Euroleague 2016/2017 Sezonu

Estağfirullah asıl ben özür dilerim. Ard arda benzer mesajları görünce şüpheye düştüm. Son zamanlarda forıumda çok troll vakası gördük. Kusura bakmayın lütfen. :)

Meselenin büçe olmadığı konusunda hemfikiriz. Bu konuya en baştan beri itirazım yok. 9 milyon dolar EL'de iyi işler yapmak için yeterli bir meblağdır. Benim itiraz ettiğim konu FB bütçesi ile ilgili... Zira basketbolda net maaşlar açıklanmıyor. Ayrıca oyunculara ve menajerlere sözleşme harici ödemelerin yapıldığı, hatta bu yöntemle kara para aklandığı iddiaları da (özellikle de Rusya'da) hepimizin malumu. Hal böyleyken ve Aziz Yıldırım'ın açıklamaları ortadayken FB bütçesini tartışmak bana anlamsız geliyor.

Ömer Onan ve İbrahim Kutluay'ın bütçelerinin yazılanlardan daha düşük olduğunu iddia eden demeçlerini de stratejik birer hamle olarak yorumluyorum. Sanırım kamuoyunda oluşan "paralı takım" imajından rahatsızlar ve bunun uzun vadede transfer süreçlerinde ellerindeki pazarlık kozunu olumsuz etkilemesinden çekiniyorlar. Ki bu da haklı bir çekince...

Samimi mesajınız için teşekkür ederim.

Forumdaki şu iki argüman benim bu mesajları yazmama neden oldu.

1-Ergin atamanın eline obradovic'e verilen bütçeler verilmedi
Ülkerde de efeste de verildi, ve ergin ataman çöp etti, rakocevic'e Kasun'a verilen paralar komik miktarlar.
Obradovic partizanla şampiyon olurken bütçesi ne idi, onu da konuşmak lazım

2-Bizim bütçe 9, Fenerbahçe 30
Toplam bütçe deniyorsa bizimki de öyle yazılır, oyuncu diyorsan fenerinki de öyle yazılır, ama bu 9-30 kötü niyetli

Ben diyorum ki evet Fener'den düşük bütçeliyiz, evet Fenere yenilebiliriz, ama brosenin de 2 katı bütçemiz var(kzıılyıldız ve zalgirisi geçtim), Allah aşkına son topa kadar savaşan bir takımımız olsun, fazlasıyla mümkün

Bizim bütçemiz 20m olsun desek kim istemezdi? Bütçenin fazla olması başarıyı gölgelemez, ama tabi düşük bütçeli bir takımın başarılı olması o başarının daha çok öne çıkmasını sağlıyor örneğin geçen yılki laboral gibi. Yanlış anlamayın bütçe tabiki fark yaratır, seni 1-2 basamak daha yukarı çıkartır ancak belli bir bütçeden sonrası çok da bir anlam ifade etmez. Senin organizasyonunun kalitesi, avrupada hakemlerden gördüğün saygı, taraftar, istikrar vs gibi parametreler devreye girer. Geçen yıllarda bütçe tartışmanın bizim için bir anlamı olabilirdi ama bu yıl için sorunumuzun bütçe olmadığı bence hepimiz tarafından aşikar. Yine bu bütçe mevzusunu tartışmayı bir yere kadar anlarım, ama Ergin Ataman ile Obradovici 2016 yılında hala aynı para Ergin hocada olsa o da başarılı olur diye karşılaştıran kaldı mı? Avrupa tarihinin en başarılı koçu var bir tarafta diğer tarafta ise Galatasaraya adını altın harflerle yazdırsa da, maç içinde mola almayan maç içi coaching konusunda oldukça zayıf, belli şablonları olup onların dışına çıkamayan bir Ataman var. Avrupada da Siena hariç hiçbir önemli takımdan teklif bile almadı en başarılı olduğu senelerde bile, ha genel anlamda Ataman başarısız bir Koç mudur? Asla değil, öyle ya da böyle bir şekilde başarılı olmuştur Ataman. Ama Obradovic seviyesinde bu kıtada başka bir Koç yok zaten, en yakını Blatt ve Messina. Bu yüzden bu kıyası sürekli ortaya sürüp Ergin hocayı da başarısız gibi göstermenin manası da yok.

Bütçe tartışması yapılabilmesi için önce mevcut bütçenin hakkını veriyor olmamız lazım, ondan sonra bütçe az, bu kadar oluyor diyebilelim.. Geçmiş yıllarda f8 yaptıgımızda bu daha geçerli bir söylemdi, o da arroyunun sırtına binmemizdendi.. Adam barca maçında sakatlanmıştı hiç unutamıyorum o anı .

Vesely ve Udoh ikilisinin 9 milyon dolardan fazla paraya anlaştığını duymuştum Raskovic'e yakın birinden, dolayısıyla fiyatlar eksik, hiç bir yerde de yazmadı zaten 2,5 olsa çoktan yazılmıştı... Neyse mesele o da değil aslında, 9 milyon dolara biz de 2 kaliteli oyuncu etrafına daha dar rotasyonlu takım kurmalıydık, Toney'e gidip 1,5 vermeliydik mesela daha sezon biter bitmez ama dengeleri bozmak istemedik oyuncu maaşları arasında.

Avrupa da basketbolda kontratlar söylenirken, toplam kontrat bedeli söyleniyor genelde. Örneğin bir oyuncu yıllık 750k dan 2 yıl anlaştıysa, 1.5m gibi rakam telaffuz ediliyor.
Kalinic'in 700k çıkması da, Udoh-Vesely ikilisinin toplam 9m çıkması da bu yüzden. Yıllara göre bölünürse ortalama 350k, 2.5m, 2.5m gibi rakamlar çıkar

Bu bütçe mevzusunu konuşmak gerçekten sıkıcı bir hal aldı. Kusura bakmayın ama benim sevdiğim bu spora Fenerbahçe bizden daha çok para ayırıyorsa helal olsun ne diyim yani? Onların iş adamları mı yardım ediyor onlara da helal olsun. Bize ne abi onların bütçesinden? Bizim takım bütçesinin hakkını veriyor sanki de onların bütçesini tartışıyoruz. O kadar ileri gitmiş ki millet Obra kaç alıyor onu tartışmaya başlamış. Obradovic abi o Avrupa'nın en başarılı koçu adam onun fiyatı bellidir, getirmek tabi ki büyük paradır ama aynı oranda büyük vizyondur.

Tabi ki sallamak serbes forumda, belgesiz kaynaksiz konusmakta cabasi, ozellikle ismi v. soyadi s olan sahsiyet benim mesajlarimi bile alinti yapma. yazdigin hersey ama hersey yalan dolan. herseyyyyyy. bos beles sallamamaktir yasam felsefem.

kaynak 1
Euroleague takımları ve Fenerbahçe ile Efes bütçe değerleri! - Hızlı Hücum | Basketbolun Nabzı
kaynak 2
The Final Four budgets - Eurohoops Eurohoops

yeterli bulmayanlara 135 kaynak daha gosterebiliriim.

yalan yanlis konusan insanlardan uzak durunuz onlar size surekli zarar verirler.

Samimi mesajınız için teşekkür ederim.

Forumdaki şu iki argüman benim bu mesajları yazmama neden oldu.

1-Ergin atamanın eline obradovic'e verilen bütçeler verilmedi
Ülkerde de efeste de verildi, ve ergin ataman çöp etti, rakocevic'e Kasun'a verilen paralar komik miktarlar.
Obradovic partizanla şampiyon olurken bütçesi ne idi, onu da konuşmak lazım

2-Bizim bütçe 9, Fenerbahçe 30
Toplam bütçe deniyorsa bizimki de öyle yazılır, oyuncu diyorsan fenerinki de öyle yazılır, ama bu 9-30 kötü niyetli

Ben diyorum ki evet Fener'den düşük bütçeliyiz, evet Fenere yenilebiliriz, ama brosenin de 2 katı bütçemiz var(kzıılyıldız ve zalgirisi geçtim), Allah aşkına son topa kadar savaşan bir takımımız olsun, fazlasıyla mümkün
Ergin Ataman hususunda haklısınız. Bütçe verilmez, alınır. Yani hak edilir. Sen 9 milyonluk bütçeyi hiç edersen, kimse sana 20-30 milyonu emanet etmez. David Blatt Efes'te 20 milyon civarı bir bütçeyi kullanamadı. Ardından Maccabi'yi 13-14 milyon gibi bir bütçe ile şampiyon yaptı ve bu sene Daçka 20-25 milyon gibi bir bütçeyi ona verdi. Bu işler böyle ilerliyor. Ancak görünen o ki, Ergin hoca ve idareciler bütçe meselesini başarısızlığı örtmek için kullanmakta kararlı...

Partizan örneği yanıltıcı bir örnek olabilir. Çünkü o dönem Obra'nın elinde çok yetenekli yerli oyuncular vardı. Bugün Kızılyıldız düşük bütçesine rağmen EL'de başarılı olabiliyorsa, kadrosundaki yerli oyuncular sayesindedir. Sırplar ve Yunanlardan başka Avrupa'da bunu başarabilen ülke yok. Yunan takımlarının bile ciddi bütçesi ve isim sahibi yabancıları var.

Bütçe konusu ile alakalı geçmişten aklımda kalmış bir konuyu söyleyeyim. Bjk'nin euroleague senesi, ergin hoca'nın ayrıldığı sene. Bjk bütçesizlik yüzünden kıvranıyor, yabancı forumlarda da konuşuluyor.
Bjk neticede 6m bütçe toplamış (maaş mı toplam bütçe mi hatırlamıyorum), forumdaki bjk'liler kendi yöneticilerine saydırıyor.
Ya Litvanya'dan ya Sırbistan'dan bir forum üyesi de, keşke bizim yönetim de 6m bütçe yaratsa da biz de kızsak minvalinde gülerek bir şeyler söylemişt, bütçenin hiç de fena olmadığını söylemeye çalışarak.

fb'nin, efes'in ve özellikle daçka'nın bütçeleri tabi ki çok yüksek, ama bizim bütçemiz başarılı (şampiyonluk/f4 şart değil) olmak için gayet yeterli ve bizim genlerimizde bütçenin %20-50 fazlasını başarma potansiyeli hep var.
Hali hazırda mutsuz olanların sebebi 3-5 maçlık değil

Tabi ki sallamak serbes forumda, belgesiz kaynaksiz konusmakta cabasi, ozellikle ismi v. soyadi s olan sahsiyet benim mesajlarimi bile alinti yapma. yazdigin hersey ama hersey yalan dolan. herseyyyyyy. bos beles sallamamaktir yasam felsefem.

kaynak 1
Euroleague takımları ve Fenerbahçe ile Efes bütçe değerleri! - Hızlı Hücum | Basketbolun Nabzı
kaynak 2

yalan yanlis konusan insanlardan uzak durunuz onlar size surekli zarar verirler.

O sıralamada kızılyıldız altımızda birtek, ona da yenildik anasını satayım :(

O zaman bütçe sıralamasına göre sondan 1nci olmaya calısacagız. Ataman'ın hedef maçı kızılyıldız maçıydı sanırım..

kaynak 1
kaynak 2

Hocam burada ikinci link arkadaşın savunduğu şeyi söylüyor zaten. Fenerbahçe'nin bütçesi ''bütün giderler dahil'' 25m olarak açıklanmış,oyuncu bütçesi olarak değil.

Şu dönem ne bütçe ne de hakem kararlarını hiçbir maçtan sonra konuşmam bizim bütçemiz Euroleague için çok ama çok yeterliydi ve bu bütçe bir şekilde çarçur edildi.Kimse x takımın bütçesi bizden büyük fark buradan kaynaklanıyor minvalinde açıklamalar,söylemler yapmasın bu komediden başka birşey değildir başarısızlığa kılıf bulmaktan başka birşey değildir.
Sen sana verilen bütçenin hakkını veriyormusun ki de başkalarının bütçeleriyle kıyas yapıyorsun.

O sıralamada kızılyıldız altımızda birtek, ona da yenildik anasını satayım :(

O zaman bütçe sıralamasına göre sondan 1nci olmaya calısacagız. Ataman'ın hedef maçı kızılyıldız maçıydı sanırım..

Bu bütçeler geçen senenin bütçeleri, bu senenin değil

dacka 9m
efes de geçen sene bütçesini 25m bandından 15m bandına çektmişti

Şu dönem ne bütçe ne de hakem kararlarını hiçbir maçtan sonra konuşmam bizim bütçemiz Euroleague için çok ama çok yeterliydi ve bu bütçe bir şekilde çarçur edildi.Kimse x takımın bütçesi bizden büyük fark buradan kaynaklanıyor minvalinde açıklamalar,söylemler yapmasın bu komediden başka birşey değildir başarısızlığa kılıf bulmaktan başka birşey değildir.
Sen sana verilen bütçenin hakkını veriyormusun ki de başkalarının bütçeleriyle kıyas yapıyorsun.

yahu hocam yazmiyayim diyorum ama dayanamiyorum. simdi bilale anlatir gibi anlatacagim.

16 takim var- ve haliyle 16 da butce - simdi bizim butce 15. sirada, nasil olurda yeterli butcemiz var diyebiliriz ki ? orta sirada oluruz anlarimda, sonuncusun be arkadasim. nereresi yeterli bunun ?

belki de en dusuk butceyle eurocup sampiyonu olduk belkide en igrenc dusuklukte butceyle f8 yaptik- bu tezinizi de curutelim verilen butcelerle napti ki ne istiyor demeyin daha!

yahu hocam yazmiyayim diyorum ama dayanamiyorum. simdi bilale anlatir gibi anlatacagim.

16 takim var- ve haliyle 16 da butce - simdi bizim butce 15. sirada, nasil olurda yeterli butcemiz var diyebiliriz ki ? orta sirada oluruz anlarimda, sonuncusun be arkadasim. nereresi yeterli bunun ?

belki de en dusuk butceyle eurocup sampiyonu olduk belkide en igrenc dusuklukte butceyle f8 yaptik- bu tezinizi de curutelim verilen butcelerle napti ki ne istiyor demeyin daha!

Mehmet Bey paylaştığınız bütçeler geçen senenin bütçeleri.
Bu sene euroleague oynayan takımların 1 sene önceki bütçeleri belirtilmiş

Yahu bu takım 9 milyona kurulmadımı hiç 9 milyonluk takım gibi oynuyormu bu takım?? Euroleaguede bütçede sonuncuymus bilmem ne herşey bütçe değil bunlar zırvalıkdan başka birşey değil hoca bile sene başında yeterli bir bütçe diyorken siz nasıl oluyorda yetersiz diyorsunuz.Laboral F4 yapmışken bu bütçe ile? Ya da ne biliyim geçen yıl Eurocupta bizden büyük bütçeli bir sürü takım varken başarı geldi bütçe işi bahane önemli olan kimya ,yoksa Kızılyıldız kendinden bütçe olarak fersah fersah önde olan Barcelonayı yenemez.
Bunun içindir ki bizim bütçemiz az diye bu halde değiliz.

Fenerde degisen ne oldu ki? rick hickman gitti yerine 2 adam aldilar, hatta bazi maaslar daha da artti.

Mehmet Bey bütçe konusunu eleştiren arkadaşlar (ben dahil), fener'in bütçesi düşük demiyor. Avrupa'nın en büyük 4-5 bütçesinden biri olduğunu herkes biliyor (ayrıca rakibin büyük bütçe ortaya koymasının da nesini eleştiriyoruz anlamıyorum)
Sadece bizim bütçemizin söylenen olmadığı, başarızlığı örtmek için fakir edebiyatı yaptığımızı söylüyor

..
fener 25-27m
..
biz 14-16m
..

Madem bütçe / başarısızlık ve koçların kıyaslarından konuşuyoruz. Benim yorumum şu yönde : Ergin Ataman ile Obra'nın kariyer kıyası yapılmaz, herkes aynı fikirdedir. Ama ben derimki nasılki bu sene Ergin Ataman 9/10 milyonu çöpe attıysa Obrodoviç de 3 sene toplamında 60/70 milyonu çöpe atmıştır !!! Varmı itirazı olan ? Şimdi kimse çıkıp bana iki senedir f4 yaptıklarından ligte aldıkları kuplardan bahsetmesin...Bahsedersede ona şu soruları soruyorum :
1- Türkiye liginde aldığı kupların kaçında helal olsun adamlar sonuna kadar hakketti diyebiliyorusunuz.
2- 2004-2007-2011-2014 Euroleague 2.si takımlar hangileri hatırlayanınız varmı ?

Not: Bu Obradoviç'in avrupanın en iyi koçu olmadığı anlamına gelmez.Bencede en iyi koç. Bu paralara avrupa kupasını getiremeyip, ligde de organize işlerin yardımları ile ilerliyorsa kimse kusura bakmasın benim gözümde başarısızdır :) Daha milli takımımıza ne faydası dokunduya girmedim bile :cool:

Mehmet Bey bütçe konusunu eleştiren arkadaşlar (ben dahil), fener'in bütçesi düşük demiyor. Avrupa'nın en büyük 4-5 bütçesinden biri olduğunu herkes biliyor (ayrıca rakibin büyük bütçe ortaya koymasının da nesini eleştiriyoruz anlamıyorum)
Sadece bizim bütçemizin söylenen olmadığı, başarızlığı örtmek için fakir edebiyatı yaptığımızı söylüyor

..
fener 25-27m
..
biz 14-16m
..

Cenk kardesim iyi niyetin ve efendiligin icin tesekkurler oncelikle!

Ama emin olabilirsin ki bizim butcemiz sadece ve sadece 9 milyon usd - fenerin ki 25 milyon euro- daha da baska yazmiycam. ne yani fenerin oyuncu butcesi 13 milyon euro 12 milyon euroda obradovic mi :)

ben yoruldum. biraz ara verelim sonra guresmeye devam ederiz :)