#13 Stephane Lasme

Muhtemelen keyif verici madde kullandı performans artırıcılarsan farklı olarak bu gruptan bir madde kullanan bir insanın bu maddeyi kullandığı ilk kez tespit edilse bile bunun ilk kullanımı olma olasılığı da son kullanımı olma olasılığı da çok çok çok düşük yani Lasme saatli bombaymış bu sene patlalmış anlaşılan ama bu saatli bomba olduğunu gerçeğini değiştirmez.

Ayrıca işin bir de etik tarafı var

Gerçekten çok üzücü inşallah böyle bir şey yaşanmamıştır diyecem ama varmış gibi gözüküyor. Bu durum transfer politikamızda da değişikliğe yol açacaktır. Şimdi 2 tane iyi pivot almamız gerekecek.

Eğer kullandığı bir ilaçta falan değilse, direkt keyif verici madde kullanımı ise sen de yalanmışsın Lasme! Bok mu var lan şu merette de kullanıyorsunuz!

Şu maddeyi kullanan adamın kendisine saygısı yoktur,benim de olmaz tabi.

Oysa çok sevdiğim bir oyuncuydu. Ancak bu şartlarda devam etmesini istemem.

Baska bır noktada su bu adam madde kullandı ıse numune de verdığıne göre pozitif çıkacagını bekliyor olmalı su durumda bile yüksek zam talep etmiş olması da ayrı bir ilginç

Lasme daha önce benzer bir ceza almadığı için 3 aylık ceza alır muhtemelen. Önümüzde iki seçenek var; her şeye rağmen Lasme'ye kontrat önerip kadroda tutmak veya yeni bir uzun bakmak...

Yolları ayırırsak, Lasme gibi uzun bulmak kolay olmayacak. Pao geçen sene 8 ay ceza alan Gist'i elinde tutmuştu. Ki, Gist'in aynı suçtan ikinci cezasıydı.

Diğer yandan bu durumu fırsata çevirip, uygun bir bedele Lasme'yi kadroda tutabiliriz. Ancak bu maddeden ceza alan oyuncular, genelde madde kullanımını bırakmayıp, ilerleyen dönemlerde tekrar ceza alabiliyor. Pimi çekilmiş bomba misali bir oyuncuyla yola çıkmak ne kadar mantıklı, o da ayrı bir konu... Hawkins örneği hepimizin hafızasında...

Neticede Lasme konusu bizim adımıza iki ucu pis bir değneğe dönüştü.

Lasme'yle muhakkak yeniden imzalamak gerek. Önümüzdeki sezonun gidişatı adına bu çok mühim, piyasada onun verebileceklerini kimse veremez. Umarım ceza yalnız 3 ay olur ve indirim ile tutabiliriz. Ama durum sıkıntılı.

Bu tip alışkanlıkları varsa ben devam etmek istemezdim.Sezon ortasında Dorsey gitti Lasmedede böyle birşey yaşasaydık sezonu pivotsuz tamamlardık ya da Eurocup şampiyonluğuna mal olurdu.

Eğer kalacaksa 750 binden fazlası verilmemelidir.
3 ay ceza ile kurtulsa sevinirim ama bu saatten sonra ona ne kadar guvenmeliyiz onu bilmiyorum :(

Bu sezonki riskiminizin adi belli oldu : Stephane Lasme. :D

Acikcasi benim icim rahat fiyatinda da guzel bir indirim yapar, birsey olmaz arkadaslar oynar Lasme yine.

Önümüzdeki sezon (kontrat yenilenince) Galatasaray kadrosunda öngörülen en sağlam kalelerden biri Lasme'ydi. Testinde "keyif verici" madde çıkması sıkıntı tabii... Yalnız bu olayı değerlendirirken, sağlıklı düşünmek ve gerçekçi olmak lazım.

İşin etik tarafından dem vuruluyor ama, şunları düşünelim:

1- "Keyif verici madde" özellikle Afrika kökenli sporcularda sıkça görenen bir durum. Bu tanımın içindeki şey marijuana'dır, yani bizim lisanımızda "esrar" arkadaşlar.
2- Esrar, teknik olarak hiçbir şekilde fiziksel performansı arttırmaz, yani sporcular arasında haksız rekabet oluşturmaz.
3- Esrar insan psikolojisini, iç dünyasını ekilemesi için kullanılan bir maddedir. Uzun süreli kulanımında beyne zararları olabileceği gibi, pek çok ünlü sanatçı hatta, dahi diyebileceğimiz insanlar bile yaratıcılığı arttırdığını düşündükler için esrar kullanmıştır. (Örneğin: Freud, Bob Marley, hatta LSD kullanan Steve Jobs)
4- Tüm bu sebeplerden esrar kullanımı öncelikle kişinin iç dünyasını bağlar. Tabii esrar içip sağa sola sataşmak değil mesele... Aynı şey alkol için de geçerli...
5- Sonuç olarak keyif verici madde kullanımı fiziksel performansı yukarı yönde etkilemediği için, yani haksız rekabet şartları oluşturmadığı için spor etiğine aykırı değildir. Olsa olsa sporcu etiğine aykırı olabilir. Bu ikisi farklı şeyler.

Not: Bu yazıdan kesinlikle keyif verici maddeleri övdüğüm sonucu çıkmasın. Bu maddeleri ben kullanmıyorum. Hatta ciddi bir sigara karşıtıyım.

Peki ben olsam Lasme ile kontrat yeniler miyim? Yenilerim, ama, o yokmuş gibi de rotasyon oluştururum...

Kontratına madde koyulup takımda tutulmalı.Asalım,keselim, kovalım demeye gerek yok zaten bu sene ki uzun rotasyonu en büyük Yeşilaycıya bile iki duman aldırabilecek pontansiyeldeydi :).Şaka bir yana yeni sezona yetişecek olması sevindirici bu saatten sonra kontratıda epey düşecektir 700 k civarı yıllık paraya oynar muhtemelen ama gerekirse bu sene aldığı parayı verelim kontratına yasaklı madde kullanırsa aldığı bütün parayı iade eder maddesi ekleyelim alacağı paradan daha önemli olan kendimizi sağlama almak zaten Lasme oynadığı zaman aldığı paranın her kuruşunu hakeden bir adam.

Arkadaş sporcusunuz siz ya yapmayın böyle şeyler .

Kalıp kalmayacağı teknik ekibe kaldı sanırım ücretinde de öyle zaman beklemez umarım artık

Kontratına madde koyulup takımda tutulmalı.Asalım,keselim, kovalım demeye gerek yok zaten bu sene ki uzun rotasyonu en büyük Yeşilaycıya bile iki duman aldırabilecek pontansiyeldeydi :).Şaka bir yana yeni sezona yetişecek olması sevindirici bu saatten sonra kontratıda epey düşecektir 700 k civarı yıllık paraya oynar muhtemelen ama gerekirse bu sene aldığı parayı verelim kontratına yasaklı madde kullanırsa aldığı bütün parayı iade eder maddesi ekleyelim alacağı paradan daha önemli olan kendimizi sağlama almak zaten Lasme oynadığı zaman aldığı paranın her kuruşunu hakeden bir adam.

Pana dan bu yüzden ayrıldı kontratına benzer maddeler eklemek istiyorlardı

Arkadaş sporcusunuz siz ya yapmayın böyle şeyler .

Kalıp kalmayacağı teknik ekibe kaldı sanırım ücretinde de öyle zaman beklemez umarım artık

Pana dan bu yüzden ayrıldı kontratına benzer maddeler eklemek istiyorlardı

Pana bunu isterken Lasmenin sicili temizdi muhtemelen Pana böyle bir ihtimal olduğunu bildiği için eklemek istedi bu maddeyi ama Lasmenin eli kuvvetliydi sonuçta 30 küsür yaşına kadar böyle bir ceza almamıştı.Şimdi ise Lasmenin değil bizim elimiz güçlü 34 yaşında yasaklı madde kullanan adama mantıken herkes kafada basketbolu bitirmiş gözüyle bakar o maddeyi koydurmadan kontrat alması çok zor.

Spor ve sporcu etiği birbirinden ayrı tutulacak kavramlar olamaz. Hawkins için de aynı yorumları yapmıştım. Bu insanlar yaptıkları spordan para kazanıyorlarsa bu spor onların mesleği demektir. Yaptığı işe, önce de kendisine saygısı olmalı oyuncunun. Kendini motive etmek, konsantre olmak istiyorsa bunun onlarca farklı yolu var.

Sporcu zeki, çevik ve ahlaklı olmalıdır!