Ümit Sonkol

gökce başaran' Alıntı:
dış şuttan kastım daha cok yüksek post bölgesiydi ömer cünkü artık sadece sırtı dayıyıp potaya kadar gitmek kalmadı basketbolda repertüarında kesinlikle de orta sut olmsli ki savunmalar daha zorlansın mesafe bırakamasınn benim kastım buydu yoksa kaptanı tek gecerim sutlarda :)

evet, evet Dudley savunmaları zorlayamıyor :D

gökce başaran' Alıntı:
Nba'de Bucks forması altında fazla şans bulamayan milli oyuncumuz Ersan İlyasova'nın Türkiye'ye geri döneceği iddia edildi.

Ersan'ın yakın çevresine dönüş sinyalleri verdiği öğrenilirken Fenerbahçe ve Efes'in bu oyuncunun peşine düştüğü de gelen haberler arasında

Ya lütfen galatasarayımız ilgilensin bu haberle ersan gelirse inanılmaz olur düşenemiyorum bile 3 numara hata istedigimiz 4 numara bile olabilir nekadar da sırtı dönük oynu olmasa da ERSANDAN bahsediyoruz.
Fenerbahçe alır biz de ağzımız açık izleriz. Efes'e de bırakmazlar.

bugün dönüyorum desin Türkiye'ye , katılıyorum Fenerbahçe Ülker bırakmaz direk alır.. ama sanmam Türkiye'ye dönsün.. bu sene azda süre bulsa seneye artar o süresi.. Mil. üstünde duruyor çünkü Ersan'ın dönmez dönersede biz alamayız zaten..hayallere kapılmanın anlamı yok..

bu takımın aradığı oyuncu , sırtı dönük oynayabilen, kolay sayıya gidebilceğimiz bir pivot.. oyun sıkıştığı zamanlarda , Oğuz gibi .. ama bu tarz bir oyuncu Türk olarak zaten bi Oğuz bi Ermal var o yüzden yabancı alınırsa bu tarzda alınması fayda getirir.. bi Burak varken bide Ümit'e ne gerek var..

Dün gece zaten Ersan Micheal Redd ve Villanueve yokken kariyer rekorunu kırmış.15 sayı atmış. Ben de sanmıyorum döneceğini ki dönse de boşuna hayal kurmaya gerek yok. Keşke alınabilse öyle bir durumda.

Oğuz'u almalıydık onu pis kaçırdık elimizden. Şimdi oraya yabancı bir oyuncu almak gerekiyor.

Bazı arkadaslar Kevın Garnet esprısı yapmış.Bızım yonetım gecen sene Garnet ların yuzkarasını getırmıstı.Lıttle facıasıda yasamıstık unutulmamalı.Ted kolej ın yarısı kadar yabancı secımı yapsaydık suan jlk 3 teydık. :atki

Ahmet Arif' Alıntı:
evet, evet Dudley savunmaları zorlayamıyor :D
Ahmet abi bilmem bilir misin ama ervin dudley cok iyi bir orta sutu da var savunmayı cok zorluyor ama orta sut tehditi de kesinlikle vasatın üstünde :D

post up derken sırtını dayayıp ömer'in de belirttiği gibi yarım reverse hareketiyle hook atışları, potalı atışları gerçekten çok isabetli. ayrıca mersin gibi bir takımda oynamanın avantajını kullansaydı maç başına daha çok top kullanırdı ki bana kullandığı top sayısı mersin takımı için az bile geldi. bana kalırsa bu sene çok işimize yarar. ümit sonkolu da beğenmezsek holman-fatihle devam ederiz çünkü istediğimiz tipte (sırtı dönük oyun skorer ribauntçu) bir oyuncunun hem kaliteli hemde ucuz olması çok zor bir ihtimal. ümit ise bence beklentileri karşılayabilir.

Ümit Sonkol sırtı dönük oynayabilen bir uzun değil izlediğim kadarıyla. Geçen sene de dikkat çekici istatistikleri vardı ancak bunu hücum ribaundu kovalayarak yapıyor. Dikkatli savunmalara karşı etkili olabileceğini sanmıyorum.

Gökce Başaran' Alıntı:
Ahmet abi bilmem bilir misin ama ervin dudley cok iyi bir orta sutu da var savunmayı cok zorluyor ama orta sut tehditi de kesinlikle vasatın üstünde :D

yok yaw nereden bileyim Dudley adı öylesine aklıma geldi. Yabancıymış herhalde. iyi oynuyo diyorlar çocuk için. galiba telekomda oynuyormuş. fiba avrupa liginde de sayı krallığına oynuyor diye bir rivayet var ama biilemem. Bir de seneye bir ispanyol takımının transfer gündemindeymiş galiba. Ama orta mesafe şutlarının ne kadar kuvvetli olduğunu öğrenen nba yetkileleri de peşine düşmüş olabilirler. dudley zaten orta mesafe şutları ile tanınır değil mi? ermal ve prkacin de öyle herhal. orta saha şutları olduğu için onların da modası geçmemiştir herhal. Şu modası geçti dediğin sırtı dönük oynayan oyunculara bir örnek versene hakkatten merak etmeye başladım.

Ümit iyi oyuncudur. Ama kadrosunda Fatih, cemal, burak ve holman varken uzun alacaksan onlardan daha iyi, takımı bir yerlere taşıyacak oyuncu alacaksın. rotasyonda on dakika süreyi ancak alacak bir adamı getirmenin ne anlamı var.

arkadasın biri demis bu bizim oyun tarzımızla ilgili birsey biz zaten uzunları cok besleyen bi takım degilizki fatihi en cok kullandıgımız yer yuksek posta perdeleme.bunun yanında holman 3mactır toparlanma sinyalleri veriyor.ayrıca inanması güc belki ama ben fatihin orta mesafe sutlarını gayet iyi buluyorum izledigim ve orta mesafe sut kullandıgı maclarda nerdeyse kacırmadı.ayrıca cemal gibi bir adamı o bolgeye hazırlamak sutunu gelistirttmek varken yeni transfer ne kadar gerekli cunku cemal ligde o size da olupta en harektli uzunların basında geliyor

Ahmet Arif' Alıntı:
yok yaw nereden bileyim Dudley adı öylesine aklıma geldi. Yabancıymış herhalde. iyi oynuyo diyorlar çocuk için. galiba telekomda oynuyormuş. fiba avrupa liginde de sayı krallığına oynuyor diye bir rivayet var ama biilemem. Bir de seneye bir ispanyol takımının transfer gündemindeymiş galiba. Ama orta mesafe şutlarının ne kadar kuvvetli olduğunu öğrenen nba yetkileleri de peşine düşmüş olabilirler. dudley zaten orta mesafe şutları ile tanınır değil mi? ermal ve prkacin de öyle herhal. orta saha şutları olduğu için onların da modası geçmemiştir herhal. Şu modası geçti dediğin sırtı dönük oynayan oyunculara bir örnek versene hakkatten merak etmeye başladım.

Ümit iyi oyuncudur. Ama kadrosunda Fatih, cemal, burak ve holman varken uzun alacaksan onlardan daha iyi, takımı bir yerlere taşıyacak oyuncu alacaksın. rotasyonda on dakika süreyi ancak alacak bir adamı getirmenin ne anlamı var.
Ahmet bey ben orada sırtı dayayıp gitme modası bitti demedim ki sadece kelimesi var bilmem dikkat ettiniz mi ben 2. bir tehditten bahsediyorum sadece sırtı dayayıp oynayan oyuncalar belli shaq curry ermal ( onun bile orta sutu var) yani burda neyi tartıstıgımızı bile anlamıyorum evet dudleyin cok iyi bir oyunu var ama orta sutu da biir tehlike yaratıyor bunu anlatmaya calısıyorum ben sırtı dayıyıp gitmek tek bir silahsa işte ancak belli adamları sayarsınız bana ducan diyemezsiniz orta sutu var iceri dalısları var kg diyemezsin keza o da öle böle cok örnek verebiliriz yani murat murathanoglu bile dedi shaq gibi sadece topu ver potaya kadar gitsin tipi oyuncular kalmadı hızlı atlatik adamlar yerlerini alıyorr yani ben bilmiosam murat abide mi bilmio yani boşu boşuna konuyu uzatıyorsunuz

Gökce Başaran' Alıntı:
Ahmet bey ben orada sırtı dayayıp gitme modası bitti demedim ki sadece kelimesi var bilmem dikkat ettiniz mi ben 2. bir tehditten bahsediyorum sadece sırtı dayayıp oynayan oyuncalar belli shaq curry ermal ( onun bile orta sutu var) yani burda neyi tartıstıgımızı bile anlamıyorum evet dudleyin cok iyi bir oyunu var ama orta sutu da biir tehlike yaratıyor bunu anlatmaya calısıyorum ben sırtı dayıyıp gitmek tek bir silahsa işte ancak belli adamları sayarsınız bana ducan diyemezsiniz orta sutu var iceri dalısları var kg diyemezsin keza o da öle böle cok örnek verebiliriz yani murat murathanoglu bile dedi shaq gibi sadece topu ver potaya kadar gitsin tipi oyuncular kalmadı hızlı atlatik adamlar yerlerini alıyorr yani ben bilmiosam murat abide mi bilmio yani boşu boşuna konuyu uzatıyorsunuz

Gökçe, noktalama işaretleri nerde bu mesajda yav..? Anyalamadım valla okuduğumdan hiç birşey, belki Ahmet Arif de anlamamıştır..

Konuyu uzatmak gibi bir amacım yok. hakkatten anlamadım dediğinizi. Ben şu modası geçti dediğin oyunculara bir örnek istemiştim. orta mesafe şutu olmayan ama sırtı dönük oynayan oyuncu. Shaq diyorsun. şimdi onun modası geçmiş mi oluyor? yoksa o oyunculardan bulunamıyor mu? o oyunculardan olmamasının ya da az sayıda olmasının nedeni; bence o oyunculara gerek kalmaması değil o fizik ve güçte oyuncular bulmak güçlüğü. Kambala'nın mı modası geçti. Ben onu anlamıyorum işte. Şimdi bir kambala elimizde olsa fena mı olurdu. Adam %60,9'lık ikilik yüzde ile oynuyor. Hem de El'de. Şutu var mı? Orta mesafe şutu. var diyorsan zaten sırtı dönük oynayıp orta mesafe şutu olmayan bir oyuncu kim olacak. Modası geçti diyorsan sana söylemiyorum ama Murat murathanoğlu'na "hadi canım sende"derim. Adam %61 ikilik yüzdesi ile oynuyor. topu veriyorsun eline o da gönderiyor potaya. mesele o adama doğru zmanda topu verebilmekte. 2'li üçlü sıkıştımalarda da topu dışarı çıkarabilirse ne mutlu o oyuncuya sahip olan takıma derim. ne güzel veriyorsun topu o da sırtını dayayıp gidiyor potaya. ha yanında şutu nda olsun daha iyi olu tabi ama şutu yoksa da sırtı dönük gidip %60 ikilik ortalaması tutturuyorsa ne güzel işte.

eğer o tarz , ağır ve hantal oyuncu kastediyorsa onların modası geçti mesela bugün Tamer Oyguç olsa 1 dk süre alamazdı.. ama Shaq'ın modası geçti dersen allah çarpar daha yeni Yunan babyshaq var ortada , nasıl bir tehdit olduğu aşikar..bu tarz oyuncu fazla yetişmiyor ki , yetişse kapış kapış gider zaten, niye geçsin modası..

Levent ÖKTENER' Alıntı:
eğer o tarz , ağır ve hantal oyuncu kastediyorsa onların modası geçti mesela bugün Tamer Oyguç olsa 1 dk süre alamazdı.. ama Shaq'ın modası geçti dersen allah çarpar daha yeni Yunan babyshaq var ortada , nasıl bir tehdit olduğu aşikar..bu tarz oyuncu fazla yetişmiyor ki , yetişse kapış kapış gider zaten, niye geçsin modası..
Evet benim bastan beri altını cizmeye calıstıgım nokta bu levent abi özetlemiş kimse shaq'a modası gecti demiyor sadece oyun hızlandı artık eger cok guclu ve iyi post hareketleri olan birise tabiki de her zaman yararlanılanabilir.Ama böyle oyuncular az kaldı,sistemden kaynaklanıyor ve bu tartışma da burda son bulsun Arif Bey ...

birileri ümit sonkol mu dedi :D hergün bizim evin ordan geçer arabasıyla :) adam 4 numara oynuyor 3lükleri fena deil tam bizde oynayacak tarzda bi basketbolcu ribauntlardada süper tribünleri her maçta coşturuyor ilk beşimizin değişilmezi inş seneye Galatasaray Forması Giyer ;)

Bence güzel bir konuyu tartışıyoruz. Sırtı dönük oynayan oyuncu modası bitti mi? Ya da sırtı dönük oynayan oyuncu nedir ya da kimdir?

Levent bey sanırsam tamer'i hantallığı ile örnek verdiniz. Ama mesele sırtı dönük oynayan, yani sırtı dönük sayı yapan oyuncunun modası geçti mi? Tamer'in bütün silahı (ortayı kaptması dışında) (hücum için) orta mesafe şuttu. Bunu da giderek daha iyi yapmaya başlamıştı. özellikle 30'lu yaşlarında alçak postta potanın paralelinde hafif dönerek attığı bir şut vardı ki potaya sırtı dönük olduğu tek hücumu hatırladığım kadar odur. öyle arkasına oyuncuyu alıpda top sürerek ya da hook ile sayı bulan bir adam değil. Bu anlamda tartışma için uygun bir örnek değil gibi geliyor bana. Belki son yıllarındaki hafif dönerek panyalı atışlarını alırsak uygun bir örnek olabilir ama hiç bir zaman sayıları ile tanınan bir oyuncu değildi.

Gökçe Murat Murathanoğlu'nun görüşlerinden yola çıkıyor. Murat Murathanoğlu kambala'yı kastetmişti. daha sonra da Shaq'in istisnai bi güç olduğunu ama o tarz oyuncuların modası geçtiği anlamında birşeyler söylemişti. Ben Murat murathanoğlu'nun o görüşüne hiç katılmıyorum. Gökçe'de o paralelde birşeyler söylediği için tartışmaya girmiş bulundum.

Bu başlık altında yanılmıyorsam Ümit Sonkol'u tartışıyoruz. Bazı arkadaşlar (şahsen katılırım) bize "Ümit sonkol değil, sırtı dönük oynayan adam lazım" dediler. Gökçe'den, "sırtı dönük oynayan"a bir itiraz geldi. Her açıklamasında birazcık değişen bir itiraz. İkinci açıklamasında doğru anladıysam Murat Murathanoğlu'na dayanarak Shaq'ı örnek veriyor. (ömer'in noktalama uyarısı çok yerinde). Son yazdığında Shaq örneğini geri alıp Levent Bey'in hantallık açıklamasını dayanak alıyor.

bana öyle geliyor ki Tamer hantallığında sırtı dönük üretken bir adamın henüz modası geçmemiştir. En azından Avrupa'da böyle adamlar iş yapacaktır. Levent'in verdiği örnek Baby Shaq ilk akla gelen. kambala bu listeye girebilir. vs..

Milicevic'i hatırlarsınız. türk olmuştu. telekom'da falan yıllarca oynamıştı. Her yıl daha da hantallaşırdı. geriye dönmede ciddi problem yaşardı. son yıllarında gerçi üçlük atmaya falan başlamıştı ama asıl silahı sırtı dönük oyunuydu. çok ağır, çok yavaştı ama pota altında çok rahat sayı kazandırırdı. Ben bu adamların modası geçmediğini düşünüyorum. Modası geçen düşünce bence tek adama dayanan basketbol mantığıdır. "Hücumda verin bir adama topu; o, oynasın oynasın atsın." Bu mantığı shaq'le de uygulasanız, kobe'la da uygularsanız birşey değişmez. Mesele doğru zamanda doğru hücumu yapabilmek. bu ise tamamen takım olmaktan geçiyor. Şu Telekom takımında Dudley'in yerinde Kambala olsa bugün Dudley değil Kambala konuşulurdu.

Bizim takıma gelirsek. Bizim takımda Dudley olsa, bu basketbol mantığımızla Dudley bu kadar başarılı olabilir miydi? Bence olamazdı. Ama yine de Bizim takımda bir dudley olsa, hedefimizi rahatlıkla gerçekleştirebiilr ve fazlası için bile ümitlenebilirdik.

Ahmet beyin son yazdıgı paragrafa kesinlikle katılırım biraz da oyun tarzıyla alakası var.Bu arada Tamer Oyguç benim kuzenim olur :) İsminin gecmesi hoş korac kupası sahibi abim benim :) Ayrıca bu sırtı dönük oyuncu tartışmasında ben söle diyim yine ahmet bey başka bir düşünce attığımı söliyebilir ama benim aklımda galatasarayı düsünüp konusuyorum;sırtı dönük oyunu olan bir adam getirirse cok iyi olur ama böyle oyuncular az kaldı ve baya da paralı onun yerine atletik, hızlı,sut tehtidi olan, koş koş oyunda etkili olabilececk, sahayı cabuk kat edebilecek biri de gelirse faydalı olacagını düsünüyorum. Mcgowen o adamı hep savundum kalitesiyle ama olmadı ona da bundan sonra ki yaşantısında ve kariyerinde başarılar...

Basketbolun değişmesiyle beraber oyuncu profilleri de değişti açıkçası.Sürat,atletizm ön plana çıktı.Pozisyonlar birbirine girdi,öyle ki 4 guard tipli oyuncu ve pivot olmayan pivotlarla oynar oldu bazı takımlar,bazı zamanlarda.

Bu açıdan bakarsak bahsi geçen pota altında uzun,kalıplı ve ağır oyuncuların yerini yavaş yavaş nispeten daha atletik ve hızlı oyunculara bıraktığı görülebilir.Buna şut ve pas yetenekleri de katılabilir.Bu da tamamen oyunun gelişimine ve gidişatına dayalı bir değişim süreci bana kalırsa.

Shaq gibi bir fenomenin,başlıbaşına bir efsanenin örnek verilmesi de doğru değil.Bu kadar dominant olabilecek,bu fizikte kaç adam vardır ki dünya üzerinde?Kaldı ki kendisinin filinta hallerinde olduğu dönemleri de biliriz.O fizikle bir potadan diğerine nasıl koştuğunu da.

Kambala pota altında etkilidir evet,ancak kendi potası altında da bir o kadar yetersizdir.Son derece yavaş ayakları oynana her ikili oyunda aciz kalmaktadır.Yoğun tempoda yorgunluktan ellerini bile kaldıramaz hale gelir çoğu zaman.Fenerbahçe'nin yediği sayıların büyük bölümü de buradan,pota altındandır.Fizik olarak kendisine çok benzeyen Oğuz'un da temel problemi de budur aslında.Şu an genç olmasının verdiği azim ve güçle oynayıp bu açıklarını kapatma peşindedir.Ancak bu cüsseyle ilerki yaşlarda,bu tempodaki oyunda Kambala ile aynı sonu yaşaması da olasıdır.

Şu anki konjonktürde çok uzun olmayan,az biraz şutu olan,mücadeleci,atletik oyuncuların oyunda daha önemli yer işgal ettikleri de bir gerçektir.

Sonuç olarak oyun karakteri önemlidir bir takım için.Shaq gibi dominant,oyun üzerinde etkili bir oyuncunuz varsa her daim kullanılabilir.Ancak işin savunma kısmı da unutulmamalıdır hiçbir vakit.