Final 1. Maç | Fenerbahçe Ülker 81 - 59 Galatasaray CC

İşin açıkçası hani Fatih Terim'in Arsenal maçında soyunma odasında iken sözleri var ya: ' ...taktik maktik yok ...' aynı o durumdayız.
Bugüne kadar bütün zayıf noktalarımıza rağmen Efes'i, fb'yi 2 kez BJK'yı ,TT'u ,Banvit'i eze eze eze yenerek buralara geldik.İstedikmi her takımı yendik bunuda zaaflarımızla değil en güçlü olduğumuz konuları en iyi şekilde yaparak başardık.Nedir bunlar?
1)Takım olmak duygusu,
2)Paslaşma
3)Yardımlaşma
4)Taraftar
5)Savunma,Savunma, Savunma,...

Bu seri içinde.O bunu tutsun, şu bunu yesin vs yazmaya gerek yok. İki takımında çapı ortada, iki kadroda rüştünü ispatladı, işin adam paylaşma kısmını ben Oktay Hoca'ya bırakıyorum, tüm yıl 2-3 dk süre alan Göksenin'i Banvit gibi zora girmiş bir seride oynatıp bir andahem rakibi bozup hemde çocuğu Sinan Güler'le falan kıyaslanır hale getiren adama bırakıyorum bu işi.

Benim yorumum seri ile ilgili olacak.Deplasmanda ki maçlardan birini kazanmak hep çok önemlidir ama bu ilk maç heosinde tüm serideki maçlardan daha önemli benim gözümde.Bu ilk maçı alırsak göreceksiniz maç içinde bile 3-5 dk zor anlar yaşadığında tıkanın,heyecan yapan fb ikinci maçta tir tir titreyerek çıkacaktır maça ki o durumda seriyi 2-0'a getirmek bizim için işten daha olmayacak...

Dediğim gibi yarınki maç çok kilit.Oyuncularımıza güveniyorum ama yarın işler olmazsada sonraki ihtimalleri ozaman konuşmak lazım.

İşin açıkçası hani Fatih Terim'in Arsenal maçında soyunma odasında iken sözleri var ya: ' ...taktik maktik yok ...' aynı o durumdayız.

Bizde sarı kart kırmızı kart yok,maç başına para almak yok,bonservis ücreti yok,kupa yok,şampiyonluk için her yol geçerli değil.Bizde her şey her yerde her zaman hep beraber mahalle takımı saflığında,birliğinde,renginde,bağlılığında,sapına kadar delikanlıca.

İki tarafın da 25 yıldır beklediği final geldi çattı.Rado'nun sakatlığı dışında can sıkıcı bir durum yok,daha iyi çıkamazdık karşılarına.Takım halinde çeyrek final ve yarı finalin baya üzerine çıkacaklarını tahmin ediyorum.Buraları oynama noktasında maalesef önümüzdeler.
Ermalle Andric'in ne yapıp edip faul problemine girmemesi lazım zira rotasyon fazlasıyla daraldı.Çoğu olumsuzluğa çözüm üretebiliriz ama uzunsuz kalmak sonumuz olur.Hakemlerin savunma sertliğimize ne derece prim tanıyacağı önemli.Kantarın topuzunu kaçırmazlar umarım.
Daha onlarca faktör var ama derbi sendromunun üstüne final sendromu eklendi.İki kelimeyi bir araya getirmekte zorlanıyorum.Ruhsuz,yer yer klişe bir yazı oldu.:) Kilit maç bu maç.Kazanırsak ipleri elimize alırız.Takım bu sezon bizi hiç mahcup etmedi,güveniyoruz Aslanlara.

İşte şimdi tam zamanı hadi aslanlar orada 1 maçı kazansak abdi ipekçide 3-1 yaparız gibime geliyor bu büyük taraftarla sonra herşey olucağına varır zaten ama gelin biz ilk maça önümüzdeki maça KONSANTRE olalım morallerini ilk maçı kazanıp bitirelim.

B_c705b4085e10645534dd6c32da45859f.jpg

rüyamda bile gördüm maçı,shiip ile evren büker çok iyi oynuyordu,shumpertla tutku her zamanki gibi zaten.
Bence maçın kilidi tomas-emir ikilisini savunmakta,onları durdurduğumuz takdirde,bu maçı alırız,ipekçideki maçlar karnavala döner.Ermal ile Andric'in dikkat etmesi lazım,onların faul problemine girmemeside çok önemli.
Haydi Aslanlar !

Yahu arkadaş kendi ülkemizde kendi finalimizi izleyemiyoruz NBA final serisini canlı tekrar her türlü izliyoruz anlamıyorum ne iştir.

Bizim finaller önceki en büyük avantajımız çok iyi geliyoruz.Ciddi bir hava yakaladı takım,arkamızda iyi bir rüzgarla geliyoruz.Sezon içinde yaşadığımız tıkanıkları yaşamıyoruz hücum anlamında ve en önemli avantajımız şu anda bütün oyuncularımız işin içinde ve gerçekten istiyorlar..Umarım herhangi bir mental doygunluk yoktur..Jerry Johnson böyle oynamaya devam ederse daha umutlu olabiliriz..İlk maç çok önemli..

Ukice baskı gerekiyor ve muhtemelen yapılacaktır..
İçerde oğuz savaşı iyi savunmak gerekiyor..Birinci öncelik oğuza top aldırmamak üzerine olmalı..Eğer inerse de oğuzu bire bir savunabilecek biriyle savunmak gerekiyor..Oğuza ikili sıkıştırma YAPILMAMASI taraftarıyım,mümkün olduğunca bire bir savunmak üzerine odaklanmalıyız..

Alan savunması yapacağımız zamanlarda yüksek bir alan savunması mı tercih edeceğiz yoksa biraz daha gömülerek mi alan savunması yapacağız bu önemli..Ülker bir banvit değil..ben yüksek bir alan savunmasının daha faydalı olabileceği kanısındayım..Sonuçta fenerbahçenin penetresini riske etmenin,şutunu riske etmekten daha faydalı olabileceğini düşünüyorum..

Alan savunması yapacağımız zamanlarda Marko Tomasa ayrıca dikkat etmeliyiz,bu önemli..

Ama en önemli felsefemizin her zaman yaptığımız gibi çok sert savunma yaparak oynamalıyız.Çok sert olmalıyız,kaya gibi olmalıyız..ve ana felsefemiz fenerbahçenin hücumunu rayından çıkarmak olmalı..fenerbahçeye hücum yaptırmamalıyız..Öyle bir baskı olmalı ki ukicin üzerinde..set bile gösterememeli..biz iyi savunmamızla büyüyen bir takımız,kapacağımız toplarda önemli,onları güçlü bitirmeliyiz..

Hücumda ise özellikle Oğuz sahadayken pick and roll üzerinden hücum etmeliyiz,sahada oğuz varsa hemen pick and roll oynamak lazım..Oğuzun pick and roll savunmasının feci olduğunu unutmamalıyız.ülkerinde bu konuda ciddi sıkıntısı var,bunun üzerine gitmeliyiz.

arkadaşın ısrarı üzerine truva atı olarak sızabileceğim maçtır. bakalım neler olacak :)

Ünal Özüak'ın yazısında saçma ne gördünüz ben anlamadım. Adam tamamı ile doğruları söylemiş.Ne sanıyorsunuz boyalı alana girdiklerinde Ermal'e Andric'e faul çalmayacaklarını mı? Yoksa eski kaptanımızın yani TBF Başkanının FB'nin kuklası olduğu için onların teknesinde yolculuk yaptığına ihtimal vermiyor musunuz?

Bravo diyorum Ünal Özüak'a. Böyle yazılar lazım basket camiasından. en azından tarafsız hakkedenin kazandığı bir şampiyonluk görelim. FB kazanırsa onlarda hakları ile kazansın. Bir takım şampiyon olduğunda büyük çoğunluğun kafasında soru işareti olmasın.

Ünal Özüak'ın yazısında saçma ne gördünüz ben anlamadım. Adam tamamı ile doğruları söylemiş.Ne sanıyorsunuz boyalı alana girdiklerinde Ermal'e Andric'e faul çalmayacaklarını mı? Yoksa eski kaptanımızın yani TBF Başkanının FB'nin kuklası olduğu için onların teknesinde yolculuk yaptığına ihtimal vermiyor musunuz?

Bravo diyorum Ünal Özüak'a. Böyle yazılar lazım basket camiasından. en azından tarafsız hakkedenin kazandığı bir şampiyonluk görelim. FB kazanırsa onlarda hakları ile kazansın. Bir takım şampiyon olduğunda büyük çoğunluğun kafasında soru işareti olmasın.

Sanırım eleştirilen kısım teknik analizden önceki saha dışı analiz kısmı değil ,Yazının teknik yorum kısmı, teknik yorumda bize hiç şans tanımaması hatta nerede ise küçümser bir uslup kullanması ters gelmiş olabilir.

Ben kendi adıma 5 maçlık seri demesine takıldım sadece basketbol yazıyorsan final serisine de 5 maç dememek böyle bir hata yapmamak lazım .