#13 Stephane Lasme

Mariujana kullanmak ahlaksızlık değildir. Hırsızlık ahlaksızlıktır, yalancılık ahlaksızlıktır; zorbalık ahlaksızlıktır!
Toplumları yöneten yığınla ahlaksız varken, ben mariujana kullandığı için Lasme'ye ahlaksız diyemem, utanırım. Lasme canını dişine takarak oynamış bir Galatasaray sporcusudur, kendisine helal olsun geçen sene verdiği emekler için, umarım seneye daha fazlasını da verir...

Hemen hemen bütün Amerikalıların yaptığı iş. Arada böyle yakalananlar oluyor işte. Maça belli bir süre kala bırakıyorlar kullanmayı ve tahlilde birşey cıkmıyor bildiğim kadarıyla, ama bunun süresini bilmiyorum. Bu konuyla ilgili Galatasaray'a vurmaya hiç çalışmasınlar herkesin geçmişte böyle birçok örneği var ve yine olacaktır. Bunu istemiyoruz dersek doğru düzgün yabancı kalmaz zaten.

Lasme'nin cezası hukuken belli olmadıkça, hiç bir kulüp kendisine sözleşme önermez.Önerse bile bu çok küçük meblağlar olabilir.Birinci doping (uyuşturucu maddelerde buna dahildir) uygulama cezası 3 ay değildir bu arada, 2 senedir.Bir çok indirimden sonra, 3 aylık minimum cezaya varılır.Olayın ne şekilde olduğu, kasıt unsuru, oyuncunun işbirliğine gitmesi ve itiraz etmemesi, yargılama sırasındaki davranışları vb. bir sürü davranış bu noktada etkilidir. Karar kesinleşmeden Lasme ile ilgili bir hamle yapılmasını doğru bulmuyorum.Zaten, Lasme'nin işbirliğine gitmesi halinde olay fazla uzamayacaktır.Süreç aşağıdaki gibi olacaktır.

32.3.2 İhlalin Disiplin Kuruluna bildirilme tarihinden itibaren ondört (14) gün içinde yargılamaya başlayacaktır,
32.3.3 Yargılamaya başlamasını takip eden yirmi (20) gün içinde bir karar verecektir
32.3.4 Karar tarihini takip eden on (10) gün içinde gerekçeli kararı taraflara bildirecektir.

Lasme'nin cezası hukuken belli olmadıkça, hiç bir kulüp kendisine sözleşme önermez.Önerse bile bu çok küçük meblağlar olabilir.Birinci doping (uyuşturucu maddelerde buna dahildir) uygulama cezası 3 ay değildir bu arada, 2 senedir.Bir çok indirimden sonra, 3 aylık minimum cezaya varılır.Olayın ne şekilde olduğu, kasıt unsuru, oyuncunun işbirliğine gitmesi ve itiraz etmemesi, yargılama sırasındaki davranışları vb. bir sürü davranış bu noktada etkilidir. Karar kesinleşmeden Lasme ile ilgili bir hamle yapılmasını doğru bulmuyorum.Zaten, Lasme'nin işbirliğine gitmesi halinde olay fazla uzamayacaktır.Süreç aşağıdaki gibi olacaktır.

32.3.2 İhlalin Disiplin Kuruluna bildirilme tarihinden itibaren ondört (14) gün içinde yargılamaya başlayacaktır,
32.3.3 Yargılamaya başlamasını takip eden yirmi (20) gün içinde bir karar verecektir
32.3.4 Karar tarihini takip eden on (10) gün içinde gerekçeli kararı taraflara bildirecektir.

Teşekkürler Cem kardeşim herhangi bir yorum yapmadan senin yorumunu beklemiştim. Tek söyleyebileceğim büyük şanssızlık. Bir yandan da ya geçen sezon içinde ortaya çıksaydı diyorum. Hatta önümüzdeki sezon içinde de ortaya çıkabilirdi. Yapacak bir şey yok en güzeli Lasme siz bir takım sanırım.

Karşısındaki Nba oyuncularına karşı tek başına mücadele edip, yorgunluktan bayılma noktasına gelen bir adamın stresten tiner koklamadığına dua etsin yönetim bence. Galatasaray için canını dişine takan bir oyuncuya tek diyebileceğim laf afiyet şeker olsundur.

Oyuncuyu gömmeye gerek yok bence. Kendi bileceği iş sonuçta, alkol de esrar gibi. Hatta sigara da aynı. Bence çok birbirlerinden farkı yok. Alkol kullanan biri olarak esrar ya da sigara içen birini ahlaksızlıkla suçlayamam. Sözleşmesini de ona göre yapmak gerekir orası ayrı. Bence 750-800 lere anlaşabiliriz. Ama takımda kesinlikle tutulmalı. İşin ahlak kısmı kullandığı maddeden değil ortaya koyduğu emekle ölçmek gerektiğini düşünüyorum.

Teşekkürler Cem kardeşim herhangi bir yorum yapmadan senin yorumunu beklemiştim. Tek söyleyebileceğim büyük şanssızlık. Bir yandan da ya geçen sezon içinde ortaya çıksaydı diyorum. Hatta önümüzdeki sezon içinde de ortaya çıkabilirdi. Yapacak bir şey yok en güzeli Lasme siz bir takım sanırım.

Kadro yapılanmasını Ergin Hoca ve işin içindekiler daha iyi bilir Serdar Abi..O konuda bir görüşüm yok..Ancak, kararın beklenilmesi ve oluşan şartlara göre sözleşme önerilmesini ve düzenlenilmesi kesinlikle tavsiyemdir.Zaten bu süreç içerisinde, başka bir takımın devreye gireceğini tahmin etmiyorum.

Mariujana kullanmak ahlaksızlık değildir. Hırsızlık ahlaksızlıktır, yalancılık ahlaksızlıktır; zorbalık ahlaksızlıktır!
Toplumları yöneten yığınla ahlaksız varken, ben mariujana kullandığı için Lasme'ye ahlaksız diyemem, utanırım. Lasme canını dişine takarak oynamış bir Galatasaray sporcusudur, kendisine helal olsun geçen sene verdiği emekler için, umarım seneye daha fazlasını da verir...

Aynen öyle,bu kişinin kendi tercihidir ve onu ahlaksız yapmaz.Bilhassa da siyahi basketbolcular arasında daha yaygın olduğu izlenimine kapılıyorum,bu da kültürel bir durum,Bilhassa da Amerikada bunun kullanımı çok yaygın ve o yüzden de şaşırılacak bir durum yok benim açımdan.Profesyonel yaşamını performansını etkilemediği sürece ne kullanacağı adamın özel hayatıdır,Sözleşme yaparken bunu kontratında indirim için kullanabilirsin ve tekrarı noktasında kulübü koruyacak fesih maddeleri koyarsın sıkıntı ortadan kalkar.Büyük bir ceza alacağını sanmıyorum sicili temiz olduğu için ama Hawkins gibi bir ceza söz konusu olursa zaten basketbol hayatı biter ama sanmıyorum dediğim gibi.

Aynen öyle,bu kişinin kendi tercihidir ve onu ahlaksız yapmaz.Bilhassa da siyahi basketbolcular arasında daha yaygın olduğu izlenimine kapınıyorum,bu da kültürel bir durum,Bilhassa da Amerikada bunun kullanımı çok yaygın ve o yüzden de şaşırılacak bir durum yok benim açımdan.Profesyonel yaşamını performansını etkilemediği sürece ne kullanacağı adamın özel hayatıdır,Sözleşme yaparken bunu kontratında indirim için kullanabilirsin ve tekrarı noktasında kulübü koruyacak fesih maddeleri koyarsın sıkıntı ortadan kalkar.Büyük bir ceza alacağını sanmıyorum sicili temiz olduğu için ama Hawkins gibi bir ceza söz konusu olursa zaten basketbol hayatı biter ama sanmıyorum dediğim gibi.

Yok hocam, Hawkins'in ikinci doping uygulumasıydı.İtalya'da daha önce ceza alıp, Federasyonla uzlaşmış ve 3 aylık ceza almıştı. Lasme büyük ihtimalle 3 ay yada 6 ay arasında bir ceza alacaktır. Yargılama dosyasını görmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Maalesef ABD ve Afrikalı sporcuların büyük bölümü kullanıyor...
Eğer doping değil, kokain, esrar gibi madde ise 3-4 ay arası bir ceza alır.
Hawkins gibi olmaz, Hawkins 2.'ye aynı cezayı almıştı...
Bildiğim kadarıyla Lasme'nin daha önce vukuatı yok...

Resmi siteden yapılan açıklamaya göre; Lasme'de tespit edilen madde Carboxy THC.

Geçmişte benzer bir tespitten ötürü Barkın Çınar adlı basketbolcuya 3 ay ceza verilmiş. Disiplin Kurulu, alt limitten verilebilecek "minimum" cezayı vermiş oyuncuyu. Şimdi işin içinde Galatasaray olunca bir yolunu bulup bu kez cezayı en alt limitten vermezler bakarsınız! Neler görmedik ki Aziz'in kuklası TBF'den...

Şu olay yüzünden gitmesini istemek bana şahsen çok saçma geliyor. Adam doping kullanmamış bir şey yapmamış.

Ücretini altı haneye indirip yola devam etmek en mantıklısı olur.

Şimdi bu madde nedir tam olarak? Yazıda diyor ki " belirlenen limitin üstünde bulunmuştur". Yani tamamen yasak bir madde değil. Belli bir limite kadar kullanabiliyorsun. İlginç.

Şimdi bu madde nedir tam olarak? Yazıda diyor ki " belirlenen limitin üstünde bulunmuştur". Yani tamamen yasak bir madde değil. Belli bir limite kadar kullanabiliyorsun. İlginç.

Hayır o anlama gelmiyor. Doğada bir çok madde başka gıdaların ürünlerin içinde eser miktarda bulunabiliyor. Meyvelerde etil alkol olması gibi mesela . Bu yasaklı madde bilinçli olarak kullanılırsa o belirlenen limitin direk üstüne çıkıyor. Neredeyse hiçbir ürünün alt limiti sıfır olmaz. Bazı maddeler var ekmekte bile bulunuyor ama alt limitini geçmek için 6000 kilo ekmek yemek gerekiyor. Aşağı yukarı kırk fırın yani

Bulunan madde de kenevirde bulunan şey. Yani kısaca Lasme ot tüttürmüş