2023-24 Trendyol Süper Lig (Futbol)

Kasımpaşa maçındaydım. Daha öncede Kasımpaşa deplasmanına giden birisi olarak, ilk defa ev sahibi tribünleri bu kadar kalabalık gördüm. Sonradan öğrendiğimiz fenerbahçeli taraftarlara açılmış passoligden biletler. Maç boyu kulübümüzün kurucusu Ali Sami Yen' e küfür edilip, terör örgütü propagandası yapıldı. E bunu yapanlarda herkesin anlayacağı üzere fenerbahçe taraftarıydı. Çünkü sahipleri Ali Yıldırım Koç yani terör örgütünün bir zamanlar en büyük sponsoru olan zat, bütün sene boyunca Galatasaray camiasına terörist demiş, terör örgütleriyle bağdaştırmış ve ne hikmetse hiç bir kurumdan ceza almadığı gibi insanları nefret söylemleriyle kutuplaştırmıştır. Bu akşam yaşananlar ise yaşanacakların bir teminatı gibiydi. Yıllarca olan başarısızlıklarını kendilerine tepki gelmesin diye bahanelerle gizleyen, bir teneke uğruna insanları birbirine öldürtecek kadar nefret tohumları eken Ali Koç ve onun tetikçilerine devlet dur demezse bu ülkede çok daha acı olaylar yaşanacaktır. Çünkü ülkemizde başta ekonomik sorunlar olmak üzere bir çok sorun mevcuttur ve insanlar zaten barut gibi. Önümüzde de Galatasaray-fb maçı ve şampiyonluk kutlamaları da var. Bu dönemde yaşanacak olayların sorumluları ve azmettiricileri de bu insanlardır. Umarım devlet yetkilileri gerekli önlemleri alır, umarım...

Bakalim sikebahce topçuları ne kadar ceza alacak; ne kadar adil davranilacak...
Sahaya sadece "fotoğraf!?!?" çektirmeye giren taraftara yapilan bu hareketler umarim cezasiz kalmaz...

Bein trio programında Jayden'ın penaltısı için doğru karar ve kırmızı kart olmalıydı dediler. Aynı oyuncunun Bati golü öncesi yaptığı için de net faul dediler. Yine hakem sayesinde kazandılar.

Dün akşam bu ülkede çok ciddi olaylar yaşandı. Polislerin olmadığı, olanın da müdahale etmediği, taraftarın stada bıçakla girdiği ve sonunda şükür ki kimsenin canından olmadığı bir maç tamamlandı. Aynı günün gündüzünde ise Galatasaray'ın deplasmanda Kasımpaşa ile oynadığı maçta ise duyunca çok şaşırdığım ve ''Ne alaka Kasımpaşa'yla ? Neden böyle küfürler ve özel tezahüratlar yapıyorlar ve neden bu kadar kalabalıklar'' diye hayret içerisinde kaldığım olaylar yaşandı.
Siyasette olduğu gibi sporda da bu iş çok tehlikeli bir iştir. Terörizmdir bu! Hedef göstermedir ! Hatta ve hatta AZMETTİRİCİLİK denir buna !

Kimdir bunu yapan peki ? Göreve geldiği 6 yıllık süre içerisinde; türlü rezillikler, küme düşmeye yaklaşan sonuçlar, ezeli rakiplerine karşı derbilerde sürekli hüsranlar, 6 yılda kazanılan 0 kupa ve görevinin son senesinde giderayak türlü ahlaksızlıklar , hakem kayırmalar yetmediği gibi DEPREMDE yıkılan şehrin tribünlerine eski oyuncusu vasıtasıyla kendi taraftarlarını sokan ve rakip takım tribünlerine kendi taraftarını sokup ezeli rakibinin bütün değerlerine dakikalarca küfür ettirip terörle itham ettiren ahlaktan nasibini almamış zat ! Bu şahıs giderayak ''0 kupa ile gitti'' durumundan kaçmak için türlü ahlaksızlıklar ve ÇOK TEHLİKELİ oyunlar ile şansını son safhada zorluyor artık !

Geçtiğimiz günlerde TV karşısına çıkıp ''Galatasaray beka sorunudur.'' deme cüretini kendinde bulan bu şahsa derhal adlî ve sportif makamlarca tedbir konması gerekiyor!
Kendisi bu ülke sporu için 6 yıldır beka sorunu olduğu yetmezmiş gibi şimdi de kamuoyu için ciddi tehdit barındırmaktadır.
Evet dün şans eseri o sahada kimse canından olmadı ANCAK diğer maçlarda neler olabileceğini kimse kestiremez ve garanti edemez. HELE HELE derbi günü Rams Park'ta şu puan farkıyla olabilecekleri kimse tahayyül edemez. Zaten ahlaksız ve kışkırtmaya oynayan bir oyuncu grubuna sahip bu takımın daha nelere karışacağı meçhul.

Görüntülerin bazılarına denk geldim. Bazı Fenerli futbolcular taraftarların kafasına tekmeler atıyor yerde yatarken. Icardi'nin bir sosyal medya fotoğrafı için MAÇ GÜNÜ ceza açıklayan ahlaktan nasibini almamışların bu reziller sürüsüne en az 5'er maç ceza vermesi gerekiyor. Umarım bu leş kargalarının yaptığı gibi bizimkiler de bu işin peşini bırakmaz !

Osayi'ye şehrin anahtarını bile verseler ses etmem. Adam sahaya atlayan bir şuursuzun gazabından kendini kurtarmış, arkadaşlarını savunmak için de kendini kavgadan geri tutmadan herkese gücü yettiğince karşılık vermiş. 500 lira yevmiye için terör ortamının içine alınan gariban silahsız güvenliklerden daha iyi iş yapmış en azından. Zaten normalde de kavgası sıkıntısı olmayan bir eleman.

Diğer yandan her maç biriyle kavgaya oynayan, pisliği, sinsliği ve nefreti yüzüne yansıyan Jeydan isimli şuursuzun cezası en üst sınırdan olmalı. Osayi gibi saldıracak adama karşı durmak yerine güvenlik ve arkadaşının zaten al aşağı ettiği herifin kafasına kramponla tekme atmak direkt olarak cinayete teşebbüstür. UFC'de bile yerdeki dövüşçüye tekme atmak yasak, nasıl şiddet yanlısı bir herifse fırsatını bulduğu ilk anda içindeki pisliği dışarı kusmuş. Bunun yaptığının zamanında Josef'in veya dün Osayi'nin yaptığıyla bir alakası yok. Normal bir ülkede bunu yapan yabancı futbolcu sınır dışı edilir, bizde öyle bir ahlak ve hukuk olmasa da en azından spor kurulları içinde en büyük cezayı alması için gerekli işlemler başlatılmalı.

Şike davasının esastan değil usulden bozulması, Egemen Korkmaz'ın Fenerbahçe antrenmanındaki 3 Temmuz protestosu, Trabzonlu yazar Nihat Genç'in vurguladığı gibi Fenerbahçe'nin en popüler kulüp olması vb. derken bu bölüm için yaşam boyu konuşulabilir. O kadar malzeme birikti Türk spor tarihinde. Madde değil de ruh temelli bakan insan tahammül edemez elbette.

Meşhur hukuk fakültesi sorusunun kampüse yansıdığı haliyle; evinize giren hırsızı bıçaklamak meşru müdafaa kapsamında yer almıyor. Sınıfsal gerçekliği üzerinden uzun zamandır profesyonel tahrikle yaşayan bir insan olarak yazıyorum.

Bright Osayi Samuel'in indirimli ve ertelemeli, Jayden Oosterwolde, Michy Batshuayi ve İrfan Can Eğribayat'ın ertelemeli şekilde ceza almaları da İsmail Kartal-Dominik Livakovic ikilisi doğrudan devreye girmediği sürece alt ligden bu lige çıkabilecek takati olmayan takımlar dikkate alındığında şampiyonluk yarışını belirlemeyecektir. En doğru düzgün takım dün Halil Umut Meler'in ilk 45 dakikadaki görüntüsünün ardından, bu stad ortamında beraberlik çıkarmasına izin veremem dediği Trabzonspor. Vaziyeti buradan yorumlayabiliriz.

Son düzenleme:
Bu arada; görüntüler ortaya çıktıkça her şey daha da netleşiyor. Fenerli oyuncuların tribünlere dönüp hareket çektiği videolar ve fotoğraflar var. Bu olayları hiç tasvip etmiyorum ancak bu karaktersizlerin de tuzu kuru değil. Icardi için bu kadar ahlaksızlaşan federasyonun bu oyuncuların tahriki için de kat be kat fazla ceza vermesini bekliyoruz. Bu işin takipçisi olunmalı !

Saha futbolculara aittir. Futbolcu hakaret etse de hareket çekse de o sahaya girdikten sonra olan hiçbir şeyden sonra futbolcuyu mesul tutan anlayışa katılamam. Aynı şekilde futbolculara tribünden türlü hakeretler ediliyor, bir futbolcu gidip tribünde yerindeki taraftara vursa bu sefer de taraftar için hakaret etmiş hak etmiş diyemem. İlk yarı Kadıköy'de yendiklerinde saha ortasında aynı şekilde kutlamalarını yapmışlar kimse sahaya girmemiş. O sahaya girilmeyecek! Sahaya yabancı maddeyi atmayı aynı kefeye koymuyorum. Ama sahadaki futbolcu sahaya yabancı madde atılsa da tüm stad kendisine küfür etse de linç tehlikesinin olmadığı konusunda güven duymalı, herhangi bir yanlış hareketi canına kast değil en fazla cezai yaptırım olacağını bilerek mücadele etmelidir. Biz bunu hangi gerekçeyle olursa olsun mazur görürsek, dün Beşiktaş'a olmuştu bugün Fener'e yarın da bizim başımıza gelecek elbirliğiyle ülke futbolunun fişini çekmiş olacağız. O yüzden tüm diğer konular da görüşlerim kendime saklı kalmakla şu sahaya girme olayına farklı parantez açıyorum.

Saha futbolculara aittir. Futbolcu hakaret etse de hareket çekse de o sahaya girdikten sonra olan hiçbir şeyden sonra futbolcuyu mesul tutan anlayışa katılamam. Aynı şekilde futbolculara tribünden türlü hakeretler ediliyor, bir futbolcu gidip tribünde yerindeki taraftara vursa bu sefer de taraftar için hakaret etmiş hak etmiş diyemem. İlk yarı Kadıköy'de yendiklerinde saha ortasında aynı şekilde kutlamalarını yapmışlar kimse sahaya girmemiş. O sahaya girilmeyecek! Sahaya yabancı maddeyi atmayı aynı kefeye koymuyorum. Ama sahadaki futbolcu sahaya yabancı madde atılsa da tüm stad kendisine küfür etse de linç tehlikesinin olmadığı konusunda güven duymalı, herhangi bir yanlış hareketi canına kast değil en fazla cezai yaptırım olacağını bilerek mücadele etmelidir. Biz bunu hangi gerekçeyle olursa olsun mazur görürsek, dün Beşiktaş'a olmuştu bugün Fener'e yarın da bizim başımıza gelecek elbirliğiyle ülke futbolunun fişini çekmiş olacağız. O yüzden tüm diğer konular da görüşlerim kendime saklı kalmakla şu sahaya girme olayına farklı parantez açıyorum.
Ben de yazdıklarınıza katılmakla birlikte bir kaç cümlede fikrimi yazmak istedim.95-96 ve 2010-2011 sezonlarında ötürü Trabzon'un fb ye karşı net bir nefreti var.Ilk maç 3-0 dan hakem ittirmesi ile ancak 3-2 ye gelmiş, fb seyircisinin cildirmasi gereken bir durum yok gibi yoksa mayıs 2012 yi hatırlayın, degil stadi Kadıköy'ü yakmislardi.Pazar günü ise maç 2-0 dan 2-2 ye gelmiş ve hakemin gözü önündeki faul verilmeyince devamında 3-2 olmuş ve de sahada bence hakları olsa da abartılı bir sevinç gösterisi olunca binlerce kişi içinden kendine hakim olamayan 20,30 kişinin çıkması bence çok acayip bir şey değil. Asıl konu böyle bir durumun olma ihtimali varken sahada yeterli güvenlik önlemenin alınmamış olması.Keşke hemen soyunma odasına gidip orada kutlasalardi galibiyeti.Ilk 15 dk sonunda ben maci izlemedim,macin tehir edilmesi gerekir deniyor ama kolay bir is degil bu.Simdi bizim sahadaki maça kalırsa şampiyonluk bu iş nasıl olacak?2 oğlumun kombinesi var,ters bir sonuç olur aynı şeyler yaşanabilir ya da şampiyon olursun,kutlarsın eve giderken sana saldırırlar.Federasyonun çok ciddi kararlar alması gerek, tabi yargının da bu işlere karisanlara kanun ne diyorsa indirimsiz ceza vermesi belki caydırıcı olur.Ama ben bu devletin yönetim şeklini biliyorsam bu iş derbiye kalmadan iki takımdan biri dışarı atılır.Umarim şu sezon kazasız belasız biter.

Bahsettikleriniz ''normal'' koşullar altında olması gerekendir. Bahsi geçen 2 takım da ''şike'' ve ''ırkçılık'' konularından mütevelli yaklaşık 15 yıldır kanlı bıçaklılar. Böyle özel bir durumun olduğu yerde sen gidip adamların tribününe el kol hareketleri ile terbiyesizlik yaparsan, kışkırtırsan bunlar kaçınılmazdır. Güneş balçıkla sıvanmıyor.
Asıl kırılma noktası bundan sonrasında başlıyor. Güvenlik güçleri nasıl yetersiz kalıyor ? Demek ki çok kolay bir şekilde kan dökülecek ve can(lar) kayıp verilebilirmiş. Vah ülkenin düştüğü duruma vah...
Görüntüler yayınlanmaya devam ediyor. O kapıdan her girenin karakterinin yok olmasının örneğini yine görüyoruz. Sakat adamları takımla getirip yedek kulübesinin önüne çıkarıp taraftara maç boyu kışkırtıcı hareketler yaptırmışlar. Koluna gelen şişe için de kafasına tedavi yapan teknik direktörleri var. Ha bıçak diye lanse ettikleri madde de meşale çıktı görüntülerde.

Özetle; sen 15 senedir kanlı bıçaklı olduğun rakiple maç başından beri rakip tribünleri kışkırtıp el hareketleri yapıyorsun. Gol attıktan sonra da bunlara devam ediyorsun. Tribünlere dönüp suratlarına karşı elinle olta-balık hareketleri yapıyorsun. Taraftar da sana saldırmak istemekte haklı. Ha buradaki görev artık kolluk kuvvetlerine, stat güvenliğine düşüyor. Her sinirlenen sahaya rahatça girebilecekse kapatın futbolu zaten bu ülkede.

Haftalardır cümle alemin gözü önünde hakemlerle son saniyelerde, penaltılarla yarışta kalan takımın başkanı çıkıp kendilerinin engellendiğini ve 30 yıldır anlattığı ''ligden çekilme'' blöfünü oynuyor yine. Şeytan bunları görse önünü ilikler ders alır bunlardan.

..........herhangi bir yanlış hareketi canına kast değil en fazla cezai yaptırım olacağını bilerek mücadele etmelidir.........
Futbol takip etmem ama dün sözde spor yazarı olan amigo cazgırları dinledikten ve bu yorumdaki alıntı yaptığım bölümü okuduktan sonra yazmak istedim.
Bunlar iki kere şampiyon olduğumuz sene saha ışıklarını kapatan; polisi, sağlıkçıyı, itfaiyeciyi döven; benzinlikteki polis aracını ateşe verip binlerin canına kast eden kansızları "bunlar fetö oyunu, bizimle ilgili yok" deyip saha ortasında sevinerek "tribünleri" tahrik ettiğimizi söylemediler mi?
Siyahi futbolcularımıza muz sallayan ırkçıları "mide rahatsızlığı olduğundan yanında muz getirmiş, ırkçılık yapmadı Drogba'ya muz ikram etmek istedi" diye savunmadılar mı?
Yıllardır Trabzon'daki herkesi potonsiyel katil olarak itham etmediler mi? Kendi sorumluluklarını altındaki her şeyi fetö'ye bağlayıp kendilerini aklamadılar mı, kendilerinden başka herkesi ve her kurumu suçlu ilan etmediler mi?
Başkanlık makamını işgal eden zat her fırsatta "Galatasaray bizim dostumuz değil" demedi mi, itiraz eden herkesi cebren susturmadı mı? Bu tavırları ile yıllardır Türkiye'yi kutuplaştırıyor ve hatta kin ve nefrete sevk etmiyorlar mı? Ben asla biz dâhil kimsenin ak kaşık olduğunu iddia etmiyorum.
Evet saha içi futbolcuya aittir, evet saha içinde en ufak bir tehdit hissetmemelidir; peki tehdit futbolcunun kendisi ise... İnternette dolaşan ve kimi iddialara göre sağlık görevlisi olan (bazıları da sahaya dalan taraftar diyor) bir kadına kungfu tekmesi atan futbolcuya ne demeli? O şahıs bu hareketini karşılığını sabaha karşı havalimanında alkış şeklinde mi almalıydı, yoksa kendisini savunmaya gücü yetmeyecek kişiye karşı kasten adam öldürmeye tam teşebbüs suçu zanlısı olarak nöbetçi mahkemeye çıkmak için nezarette sabahlayarak mı?
(bu arada lafım Ayşen Sezer'e değil)

Son düzenleme:
Konunun içinde malum camia varsa; geçmişi unutmamak gerek. Bunlar siyahi futbolcumuza muz sallayıp mağduru oynayan, kendi stadlarını yakıp başkalarını suçlayan, polis arabalarını devirip ona buna bağlayan, basketbol maçını kaybedince rakip takıma linç girişiminde bulunup yine mağduru oynayan bir gürûh. Her türlü rezalete imza atan fakat hiçbir zaman bedelini ödemeyen, bir şekilde yırtan bir topluluk. Sahaya girmek elbette kabul edilebilir bir şey değil lâkin normalde futbolcular böyle durumlarda bir an önce soyunma odasına gitmeyi düşünür. Sahaya giren taraftarı biri tutuyorken üstüne oturup öldürmek istercesine yumruklamak, yerde yatan birinin koşarak kafasını tekmelemek, üstüne gelmeyen birine döner tekme atmak spontane gelişen refleksler yahût öyle basit nefsi müdafaa diyerek geçiştirilebilecek şeyler değil. 21/22 sezonunda fb’nin sahasında da taraftar sahaya dalıyor fakat hiçbir Trabzonlu oyuncu dövmeye gitmiyor. Aksine malum camianın yıllarca Jailson, olaylı bjk deplasmanları, ayı kalecileri başta olmak üzere içeride her türlü pisliği/rezaleti yapmaları… Kimse tescilli şikecileri masumlaştırmaya çalışmasın. Hiçbir şeyi unutmuş değiliz. Var sistemi geldikten sonra kimin bütün serilerinin bittiği de ortada. Senelerce nasıl kazandıklarını siz hesap edin. Ayrıca ben yeni görüntüler çıkacağını tahmin ediyorum. Bu pisliğin kitabını yazmış camia, bizim bilmediğimiz daha neler yapmışlardır kim bilir? Tahrik etmeyi, provoke etmeyi, kaos çıkarmayı çok iyi bilirler zira genlerinde var.

Son düzenleme:
783. Geleneksel Ligden Çekilme Şenliklerine Hoş geldiniz..

Bunlar normal koşullarda Galatasaray’ın kolay kolay puan kaybetmeyeceğini dolayısıyla şampiyon olamayacaklarını anladılar, şimdi çirkefleşecekler, her türlü pisliğe başvuracaklar. Tarihleri bundan ibaret zaten. Ayrıca sahaya girenlerin de iyi araştırılması lazım. Hepsi ts’li mi emin değilim. Araya provokatör sokmuş olabilirler. Bunlardan her şey beklenir. Çünkü şu an minareye kılıf hazırlama derdindeler. Şampiyon olamadık çünkü “……….” boşluğunu dolduracak, yönetimde kalmaları için taraftarı uyutacak/inandıracak masallar bulmaları gerekiyor acil.