TBL 16. Hafta | Banvit 77 - 80 Galatasaray CC

• Konbuyu başlatan Emin Doğanca
  • Başlangıç tarihi
Re: Banvit-Galatasaray (77-80)

Ben sanki dudağından chris çıktı gibi okudum. ne kadar dudak okuyabilirim bilemiyorum. ama dediğiniz gibi owens çok da yüzü düşen bir oyuncu değil.

Fatihciğim kim ne derse desin bir maçta hiçbir oyuncunun bence 11 tane üçlük deneme hakkı olmaz. ha sıkışırsın, top elinde patlar. kimse potaya bakmaz. bir tek sen bakarsın ancak o zaman olur. benim öyle basketbol bildiğim falan yok. ben kendi penceremden kendi doğrularımı yazıyorum. sizler gibi. Cüneyt'in top kontrolü ve pas görüşü iyidir. inanç olsun crispin olsun cücü'nün penetrelerine dur diyemezlerdi. o ise kolaya, şuta kaçtı hep. benim eleştirdiğim bu. Hüseyin olmadığında pota altından hücumu ancak kısaların penetreleri ile yaratacağı pozisyonlarla sağlayabiliriz. yoksa dışarıdan sallamak zorunda kalırız. hafta içi uleb maçında böyle olmadı mı? cücü zorlamak yerine şuta kalkınca ve şutlar girmeyince maç gitti. Yoksa cücü'nün rolünün farkındayım. kaptanlık yapacak. kritik anlarda sorumluluk alacak ama bunu penetre ve paslarla süslediğinde iyi oluyor. hücumda böyle yetenekleri de var. onları kullanmazsa bir maç batırır, bir maç çıkarır. benim eleştirdiğim de bu.

80'li sayılarda oynandı maç ama toplam sadece 10 asist yapmışız. Hüseyin olmayınca daha fazla bireysel oynuyoruz. Takım oyunundan uzaklaşıyoruz. Hüseyin'İn yokluğunda takım için ne kadar önemli olduğunu hatırlamış olduk.

43tf1.jpg

Sıradaki gelsin ! :)

Ahmet Arif' Alıntı:
Birisi hızlı hücuma çıkarken topu şöyle bir arkasından artistik geçirirken kaybetti.
Ahmet abi yazını büyük bir zevkle okudum.Katıldığım veya katılmadığım yerler olsa da en tuhaf karşıladığım yeri alıntı yaptım.Topu arkadan geçirmek ne zamandan beri artistlik hareketi olmuştur.? Affına sığınarak söylüyorum hayatım da çok basket kursuna gitmişliğim olduğu için bu topu arkadan geçirme hareketini hocalar en temel hareketler olarak bize gösterirlerdi.Eğer rakibin hemen dibindeyse sağ elindeki topu önden sol eline geçirme şansım cok yoktur ki özellikle fast breakte önüne cıkan biri için.Bunun neticesinden topu arkandan geçirirsin ki rakip oyuncuyu ekarte edebilesin.Yapılması yada yapılamaması sorun değil burada yanllış anlama sadece artsilik olaraknitelendirilmesi sorun olan.

Söyler misin bize niye fast breakler de elimizde topu arkadan pas olarak verdirtmeyip çok daha basit olan gögüs pasını yada yerden sektirerek pas vermeyi öğretirler.Cevabı basit artislik olduğu için.Yada neden önce düz turnikeyi öğretirler de ters turnike atana kızarlar.Bu artislik olmasa da önce bir düzünü öğren tersi de yeri gelince öğrenirsin.Mesela Bjk-Telekom maçında yanılmıyorsam El-Amin di lok yedi bir oyuncudan fast breakte bunun tek nedeni yanlış secimiydi ters turnikeye gireceğine düzünü secince blok yedi.

Kusura bakma fazla uzattım gereğinden çok ama tercihlerine göre insanları sorgulayamayız hele ki yanlış tercih değilse hiç sorgulayamayız.Yapamaması belki sorgulanabilir ama bence artislik hareketi tanımına uymayacak bir harekettir o Cüneyt'in ki...

Saygılar.

Gökçe bizim memleketin kursları sizinkilerden daha farklıymış anlaşılan:) Bizde fast breakte pasla çıkmak öğretilir. Fast breakte 3'e 1hücuma kalktıysan boştaki kişiye pas atılması söylenmişte bize. "en iyi fast break topun yere en az vurulduğu fast breaktir" derdi hocamız. Ben onun yalancısıyım. Bana da mantıklı geliyor. Ha bu arada harekete değil pozisyona artistik diyorum. saha çizgisinin dibinde sağa kaçarak geçmesi mümkün olduğu ya da daha da sağdan (yanılmıyorsam dee idi) kaçan oyunucuya pas vermek yerine, adeleke gibi sana göre ağır olan bir oyuncuyu geçmek için arkasından geçirme tercihine ben artistik diyorum. şöyle diyeyim karşısında solomon olsa ve sağdan kaçan kısa bir oyuncu olmasa onu geçmek için tabi ki ball handling marifetlerini sergilemeli ama rakip savunmacının adeleke olduğu pozisyonda, birebir de dahi ball handling marifetlerini sergilemeden rakibini eksiltebilir.

Ahmet Arif' Alıntı:
Gökçe bizim memleketin kursları sizinkilerden daha farklıymış anlaşılan:) Bizde fast breakte pasla çıkmak öğretilir. Fast breakte 3'e 1hücuma kalktıysan boştaki kişiye pas atılması söylenmişte bize. "en iyi fast break topun yere en az vurulduğu fast breaktir" derdi hocamız. Ben onun yalancısıyım. Bana da mantıklı geliyor. Ha bu arada harekete değil pozisyona artistik diyorum. saha çizgisinin dibinde sağa kaçarak geçmesi mümkün olduğu ya da daha da sağdan (yanılmıyorsam dee idi) kaçan oyunucuya pas vermek yerine, adeleke gibi sana göre ağır olan bir oyuncuyu geçmek için arkasından geçirme tercihine ben artistik diyorum. şöyle diyeyim karşısında solomon olsa ve sağdan kaçan kısa bir oyuncu olmasa onu geçmek için tabi ki ball handling marifetlerini sergilemeli ama rakip savunmacının adeleke olduğu pozisyonda, birebir de dahi ball handling marifetlerini sergilemeden rakibini eksiltebilir.
Ben yandan koşan birini görmedim tabi zaten maçı çok heyecanlı izliyordum duvara vurmalar,sinirlenmeler delirmeler v.s :) Bu yüzden sadece Cüneyt endeksli ve yapması gereken şeyden bahsetmeye çalıştım.Kurslar da aynıymış aslında ama fast break düzeni aklımda kalmadığı için o an için pek bişey diyemeyeceğim.

Not: Dediğim gibi sadece artislik demen tuhafıma kaçmıştı orada ki pozisyon diyerek beni aydınlattın bir nebze.Tam olarak pozisyonu hatırlamadığımdan en ince ayrıntısına kadar hala yanılgı içindeyim. :p :)

Dee Brown 16 sayı, 4 ribaunt, 8 asist istatiklere kanmamak lazım geldiğinden beri en kötü maclarından birini oynadı. Cemal Nalga ve Fatih Solak bu macta da görüldüğü gibi Galatasaray'ın oyuncuları değil. Play-off u beklemeden acilen Kambala(boksa başlamış) tarzı 5 numara alması gerekiyor. Yoksa bu liderlik avantajımızı kaybederiz. İşin iyi tarafı ise Play -off ta eger karşılaşırsak 1-0 önde başlıcagız Banvit'e karşı bu da hic fena bişey değil. Cenk ise gittikce hırslı oynamaya başladı bu da takımız ve kendisi adına ilerisi icin umut verdi.

dün bence dee brown o kaçırdığı üçlükleri soksa maçı çok rahat kazanabilirdik ama olsun o attığı turnike harikaydı ben topu göremedim resmen....takım olma yolunda iyi gidiyoruz ama cenk akyolun takıma sonradan katılıdığı çok belli oluyo resmen getirdi en kritik 24 saniyeyi rezalet bir şutla mahvetti kim ne derse desin cenkin aklı nba de veya avrupada tamamen kendine oynuyo

hite nerde ya :(

hücumdaki performansı çok iyi değil Murat hoca'nın ama savunmada ki performansı takdire değer..banvit'i kendi evinde ortalamasının altında tutmak çok kolay iş değil..dünkü maçta savunma açısından tek hatası hocanın 3. periyod sonunda , 15 saniye kala fark tam 4 ' e inmişken gereksiz bi alan savunmasına geçerek haybiye 3'lük yedirmesi oldu..başka bi takım yoktur 15 saniye kala alan savunması yapıp ortaya da Owens gibi ince bi adamı koyan..
dünkü maçı Türkiye' de iyi oynamayarak bi Efes kazanırdı heralde bide biz..yavaş yavaş büyük takım olma yolunda ilerliyoruz ..
dee' de geldiği günden beri en kötü oyununu oynadı bence diyorum ama 16 sayi 8 asist ve 4 rib. var adam da, kötü oyun lafını sokuyo hemen bi yerine adamın :D
çok iyi oldu valla hem Beşiktaş'ın hem Fülker'in kaybettiği haftada kazanmak..ip gibi dizildiler arkamıza..

cenk kötü fatih kötü cemal kötü dee kötü cüneyt kötü murat kötü hite kötü(2 mac kaybedince onu da kötüledik)....
bu adamların bir kısmı hiç sevilmedi bir kısmıda 1-2 maç kötü gidince tüü kaka oldu,bütçemiz belli türkiye deki türk oyuncular belli, elimize vicdanımıza koymanın zamanı diye düşünüyorum 1-2 maçla herkesi yedik bitrdik,bir fıkra;
-boksör köşesine çekilmiş,antrönörü ağzı yüzü dagılmış boksöre: aferin olum adamı mahvettin adam cok kötü durumda demiş,boksör de valla adam cok kötü durumda olabilir de beni kim dövüyor...!!!
banvitlilerin durumu budur herhalde...

Cihat Cetin' Alıntı:
cenk kötü fatih kötü cemal kötü dee kötü cüneyt kötü murat kötü hite kötü(2 mac kaybedince onu da kötüledik)....
bu adamların bir kısmı hiç sevilmedi bir kısmıda 1-2 maç kötü gidince tüü kaka oldu,bütçemiz belli türkiye deki türk oyuncular belli, elimize vicdanımıza koymanın zamanı diye düşünüyorum 1-2 maçla herkesi yedik bitrdik,bir fıkra;
-boksör köşesine çekilmiş,antrönörü ağzı yüzü dagılmış boksöre: aferin olum adamı mahvettin adam cok kötü durumda demiş,boksör de valla adam cok kötü durumda olabilir de beni kim dövüyor...!!!
banvitlilerin durumu budur herhalde...
Türk insanının genel yapısı , alıştık artık :(

Zor bir maç olacağı belliydi. Banvit deplasmanı, her takım için zor bir deplasmandır. Bu zorlu deplasmandan alnımızın akıyla çıktığımız için mutluyum. Takımımızı kutluyorum.

Maça 6-0'lık bir seriyle başladık ama ilk periyodu 20-16 geride kapattık. Bu periyotta 3 sayılık atışlarda 8'de 0'la oynayınca böyle bir sonuç ortaya çıktı.

İkinci periyotta da Banvit daha etkili bir oyun sergiledi. Crispin ve Ümit'le etkili oldular ve ilk yarıyı 41-34 önde kapattılar.

İkinci yarıda sert bir savunma yaparak ve rakibin top kayıplarını iyi değerlendirerek farkı 3 sayıya kadar indirmemize rağmen 3.periyot ev sahibi lehine 60-53 bitti.

4.periyotta yani herşeyin belli olduğu final periyodunda, ilk dakikalar karşılıklı basketlerle geçildi. Maç her iki taraf içinde gitti geldi. Banvit iki kere 4 sayı öne geçmesine rağmen hücumlarda çok basit top kayıpları yapınca, tecrübemizi konuşturduk ve maçtan 80-77 galip ayrıldık.

Takımımızda Gaines 24 sayı 11 ribaund ile double double yaptı ve galibiyette büyük pay sahibi oldu.

Dee Brown sahada takımımızı çok iyi yönlendirdi ve 16 sayı 8 asist ile oynadı.

Kritik anlarda soktuğu 3'lüklerle bizleri ekran başında soluklandıran kaptan Cüneyt, iyi işler yaptı, 14 sayı ile oynadı.

Owens maç esnasında kaçırdığı turnikeler ve atışlarla takımımın vitesini yükseltemese de, son anlarda çok soğukkanlı bir şekilde attığı basketle takıma hayat verdi. O da 12 sayı 8 ribaunt 4 top çalma ile oynadı.

Çok önemli 3 eksiğimize (Tufan Ersöz, Hüseyin Beşok, Robert Hite) rağmen, Bandırma'dan galibiyetle dönmek çok güzel.

Takımımızı ve hocamızı tebrik ediyorum.

Yürüyoruz Biz Bu Yolda..

son maçlardaki düşük 3 sayı yüzdemize bu maçtada devam ettik(efes,Charleroi,banvit) bunun nedeni ne olabilir.. takım yeteri kadar şut çalışması yapmıo mu ????

valla bu sene son saniyelerde kazandığımız 3.maç bjk telekom ve banvit maçı artık yavaş yavaş maç sonu tecrübesi kazanıyoruz

Hüseyin?den yoksun çıktığı 2 maçıda kaybeden Aslan?lar Bandırma?ya giderken biraz endişeliydi, zira Hüseyin ve Tufan?ın yokluğuna Hite?da eklenmişti ve rakip kendi sahasında oldukça tehlikeliydi.

Eksikleri, 3 genç yerli oyuncuyla kapatmaya çalışan Murat Özyer?in planı ilk dk.larda tutmuş gözüküyordu. Bandırma?ya savaşmaya geldiği hava atışından belli olan Gaines?in ateşlemesiyle maça giren GS bir anda 10 sayı öne geçti. Takımının sallandığını gören Selçuk Ernak?ın molasıyla kendine gelen evsahibi çeyreğin sonunda 4 sayı öndeydi. İlk yarı boyunca Cüneyt?in soktuğu 2 el üstü dışında,üçlüklerde adeta çember döven takımımız,Crispin-Adeleke-Ümit üçgeninden gelen Ümit üçlükleriyle demoralize olmuş halde sallanırken Gaines?in sav ve hüc ribauntlarıyla ayakta kalabiliyordu fakat devre sonunda rüzgar tamamen yüzümüze karşı esmekteydi.

2.yarıda dış atışlardaki sorun devam ediyordu ve kötünün iyisi genede Cüneyt?ti. Takım Gaines önderliğinde savaşıyor,kovalıyor fakat bir türlü yakalayamıyordu. Tam yakaladık derken gelen top kayıpları,son sn basketleri ve üçlüklerle direncimiz kırılma noktasına geliyor,yüzler asılıyordu fakat komutanın 1 haftadaki üçüncü mağlubiyete hiç tahammülü yoktu.
Mevcut en ideal 5 ini sahaya sürdüğü son çeyrekte mücadele dozu giderek artıyordu. Savunma sertleşmiş,şut yüzdesi yükselmişti her geçen dk. takım kendine geliyordu. Bu anlarda fark 1 sayıya inmiş ve rakip paniklemişken,maçın kader anı yaşandı;son zamanların formsuz ismi Owens?ın kaptığı ve bomboş turnikeyi kaçırdıktan sonra kenara baktığı anda bir el,ona başını kaldırmasını söylüyordu. O?da kaldırdı başını. Öylesine kaldırdıki,çemberden sekip havalanan her topu box out filan dinlemeden aldı ve son bölümdeki en kritik basketleri attı. Rüzgar artık dönmüştü,nitekim maç boyu çember dövenlerden Murat en önemli üçlüğü tereddütsüz soktu.
Ama assolist henüz sahneye çıkmamıştı. Banvit direnişe devam ediyor ve savunmayı sertleştiriyordu,birinin bu direnci kırması ve noktayı koyması lazımdı ve bu iş takımın patronuna düşüyordu. Arkasından geçirirken 2 kişiyi çalımlayıp,Harvey?i de havada geçerek attığı basket nba kokuyordu. Ve noktayı koymakta ona kalmıştı,Belçika?da kaçan faulleri unutmuştu çoktan ve rahat bi şekilde bu savaşın galibini ilan etti.

Malumu ilanın fazla manası yok; bu aralar buraya profesyonel sebeplerden dolayı pek yazmak istemiyorum; sürekli okumakla da beraber; yanlış anlaşılabileceği nedeniyle bazı mevzularda özellikle kendimi tutuyorum söyleyecek şeylerim olduğu halde. Lakin ; şurada tarihe bir dipnot düşmek lazım; takımlar kazanır kaybeder, koçlar hata yapar , doğruyu bulur falan filan , lakin maçın en kritik yerinde oyuncusu hata yaptığında; taktik tahtasını yere atıp parkeleri tekmelemektense ; oyuncusuna kafasını dik tutmasını söyleyen adam; değerli adamdır; çok sık rastlanmadığından kıymetini bilmek gere kanımca...

Ahmet abi : Sistem takımlarında ; sistem dışı üretim yapan adamın değeriyle ilgili şu an yazmak istemiyorum; açık forumda uzun uzadıya bir taktik değerlendirme yapmak gerekecek zira ; eğer arzu ederseniz uygun bir vaktinizde özel olarak tartışabiliriz mevzuyu...

Ünsal Y.' Alıntı:
Ahmet abi : Sistem takımlarında ; sistem dışı üretim yapan adamın değeriyle ilgili şu an yazmak istemiyorum; açık forumda uzun uzadıya bir taktik değerlendirme yapmak gerekecek zira ; eğer arzu ederseniz uygun bir vaktinizde özel olarak tartışabiliriz mevzuyu...

Değerlendirmenizi merakla bekliyorum. Önümüzdeki hafta içi pazartesinden sonra ya huzura ya da huzura ereceğim. Her şekilde pazartesinden sonra benim için uygundur.

Rahat 15 kere kaybettik dedim maç içinde.Çok çok değerli bir galibiyet aldık.Krize girdik diyorduk,krizi geçtim bahar havasına döndük.
Geç yazan kullanıcıların klasik cümlesidir,teknik analizler yeterince yapılmış. :) Benim de durumum bu şuan.
Asesoft ve Antalya maçlarını da kazanabilirsek önümüz çok açık.Sonraki 2 haftayı iple çekiyorum.Önce Kadıköyde Alpella,sonra Siyavuş'ta Casa TED. :)Çok özledim takımı ve T Bloğu. :)