TBL 10. Hafta | Galatasaray CC 84 - 72 Bornova Belediye

Re: TBL | GALATASARAY - Bornova Belediye

Aslantepe'nin neresine salon yapacaz ki. Zaten o bölgenin düzlük olan kısımına stat yapılıyor. :)

Sühan Cem' Alıntı:
O noktada hem fikirim seninle Doğan. aslantepe'ye olmayacaksa hiç zahmet etmesinler. Ki aslantepede olmayacak diye bişide yok bence. Daha önce de dediğim gibi Aslanlı yolun altına yapılabilir salon. Hatta stadın yanındaki derin çukura da yapılabilir üstüne de Otopark ve sporcu oteli yapılarak değerlendirilebilir:)

İşte abi Adnan Polat'ın genel yapısını düşündüğümde bugün futbol takımı bu durumdayken o adam arazinin yapısı gereği hafliyata fazladan 6-7 trilyon para yatırmaz gibime geliyor.

Taraftar sayısını ne abartalım, nede küçültelim arkadaşlar!

Orta tribün göbekte, insanlar bir koltukta 2 kişi oluyorlar(keşke olmasalar yayılsalar), saha içinde 800 sandalye var, ve orası nerdeyse full doluyor. Vip ve kenarında ise, 1000+ taraftar oluyor, şimdi hepsini bitişik ve yana oturtsak, 1.5 tribün dolmazmı?
Bornova maçı 1 de olmasına rağmen, ve Bornova maçı olmasına rağmen, 4-5 bin kişi vardıki, bu TBL standartlarında çok iyi, ama Gs standartlarında az bir rakam!

Bornova ve Banvit maçında ki kitle, sizce A.Şahenk'e sığarmı? Sığmaz değilmi!!!

O salonun kapasitesi 3.500, demekki salonda 3500 den fazla insan vardı!

Size şöyle birşey söyleyeyim, daha doğrusu bir bilgiyi paylaşayım, Bornova maçında 3500 bilet satılmış, evet yanlış duymadınız, kombine ve biletsiz girenleri ekleyin!

Dediğim gibi, göbekteki kitle çok bitişiyor birbirine, işte hata burada, bu nedenle rakamı tahmin etmek zorlaşıyor.

Doğan hafriyat yapmaya gerek yokki benim dediğim olayda :) Hafriyat yapmak yani önce aslantepenin seviyesine gelecek şekilde toprak dökmek anlamında söylüyor başkan. Ama TBF'nin Maçka parkına yaptırmak istediği salonun projesi gibi salon o çukura gömülebilir. Üzerine de otopark otel alışveriş merkezi yapıalbilir Havalandırmalardan sonra.

Sühan Cem' Alıntı:
Doğan hafriyat yapmaya gerek yokki benim dediğim olayda :) Hafriyat yapmak yani önce aslantepenin seviyesine gelecek şekilde toprak dökmek anlamında söylüyor başkan. Ama TBF'nin Maçka parkına yaptırmak istediği salonun projesi gibi salon o çukura gömülebilir. Üzerine de otopark otel alışveriş merkezi yapıalbilir Havalandırmalardan sonra.

Abi Adnan Polat'ın açıklamaları projeye dediğin yönde bakılmadığı şeklinde.O yüzden onun kafasındaki proje üzerinden konuştum bende.

Abi kısacası benim Polat'tan anladığım salon projesine GSİAD'ın yatıracağı 9 milyon avro dışında tek kuruş ayırmak istemiyor başkan.Bir inşaatçı olarak baktığımda senin projende bile hem salon 10000 kişilik olsun diyoruz ki burada maliyet ortalama olarak %60 civarı artıyor en iyimser tahminle.Birde senin otopark,otel fikri sebebi ile üst yapı maliyeti çıkacak ortayaki bu durumda salon için yapıcak inşaatta ciddi miktarda beton ve demir miktarında artış olacak.Bu durumda en iyimser tahminle proje 20-25 milyon avro bandına çıkıyor.

Şimdi sana soruyorum abi Polat bu fedakarlıkta bulunur mu????

Eskiden 60-70 milyon Lira bütce ile geciniyorduk. Simdi baskan 300 milyon Liradan bahsediyor madem öyle bir gelirimiz var ayirsin bir köseye 10 milyon Euro daha.

Yanlış yerlerde aslında düşünceler.

Semih kardeşim maç başında güzel bir şey söyledi. Maçı izlemeye gelen aile sayısında inanılmaz bir düşüş var. Eskiden de taraftar bu kadardı zaten. Gerisi aileydi, gruplardı, özel çalışmalardı.

Fenerbahçe Ülker maçında salon nasolsa dolar. Yine birileri bir şey yaparsa salon boşaltılır, cezalar alınır. Aileler yine uzak kalır.

Sayıyı arttırmaya çalışırken biraz daha düşünmek, detaylı çalışıp pazarlama çalışmaları yapmak gerekiyor bence.
Mesala haftasonu üstüste iki maç vardı. 4 saat kadar salonda olmak demek bu. Ama verilen bir talimatla içeriye yiyecek alınmıyordu. Cips poşetleri bile alınmadı. Gözümün önünde saha içine gelecek olan bir aile geri döndü bu yüzden sinirlenerek, bir daha da gelmeyeceklerini ifade ettiler. Çok küçük hesaplar bunlar ne yazık ki.

Devamlılık için ince düşünmek gerekiyor.

Ben arkadaşımla beraber gelmiştim maça.İki maçada kaldım sonuna kadar izledik destekledik ancak şunu belirtiyim sıkıldım açıkçası.

Heleki bayan takımının maçı erkeklere nazaran daha çekişmeli olmaına rağmen yinede düşük kalite,sayir zevki çok aşağıda.Kaldıki bir yerde 4 saat oturmak bile sıkılmak için yeterli sebep.

Biz organizasyon açısından çok fakiriz.4 saat o seyirciyi salonda tutacaksan biraz atraksyonlar,sürpriz organizasyonlar,çiftlere veya ailelere bazı hoş görüler göstermen lazım.Beni hiç ilgilendirmiyor içerdeki büfenin ne kazandığı,onlar kazanıcak diye bizm ne kaybettiğimiz ilgilendiriyor.

Re: TBL | GALATASARAY: 84 - Bornova Belediye: 72

Salonda takımın galibiyetine şahit olmanın ardından bir de televizyondan izlemek daha da ayrı bir zevk oluyor. Takımın ve tribünün bütünleşmesi git gide sağlamlaşıyor. 2. periyotta gelen 23-2'lik seride her anı dikkatle izleyenler o takım olgusunun nasıl da güçlü şekilde sahada olduğunu net görecektir.

Maçı kopartan serimize kadar olan kısım bence önemlidir bizim için. Rakip etmenler bizi ilgilendiren kısım değil. İlk 12 dakikada yediğimiz 26 sayı bizim için fazla. Bunda alınan galibiyetler ile birlikte Oktay Mahmuti etkisine rağmen oluşan rehavet duygusunun da etkili olduğunu düşünüyorum. Nitekim durum 24-26 iken gelen molada ki silkelenmenin takıma nasıl etki ettiği, devam eden bölümde net bir şekilde gördük. Takım bu maçta elinde savunma kozunun olduğunu bilerek oynadı. Bu diğer maçlarda sirayet etmemesi bir nokta. Nitekim bu kozu devreye sokacağımız dakikalar da işlemeyen düzen, başımızın ağrımasına sebep olabilir.

Bu maçta Haluk'un katkısını belirtmeden geçmekte olmaz tabii. Caner'in düşüşe geçen performansıyla bulduğu şansı çok iyi değerlendi gerçekten. Maçı kopartan serimizde de etkili isimlerden biriydi. Dış atışlarda sağladığı isabetler takdir edilecek cinsten gerçekten.

Takımımıza tebrikler, tribünler hakkında her maç aynı lafları etmekten sıkıldım artık. Tek bir cümle ile geçeyim, haftaya içlerindeki Fenerbahçe nefretini dökmek için salona gelecek kişilere ihtiyacı yok bu kulübün. Her maç kemikleşmiş kitlemizi arttırmamız dileğiyle..

Bir hatırlatma; durum 24-26 olduğunda rakibin 26. sayısı oldukça havalı bir smaç idi. Adam o smacı potaya vururken bizim oyuncuların suratına da vurdu. Abdi İpekçi de öyle artistik yaparsan bu oyuncualrı ayağa kaldırırsın. Nitekim anında 23-2 lik seri ile yanıtı verdi takım.

bir de taraftar sayısı bana hiç 4bin gibi gelmedi ya tezahürat yapılan kısımda taş çatlasın 1500 kişi vardı diğer kısımlarda da en fazla 1000olsa 2500filandır büyük ihtimal maçta çok önce gittiğimden o tezahürat yapan kesimi saydım da :)

Ben o gün bir kısmı saydım bütünleme yaptım sonra, küçültmeye gerek yok aynı şekilde abartmaya da gerek yok 3500 civarı taraftar kesinlikle vardı.

Kesin 3500 demek zor ama bence o kadar yoktu, 2500-3000 civarıdır.Satılan bilet sayısının bir önemi yok diye düşünüyorum çünkü bilet dağıtan abilerin elindeki her bilet bitecek diye bir şey yok.Salona giren taraftarın büyük kısmı dağıtılan biletlerle giriyor zaten öyle değil mi ?

Salonun 4'de biri falan dolu idi 5000 civarı bir sayı olması için yarıya yakın bir doluluk gerekir ama öyle salonun yarıya yakını falan dolu değildi.

Apdi İpekçi'nin koltuk sayısı 15000 falansa iş değişir tabi..

Ben abartmayı sevmem ama olandan az göstermeninde bi manası yok, orta tarafta bi koltukta neredeyse üç kişi var ve en üste kadar çıkıyorlar (çok anlamsız ama böyle) öyle bi kümeleniyorlar ki o grup normal herkes bir koltuğa geçse ve ikinci kata çıkmasalar kesinlikle yan tribün tamamen dolar. 3000, 3500 den kesinlikle az değil ha 4000 falanda değildi.

Dediğim gibi bi kitleyi sayıp tüm tribüne bütünledim bi dahakine tüm tribünü sayarım gerekirse, biz bu sene 3000 in altına düşmedik düşmeyiz. Bu kalabalık Şahenk'i neredeyse tamamen dolduracak bir kalabalık kendimizi küçümsememek gerekir diye düşünüyorum.

Ortada küçümsemek yada abartmak yok bende hesapladım kendi çapımda ;) hesap hatası var yani artık kim yapıyorsa.

Eksiklerimiz var mı, var ama takım öyle iyi mücadele ediyor ki ancak seyirci sayısını tartıştırıyoruz. : )

Abi bence sen yapıyosun hesap hatasını :) , bir dahaki sefere beraber hesaplayalım istersen :) .

Orta taraftaki kümeleşmeye biraz daha dikkat etmeni istiyorum ama abi, sen saha içinde olduğun için tam anlamı ile idrak edemiyosun belki ama biz bile tribünde Bench arkasında önde 4 koltukta 10 kişi oluyoruz inan abartmıyorum.

Şamil Turançiftçi' Alıntı:
Abi bence sen yapıyosun hesap hatasını :) , bir dahaki sefere beraber hesaplayalım istersen :) .

Orta taraftaki kümeleşmeye biraz daha dikkat etmeni istiyorum ama abi, sen saha içinde olduğun için tam anlamı ile idrak edemiyosun belki ama biz bile tribünde Bench arkasında önde 4 koltukta 10 kişi oluyoruz inan abartmıyorum.

İdrak edemiyorum idrak ile ilgili ciddi sıkıntılarım var :).Anlama yeteneğim zayıf arada da algı bozukluklarım oluyor ;).

Takdir edersin ki ikimizde farklı sonuçlar bulduğumuza göre ikimizde kendimizin doğru diğerinin yanlış hesap yaptığını düşünüyoruz.YAni bence sen hata yapıyorsun demek birbirimiz açısından malumun ilanı oluyor :) .Ayrıca bulunduğum yerden karşı taraf gayet net gözüküyor.Büyük bir mesafe yok yani.BAzı bölümlerde de sıralar tam dolu değildi mesela (alt göbeğin iki yanı).

Sonuçta herkes hesap yapıyor Doğan gibi 2000 olduğunu düşünenlerden 5000 kişi idi diyenlere kadar birçok farklı sonuç var .Herkes farklı yerden hesap yapıyor sonuçta.Yani 5000 olduğunu düşünen biri içinde 3500 sonucu olduğundan küçük gösteren yada yoğunlukları tam hesaplamayan bir sonuç olabilir pekala.

Bu arada buradaki herkesin sayının fazla çıkmasını isteyeceği açık ortada bir bias (nesnel olamama,bilerek yada bilmeyerek taraf tutma sonuçu yapılan hesap hatası) varsa hangi yönde olacağıda açık.

Valla o kadar afilli cümleler kurmuşsun ki anlamakta güçlük çektim benim de anlayışda sıkıntılarım var sanırım.

Neyse diyeceğim o ki Karşıdan bakıp gördüğünden de farklı bana sorarsan, bir maçlık tribünde izle maçı daha iyi kıyaslama yaparsın yada idrak edersin abi her ne ise işte. Zira ben saha içindede izliyorum tribünde de o yüzden oradan bakınca çok net bi sonuç çıkaramaman bence doğal, o sıkışıklığı o soluna sağına bile dönememe hissini yaşamıyorsun Tabi bu yorumları kendi ölçümlerimin doğruluğunu varsayarak yapıyorum