BBL'de Transfer Hareketleri ve Sezon Hazırlıkları

Papaz her sene pilav yemez. Obradovic avrupanın gelmiş geçmiş en iyi koçu. 2. senesinde mutlaka final four oynatır bence takımı. Dost acı söyler .

Sevgili Fenerbahçe'li kardeşim.Git kendi çöplüğünde yazı yaz.
FBÜlker geçen sezona göre çok daha iyi bir kadro kurdu bu gerçek.
Ancak geçen sezonlarda takımınızda oynayan oyuncularınızı ve bütçelerinizi de biliyoruz.
Yabancılarınız dışında oyuna katkı verecek oyuncunuz neredeyse yok.
Oyunculardan ziyade takım olmanın basketbolda çok daha önemli olduğunu son dünya şampiyonasında gördük.
Bu sezon umarım hüsran yaşamazsınız bizimle birlikte başarılı olursunuz.

Kağıt üstündeki kadrolara baktığımızda Fenerbahçe Ülker çok ciddi bir bütçeyle kaliteli bi kadro kurdu.Unutmayalım ki geçen yıl Eurobasket 2013'ün en iyi 5'inden 2 oyuncusu Fenerbahçe Ülker'de oynadı.
2 yıldır acayip bi para döküyor Ülker ama olmuyor işte.

Bir koç nasıl dünyanın en iyisi olabilir ki, bunun ölçütü ne ? Eğer başarıysa-kariyerse son EL şampiyonu David Blatt ? Veya bu bakış açısıyla baktığımızda Milano koçu Luca Banchi'nin geçen yıl Obradovic'i bozguna uğrattığını söyleyebiliriz.Ama bu bakış açısıyla bu tür kıyaslamalar ve tespitler çok yanlış.
Totalde Avrupa'nın en kariyerli koçu olabilir ama hata yapmayacak diye bir şey yok.
Obradovic'i eleştirenlerle dalga geçen Fenerbahçeliler geçen yılki top 16 maçlarını izleyip kendileriyle dalga geçsinler bence =D

Sonuç olarak söylediğim şu ki; Fenerbahçe Ülker çok yüksek bir bütçeyle iyi bir kadro kurdu ve final four oynama ihtimalleri yüksek.Ama bu fikir sabit ve keskin olmamalı.Maçlar kağıt üstündeki kadrolarla değil sahadaki oyunla kazanılıyor.

Ne Fenerbahçe Ülker harika ötesi demek doğru ne de onlar yine patlar demek. Bence de geçen seneye göre daha iyi bir kadro kurdular. Bogdan, Hickman ve Emir egolarını bir kenara bırakmış gibiler. Goudelock onların en kilit oyuncuları olacak. Dünkü maçta da onu kenardan kullanarak aslında ilk 5'teki uyumu bozmamak istemiş Obradovic gibi geldi bana. Sadece onda ego gördüm dünkü maçta ve önceki hazırlık maçlarında. Semih Erden dengesizi de iyiydi. Smaç kaçırıp blok yediğinde bile o vurdumduymaz halinden uzaktı, sinirlendi. Bunun dışında Bojan gibi takımı baltalayan bir oyuncunun takımdan ayrılması onların lehine bence. Üstelik Fenerbahçe Ülker Euroleague için hala yabancı alabilir. Bunun dışında Serhat Çetin ve Can Altıntığ'dan biri kesin olarak fazla takımlarında. Sonuç olarak Hickman ve Emir'in saha içi liderlikleri, Vesely'nin kalitesini gösterip gösteremeyeceği, Semih'in ortalama bir oyun ortaya koyup koyamayacağı ve Goudelock'ın müthiş hücum performansına karşın iki ucu kesin bıçak olması Fenerbahçe Ülker'in sezon içindeki durumunu bize gösterecek. Geçen senelerdeki yüksek bütçeli takımlara göre bence daha dengeli, daha genç ve daha kontrol edilebilir bir kadroya sahipler. Eksiklerini düzeltemezlerse patlarlar yine ama malesef ben onları biraz iyi görüyorum geçen senelere göre.

Anadolu Efes ise Planinic yerine acilen skorer bir oyun kurucu bulmalı. Arroyo gibi bir adam bulabilirlerse ligde değil ama Euroleague'de çok iş yaparlar ama şu guard rotasyonu ile çok zor işleri. Draper-Doğuş ikilisi aslında o kadar da kötü back up değiller ama bu takımı yönetecek durumda değiller. Efes'in de en büyük sıkıntısı ligde yabancılardan kimi almayacakları ve oyun kurucularının olmaması. Tabi Lasme-Krstic ikilisinin iyi oynayacaklarını varsayarsak. Bunun dışında da Furkan, Cedi, iyileşince de Cenk ve Birkan'dan iyi katkı alacaklarını varsayarak.

Kağıt üstündeki kadrolara baktığımızda Fenerbahçe Ülker çok ciddi bir bütçeyle kaliteli bi kadro kurdu.Unutmayalım ki geçen yıl Eurobasket 2013'ün en iyi 5'inden 2 oyuncusu Fenerbahçe Ülker'de oynadı.
2 yıldır acayip bi para döküyor Ülker ama olmuyor işte.

Bir koç nasıl dünyanın en iyisi olabilir ki, bunun ölçütü ne ? Eğer başarıysa-kariyerse son EL şampiyonu David Blatt ? Veya bu bakış açısıyla baktığımızda Milano koçu Luca Banchi'nin geçen yıl Obradovic'i bozguna uğrattığını söyleyebiliriz.Ama bu bakış açısıyla bu tür kıyaslamalar ve tespitler çok yanlış.
Totalde Avrupa'nın en kariyerli koçu olabilir ama hata yapmayacak diye bir şey yok.
Obradovic'i eleştirenlerle dalga geçen Fenerbahçeliler geçen yılki top 16 maçlarını izleyip kendileriyle dalga geçsinler bence =D

Sonuç olarak söylediğim şu ki; Fenerbahçe Ülker çok yüksek bir bütçeyle iyi bir kadro kurdu ve final four oynama ihtimalleri yüksek.Ama bu fikir sabit ve keskin olmamalı.Maçlar kağıt üstündeki kadrolarla değil sahadaki oyunla kazanılıyor.

Obradovic konusuna gelirsek ben dünyanın en iyi koçu demedim. Phil Jackson gibi bir efsane varken hemde.

Ben Obradovic ' i avrupanın gelmiş geçmiş en iyi koçu dedim. Ki tek ben değil hemen hemen herkes aynı görüşte. Bu arada Davşt blatt ve ya Luka Banchi ' nin bırak Obradovic ' i yakalamasını Obradovic ' in bulundugu klasmana gelemez. Hemde Blatt yaş olarak Obradovic ten 1 yaş büyük.

Obradovic ' in karıyer başarılarına göz atalım ;

Partizan (1991–93):
Sırbistan Şampiyonası (1992)
Sırbistan Kupası (1992)
Euroleague (1992)
Joventut Badalona (1993–94):
Euroleague (1994)
Real Madrid (1994–1997):
Euroleague (1995)
Euroleague dörtlü finali 4. (1996)
Saporta Kupası (1997)
Benetton Treviso (1997–99):
İtalya Süper Kupası (1997)
Euroleague dörtlü finali 3. (1998)
Saporta Kupası (1999)
Panathinaikos (1999–2012):
Euroleague (5): (2000, 2002, 2007, 2009, 2011)
Euroleague dörtlü finali 3. (2005)
Euroleague dörtlü finali 4. (2012)
Yunanistan Basketbol Ligi (11): (2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011)
Yunanistan Basketbol Kupası (7): (2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012)
Fenerbahçe Ülker (2013–)
Cumhurbaşkanlığı Kupası: (2013)
Türkiye Basketbol Ligi (2014)
Yugoslavya Basketbol Takımı (1996–00)
1996 Yaz Olimpiyatları – Gümüş madalya
1997 Avrupa Basketbol Şampiyonası – Altın Madalya
1998 FIBA Dünya Şampiyonası – Altın Madalya
1999 Avrupa Basketbol Şampiyonası – Bronz madalya

Şimdi birde Ivkovic , Obradovic kıyaslaması yapalım. Nasıl yapalım ikiside Yunanistan liginde koçluk yaparken ki şampiyonluklarını baz alarak yapalım.

Önce Ivkovic =

3 Yunanistan lig şampiyonluğu ( Olympiakos ile )

4 Yunanistan ligi kupası ( Olympiakos ile )

Şimdi Obradovic in Yunanistan karnesi =

11 Yunanistan ligi şampiyonluğu ( Pao ile )

7 Yunanistan ligi kupası ( Pao ile )

Sevgiler :)

Obradovic'i tartışacak değiliz herhalde. Kendisi en büyüktür. Bu kadar basit.

Kağıt üzerinde hem Fenerbahçe hem de Efes çok iyi kadrolar kurdular. Ama en dengeli kadronun bizde olduğunu düşünüyorum.

Mert Ekici derdin ne arkadaş.Obradoviç için kötü diyen bu forumda kimse olmadı.

ANcak İvkoviç ve Ergin Ataman'da Obradoviç kadar kaliteli isimlerdir.Onları küçümsemek doğru değil.

Fülker'in iyi kadro kurduğu bir gerçek ve şu aşamada f4 için en büyük adaylardan,sebebi ise bu sene hakemlerin fülkere daha bir eşit davranacaklarını düşünüyorum.
Aslında obranın başarılarının sebeplerinden birisi de çalıştırdığı hiçbir takımlarınının hakemler tarafından doğranmaması ve hakemler tarafından her zaman kollanmasıdır.Elinde zaten güçlü kadro olup,bir de hakemler tarafından kollanınca başarısız olmak mucizedir.

Obradovic konusuna gelirsek ben dünyanın en iyi koçu demedim. Phil Jackson gibi bir efsane varken hemde.

Ben Obradovic ' i avrupanın gelmiş geçmiş en iyi koçu dedim. Ki tek ben değil hemen hemen herkes aynı görüşte. Bu arada Davşt blatt ve ya Luka Banchi ' nin bırak Obradovic ' i yakalamasını Obradovic ' in bulundugu klasmana gelemez. Hemde Blatt yaş olarak Obradovic ten 1 yaş büyük.

Obradovic ' in karıyer başarılarına göz atalım ;

Partizan (1991–93):
Sırbistan Şampiyonası (1992)
Sırbistan Kupası (1992)
Euroleague (1992)
Joventut Badalona (1993–94):
Euroleague (1994)
Real Madrid (1994–1997):
Euroleague (1995)
Euroleague dörtlü finali 4. (1996)
Saporta Kupası (1997)
Benetton Treviso (1997–99):
İtalya Süper Kupası (1997)
Euroleague dörtlü finali 3. (1998)
Saporta Kupası (1999)
Panathinaikos (1999–2012):
Euroleague (5): (2000, 2002, 2007, 2009, 2011)
Euroleague dörtlü finali 3. (2005)
Euroleague dörtlü finali 4. (2012)
Yunanistan Basketbol Ligi (11): (2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011)
Yunanistan Basketbol Kupası (7): (2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012)
Fenerbahçe Ülker (2013–)
Cumhurbaşkanlığı Kupası: (2013)
Türkiye Basketbol Ligi (2014)
Yugoslavya Basketbol Takımı (1996–00)
1996 Yaz Olimpiyatları – Gümüş madalya
1997 Avrupa Basketbol Şampiyonası – Altın Madalya
1998 FIBA Dünya Şampiyonası – Altın Madalya
1999 Avrupa Basketbol Şampiyonası – Bronz madalya

Şimdi birde Ivkovic , Obradovic kıyaslaması yapalım. Nasıl yapalım ikiside Yunanistan liginde koçluk yaparken ki şampiyonluklarını baz alarak yapalım.

Önce Ivkovic =

3 Yunanistan lig şampiyonluğu ( Olympiakos ile )

4 Yunanistan ligi kupası ( Olympiakos ile )

Şimdi Obradovic in Yunanistan karnesi =

11 Yunanistan ligi şampiyonluğu ( Pao ile )

7 Yunanistan ligi kupası ( Pao ile )

Sevgiler :)

Senin mantığınla Obradovic MK(Amerika. Ve Duke koçu olan)'sen de daha iyi.

TRT Spor da CSKA şu anda Ülkeri eziyor.
Fener final four oynayacakti dimi.
He he iyi hayaller :)

3.periyot skoru 74-54 CSKA üstünlüğü ile bitti.

Vesely iyi transfer. Yalnız çok çabuk faul alıyor. Fenerde yıldız çok ama tutkal görevini yapacak oyuncu yok. Bu yüzden savunma sertligini artıramıyorlar.

Itoudis Obraya daha maç vermedi galiba.Enteresan.Genelde usta çıraktan 1 2 şey saklar vakti gelince onları kullanır ama durum bu sefer farklı :D

Aslında fenerin ezilmesi kötü oldu oyun kurucu eksikliğini iyice gördüler sezona başlamadan bir oyun kurucu bulmaya çalışacaklardır.

Gloria Sports Arena organizatörlüğünde, Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da düzenlenen Uluslararası Gloria Cup Hazırlık Turnuvası’nda üçüncü gün, Fenerbahçe Ülker – CSKA Moskova karşılaşmasıyla tamamlandı. CSKA Moskova, başından sonuna değin önde götürdüğü karşılaşmadan 98 – 75 galip ayrılarak Unicaja Malaga ile final oynamaya hak kazandı. Temsilcimiz Fenerbahçe Ülker ise yarın üçüncülük mücadelesinde Olympiakos ile karşı karşıya gelecek.

Temsilcimiz Fenerbahçe Ülker’de Emir Preldzic; 14 sayı, 2 ribaund, 5 asistlik performansıyla öne çıkan oyuncu olurken Jan Vesely de 10 sayı, 4 ribaund ve 2 asistlik bir katkı yapmayı başardı. Nemanja Bjelica’nın 11 sayı, 4 ribaund, Andrew Goudelock’ın 10 sayı, 4 ribaund, 1 asist ile mücadele ettiği karşılaşmayı Melih Mahmutoğlu da 10 sayı ile tamamladı.

Fenerbahçe Ülker’i mağlup ederek Gloria Cup’ta finale yükselme başarısı gösteren CSKA Moskova’da ise Demetris Nichols; 16 sayı, 4 ribaund, 2 asist ile hayli etkileyici bir performans sergilerken ona en büyük desteği 15 sayı, 3 ribaund, 5 asist ile Manuchar Markoishvili vermeyi başardı. Andrey Vorontsevich’in 16 sayı, 7 ribaund, 2 asist ürettiği gecede Milos Teodosic; 10 sayı, 6 asist ve Vitaly Fridzon da 13 sayı 3 ribaund kaydetme başarısı gösterdi.

Manu first class bir oyuncu olmuş.
Biz hariç her takıma böyle olur,sakatlıksiz bir sezon geçirir umarım :)

Aslında fenerin ezilmesi kötü oldu oyun kurucu eksikliğini iyice gördüler sezona başlamadan bir oyun kurucu bulmaya çalışacaklardır.

Aynen öyle olacak bence de. Ben hep söylüyorum Fenerbahçe'yi biz ve Efes'le şu anda karşılaştırmak doğru değil diye çünkü henüz 6 yabancı aldılar. Biz ve Efes (Planinic veya bir guard ile) 8 yabancıdayız.

Bir de Hickman her maç böyle kötü olacak diye bir şey yok tabi de dün baskı altında cidden ezildi. Maçın bu kadar farklı bitmesinin diğer nedeni de Obradovic'in Kenan'ı da kadroya almaması. Yani Hickman'ı bildiğin tek guard olarak bıraktı. Zaman zaman Hickman'ın üzerindeki baskıyı azaltabilse maç böyle olmazdı.

Sonuç olarak sorunlarını net olarak gördüler ve Kenan-Berk ikilisinin kadroya girmemesi de kötü oldu. Mutlaka takviye yapacaklar ama oyuncu var mı yok işte. Zaten olsa alacaklardı. Olsa Efes de alacak. Arroyo olmasa da biz de biteceğiz belki de. İyi bir oyun kurucu bulmak hakikaten zor.

Efes'te de oyun kurucu sorunu malum. Onlar kimi alacaklar bakalım.

Ayrıca Malaga'ya bir parantez açmak gerek. Harika bir turnuva geçiriyorlar. Taşlar yerine oturmuş, herkesin görevinin belli olduğu klasik Euroleague takımı. Zaten bu yüzden ligde alt sıralarda yer alsalar da hep A lisansı ile Euroleague'de bir şeyler yapıyorlar ya. Tebrik etmek lazım. Hiç sevmem takımlarını ve kültürlerini ama.

Hazırlık maçlarına ne kadar çok anlam yüklüyoruz. Şimdi Fb, San Antonio'yu yenerse ligi de hiç oynamayalım:D
Takım adı önemsiz hazırlık maçlarının sonuçlarını hiç bir önemi yok. Önemli olan gösterdikleri.

Oynanan maçın hazırlık maçı olması bazı tespitleri yapmaya engel değil.
Zoric-Semih-Oğuz ne kadar form tutsalar da iyi bir savunmacıya evrilecek değiller.Zira dün Vesely ve Bjelica'nın aynı anda süre aldığını gördük.
Ayrıca dün Hickman Gou Bogdan 3lüsünün bir arada olduğu dakikalarda da savunmada net bi eşleşme sorunu çektiler.Serhat iki maçta da ilk 5'te başladı ama 3 numarada beklentiyi karşılayacak bir oyuncu değil.
Ben oyun kurucu pozisyonunda güçlük çekeceklerini zannetmiyordum ama bu turnuvada Hickman beklenen görüntüde değildi.Hickman iyi bir karar vericidir.Takıma adapte olduğunda bu eksikliği giderecektir.
Bunlar Fenerbahçe Ülker'in gözüken ve ileride yaşaması muhtemel problemleri.

Tempoyu arttırabildikleri an momentumu ellerine alıyorlar ve şut yüzdeleri artıyor.Gou son maçta çok fazla top kaybı ve gereksiz zorlamalar yapsa da; geçen yılki şutör oyuncu eksikliğini Bogdan'la birlikte hallettiler.İkisi de çok iyi şutörler.
Vesely gibi çok iyi bir oyuncu aldılar.Adam başlı başına bi karakter.Böyle adamlar en kötü günlerinde bile mücadeleleriyle 7-8 ribaund alıp 1-2 blokla tamamlarlar maçı.Bjelica-Vesely rotasyonu bence Avrupa'nın en iyi 4 numara rotasyonlarından biri.

Daha önce söylediğim gibi.Fenerbahçe Ülker'in güçlü yanları çok güçlü, zayıf noktaları çok zayıf...2 ve 4 numarada çok çok iyi oyunculara sahipler ama 3 numara ve pivot bölgeleri SOS veriyor.

Şu anda ben final four'a 3 tane kuvvetli aday görüyorum.Bunlar CSKA, Barca ve R.Madrid...
4. aday ise Oly, Maccabi, Milano ve F.Ülker..Bu 4 takım arasında da en iyi kadroya sahip takımın F.Ülker olduğunu düşünüyorum.Bu sebeple F.Ülker'in final four oynama ihtimalini de yüksek görüyorum.
CSKA her yıl para akıtıyor ama hedefine ulaşamıyor.Maccabi geçen yıl daha düşük bi ücretle çok iyi bir takım olgusu yarattılar.
Yani tabi ki bazı takımlar beklenenin altında kalabilirler veya beklenenin üstüne çıkabilirler.Ben tamamen takımların mevcut durumlarını ve kağıt üstündeki kadrolarını değerlendirerek yapıyorum bu tespitleri.

Oynanan maçın hazırlık maçı olması bazı tespitleri yapmaya engel değil.
Zoric-Semih-Oğuz ne kadar form tutsalar da iyi bir savunmacıya evrilecek değiller.Zira dün Vesely ve Bjelica'nın aynı anda süre aldığını gördük.
Ayrıca dün Hickman Gou Bogdan 3lüsünün bir arada olduğu dakikalarda da savunmada net bi eşleşme sorunu çektiler.Serhat iki maçta da ilk 5'te başladı ama 3 numarada beklentiyi karşılayacak bir oyuncu değil.
Ben oyun kurucu pozisyonunda güçlük çekeceklerini zannetmiyordum ama bu turnuvada Hickman beklenen görüntüde değildi.Hickman iyi bir karar vericidir.Takıma adapte olduğunda bu eksikliği giderecektir.
Bunlar Fenerbahçe Ülker'in gözüken ve ileride yaşaması muhtemel problemleri.

Tempoyu arttırabildikleri an momentumu ellerine alıyorlar ve şut yüzdeleri artıyor.Gou son maçta çok fazla top kaybı ve gereksiz zorlamalar yapsa da; geçen yılki şutör oyuncu eksikliğini Bogdan'la birlikte hallettiler.İkisi de çok iyi şutörler.
Vesely gibi çok iyi bir oyuncu aldılar.Adam başlı başına bi karakter.Böyle adamlar en kötü günlerinde bile mücadeleleriyle 7-8 ribaund alıp 1-2 blokla tamamlarlar maçı.Bjelica-Vesely rotasyonu bence Avrupa'nın en iyi 4 numara rotasyonlarından biri.

Daha önce söylediğim gibi.Fenerbahçe Ülker'in güçlü yanları çok güçlü, zayıf noktaları çok zayıf...2 ve 4 numarada çok çok iyi oyunculara sahipler ama 3 numara ve pivot bölgeleri SOS veriyor.

Şu anda ben final four'a 3 tane kuvvetli aday görüyorum.Bunlar CSKA, Barca ve R.Madrid...
4. aday ise Oly, Maccabi, Milano ve F.Ülker..Bu 4 takım arasında da en iyi kadroya sahip takımın F.Ülker olduğunu düşünüyorum.Bu sebeple F.Ülker'in final four oynama ihtimalini de yüksek görüyorum.
CSKA her yıl para akıtıyor ama hedefine ulaşamıyor.Maccabi geçen yıl daha düşük bi ücretle çok iyi bir takım olgusu yarattılar.
Yani tabi ki bazı takımlar beklenenin altında kalabilirler veya beklenenin üstüne çıkabilirler.Ben tamamen takımların mevcut durumlarını ve kağıt üstündeki kadrolarını değerlendirerek yapıyorum bu tespitleri.

Kimse kusura bakmasin ama bizim kadromuz o saydığınız 4 takımdan daha iyi ve kaliteli. Eğer Ergin Hoca bu takımı Allah'in izniyle harmanlarsa ve yine inşallah sakatlık sorunu baş gostermezse biz final four'un en büyük 4.adayiyiz.