EL 1. Hafta | Asseco Prokom 72 - 76 Galatasaray MP

biri shipp'in yaptığı pis işlerin ne olduğunundan bahsedebilir mi. teknik bilgim, basketbol jargonum derin değil. googlela uğraşmıyayım öğreneyim hazır burdan :)

Genel olarak rebound kovalamak ve savunmayı sertleştirmeye "pis iş" deniyor basketbolda.Ama Shipp'in bunları yapması takım için yeterli olduğu anlamına gelmiyor.[Yinede Lakovic'le birlikte en fazla süre alan oyuncu olması ilginç]

Arkadaslar burdaki yorumlari okuyunca bazen biz bu takimi haketmiyoruz demek geliyor icimden. İlk olarak oyandigimiz takim langa spor deil son alti sezondur duzenli olarak euroleague oynayan ve bir sezon haric hep son 16 da yer alan bir takim. Simdi biz daha ilk sezonumuzda deplasmanda bu takimi yenip sezona basliyoruz, oynadimiz 9 macin hepsini kazaniyoruzki henuz evimizde mac oynamadik, ve hala o yetersiz bu takimdan gitsin falan. Ya arkadas ben 35 yasindayim ve ilk defa galatasarayi euroleague de seyrediyorum birKinda bunun zevkine varalim, birakinda bu oyuncalirin bu forma icin iki sezondur akittiklari teri helal edelim. Kendinize gelin, taraftar olmak bu deil. Sadece galibiyetmi yahu tek onemli olgu. Bu takim yenilsede bana gurur veriyor gerisi hikaye. Biraz itidal be kardesim.

Eleştiriler yersiz gibi geliyor bana. Basketbol sitesinden küçük bir yazı aldım. Yazıya değil bu maça dair çıkartacağımız anlam önemli.

Euroleague elemelerinden çıktılar.. “Helal” dedik.. Türkiye Kupası’nda 3’te 3 yaptılar.. Alkışladık.. Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı aldılar.. “Vay be” dedik.. Euroleaguye’ye deplasmanda Esseco Prokom galibiyetiyle (76-72) başladılar.. Bilmem ki bu defa ne demeli?

Bu cümledede denildiği gibi ilk önce Litvanya'da 3 zorlu EuroLeague elemesi oynadık. Sonra tekrar Türkiye'ye döndük 3 kupa maçı, ardından Cumhurbaşkanlığı finalinde fenevbahçe'yi devirdik,ardından lige döndük deplasmanda Edirne'yi yendik ve sonra tekrar yurtdışına çıkıp 6-7 senedir Euroleague'de oynayan ve evinde yenmesi kolay olmayan bir rakibi tarihimizdeki ilk EuroLeague maçında devirdik. Fazla söze gerek yok! 18 sayıyada fazla takmayın ''Nazar Boncuğumuz Olsun''.

Gerçek yorumlar sonradan gelmeye başladı,ilk yorumları okuyunca ben yanlış formdamıyım diye adres çubuğuna şoyle bir baktım..

Hep destek,tam destek.
Bu takım bunu sonuna kadar hakediyor.

anlamadıgım 2 sezon önce sayı kralı olmadımı liğde. ee şimdi ne olduda bukadar düştü genel katkısını tabiki kabul ediyorum ama sayı anlamında üstelikte 3 numara pozisyonunda katkı vermek zorunda vermesssek herzamn sıkıntı demektir

Bu takımın oyununu eleştirenler bence rakipleri şaşırıyolar, Avrupa ligindeyiz Türkiye kupasında değil.Oynadığımız takımın seviyesi EL top 16 bırakında oyunun bazı bölümlerinde üstünlük sağlasınlar.

Valla takımın ilk Euroleuge maçı olması, deplasmanda oynuyor olmak son 3 haftadır inanılmaz bir maç trafiği bunları hesaba katmakta fayda var.

Bunun haricinde başabaş giden bir maçta süper bir 3. çeyrek oynadık, 4. çeyrekte son zamanlarda pek yapmadığımız ama geçen sezon hemen her maçta karşılaştığımız bir heyecana,rehavete kapıldık buda bence inanılmaz normal bir durum. Zira konuştuğumuz takım oynadığı bütün maçları kazanmış, kupasını almış, lige çerez gibi bir başlangıç yapmış bir takım ve Euroleuge'teki ilk maçında 3. seyrek sonunda deplasmanda rakibine 18 sayı fark atmış bir takımız. Oyuncuların burada rehaveta kapılması inanılmaz normal bir durum üstüne üstük çokta yararlı oldu bu.

Bu şekilde kazanılmış bir maçın çok daha yararlı olduğunu düşünüyorum ilerisi için bize iyi bir ders oldu bu maç.

Zaza neden oynamadı bilmiyorum ama oynasa işimize baya yarayabileceği bir maçta açıkçası.

Bunun haricinde iyisi kötüsü parkeye çıkıp oynayan, kenardan yöneten bütün aslanların eline ayağına ağzına sağlık Euroleuge'teki ilk maçımızı deplasmandayken kazanmışızda farkın erimesine nasıl izin veririzi bize konuşturttukları için ;)

Valla takımın ilk Euroleuge maçı olması, deplasmanda oynuyor olmak son 3 haftadır inanılmaz bir maç trafiği bunları hesaba katmakta fayda var.

Bunun haricinde başabaş giden bir maçta süper bir 3. çeyrek oynadık, 4. çeyrekte son zamanlarda pek yapmadığımız ama geçen sezon hemen her maçta karşılaştığımız bir heyecana,rehavete kapıldık buda bence inanılmaz normal bir durum. Zira konuştuğumuz takım oynadığı bütün maçları kazanmış, kupasını almış, lige çerez gibi bir başlangıç yapmış bir takım ve Euroleuge'teki ilk maçında 3. seyrek sonunda deplasmanda rakibine 18 sayı fark atmış bir takımız. Oyuncuların burada rehaveta kapılması inanılmaz normal bir durum üstüne üstük çokta yararlı oldu bu.

Bu şekilde kazanılmış bir maçın çok daha yararlı olduğunu düşünüyorum ilerisi için bize iyi bir ders oldu bu maç.

Zaza neden oynamadı bilmiyorum ama oynasa işimize baya yarayabileceği bir maçta açıkçası.

Bunun haricinde iyisi kötüsü parkeye çıkıp oynayan, kenardan yöneten bütün aslanların eline ayağına ağzına sağlık Euroleuge'teki ilk maçımızı deplasmandayken kazanmışızda farkın erimesine nasıl izin veririzi bize konuşturttukları için ;)

oynadı da oyuna girdiği an ilk 40 saniye de 8 sayı yedik. zaza hazır değil gözle görülüyo bu

sadece pis işlerin ne olduğunu sormuştum, ribaunt ve bloğu değil ;)

Basketboldaki pis işler; tutmakla yükümlü olduğun adama sülük gibi yapışmak özellikle rakip takımın 1. skor opsiyonuna, ortaya düşen ribaundları toplamak, savunmaya herkesten önce koşmak, ekstra olarak blok yapmak, top çalmak, vb

Bunlar basketbolun pis işleridir. Adamın istatisliğinde 6 sayı yazar belki ama 6'da ribaundu 3 top çalması vardır, tuttuğu adam ortalamasının yarısında kalmıştır işte bu adam basketin pis işlerini yapmıştır sahada.

Zaten sahada boş boş durmasından değil gerçekten neden oynamadığından bahsediyorum. Kafa nerede yada hafif sakatlık oldu da maç içinde denendi demi olmadı ikincisi olmasını ümit ederim şahsen.
Biz bir sistem takımıyız. Bu sistemde özellikle uzun ve oyun kuruculara önemli bir rol düşüyor. Zaza'nın bu sisteme hemen adapte olması çok kolay değil. Zamanla öğrenecek. Bu katkıyı almaya başladığımız anda daha iddialı bir takım olacağız. Umalım da lokavt bitmeden uyum sağlasın.

Takımımızı tebrik ediyorum. İnandık kazandık. Ama nerdeyse kazandık derken kaybediyorduk. Çok şükür yendik. Diğer yandan son dakikalarda serbest atışlarımız çok felaketti. Yani bizim gibi bir takıma o kadar kötü yüzde ile serbest atış atmak hiç yakışmıyor.
Son olarak Zaza, hazır değil ama tamam insan bu kadar mı kötü oynar. Yerinden hareket edecek hali yok gibi oynuyor.

Kimseye, eleştirmeyin, demiyoruz. 18 sayı öndeyken maçı bu şekilde kazanmamızı eleştirin. Oyuncuların eksikliklerini, yanlışlıklarını; yapılan hataları eleştirin. Önceki maçta iyi oynayıp bu maçta kötü oynayan oyuncuların neden böyle oynadığını sorgulayın.

Ama bunu; rakibin bizden büyük olmasıyla, bizim bunlara layık olmadığımızla açıklamayın.

Takımı eleştiren yorumlara bakıldığı zaman, kimin hangi niyetle eleştirdiği belli oluyor. Şurada eksiktik, burada şunu yapmalıydık, demek başka; biz bu vizyona sahip değiliz, demek başka.

Biz Galatasaray'ız! Bunu ön planda tutmalıyız öncelikle.

Ilk EL maçimiz yahu birde deplasmanda, tabiiki biraz acemilik olacak ama kazanmasini bildik.
Takimi yürekten tebrik ediyorum ama alicanak çok ders var bu maçtan. Düsünün bu takim daha taraftariyla bulusmadi.. Yasattigi gururu tarif etmek mümkün degil.. YÜRÜYEDUR GALATASARAY

18 sayı olmuşken,maçı neredeyse veriyor olmamızın nedenini ben çözemedim ..
sanki coach andrici biraz fazla kenarda oturttu 4 faulu varken ..

Her ne kadar oraları oynayan oyuncularımız çok olsa da yeni olmamızın,stresini ister istemez yaşadık sanırım ..
Herşeye rağmen,kazanmak çok önemliydi,kazanıyoruz ..

su an sürelere baktımda tutkunun 7 dakika oyunda kaldıgı dogru mu yahu ?