2023-24 Trendyol Süper Lig (Futbol)

Ankaragücü-Adana Demirspor maçında çok net bir elle oynama oluyor.

Hakem top dışarı çıkınca oyunu durduruyor.Pozisyonda öyle bir pozisyon ki pozisyonun içinde 3 kişi var sadece.Ve orta hakemin pozisyonu kaçırdığı yetmezmiş gibi VAR 3 dk pozisyonu tartışıyor.30 saniye hakem VAR'a gidip izliyor.

Basit bir penaltıyı bile orta hakem nasıl görüp veremiyor ? İncelenmesi ve kullanılması derken 4 dk nasıl geçiyor ? Siz iyi misiniz ?

Bu arada ben ilk yarı Ankaragücü savunmasını hiç beğenmedim,sol kanatta ise Renaldo'yu bu maç için çok beğendim.

3-4 kez topla çok iyi gidip pozisyonlara soktu takımı.

Fener o eski salak günlerinde değil artık. Yakın geçmişte küme düşmeye kadar gitmiş olsalar bile Jesus ile yeniden yarışa ortak olan ruh hallerine geçtiler. Ha bunda hakemlerin payı da ciddi anlamda var o ayrı mesele. Yine de dikkatli olmak gerekiyor. Hata yapma şansımız yok. Artık bizim sayemizde de adam gibi transferler yapmaya başladılar biraz daha. Zaten bu sezonu da alırsak 5 yıldıza ramak kalıyor. Belki de 2 kuşak bize yetişemeyecekler. Bu çok ciddi bir durum ve zafer olacak. Hatta çok uzun yıllar hiçbir Türk takımı bize yetişemeyecek.

Bizim maçımızın özetine bu sabah denk geldim yine. Yine sinirlendim. Bu hakeme MHK tarafından bir ceza veya yaptırım olacak mı ? Hakem raporu ne durumda ? Bu kadar gözünün önünde olanları göremeyecek bir hakemin en az 3 müsabakada görev almaması gerekiyor. Hadi bizi falan geçtim ben. Son dakikalarda Boey'in sahanın 1 metre dışına çıkıp geri gelmesine oyna devam dedi. Yahu adamlar belki son dakikada kornerle gol atacaklar.

Bu haftaici Avrupa Kupalari’nda play-off oynayacak takimlarin haftasonu ligde oynayacaklari maclar ertelenmis.

Pratikte ozellikle bizim icin bu durum avantaj gibi gozukse de erteleme karari sacmaligin daniskasidir.Yani sakat oyuncularimizin donmesi icin fazladan 1 hafta daha kazanacagiz veya yeni transferlerin takima adaptasyonunu bir sonraki lig maci icin daha da kolaylastiracak olsa da bu erteleme kararini asla desteklememek lazim.

Yani bu takimlar haftada iki mac yapamayacaklarsa neden bu kadar transfer yapilip bu kadar genis kadrolar kuruluyor ki ? Sadece ligde oynayip haftada bir maca cikmak icin her mevkide 2 tane kaliteli oyuncu bulundurma cabasi icinde oldugumuzu sanmiyorum.Tamam play-off maclari onemli ama bu 3 gun sonra mac oynamak icin bir engel degil.Bizden baska erteleyen herhangi bir ulke var mi ? Ha belki yarin obur gun Arap takimlari Uefa organizasyonlarina katilim hakki kazanirlarsa Arabistan hukumeti kendi ligini erteler.Cunku Avrupa’da bizden baska bu mantalitede olan baska bir toplum veya federasyon yok.Anca Araplar yapar iste bunu.

Diyelim ki butun Turk takimlari gruplara kaldi.E gruplarda oynayacaklari maclar bu play-off maclarindan daha mi degersiz olacak ? Tam tersi fikstur daha da sikisacak.O zaman da mi maclari erteleyeceksiniz ?

Neresinden bakarsan bak sacmaligin daniskasi olan ve aslinda ulkemizde futbolu yoneten federasyon veya devlette ne kadar yonetici varsa hepsinin ne kadar liyakatsiz ve bir caciktan anlayamadiginin,herhangi bir muhakeme yetenekleri olmadiginin kanitidir bu karar.Tekrar ediyorum pratikte bizim icin avantaj olsa da keske boyle sacma bir karar alinip maclar ertelenmeseydi.

Ben de doğru bulmuyorum bu kararları. Ki bu ülkede ne zaman ne ile ilgili mantıklı karar verildi ona da bakınca şaşırmamak lazım bu kararlara.
Aylık 12 bin tl alan adam 6 gün it gibi çalışıyor ama milyon eurolar alıp özel uçakla konforlu seyahat eden beylerim 1 maç oynayıp yorulacak diye maç erteleniyor.

Son yılların en önemli maçına çıkıyoruz. Çok dikkatli olmamız lazım. Yine kapanan bir takıma karşı olacağız. Rakibimiz kontra oyunu oynayacaktır. Bu yüzden savunmada çok dikkatli olmamız lazım. Torreira'nın olmaması çok kötü oldu bu yüzden. Ayrıca bu sefer karşımızda Zalgiris forveti kadar beceriksiz bir forvette olmayacak. Kontra ataklara dikkat etmemiz lazım. Angelino savunma tarafı zayıf. Bu yüzden bence 4 3 3 oynayıp Berkan'ı ona yardımcı olmalı.

Muslera
Boey Nelsson Abdülkerim Angelino
Sergio Kaan Berkan
Barış İcardi Kerem

Ben olsam böyle 11 ile çıkardım. Umarım istediğimiz sonucu alırız.

Ertelenme kararını yanlış buluyorum.Biz zaten Türkiye kupasınıda sayarsak 3 kulvarda yarışmak için kadro kurmuyor muyuz ? Keza diğer takımlarda en azından eleme oynayacakları belliyken ona göre kadro kuruyorlar.

Avrupa'da çeyrek final ve üstü bir şey oynayan takımımız olsa ve maçı ertelense anlarım.Ülke puanı için alınan karar desem sürekli erteleme mi yapacaksınız ? Finlandiya ligi miyiz,Litvanya ligi miyiz ?

tüm takımların gruplara kalması için , bu maçlar öncesi maçların ertelenmesi bence normal ve doğru olan. Türkiye nin puanı ve gelecek sezonlara avrupa kupalarına katılım için çok önemli maçlar bunlar.
Fakat bu ertelemeler alışkanlık haline gelmemeli , istisnai durumlarda uygulanmalı.

Takımların grup aşamasına gelmeleri halinde sudan çıkmış balığa dönmemeleri ve maç ritmi yakalayabilmeleri için bu duruma alışmaları gerekiyor. Erteleme maçları çoğunlukla konsantrasyon sorunlarına yol açıyor.

Bu haftaici Avrupa Kupalari’nda play-off oynayacak takimlarin haftasonu ligde oynayacaklari maclar ertelenmis.

Pratikte ozellikle bizim icin bu durum avantaj gibi gozukse de erteleme karari sacmaligin daniskasidir.Yani sakat oyuncularimizin donmesi icin fazladan 1 hafta daha kazanacagiz veya yeni transferlerin takima adaptasyonunu bir sonraki lig maci icin daha da kolaylastiracak olsa da bu erteleme kararini asla desteklememek lazim.

Yani bu takimlar haftada iki mac yapamayacaklarsa neden bu kadar transfer yapilip bu kadar genis kadrolar kuruluyor ki ? Sadece ligde oynayip haftada bir maca cikmak icin her mevkide 2 tane kaliteli oyuncu bulundurma cabasi icinde oldugumuzu sanmiyorum.Tamam play-off maclari onemli ama bu 3 gun sonra mac oynamak icin bir engel degil.Bizden baska erteleyen herhangi bir ulke var mi ? Ha belki yarin obur gun Arap takimlari Uefa organizasyonlarina katilim hakki kazanirlarsa Arabistan hukumeti kendi ligini erteler.Cunku Avrupa’da bizden baska bu mantalitede olan baska bir toplum veya federasyon yok.Anca Araplar yapar iste bunu.

Diyelim ki butun Turk takimlari gruplara kaldi.E gruplarda oynayacaklari maclar bu play-off maclarindan daha mi degersiz olacak ? Tam tersi fikstur daha da sikisacak.O zaman da mi maclari erteleyeceksiniz ?

Neresinden bakarsan bak sacmaligin daniskasi olan ve aslinda ulkemizde futbolu yoneten federasyon veya devlette ne kadar yonetici varsa hepsinin ne kadar liyakatsiz ve bir caciktan anlayamadiginin,herhangi bir muhakeme yetenekleri olmadiginin kanitidir bu karar.Tekrar ediyorum pratikte bizim icin avantaj olsa da keske boyle sacma bir karar alinip maclar ertelenmeseydi.

Aslında yorumlarının tamamına katılıyorum ama ilginç olan bunu uygulayan hiçbir avrupa ülkesi yok demenin yanlış olması. Bunu yapması en son akla gelecek ülkeler Hollanda ve Belçika yapmış bunu. Hatta şimdi kontrol ettim Norveç ve Ukrayna da yapmış, ne günlere kaldık :sneaky: Üstelik takımlarımızın rakipleriyken bizimkilerin bu fırsatı değerlendirmemesi imkansızdı. İyi mazeret oldu. Hollanda'yı anlarım çünkü Fransa ve belki Portekiz ile 5.sırayı alıp bir sonraki sene 4 takımla Şampiyonlar Ligine gitme hedefleri var. Yine de Twente hariç tüm eşleşmelerde favoriler ya da en azından bir alt kupada gruplara kalmayı garantilediler. Belçika da geçen senenin en çok puan toplayan 5.ülkesi ve bu istikrarı sürdürürlerse birkaç seneye 5.liğe oynayabilirler en azından 6.olup 3 takımla gitmeyi hedefleyebilirler. Norveç ve Ukrayna da kritik eşik ilk 15 hatta ilk 12 içinde kalmaya çalışan ülkeler. Bizim de ilk 10 hedefimiz var ve son 2 yıla baktığımızda öneleme oynayarak şimdilik fazladan puan toplasak da 7. sıradayız.

Yukarıda yazdıklarım yaptığımız uygulamayı haklı çıkarmak için değil ben hepsinin yanlış olduğunu ama altında yatan mantığı anlayabildiğimi belirtmeye çalıştım. Onlar muhtemelen bunu ilk ve son kez yaptılar fazladan 6 maç oynamak veya ŞL arenasında daha çok takımlarını görmek için. Ancak biz de bunu bu şekilde dillendirsek de bunu resmi açıklamada net şekilde göremedik. Umarım 5. grup maçımız çok kritik vs diye maç ertelenmeleri de futbol kamuoyunun kenidlerine bulduğu yeni gerilim noktaları olmaz. Ayrıca takımlarımız maç eksiğinden bahsederken rakibimiz Mode'nin liginin yarısından fazlasının oynandığından dem vururken 1 haftayı maç oynamadan geçmek istemenin mantığını anlayamıyorum. Evet dediğin gibi transferlerin takıma uyumu için bu avantaj olarak görülebilir zor bir maç görünmese de İstanbulspor deplasmanı. Ama uzun vadede bu maç nereye sıkıştırılacak bunu bilmiyoruz.

Ülke puanı olayı son 2 yıldır çok gazlanan birşey haline geldi. Sanki bir lig oynuyor takımlarımız da kulüpler değil federasyonlar yarışıyor. Ya da 3-5 sene sonra öyle bir lig oynanacak ki Süer Lig gibi bir formatta ona katılmak istiyoruz. Yahu oynayacağımız ŞL formatı köklü olarak değişecek olsa da (Diğer kupalar da aynı formatı kullanacak maalesef) aynı ŞL. Bu yıl da gelecek yllarda da takımlarımızın kendi başarıları için gidebilecekler en üst turlara yükselmesi lazım. Zaten bunu yaparsan hakettiğin sıralamada olursun. Gören de milli takıma filan yarıyor sanar. Senin takımın iyiyse ister 10 öneleme oyna hepsini geçer.

Aslında yorumlarının tamamına katılıyorum ama ilginç olan bunu uygulayan hiçbir avrupa ülkesi yok demenin yanlış olması. Bunu yapması en son akla gelecek ülkeler Hollanda ve Belçika yapmış bunu. Hatta şimdi kontrol ettim Norveç ve Ukrayna da yapmış, ne günlere kaldık :sneaky: Üstelik takımlarımızın rakipleriyken bizimkilerin bu fırsatı değerlendirmemesi imkansızdı. İyi mazeret oldu. Hollanda'yı anlarım çünkü Fransa ve belki Portekiz ile 5.sırayı alıp bir sonraki sene 4 takımla Şampiyonlar Ligine gitme hedefleri var. Yine de Twente hariç tüm eşleşmelerde favoriler ya da en azından bir alt kupada gruplara kalmayı garantilediler. Belçika da geçen senenin en çok puan toplayan 5.ülkesi ve u istikrarı sürdürürlerse birkaç seneye 5.liğe oynayabilirler en azından 6.olup 3 takımla gitmeyi hedefleyebilirler. Norveç ve Ukrayna da kritik eşik ilk 15 hatta ilk 12 içinde kalmaya çalışan ülkeler. Bizim de ilk 10 hedefimiz var son 2 yıla baktığımızda öneleme oynayarak şimdilik fazladan puan toplasak da 7. sıradayız.

Yukarıda yazdıklarım yaptığımız uygulamayı haklı çıkarmak için değil ben hepsinin yanlış olduğunu ama altında yatan mantığı anlayabildiğimi belirtmeye çalıştım. Onlar muhtemelen bunu ilk ve son kez yaptılar fazladan 6 maç oynamak veya ŞL arenasında daha çok takımlarını görmek için. Ancak biz de bunu bu şekilde dillendirsek de bunu resmi açıklamada net şekilde göremedik. Umarım 5. grup maçımız çok kritik vs diye maç ertelenmeleri de futbol kamuoyunun kenidlerine bulduğu yeni gerilim noktaları olmaz. Ayrıca takımlarımız maç eksiğinden bahsederken rakibimiz Mode'nin liginin yarısından fazlasının oynandığından dem vururken 1 haftayı maç oynamadan geçmek istemenin mantığını anlayamıyorum. Evet dediğin gibi transferlerin takıma uyumu için bu avantaj olarak görülebilir zor bir maç görünmese de İstanbulspor deplasmanı. Ama uzun vadede bu maç nereye sıkıştırılacak bunu bilmiyoruz.

Ülke puanı olayı son 2 yıldır çok gazlanan birşey haline geldi. Sanki bir lig oynuyor takımlarımız da kulüpler değil federasyonlar yarışıyor. Ya da 3-5 sene sonra öyle bir lig oynanacak ki Süer Lig gibi bir formatta ona katılmak istiyoruz. Yahu oynayacağımız ŞL formatı köklü olarak değişecek olsa da (Diğer kupalar da aynı formatı kullanacak maalesef) aynı ŞL. Bu yıl da gelecek yllarda da takımlarımızın kendi başarıları için gidebilecekler en üst turlara yükselmesi lazım. Zaten bunu yaparsan hakettiğin sıralamada olursun. Gören de milli takıma filan yarıyor sanar. Senin takımın iyiyse ister 10 öneleme oyna hepsini geçer.
Bazi Avrupa ulkelerinde bunun uygulandigini bilmiyordum acikcasi.Bilgilendirme icin tesekkur ederim.Bunu bilmedigimden daha cok “yapmamislardir herhalde” diye dusunmem daha agir basmis olabilir :)

Forumda 1.lig başlığı bulamadığım için buraya yazıyorum,1.lig bana Süper Lig'den daha çekişmeli geliyor,bu sezon desteklediğim takımlar Gençlerbirliği ve Altay,özellikle Gençlerbirliği'nin olmadığı bir Süper Lig düşünemiyorum.

Forumda 1.lig başlığı bulamadığım için buraya yazıyorum,1.lig bana Süper Lig'den daha çekişmeli geliyor,bu sezon desteklediğim takımlar Gençlerbirliği ve Altay,özellikle Gençlerbirliği'nin olmadığı bir Süper Lig düşünemiyorum.
Ben cok severim abi 1.Lig’i.Futbol kalitesi olarak iyi olmasa da cekisme ve yarisma olarak dunyanin en zor ligi olabilir.Mesela kendine ait dinamikleri bu kadar fazla olan baska bir lig var midir bilmiyorum.Lig basladigi gun 18 takim varsa 18’inin de favori olarak basladigi dunya uzerinde baska hic bir futbol organizasyonu yok :)

Bu ligde belli topcular vardir ki dunyada baska hic bir ligde ayni etkiyi gosteremez.Son birkac seneden ornek vermek gerekirse Balikesir’deki Lalavele,Ankaragucu’nden Kehinde,Adana Demir’den Pote ve cesitli takimlarda forma giymis Traore,Omer Sismanoglu,Muhammet Reis,Nalepa ve hala oynayan Paixaoyla Kassongo gibi..

Bu sezon senin soyledigin takimlardan Genclerbirligi iyi takim kurdu.Direk cikmayi zorlayabilir eger olmazsa da play-off hattinda yer alir gibi.Altay’in transfer yasagi devam ettigi icin eldeki birkac tecrubeli oyuncu ve yetenekli genc oyunculari olan Eren Erdogan,Efe Sarikaya gibi oyuncularla var olmaya calisacaklardir.

Benim bu sezonki favorim Eyupspor.Bence lider olarak cikmalari yuksek olasilik.Ancak son yillarin en dengeli liglerinden birini izleyecegiz.Favori takim sayisi cok.Goztepe,Sakarya,Kocaeli,Bandirma,Manisa gibi cok iyi kadrolar var.Yine cok cekismeli bir sezon olacak gibi.Cok vakit ayiramasam da belli maclari izlemeye gayret edecegim.Seviyorum cunku yalan yok :)