Korkmaz gibi üstelik kendi öğrencileri olan Galatasaray'ın evlatları vardı ama o Hasan ve Ümit'i seçti.Belki Hasan'ı abilik yapması ve enerjisi için Ümit'i de birkaç yabancı dil konuşabilmesi sebepleri ile aldı.Ama seçimleri olmamışlar yerine olmak üzerelerden olsaydı belki de o gittiğinde örneğin Bülent Korkmaz bu takımın başında kalırdı...
-Çağlar Galatasaray'a geldiğinde Milli takımlarda oynuyordu.Evet seri sakatlıklar geçirdi,ama ısrar edilse bugün yerli bir sol bekimiz olmaz mıydı?Bence çok çabuk vazgeçildi.
-Ceyhun geçen seneki Galatasaray'da defans göbeğinde de orta göbekte de oynamaz mıydı?Kenarda bile değil tribünde bu kadar unutulmayı hak ediyor muydu?
-Aydın'ın,Sabri'nin ve Emre'nin oldukları yerde saymalarında hatta zaman zaman geriye gitmelerinde Terim'in hiç mi suçu yok?İş oyuncuyu altyapıdan çıkarmakla bitiyor mu , yok sa onu daha da değerli hale getirmekle devam mı ediyor ?
-Semih Terim şans verdiğinde takımı yakan bir eleman olsaydı bir daha forma yüzü görür müydü misal ?
-İlk döneminde transferlerin büyük kısmını Faruk Süren yönetimi yapmıştı;en azından öneri getiriyorlardı.İkinci dönemde almaguer,
felipe, batista, christian, pinto, revivo, xavier, lukunku, sarr, baliç,petre,bratu ... hepsini Terim aldı ve hepsi başarısız oldu takıma katkı veremedi.Acaba 3.terim döneminde yönetimin transferde daha fazla söz sahibi olmak istemesinde Terim'in daha önceki seçimlerinin başarısızlığı mı etkili oldu ?
-Perşembenin gelişi çarşambadan belli idi.Altyapıda,altliglerde,yurtdışında veya süperligde Galatasaray formasını giyebilecek ve giymeye hazırlanacak hiç mi Türk oyuncu yoktu?Terim sadece Erman'ı mı istedi yoksa istediklerinin hiçbirini aldıramadı mı ? Ya da Türk oyuncu projesi için hiç mi çalışılmadı?
-Ve "Birileri İstediği için İmza Atmam"... En çok taraftar istiyordu.Evet bu laf yönetime mesaj babında söylenmişti.Ama neden bu lafın kime söylendiği ve kime söylenmediği açıkça belirtilmemişti...
-Emre Belözoğlu ... fbye gelmeden bir önceki hafta tvde magazin programı... "Türkiye'de sadece Galatasaray forması giyerim"... Bir hafta sonra fbye imza ve "Galatasaray'da oynarken de takım arkadaşlarım fbli olduğumu biliyorlardı..." Fatih Akyel ... Hafta içi bir akşam haberler ... ve kafasında "birgün herkez fbli olacak" yazan şapka ... Kadıköydeki ilk maç 4 kırmızı görüyoruz ve akyel efendi Büyük Kaptan'ın üzerine yürüdü... Ama Terim hem emreye hem fatihe evlatlarım dedi... Florya'ya her mayısta kutlamaya çağırdı... fatih geldi ama emre gelmedi daha doğrusu yüreği yetmedi gelemedi... en sonunda sayın Terim emrelere kız bile verdi... Bunların hepsi taraftarı kırsı incitti...ama Terim sevgisi öyle büyüktü ki kimse Terim'e "niye" diyemedi...

HERŞEYE RAĞMEN YARIN GALATASARAY'A DÖN DE BAYRAM EDERİM...
ALLAH GECİNDEN VERSİN VEFAT ETTİĞİNDE KARALAR BAĞLARIM YÜREĞİM YANAR ...

AMA HOCA HATALARIN DA VAR KABUL ET ...

Bir kaç madde efsane derecesinde ama bazılarıda bir o kadar garip geldi bana.

Hagi dönemindeki Emre Çolak ile Fatih Terim dönemindeki Emre Çolak farkına neden değinmiyorsunuz? Üstüne koyduğu baya şey var ve o noktadan sonra bir yerde kalması antrenör suçu olduğunu düşünmüyorum.

Çağlar'ı yine milli takım düzeyine çıkaran kendisi.Hatırlayın Amerika kampı.Fakat kendisi gram adapte olamadı geldiğinden beri.

Yine Fatih Terim Karabük'e içerde 1-3 kaybedilen maçtan sonra saatlarce GSTV'de konuşmuştu.Yapılanmadan,altyapıdan bahsetmişti.''2,3 yıl Galatasaray altyapısından A takıma çıkacak potansiyelli oyuncu görmüyorum'' demişti kendisi.Bu yüzden gerekli çalışmaları yapmamız gerekiyor gibisinden konuşmuştu.

Başarılı olan oyuncuları yönetimler aldı,uymayan transferleri Terim yaptı demek büyük haksızlık bence.

2.dönemde hatasız diyen varsa zaten konuşmanın hiçbir anlamı yok.

Hasan, Ümit, Suat, Bülent, Okan bunların birbirlerinden farkı yok Galatasaray evladı olarak,kumar oynandı ve tuttu.Galatasaray iki yıl üst üste şampiyon oldu,tıpkı Semih ve Emre Çolak kumarları gibi.Açıkçası bunun neresinde hata var anlayamadım

Son olarak iki yıl şampiyon olmuş takım üzerinden Fatih Terim'e en alakasız yerlerden bile laf sokma çabası var.Ailesi üzerinden bile konuşuyoruz ve artık mide bulandırıyor sanki.

belözoğluna öyle kinliyim ki ama haklısın son cümle gereksiz olmuş ... Özel hayata karışmamakta fayda var ama asla terim'i ailesi üzerinden eleştirmek gibi bi hadsizlik yapmam. Bu arada zaten özel hayatlar sayın başbakanın güvencesi altında endişeye mahal yok ...

belözoğluna öyle kinliyim ki ama haklısın son cümle gereksiz olmuş ... Özel hayata karışmamakta fayda var ama asla terim'i ailesi üzerinden eleştirmek gibi bi hadsizlik yapmam. Bu arada zaten özel hayatlar sayın başbakanın güvencesi altında endişeye mahal yok ...