TBL 12. Hafta | Beşiktaş Cola Turka 66 - 58 Galatasaray CC

Re: TBL | Beşiktaş: 66 - Galatasaray: 58

Bu arada nasıl bizim en zor maçlar devre sonuna kaldı ise Beşiktaşın da en rahat maçları kaldı.Yanlış hatırlamıyorsam TED,Erdemir ve Karşıyaka görece zor KSK maçı da içerde. Devre sonunu Beşiktaş ile 1-2 yenilgi farkı ile bitirebiliriz malesef.Tabi Beşiktaş basketbol şubesinde bu sezon heran herşey olabilir.Bir bakarsın Chatman gidivermiş ama en azından mevcut kadroyu derve sonuna kadar korurlarsa 3/3 yapmaları hiç de zor değil.

Maça soyunma odasında yaşanan olayların kokusuyla başladık zaten. Nedeni şahısları bilinmez, farketmez de.

Bir de maçın sonu var. Hani maç içindeki setleri rotasyonları uzun konusunu, kenarda unutulan oyuncuları pas geçiren.
Son sette iki mola sonrası aynı hücum. Gerçi molada taktik bir şeyde çizilmiyor tahtaya. Bu kadar taktik adamın, teknik ekibin içinde. Koray hoca da benchin arkasında yerini almış tamam. Neyse.
3 guard oynadık çoğu zaman. Bu iki mola sonrası da sahada Atkins-Cüneyt-Graves var. İki guard dip köşelerde bekliyor diğeri ortada. İlk geldi Atkins salladı. Sonrasın da top iki köşeye gitti geldi ortadan yine sallandı. Galatasarayın molalar sonrası hücum anlayışı bu mudur yani.

Futbol takımı için eleştirilen zamanlarda tek bir şey demiştim bizim çocuklara. Adamı rahat bırakın. Yabancıların keyfine bakın, taktik olmasa da bu takım bir şeyler yapın demiştim.
Basketbol takımımız da ise tam tersi. Geçen senelerce yabancılarla kurulan neredeyse sıfır iletişim. Merak ediyorum benchlerin yetmediği bu teknik-taktik hede-höde ekibin parası ne kadar toplamda. Keşke fotoğraf olsa da koysak. Benchin yan tarafları dolu. Arkasında ayakta insanlar. Hemen arka da tribünde insanlar.

Hey yavrum hey. Galatasaray'ım daki bolluğa bak. Adamlar ne güzel yönetiyor. Ne güzel kaos ortamı yaratıyor. Kimse boş konuşmasın. Bu maça Beşiktaşın ihtiyacı vardı. Bakın seslerini kestiler. Bizim de ihtiyacımız olunca verilir bir maç geçer seneler. Sene başında söyledi bu şubeyi biraz bilen insanlar. Bu seneden bir şey olmaz yıpratmayın kendinizi diye.

Ama pardon ya. Herkes çok meraklı taraftarlık dersi vermeye. Galatasaray mı var sanki şu an sahadaki formanın arması dışında. Neyin taraftarısınız ?

Murat İNAL' Alıntı:
Bir de maçın sonu var. Hani maç içindeki setleri rotasyonları uzun konusunu, kenarda unutulan oyuncuları pas geçiren.
Son sette iki mola sonrası aynı hücum. Gerçi molada taktik bir şeyde çizilmiyor tahtaya. Bu kadar taktik adamın, teknik ekibin içinde. Koray hoca da benchin arkasında yerini almış tamam. Neyse.
3 guard oynadık çoğu zaman. Bu iki mola sonrası da sahada Atkins-Cüneyt-Graves var. İki guard dip köşelerde bekliyor diğeri ortada. İlk geldi Atkins salladı. Sonrasın da top iki köşeye gitti geldi ortadan yine sallandı. Galatasarayın molalar sonrası hücum anlayışı bu mudur yani.

?

Çok önemli bir nokta bu gerçekten . Maç sonunda iki mola aldık mola sonunda ne tek bir oyuncu değişti , ne de hücum seti değişti.

Moladan önceki ve sonraki resme bakıyorum bir tek fark göremiyorum.

Belli ki bu şekilde işler kötüye gidiyor. Maç gitmek üzere. Birşeyleri yada birilerini değiştimek gerek ama yok .İyi de o zaman o molaları biz neden aldık.

Sadece oyuncular dinlensin yada motive olsun diye ise Baş antrenöre ne gerek var .Motivasyon işini yapan profesyoneller var.

Mükerrer ediyorum ama, hakikaten her yönüyle bu maç Murat ÖZYER adına tam bir skandaldı! Son periyotta attığımız beş sayının ikisi maçın bitmesine 35 saniye kala Cüneyt'in iki serbest atışından, diğeri ise Gurovic'in 34. dakikada attığı bir üçlükten geldi. Beşiktaşlı oyuncular defalarca üç sayı çizgisinin gerisinde boş kaldılar, bir tane oyuncumuz üzerlerine gidip el kaldırmadı; şut sokamadıkları için potaya bakmadan top çevirmeye devam ettiler. Oyuncularımız sürekli dış şut atıyor, hücum ribaundu kovalayan yok; çünkü uzun oyuncular top gelmediği için oyuna küsmüş. Maç 35. dakikaya kadar kafa-kafaya gidiyor, oyuncularımızın yüzünde inanç, kararlılık, arzu, hırs gibi düşünce ve güdülerin emaresini göremiyorum. Hepsi bezgin, sanki ter atma idmanındalar!..

Bu maç basketbol takımımızın tarihinde gördüğü en kötü müsabakalardan biridir. Saha içinde yaşananlar son derece travmatiktir!

Geçen sezon Telekom'a trajikomik bir şekilde maç sonlarını mundar ederek 3-0 elendik. Ancak bu kadar üzücü olmamıştı. Bu kadroyla, Mehmet Yağmur ve Cevher'e yenildik! Oynanan, daha doğrusu oynanamayan oyunu ve bu maçın sonucunu kabullenmek mümkün değil!..

Sahsen alınan sonucun normal oldugunu dusunuyorum.Oyuncu kalitesi olarak belki kagit uzerinde ustun olabiliriz ama o isimleri oynatmak,bir hırs,heyecan aşılamak teknik heyet ve ekibin gorevidir.

Sayet ki Chatman ve Mims olsaydi bjk'ta,macın skoru cok daha farklı olabilirdi.Maci isteyen,oynayan,yuregini ortaya koyan kazandı ve bizede tebrik etmek duser rakibi ve savasan oyuncularını..

Sayın muhterem coachumuza gelirsek,fazla yorum yapacak,tartisacak bir hususun oldugunu dusunmuyorum acikcasi..Gorunen koy kilavuz istemez.

Yanlış anlaşılmalar ve negatif ortam oluşabileceği düşüncesiyle maçla ilgili genel bir değerlendirme yapmayacağım. Ama şunu belirteyim ki; özellikle kritik bölümlerde Galatasaray adına çok önemli taktiksel hatalar göze çarptı. Gerek canlı izleyen, gerekse ekran başında takip eden arkadaşlarda farketmiştir muhtemelen. Umarım Galatasaray teknik heyeti bu hatalardan ders çıkarabilir. Herkes hata yapabilir, burada önemli olan aynı hataları tekrarlamamak. Gerekirse maç kaseti tekrar izlenerek bir rapor hazırlanmalı bana göre.. Fenerbahçe maçına çok daha iyi hazırlanmış olur umarım Galatasaray teknik heyeti ve oyuncular..

Ferhat Yeşiltaş' Alıntı:
. Umarım Galatasaray teknik heyeti bu hatalardan ders çıkarabilir. Herkes hata yapabilir, burada önemli olan aynı hataları tekrarlamamak. Gerekirse maç kaseti tekrar izlenerek bir rapor hazırlanmalı bana göre..
:? :?

Senin 4 tane sağlam sağlıklı pota altı oyuncun var. Bunlardan 2 tanesi oldukça kariyerli oyuncular. Rakibin elinde 2 tane uzun oyuncu kalmış ve her ikisi de 5 numara değil.Senin elinde ise yaşlanmış bile olsa Türkiye'nin en iyi yerli oyuncularından biri ile Avrupa çapında 4-5 oynayabilen bir oyuncu var.

Sen şu ortamda bu maçı kaybediyorsun hani tek bir şekilde bu sonucu anlarım içeride oyuncusu olmayan rakip olağan dışı bir üç sayı yüzdesi ile oynar bir basketbol mucizesi olur da kaybedersin .Beşiktaşın üçlük yüzdesi olağandışı ama olağandışı iyi değil olağan dışıkötü % 22 ile üçlük atan ve elinde 2 uzun oyuncusu kalan pivotsuz takım bizi % 22 ile üçlük attığı maçta yendi.

Cemal neden kenarda anlamıs degilim.Sakat falan mı ? Daha sonra graves ve gurovic böyle oynayacaklarsa toplasınlar bavulu dönsünler ülkelerine.Polat kocaogluna tahammül eden murat özyer'e lafım bile yok.

Daha önce yazdığım mesaj silinmiş önemli değil herkesin canı sağolsun ama ben yinede salonda olan arkadaşların yazdıklarına biraz ilavede bulunayım...

Kavga olayını bende duydum salondayken ama takım ısınırken bir problem olmadığı gibi gözüküyordu anlaşılan öyle değilmiş hatta kavga edenlerinde türk oyuncular olduğu bir hayli garibime gitmişti.

Maça gelirsek periyodun başında maçın şekli belli gibiydi skorda 14-4 geriye düştüğümüzde Graves'in kenara gelip Murat Özyer'e sağlam bir şekilde bağırması ardından yetinmeyip Mert Uyguç'a gidip hocayı göstererek şikayet etmesi ve hocanın bunları görüp duymasına rağmen görmemezlikten gelip sadece arkasını dönmesini hayretler içinde izledim acaba aynı hareketi türk oyuncu yapsa bir daha oynatırmıydı bilemiyorum...

Oyun taktik teknik kısmına gelirsek maçın başından sonuna kadar 1 tane set oyun oynamadık sanırım set oyunumuz yok yada varda biz hiç anlayamadık...Kenar yönetimiyle ilgili basit örnek verecek olursam bir ara bjkliler üst üste sanırım 10'a yakın ribaund almışlardır tam olarak hatırlamıyorum o ara kenardan saha içine nede bir uyarı yada önlem gelmedi sadece bizim gibi Murat Özyer'de sessizce izledi. Bir hoca o esnada takımına ribaund , box out diye bağırır ama hoca bağırmadı belkide gerek duymadı vardır bir ona göre basketbol bilgisi diye düşünürken o ribaund fırtınası bittikten 1-2 dakika geçmeden mola alındı oyuncular benche oturdu o ara mola süresine baktım yaklaşık 10 sn geçmişti oyuncuların gelip oturmasına kadar Murat Özyer boardunu yere koydu bench arkasında oturan bütün Galatasaraylılar gibi bende dikkatle izlemeye başladım acaba hoca ne cizicek boarda diye ama yaklasık 30 sn. hiç birşey cizilmedi sessizce bütün oyunculara bakıldı ve molanın bitmesine yakın ingilizcemin iyi olmamasından dolayı duyduklarımdan anladığım kadarıyla ribaund neden alınmıyor tarzından takıma uyarısıydı...

Galatasaray gibi büyük bir camianın basketbol takımı bu şekilde yönetilmesi gerçekten cok acıdır.Bu kadar aciz duruma düştüğümüz bir başka macta A.Cömertte farklı yenildiğimiz fülker macıydı ve ne tesadüftür ki o seneden bu seneye kadar sadece tek değişmeyen teknik ekibimiz...

Ee bunlar yeni değil ki?

Murat Özyer'in molaların yarısından çoğunu etrafa bakarak geçirdiğini yada yardımcı antrenörüne baktığını çok kere gördük. Son 20 saniyede ne çiziyorsa çiziyor. Htta bu olay bir maçta Sarp ile çok dikkatimizi çekmişti. Acaba her koç böyle bakıyor mu etrafa filan dedik?

Gökmen arkadaşımıza Graves konusunda sonuna kadar katılıyorum Murat hoca nın Graves i her maç 30 ve üzeri dakikalarda oynatmasından vazgeçmesi lazım , Graves her kritik maçın son anlarda saçma sapan şutlar atıyor sahada da umursamaz bir tarzı var ayrıca bencillik konusunda da Fitch le arasında çok büyük fark oldugunu düşünmüyorum ayrıca Fitch i çok begenmem ama Graves Fitch kadar skorer bir oyuncu degil , ne kadar hata yaparsa da Murat hoca nın onu oyundan çıkartmıycagından emin gibi zaten oyundan çıkıncada tepki vermesi gayet dogal oluyor .

Öncelikle, son sayfalar istediğimiz basketbol tartışması kıvamında olmuş, okurken zevk aldım.

Üzücü olansa yapılan eleştirilerin çoğunun eskiden beri aynı olması. Murat ABi'nin yazdıkları (uzun zaman sonra Murat Abi'den de böyle uzun bir analiz görmek güzeldi), Kenan'ın yazdıkları, Gökçe'nin yazdıkları zaman zaman forumda, zaman zamansa maçları beraber izlerken konuştuğumuz şeylerdi. Ne değişiyor peki üç yıldır?

Zamanında Fitch istediğini yaparken ne oluyordu, üç sezondur molalardan gelip ne oynuyoruz, Sayın Özyer Gurovic'i, Zizic'i idare edebilir mi? Bu ve benzeri soruları cevaplamaya çalışmaya gerek var mı?

Ve, evet küçük bayan maçına kadar İstanbul'daki raylı sistem hatlarının çoğunu kullanarak giden, sürekli maçlara gittiğim için bak Sarp altyapı maçlarına bile gidiyor diye dalga geçilen ben, Hisarüstü'nden Fenerbahçe derbisine tek bir otobüs kullanarak gidebileceğim maça gitmeyeceğim.

Emre Sarp Kocaoğlu' Alıntı:
Öncelikle, son sayfalar istediğimiz basketbol tartışması kıvamında olmuş, okurken zevk aldım.

Üzücü olansa yapılan eleştirilerin çoğunun eskiden beri aynı olması. Murat ABi'nin yazdıkları (uzun zaman sonra Murat Abi'den de böyle uzun bir analiz görmek güzeldi), Kenan'ın yazdıkları, Gökçe'nin yazdıkları zaman zaman forumda, zaman zamansa maçları beraber izlerken konuştuğumuz şeylerdi. Ne değişiyor peki üç yıldır?

Zamanında Fitch istediğini yaparken ne oluyordu, üç sezondur molalardan gelip ne oynuyoruz, Sayın Özyer Gurovic'i, Zizic'i idare edebilir mi? Bu ve benzeri soruları cevaplamaya çalışmaya gerek var mı?

Ve, evet küçük bayan maçına kadar İstanbul'daki raylı sistem hatlarının çoğunu kullanarak giden, sürekli maçlara gittiğim için bak Sarp altyapı maçlarına bile gidiyor diye dalga geçilen ben, Hisarüstü'nden Fenerbahçe derbisine tek bir otobüs kullanarak gidebileceğim maça gitmeyeceğim.
Niye gelmiyorsun kardeşim ? zaten 1 senedir seni göremiyorum. Özledim :)

doğrusu inanılacak ve dayanılacak gibi değil...

bu takım için yapılan tüm yatırıma, harcanan tüm paralara yazıktır vallahi... daha önce de birkaç kez belirttiğim gibi,açık ve net olarak kabul edilmesi gereken birşey var ki; Murat Özyer iyi bir teknik adam değil,yıllardır üstdüzey bir takımın hocalığını yaptığı halde hala olsa olsa çok iyi bir asistan koç olabilir. senelerdir bu Galatasaray takımının hiçbir oyun planı yok, doğru dürüst bir seti yok, dışarıdan üçlük sallamaktan başka da bir oyun stratejisi yok,tutarsa ne ala,tutmazsa allaha emanet...

kabul etmek gerekirse hedef maçların hiçbirini kazanamayan bir ekibe ve hocaya sahibiz. zayıf takımları (bazen çok ıkına sıkına) yenip, güçlü takımlara çok rahat teslim olan bir takımımız var. takımı ciddi rakipler karşısında izlemek gerçek anlamda bir işkence benim için, çünkü kazanma şansımız hiç yok ki...

an itibariyle yabancı olarak sadece çok kötü bir amerikalıya sahip, yerli rotasyonunda da hiçbirisini kendi takımımda görmek istemeyeceğim oyuncularla oynayan, hocası tribünde olan kolu kanadı kırık bir Beşiktaş karşısında alınan bu yenilginin hiçbir mazereti ve bahanesi olamaz.

düşünün ki geniş bir rotasyonla oynadığın,tüm maçı 6 vasat oyuncuyla oynamak zorunda kalan ve yorgun düşmüş bir takım karşısında diri kalmış olman gereken son periyotta sadece 5 sayı atarak yeniliyorsun. çünkü hesapta kaliteli uzunların olmasına rağmen hiç topu içeriye indirmeyi düşünmüyorsun, habire uzunlarını da dışarı çıkarıp onlara bile 3lük sallatıyorsun. hiç kimse kusura bakmasın ama böyle bir hocalık olmaz.

kısaca bu sene de yine bize hüsran görünüyor...

Bir ek daha yapalım unutmadan.

Gurovic in uzun süre pas alamadığı (ya da süre alamadığı + pas alamadığı diyebiliriz) dönemden sonra Gurovic sıkışan pozisyondan topu alıp şutu salladı ve soktu. Hücum dönüşü direk hocanın önüne gidip isyanını sundu. Bildiğimiz tabiriyle head hücumu neden oynatmıyorsun şeklinde.
Sonraki hücum neydi sizce :)

Gurovic'in ilk şutu da air-ball oldu yanlış hatırlamıyorsam, ben Gurovic diye hatırlıyorum ilk çeyrekti hemde :) Umarım Fenerbahçe karşısında kendisinden beklenen performansıda sergiler artık..

Ferhat Yeşiltaş' Alıntı:
Gurovic'in ilk şutu da air-ball oldu yanlış hatırlamıyorsam, ben Gurovic diye hatırlıyorum ilk çeyrekti hemde :) Umarım Fenerbahçe karşısında kendisinden beklenen performansıda sergiler artık..
O sergilerse ne fayda bu koç olduğu sürece.Yok sağa sola bakar,yok oyuncu bağırıp çağırır bir şey demez.Kendini bu kadar ezdiren hoca.Ve bizim takımın başında.Ne hallere düşmüşüzde haberimiz yokmuş.