TBL 16. Hafta | Banvit 77 - 80 Galatasaray CC

• Konbuyu başlatan Emin Doğanca
  • Başlangıç tarihi
Re: Banvit-Galatasaray (77-80)

Macın adamalrı cüneyt gaines ve murat kayadır.
Kaptan hala bildigimiz gibi atıyor 3 lükleri.gaines bugün müthişti pota altını karartı.Murat kaya banvit savunmasını cözen adamdı ve attıgı kritik 3 lükle macı almamızı sagladı.

Herkezin atladığı bir kare var :

- Maçın kırılma anı bana göre Owens'ın kaçırdığı turnike sonrası Murat Özyer'in oyuncusuna karşı olan tutumuydu. Kamera o anı birebir yansıttı, Chris diye bağırdı önce, sonra da başını öne eğme manasında bi hareket yapıp oyuncusunu motive etti, akabinde de Owens çok zor 4 sayı bularak takımını galibiyete taşıyan isim oldu. Aynı pozisyonda Murat Özyer yerine Tanjevic'i düşündüm de, herhalde bağıra çağıra morali zaten bozulan oyuncusunu maçtan tamamen kopartırdı.

Çağlar Şentürk' Alıntı:

- Maçın kırılma anı bana göre Owens'ın kaçırdığı turnike sonrası Murat Özyer'in oyuncusuna karşı olan tutumuydu. Kamera o anı birebir yansıttı, Chris diye bağırdı önce, sonra da başını öne eğme manasında bi hareket yapıp oyuncusunu motive etti, akabinde de Owens çok zor 4 sayı bularak takımını galibiyete taşıyan isim oldu. Aynı pozisyonda Murat Özyer yerine Tanjevic'i düşündüm de, herhalde bağıra çağıra morali zaten bozulan oyuncusunu maçtan tamamen kopartırdı.
Tam bunu yazmak için girmiştim sen yazmıssın.Ayrıca Owens her benche geldiğinde Hüseyin'in de onun başını tutup onunla konuşması çok önemliydi.Takımı takım yapan unsurların başında birlik beraberlik olgusu gelir.

Çağlar Şentürk' Alıntı:

Tanjevic'in bu ulkeye Avrupadan gonderilmis bir AJAN oldugunu dusunuyorum,gelismekte olan turk basketbolunu yok etme adina..Gercekten aciyorum Turgay Demirele..Bogdan-Turgay Anonim Sirketi :))) Yazik gercekten..Diyorumda hangi spor dalinda bastakiler iyi ki?? Futbol desen ayni,basketbol desen ayni..Bir Spor Akademisi mezunu,isini bilen,durust bir insan cikmaz mi su ulkede???

Murat Ozyerin o hareketi gercekten Turk basketboluna buyuk bir ders niteligi tasimali..Ne zaman DODOLAR,BOGDANLAR,TURGAY'lar bu ulke basketbolundan elini cekecek o zaman bir yerlere gelecegiz...Ergin Ataman,Murat Ozyer,Oktay Mahmudi,Murat Didin,Erman Kunter,Aydin Ors gibi coachlarin zaten basarilari ortada....Zaten bu 6 coachtan baska adam akilli bir coachta yok bu ulkede!

Owens'in o pozisyonda Tanjevic ne mi yapardi?iLK ONCE AVAZI CIKTIGI KADAR BAGIRIR,sonra kenara alirdi,macta giderdi:)

Arda Öztürk' Alıntı:
buda anti cenk akyolculara.5 sayı,7 ribaund,3 top çalma,1 asist..
Ben,maç sırasında bu kadar istatistik yaptığını göremedim,heyecandan.Özellikle ribaund bakımından takıma katkısı olmuş.Arda'nın anti Cenk Akyol'cu tanımını üstüme almadım bu iletiyi alıntı yaparak ,ama Cenk'e bu maçtan sonra biraz yüklenilmesinin ondan daha iyi istatistik beklentisinin olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.Chris Owens olayına ben de katılıyorum.Takım olmuşuz biz.Bu da en büyük kazanımlardan biri.

O hareketi Dee diyerek yaptı sanki.Gerçekten de genç yaşına göre yılın antrenörü ya basketbol için yaratılmış gibi, maçın çok zorlu geçeceğini biliyorduk ama bizde onlara yardım etdik.Boş şutlar kaçmaya devam ediyor.Salı günü %20 Bu maçta da %24 le üçlük atdık.Şampiyonluğa oynuyorsak iç, dış dengesini yakalamamız lazım.

Serdar Aslan' Alıntı:
O hareketi Dee diyerek yaptı sanki.Gerçekten de genç yaşına göre yılın antrenörü ya basketbol için yaratılmış gibi, maçın çok zorlu geçeceğini biliyorduk ama bizde onlara yardım etdik.Boş şutlar kaçmaya devam ediyor.Salı günü %20 Bu maçta da %24 le üçlük atdık.Şampiyonluğa oynuyorsak iç, dış dengesini yakalamamız lazım.

Bende Dee diye duydum Dee dedi ve kafanı kaldır işareti yaptı yanlış duymuş olabilirim tabi

O hareketi Dee ye yaptı bu arada.
Dee yi eleştiriyoruz ama ona uyum sağlayacak oyuncu gerekiyor.Topu attığı adamın bitirmesini o adamdan daha çok istiyor resmen.Hüseyin'i ben biraz da bu nedenle arıyorum.
Owens o turnikeyi kaçırırken yanında Dee de koşuyordu .En az Owens kadar üzüldü ve kafası aşağı düştü.

Gerçekten Murat hocanın kıymetini bilmemiz gerekiyor.O pozisyonda benim sahaya çıkasım geldi açıkçası :)

Çağlar Şentürk' Alıntı:

üst üste gelen 2 mağlubiyetten sonra bu galibiyet takım için çok önemliydi. Maçtan önce de bu başlıkta Banvit maçının zor geçeçeğini yazmıştım. Bütünüyle de haklı çıktım heralde. Gerçekten bizi çok zorlayan bir taraftar ve takım vardı. Özellikle Banvit koçunun maçın ilk dakikalarında geri düşünce mola alması çok akıllıca bir hareketti. Bu mola bence Banviti maçta tuttu. Eğer biz de geri düşünce molayı zamanında alsaydık maçı son saniyelerde kazanmazdık. Daha önce galibiyeti garantiliyebilirdik. Ama daha güzel oldu. Takımımızın azmini gördük. Owens çok yararlı olamasa da topu kaybettikten sonraki koşusu ve topu kazanmadaki azmi, rakibin elinden top alıp basketi atması onun GS için uygun olduğunu gösterdi. Hüseyinin boşluğu belli. Bu sene play-offa kadar götürürsek mücadelemizi kesinlikle final oynarız.

Volkan Kiziltas' Alıntı:
Macın adamalrı cüneyt gaines ve murat kayadır.
Kaptan hala bildigimiz gibi atıyor 3 lükleri.gaines bugün müthişti pota altını karartı.Murat kaya banvit savunmasını cözen adamdı ve attıgı kritik 3 lükle macı almamızı sagladı.

Bu Cuneyt 11-4 atti ucluklerde.... Bir gun gelicek 10'da 9 yapacak acaba ne zaman????Bir gun bunun olacagina inaniyorum sahsen.. :D

Oyunun bize döndüğü an hocamızın dee ye başını yukarda tut demesiydi. Hocamız artık bir 5 transferini düşünüyordur. 5 numara eksikliğimiz yüzünden takım kendi oyununu oynayamıyor. galibiyet çok önemliydi ve bunu başardık. darısı salı akşamına diyelim.

Takım olarak pek iyi oynadığımızı söyleyemem.Son günlerdeki köü üçlük yüzdemiz bence bunun göstergelerinden bir tanesi.Ama sahiden takım olduğumuzu bu maçta gösterdik.Oyuncuların ve koçun biribirilerini motive etmesi sayesinde zaten zorlu Banvit deplasmanında yenik durumdayken kazanmayı bildik.Ama genede Hüseyin ve Tufan dönmeli.Çünkü takımdaki çok büyük eksikler.

bu sitede yazan insanların çok azı hakkında, basketbolu bilmediklerini ya da art niyetli olduklarını düşünürüm... herkes galatasaraylı, herkes basketbolsever.. maç bittikten 5 saat sonra foruma girince , doğal olarak yazılabilecek her şeyin yazıldığını gördüm.. Normaldir..

Ben sadece içimden geçenleri yazmak istiyorum; Chris Owens bir pozisyonda 2 kere kendini yere atıp topu kazandırıyorsa, bomboş turnike kaçtıktan sonra coach " başınızı dik tutun " diye oyuncularına sahip çıkıyorsa, hüseyin her molada arkadaşlarına moral veriyorsa, tufan oynayamadığı her maçta şekilden şekile giriyorsa , o takımı eleştirmek bana düşmez.. Son zamanlarda müthiş bir birlik beraberlik görüyorum.. Özellikle salonda izlediğimiz maçlarda.. Takımda bir kopukluk olmaması çok güzel.. Bugün kaybetseydik de kafamda bunları yazmak vardı..Hepsine çok teşekkür ediyorum, bu haftaya gelene dek, her maçta, sırtlarına geçirdikleri kutsal formanın hakkını verdikleri için.. bugün ergin ataman bir kez daha, şampiyon olacaklarını ve rakiplerinin galatasaray olacağını söyledi.. biz ne takımlara inandık.. ben halil üner varken bile maça gitmiş adamım, bu takıma laf söylemek haddim değil..

herkes başını dik tutsun.. hoca öyle istiyor.. ne kazanacaksak veya nerde kaybedeceksek bunu beraber yapalım..

Dee'yi eleştirmek çok yanlış olur adam bana zevk veriyor.topu alıyor dolaştırıyor pasını veriyor fakat Murat abi demişti sanırım Dee çabasını asisst olarak görmek istiyor bu olgu Kerem Tunçeli'dede vardı hatırlayanlar için.Bugün evet şutlarda başarısızdı Dee fakat bitime 1:10 kala attığı o turnike gözümün pasını sildi yani ne diyim.
Gains'e çok ama çok teşekkür ediyorum bu maç için takım için her şeyi yaptı.Seyretmesi zevkli her an taraftarı coşturabilecek bir adam ve bence Gains sezon sonu ne olursa olsun bu takımda tutulması gereken adamların başında benim için.
Önümüzdeki hafta Hüseyin ve Tufan'ın dönüceni tahmin ederek biraz daha rahatlamış durumdayım Tufan'ı 1 hafta daha bekleriz fakat büyük maçlarda Hüseyin bize lazım.

Emre Yuksel' Alıntı:
bu sitede yazan insanların çok azı hakkında, basketbolu bilmediklerini ya da art niyetli olduklarını düşünürüm... herkes galatasaraylı, herkes basketbolsever.. maç bittikten 5 saat sonra foruma girince , doğal olarak yazılabilecek her şeyin yazıldığını gördüm.. Normaldir..

Ben sadece içimden geçenleri yazmak istiyorum; Chris Owens bir pozisyonda 2 kere kendini yere atıp topu kazandırıyorsa, bomboş turnike kaçtıktan sonra coach " başınızı dik tutun " diye oyuncularına sahip çıkıyorsa, hüseyin her molada arkadaşlarına moral veriyorsa, tufan oynayamadığı her maçta şekilden şekile giriyorsa , o takımı eleştirmek bana düşmez.. Son zamanlarda müthiş bir birlik beraberlik görüyorum.. Özellikle salonda izlediğimiz maçlarda.. Takımda bir kopukluk olmaması çok güzel.. Bugün kaybetseydik de kafamda bunları yazmak vardı..Hepsine çok teşekkür ediyorum, bu haftaya gelene dek, her maçta, sırtlarına geçirdikleri kutsal formanın hakkını verdikleri için.. bugün ergin ataman bir kez daha, şampiyon olacaklarını ve rakiplerinin galatasaray olacağını söyledi.. biz ne takımlara inandık.. ben halil üner varken bile maça gitmiş adamım, bu takıma laf söylemek haddim değil..

herkes başını dik tutsun.. hoca öyle istiyor.. ne kazanacaksak veya nerde kaybedeceksek bunu beraber yapalım..
Aslında bu cümlelerin üstüne söylenecek fazla söz yok. Skora göre yorum yapan genç arkadaşların da bu bilinçle hareket ettiği zaman önümüzde durabilecek takım tanımıyorum. Teşekkürler Emre Bey.

Daha öncede belirtmiştim.Tatlı su Galatasaraylıları elbet olacaktır.Buna yapacak birşey yok.
Başarılar gelsinde uğraşıcağımız konular o olsun.

Cenk ve Cemal çok eleştirildi. Arda Cenk?in bu maçta takımdaki işlevini çok güzel belirtmiş. Cenk takımda aldığı ribauntlar ile bence çok etkili ve faydalı oldu. Cemal ise ortayı kapatarak görevini yerine getirdi.

Banvit form grafiği sürekli artan bir takımken bizim ise ilk beş başlayacak 3 oyuncumuzdan eksik ve deplasmanda oynadığımız bir maçı kazanmamız çok değerli. Bu kolay bir iş değil. Dünyada hangi takımın ilk beşinden üç oyuncusunu çıkartırsanız o takım tökezler o yüzden bu maç kaybedilseydi de normal karşılanmalıydı.

Basketbol adına aslında güzel bir maç değildi. Mücadele adına ise inanılmaz güzellikteki bir maçtı. Her iki takımın koçu da ciddi hatalar yaptılar. Hill?e aşırı güvenerek yunus?u son periodda hatırlayan Selçuk ernat bence ciddi bir hata yapmış oldu. Biz ise maçın sonlarında cenk ile oynamamız gerekirdi. Özellikle ribauntlara kısalardan sadece cenkten katkı geldiği düşünüldüğünde ve maçın sonlarının bariz şekilde ribaunt üstünlüğünü alna takımın maçı kazanacağını gösterdiği durumda cenk?siz oynamak büyük riskti. Neyse ki olası bir kaza murat özyer?in chris?e (chris dediğinden eminim) kafanı öne eğme şeklindeki işaretinin işe yaraması ve owens?ın kritik ribauntu ile kötü bir sonuç ortaya çıkmamış oldu.

Banvit ilk maçtakinden daha güçlü bir kadro ile biz ise ilk maçtakinden daha zayıf bir akdro ile karşılarına çıktık. Banvit pota altına harvey gibi değerli bir uzun katmıştı ve oyun kurucusu mokongoyu da crispin ile değiştirmişti. Özellikle oyun kurucu takımlar için çok önemli. Mokongo geleceği parlak bir oyun kurucu olmasına rağmen genç olduğundan çok fazla seçim hatası yapıyor ve onun yanlış seçimleri oyun kurucu olması nedeniyle tüm takımı etkiliyor. Hill de değerli bir oyuncu. Sene başında form tutamadı ama son dönemlerde o da kendini buldu. Adaleke ise zaten ligin iyi uzunları arasında. Hem yetenekli hem de mücadeleci. Harvey gibi ligimizi bilen bir uzun daha alarak kadroyu iyice güçlendirdiler. E bir de ümit sonkol var. Hakkatten çok zor bir deplasmandan çok değerli bir galibiyetle döndük. Tüm bunları bir araya getirince eleştiri yapmak insana zor geliyor ama gördüklerimi de yazmadan edemeyeceğim.

Banvit?in temel zaaflarından birisi dış oyuncularının savunma zaaflarıdır. Crispin ve Hill üst düzey savunmacı değiller. Penetreleri de kuvvetkli değil. Uzun oyuncularımızın post up oyunu zayıf olduğundan kısaların penetreleri ile pas vermeleri gerekliydi ama maç boyu bunu bir türlü yapamadık. Cüneyt?ten örnek vereyim. 30 dakkadan fazla oynadı. Ne asist yaptı ne ribaunt yaptı ne de penetre etti. 11 tane üçlük salladı 4 tanesi girdi neyse ki. Basketbol bu değil. 2-3 tane top kaybı var. Birisi hızlı hücuma çıkarken topu şöyle bir arkasından artistik geçirirken kaybetti. Cüneyt topu alsın 3-5 dribling, bir de perde, haydi şut atsın. Oh ne ala. Sokunca büyük oyuncu olur. Ya sokamayınca. Murat derseniz, hücumda gerçekten doğru şeyler yaptı. Cüneyt?den kat be kat faydalıydı. Penetre edip asist yaptı. Gerçi asist yaptı diyorum ama topu verdiği oyuncular yere vurduğu için muhtemelen asist hanesine yazılmamıştır. Çok da kritik bir üçlük soktu. Ama karşısındaki yunus da 8-10 dakika oynayarak bir o kadar sayı yaptı. Savunma konsantrasyonunu arttırmak zorunda.

Bu maç aslında Fatih?in maçıydı. Tam sayı da yapmıştı. Savunmada adeleke?ye yaptığı faul sonrasında çıkarttık. Sonra ilk yarının son hücumunda bir ara girdi. Aslında o sayıyı da yaptıktan sonra belki biraz daha oynatarak güvenini tazelemesini sağlayabilirdik. Fatih antremanalrda falan yeterince emek harcamıyor galiba. Oynatılmamasını anlıyamıyorum.

Doğruyu konuşmak gerekirse banvit takım oyununu bizden daha iyi sergiledi. İç dış dengesini daha iyi sağladılar. Biz daha çok oyuncularımızın bireysel arzu ve gayretiyle maçı kazandık. Hoplayan, zıplayan ve terleyen tüm oyuncularımızı, bu galibiyeti bize tattırdıkları için kutlarım. Ellerine, emeklerine sağlık.

abi affina siginirak söylüyorum. ama Cüneyt'in bu "elleri titreyen takimda" sazi eline alan oyuncu rolüne bürünmesi gayet normaldir. bunu senin gibi basketbolu cok iyi bilen biri nasil görmüyor anlamakta zorluk cekiyorum. Dee Brown'u öve öve bitiremiyoruz. yine süper bir turnike atti. ama mac esnasinda Ihsan Bayülkeni dikkatli dinleyenler anlamistir. Dee Brown penetre etmekten korkuyor. hep yana dogru drippling yapiyor. yapitigi bir cok basit pas hatalari da cabasi. eee sutlari da girmiyor. eee nolcak. herkez cüneyt abi nin eline bakiyor. abi bir üclük at da kurtar bizi. oda haliyle bos buldugu an salliyor 8 metreden, caprazdan, göbekten. bugün bence Cüneyt olmasa mac cok erken kopardi. Cenk'in alacagi bir iki önemsiz reboundundan cok kimsenin atmaya cesaret edemegi o üclükleri sokan Cüneyt kaptanimiz burda elestiriliyorsa burda bence bazi seyler yanlis analiz ediliyor.

Sonunda Cüneytle ilgili düşüncelerimi dile getiren oldu.Ben çekiniyordum acaba sadece benmi beğenmiyorum bu oyun stilini diye.Telekom maçından sonra bu maçtada erken faulle aldığımız maçı veriyordu bunuda eklemek istiyorum.
Ama şu gerçeği asla ama asla göz ardı edemem.Cüneyt bugünki gibi maçlarda çok kritik öneme sahip.Takım kitlendiği anda o şutu korkmadan atmak gerekiyor.Sadece yapabileceğinden fazlasını yapmasın bana bu yeterli.Umarım bu gereksiz zorlamalardan dolayı çok büyük bir sıkıntı yaşamayız.

Ahmet Arif' Alıntı:
Cüneyt topu alsın 3-5 dribling, bir de perde, haydi şut atsın. Oh ne ala. Sokunca büyük oyuncu olur. Ya sokamayınca. Murat derseniz, hücumda gerçekten doğru şeyler yaptı. Cüneyt?den kat be kat faydalıydı. Penetre edip asist yaptı. Gerçi asist yaptı diyorum ama topu verdiği oyuncular yere vurduğu için muhtemelen asist hanesine yazılmamıştır. Çok da kritik bir üçlük soktu. Ama karşısındaki yunus da 8-10 dakika oynayarak bir o kadar sayı yaptı. Savunma konsantrasyonunu arttırmak zorunda.

Ahmet Bey ,
Bende eminimki o hareketi Dee'ye yaptı.Demin hafiften anlatmıştım hatta pozisyonu.Tekrar izleme şansınız olursa Murat hocayı gösterdikten sonra sahayı gösterdi.Dee nin hareketine ve duruşuna dikkat ediniz.Zaten Owens karakter olarak pek kaçak turnike sonrası kafasını eğecek oyuncu değil.Ama ne yazıkki Dee bazen kendi karmaşasında kayboluyor ne yazıkki.