Türkiye Kupası 1. Maç | Galatasaray CC 80 - 89 Beşiktaş Cola Turka

Re: Türkiye Kupası | GALATASARAY 80-89 Beşiktaş

valla felaket tellallığı yapıyor gibi olmak istemem ama bence bu sende fener basketbolu domine edecek gibi. hem bayanlarda hem erkeklerde çok kaliteli yabancılar aldılar ki farkıda onlar yaratıyor..... :(

Vallahi sebep bu ise vahim biraz ama sonuçta biz bu oyuncuları maçtan maça görüyoruz MAhmudi antremanlarda da görüyor belki de orada manzara farklıdır.Bir nedenle arkasında durduğu kesin .Açıkcası ben sadece Mahmudiye güvendiğim için panik yapmıyordum ama bugün benim de canım sıkıldı.

Öte yandan MAhmudi'nin oyun kurucu tercihleri Efes döneminde de pek iyi sayılmazdı.

kesinlikle fener ezer geçer bizi hem futbol basket voleybol kadın erkek mühtiş para harcadılar amatör branşlarda

Sağolun ya çok güzel moral oluyor bu dedikleriniz,bari ezer geçer değilde daha iyiler,bizi yenebilirler vs vs. gibi şeyler kullansaydık...

Bu yıl basketbol organizasyonu olarak ilk defa umut veren atılımlar yapıldı ve bunun ışığında'da taraftarda bir beklenti doğdu.tabiki ilk sene'den şampiyonluk beklentisine girilmesi hatalı bir düşünce olur,fakat yapılan doğru hamleler doğrultusunda en az bir yarı final oynamamızda çok zor bir durum değil 'ki bu camia buna layık ve olması gereken'de budur.taylor tercihi oktay hoca'nın eurocup piyangosu olmadan önce verdiği lig için düşünülmüş bir karar diye düşünüyorum.aldığı sürelerin (umarım öyledir)bu seneki hedeflerimize uygunmu,değilmi diye son karar verilmek maksadıyla bu kadar yüksek olduğunu düşünüyorum.bu maç gösterdi'ki bir an önce pota altına ve taylor'un yerine oyuncu transferi yapılmalı.umarım oktay hoca'da böyle bir karar aşamasında'dır.

Kerem BOZGEYİK' Alıntı:
Sağolun ya çok güzel moral oluyor bu dedikleriniz,bari ezer geçer değilde daha iyiler,bizi yenebilirler vs vs. gibi şeyler kullansaydık...
Sizin buna sevinmeniz lazım "Ne güzel rakip takım taraftarı bile bizim ligdeki konumumuzu biliyor diye." . ;)

Bu arada Fenerbahçe ülkeri bugün oynadığı maç ile göklere çıkarmayada gerek yok,MPTrabzon mücadele bile etmiyor,belliki takımda büyük sorunlar var,ayrıca Fenerbahçe bizden dünde iyi takımdı bugünde iyi takım bu maç neyi değiştirdi anlamakta zorlanıyorum...Takımın birisi 20 milyon euro'ya kurulmuş,birisi 5 milyon euro'ya tabiki herşey para değil ancak gelişme kaydetmeden,birşeyleri oturtmadan o takımla şu anda sidik yarışına girmeye ne gerek varki...

Chatman:20 sayı 9 asist

Rochestie+Tutku:19 sayı 5 asist

Cevher in ekstra üçlükler atması.(Allahtan sakatlığı varmış!).19 sayı 7 ribaunt 4 asist

Maçın özeti bunlar bence.Durum böyle olunca zaten yeniliriz doğal olarak.

Not:Bu Ogilvy gerçekten iyi oyuncuymuş keşke bizim pota altındada böyle bir oyuncu olsa.

felaket tellahlıgı yapmayı gerektirecek bir durum yok. henuz yolun basındayız.
yalnız bugunku maglubiyette en cok sorgulanması gereken konu,petersburg maçlarına gore yumuşayan savunmamız ve ilk devre verdigimiz hucum ribauntlarıdır. her ne kdr rakibimiz gecen sene(son 2 ay hariç) ligin en belkide en iyi hucum eden takımı olsa bile yenilen 89 sayı endişe verici...
ve tabiki malum konu.. eger ligde ve avrupada final hedefliyorsak,bu takımın guardı taylor olmamalı....

Ziya Darende' Alıntı:
felaket tellahlıgı yapmayı gerektirecek bir durum yok. henuz yolun basındayız.
yalnız bugunku maglubiyette en cok sorgulanması gereken konu,petersburg maçlarına gore yumuşayan savunmamız ve ilk devre verdigimiz hucum ribauntlarıdır. her ne kdr rakibimiz gecen sene(son 2 ay hariç) ligin en belkide en iyi hucum eden takımı olsa bile yenilen 89 sayı endişe verici...
ve tabiki malum konu.. eger ligde ve avrupada final hedefliyorsak,bu takımın guardı taylor olmamalı....

Katılıyorum. Herkes birden Rochestie'ye yoğunlaştı. Ama bugün maçı kaybetmemizin nedeni verdiğimiz 10 hücum ribauntu ve ikinci şansları kulanamamız oldu. Erken faul problemine girip rakibin kolay sayı bulmasınıda sağladık. Hoca Evren'i dinlendirmek sitedi savunma yumuşadı. 12/30 üç sayılık atış yapan bir rakip vardı. Ki bu oran %48 di maçın sonunda 40lara düştü.

Şunu unutuyoruz takımın en önemli hücum silahalrından biri bugün oynamadı. Ki oynasaydı Cevher bu derece sayı yapabilrimiydi bilmiyorum. Ben bizim takım için farklı bir tehlike görüyorum. Takımın içinde Ermal dışında takımı ayağa kaldıracak gaza getirecek hadiyin yıkılmadık diyecek bir oyuncu yok. Evren geçen sene de bu görevi almıyordu bu sene Rancikde o anlmada eksik kalıyor. Takım Jasa ve Darius'u bu anlamda arıyor diye düşünüyorum. Bu sene içerideki maçlarda bu ruhu taraftar verebilir belki ama deplasmanda bu oyuncuyu yaratamazsak büyük sorun yaşarız.

Bundan sonra dikkatli olmak lazım yendildiğimiz kadro aman aman bir kadro takım da çok hazır bir takım değildi.Bundan sonraki iki maç kolay olmayabilir

Yenilmemiz şaşırttı beni,ama olacak bu tür yenilgiler biz yeni kurulmuş bir takımız,gerçekten daha iyi olacağız ilerliyen zamanlarda.

Bir takım oyun kurucusu kadar oynar. Ne yazikki onlarda Chatman gibi bir oyuncu bizde ise Taylor vardı. Maçın kısa özeti bu. Yahu Oktay hoca çok mu aramış bu adamı?
Elimizde gül gibi D-wash vardı bir anda uçuruyordu takımı tuttuk elimizden kaçırdık son derece sıradan takımlarda oynayabilecek bir adam aldık. Olmaz kardeşim bu adamla olmaz zararın neresinden dönersen kardır. Shipp'e gelince korktuğumuz başımıza geldi bornova gibi bir takımda iş yaptı ama bizim gibi üst düzey takımda oynayamacağı şimdiden belli oldu. 2 ümitli olduğumuz oyuncu Taylor ve Shipp ikiside çok zayıf kaldılar. İçeriye penetre edemeyen 1 ve 2 numara oyuncuyu aldıkmı başımıza biraz iyi savunma yapan takıma karşı dağılırlar bu adamlar. Luksa-Shumpert-Rançik istediğimiz yabancılar ama diğerleri asla değil.
Oktay hoca acilen bir Operasyon yapmalı bence yoksa yazık olacak bu seneyede...

Eren Aydın' Alıntı:
Ali abi, geçen sene soru işaret 3 yabancı vardı idi, Cem Hoca onları mükemmel hale getirdi. D-Wash Cem Hoca'ya kadar dağınık takımı umursamaz konumdaydı. Mike'a sakat deniliyordu, 5 numarasız takım yok deniyordu. Yanlışsın bu konuda diye yazmıyorum ama geçen sene yabancıları iyi seçtik sırf bu sayede başarı geldi tarzı mantıkta oldukça yanlış bence. bu seneki yabancılarda yavaş yavaş kendine gelecek. Takımda genel olarak fiziki bir eksiklik var ve bununda sebebi hesapta olmayan eurocup elemesi.
Biraz daha zaman geçtikten sonra kadroları karşılaştırabiliriz bence. Çünkü Cem Hoca ilk yenilgisi olan Oyak yenilgisi sonrasıda oyuncularla beraber sayfalarca eleştirilmişti ama sonuç ortada. Eksikler dışında genel değerlendirme yapmak için biraz erken.

Tamamda Cem Hoca'nın elinde çok mu kötü oyuncular vardı ki?
Bence geçen yıl Cem hocanın elinde çok iyi bir kadro vardı. hepsi kişilikli oyunculardı. Zaten GS alması gereken puanları aldı. Yenemeyeceği maçlarıda genelde yenemedi. Çokta abartılması gereken bir durum olmadı bence.

Oncelikle maçı dogru durust seyredemedim. Sadece 2.periyotu baştan sona izleyebildim. Periyot başı skor farkı oldugu için de dengeli başlamadı ve o sekilde gitti. Devreyi 50sayı yiyerek kapattık, sonra bir ara yetişmişiz bilmiyorum.

*Beşiktaş'ın bizden açık ara kotu bir kadrosu oldugunu dusunmuyorum. Pg'lara bakalım Chatman-Cuneyt'e karsılık Tutku-Taylor, dıs oyuncular Serhat-Bekir-Mustafa, bizde Shipp-Haluk-Evren. Potal altı Cevher-Likholitov-Ogilvy'e karsılık Rancik-Andric-Ermal. Hatta bence pota altı rotasyonları birbirlerini tamamlama anlamında cok daha dengeli Beşiktaş'ın.
* İzledigim kısa bolumde gözüme çarpanlar; Evren dısında dıs savunması, topa baskı konusunda yeterli değiliz. Her ne kadar savunma gonul, motivasyon işidir, Oktay hocayla takımda bir savunma aşkı oluştu desek de savunma biraz da beceri işidir. Herkes Sinan, Ömer, Evren gibi olamaz. Ayak çabukluğu, refleks, zamanlama, uzun kollar, hız vb ozelikler gerek. Bu konuda vasat iyi bir dış oyuncuyu ne kadar motive etseniz de iyi niyetli oynasa da bir yere kadar. Spartak maçında değinmiştik, Çağlar'da blog da vurgulamıştı, Evren'in o maçta 34dk sure alması, ikamesinin olmaması bir ipucudur dıs savunma acısından. Çunku takım aslında cok gayretliydi. Ama Beşiktaş zorlanmadan top dolaştırabildi bu bolumde. Haluk ve Caner gibi iyi savunmacılar vardı ama Caner hiç sure almadı. Haluk da daha once vurguladıgım gibi guard savunması yapabilecek kadar çabuk değil.

*Su ana kadar ki maçlarda iyi savunma yaptıysak da aslında yaptıgımız sey ana olarak dışta topa baskı. Savunmada birebirde geçilmemeye çalışarak oyunuyoruz ama dediğim gibi oyuncular buna çok musait değil.(Tutku-Rochestie, Shipp) Alan savunmasını mecbur kalmadıkça uygulamadık. Bu konuda da cok becerikli oldugumuz soylenemez. İçeride sorun yaşarız alan savunmasında. Yani şimdiye kadar iyi savunma yapmakla beraber, aslında değişik savunma formatlarına uygun, savunma becerisi yuksek oyunculardan olusan bir kadromuz yok. İyi niyet ve coaching'le bu kadar olur bu savunma.

* Pota altı sorunu suruyor. Ribaund, ortayı kapatamama gibi defansif sorunlar olmazsa olmaz seyler. Yalnız su tespiti iyi yapmak lazım. Geçen sene de bu takım iyi bir savunma takımı değildi. Hele pota altı savunması konusunda, ara ara Fatih'in yaptıgı katkılar dısında, aynı bugun oldugu gibiydik. Wilkinson ve Rancik birlikte oynarken hangi açıkları veriyorsak aynen veriyoruz. Oyuncuların kalitesinden çok, birbirlerini tamamlar ozellikte olmayışları canımızı yakıyor. Beşiktaş'a bakıyorsunuz, Cevher'in yanına kalın bir 5 sayılabilecek Ogilvy ve iyi tamamlayıcı olan blok tehditi, ribaund becerisi ve ayak cabuklugu olan Likholitov monte edilmiş. Bizde ise Ermal, Rancik, Andric. Rancik'in formu dusuk olabilir ama formu benim için o kadar onemli değil. Form tutugunda değişen tek sey, attıkları sokması olacaktır. Ama sonuç itibarıyla Rancik, formu ne olursa olsun, hucumda yuzu donuk orta ve yakın mesafe sutla oynayan, bunun dısında pota dibi becerisi kısıtlı olan biri. Savunmada zaten vasat. Ne pota dibi savunması, ne de birebir savunması için iyi denemez. Gecen sene sonunda oldugu gibi Rancik mi Wilkinson mu diye tercih ederken, formdan ziyade özellilere bakılsaydı Wilkinson'ın kalması gerekirdi diye dusunuyorum. Andric dun seyrettigim periyotta pek sure almadıgı için bilmiyorum nasıl oynadı.

Toplarsak, savunma diyoruz ama çok yonlu savunma yapabilecek bir kadro yok ortada. Yaptıgımız tek şey topa baskı ve birbir geçilmemeye çalışma. Kaldı ki Tutku ve Taylor'la birebirde geçilmemek zor. Pota altı seçimleri birbirlerini tamamlar nitelikte değil. Ermal yerli oldugu için onu sabit kabul edip, onu tamamlayacak uzunlar bulmalıydık. Rancik ve Andric, form ve iyi niyetten bağımsız olarak, özellik itibariyle Ermal'i tamamlayacak oyuncular değil.
Andric ve Taylor için zaman verilmeli. Kasım başına kadar oyuncu bulabilecegimiz ve zorlu maçımız olmadıgı için bekleyebiliriz. Ama kasım sonrasına kalırsak, gelişim ligi ve takımlarından gonderilenlere kalırız ki, elimizi kolumuzu bağlar.

Bu mağlubiyet yanıltmasın kimseyi bizim kadromuz beşiktaştan çok daha iyi bunu sezon başlayınca daha açık görücez efes maçınıda izledim dün hiç hazır görüntü vermediler fenerbahçeye ie değinme gereği duymuyorum makine düzeninde olmuşlar çünkü ... sabah ntv sporda'da değindi 12 kişilik kadrosunu 2'ye bölsen zorlanmadan ilk 2 olur .... ama efesin üzerinde bitirebiliriz bence bu sene ligi ...

Kutay Çamcı' Alıntı:
Yol yakınken Taylor'dan vazgeçsek mi diye bugün ben de düşünmedim değil ama Mahmudi'nin kafasında böyle bir olasılık olsa pek de iyi olmadığı bir maçta neden 38 dakika sahada tutsun ? Cidden soruyorum benim aklıma gelen tek cevap oyuncuya ne olursa olsun arkandayım tarzı bir mesaj olabilri ancak.
Sanırım Oktay hoca T.Kupası maçlarını sadece kazanmak için oynamak niyetinde değil, hem bir hazırlık karşılaşması hem de bazı değişikler yaptıgı bu maçlarda kazanabilecek kadar oynamayı hedefliyor. Dogrusunu da yapıyor bence.

Taylor'ın 37dk oynaması, adaptasyonun hızlandırılması ve oyuncuyu tanıma acısından degerlendirilmeli biraz da. Göksenin ve Melih'in sure alması da guzel. Çunku bu takımda guard savunmasını Evren'den sonra yapabilecek en uygun kişi Göksenin bana gore. Ayak çabukluğu ve agresifliğiyle buna yatkın tipte bir oyuncu. Sertaç'ın sure almamasına sasırdım biraz acaba başka bir sorun mu var ya da maç istedigimiz gibi gitmeyince Sertaç'a sans veremedi mi, bilmiyorum.

Maçla ilgili bir diger detay; tıpkı Spartak maçlarında oldugu gibi, ribaund alamıyor, içeriyi kullanamıyorken, Rancik ve Andric'ten vazgecip Haluk (ya da Shumpert'lı) 4 kısaya dondu hoca. 4 kısayla oynadıgımız donemde ribaund ve pota altı sorunu yaşamamıza ragmen buna devam etti. Rancik ve Andric'i daha fazla kullanarak 2 uzun hatta 3 uzunlu bir beşte ısrar etmedi. Çunku buyuk ihtimal gordu ki, 2-3 uzunlu beşler pota altı verimini saglamıyor hatta dezavantaja neden oluyor. Ermal dısında pota dibinde istikrarlı iş yapan uzun sıkıntısı çekiyoruz. Pota altı sorunu yaşarken yapılan 4 kısalı tercihler bunu gösteriyor kanımca.