NBA 2008-2009 Sezonu

Ömer Horzum' Alıntı:
[quote="Burak Barut":3s3b7cd2]Tugay sana diyeceğim bir tek söz var : )
Kobe yanındaki elemanlar olmadan özellikle Gasol olmadan neydi ?
Lebron James yanındaki 4 odunla finale çıktı haberin var mı ?

Lebron James ve Kobe bu ligin en iyi oyuncularıdır eyvallah ama unutulmaması gereken birşey var ki Lakers'da ki maddi güç kimsede yok.

Gasol olmadan neydi demek, Kobe'nin Gasol-Shaq arası dönemde yanında bir tane bile topçu olmadan, evet tam olarak böyleydi. NBA'de bırakın ilk beş başlamayı, kadroya giremeyecek 2. lig oyuncusu Smush Parker ilk başlıyordu. Son derece kazma, hiç bir vasfı bulunmayan Chris Mihm, daha çok ham olan ve üçlükten ilk senesinde yetiştiremeyen (evet, bu gerçek; çoğu maçta olmuştu) Vujacic, yine NBA'de Lakers'dan sonra hiç tutunamayan Jumaine Jones, 2.12 olup topu elleriyle kavrayamayan NBA Draft tarihinin en büyük balonu ve kazması Kwame Brown, halen o zaman uyuşturucu batağında olan ve son derece istikrarsız oynayan Odom ile oynadı. Kırılması neredeyse imkansız sayı rekorları kırdı. Günümüz basketbolunda 81 sayı, 30 dakikada 62 sayı, 4 maç üst üste 50 sayı ve üzeri, 9 maç üst üste 40 ve üzeri gibi bir çok ulaşılması zor istatistikler yakaladı. 35 sayı ortalaması tutturdu. Bunları yaparken NBA All Defensive First-Team'de daima bulundu. Ne demek ya neydi? Ben 2003'ten beri her maçına kalkıyorum Lakers'ın, izlediğim de çok var. O yüzden bu "neydi" sözün o kadar komik geliyor ki Burak. Ha bir de bunlarla playoff yapıp, Suns'a son anda elendi. 3-1 öndeyken, maç Staples'ta ve 3 sayı öndeydik, son saniye Tim Thomas üçlüğü ile maç beraber oldu, uzatmalarda kaybettik. Seri gitti.

Bir de maddi güç muhabbetin çok komiğime gitti, sanırım NBA'le yakından ilgilenen herkes için öyle olmuştur. Böyle bir şey yok arkadaşlar, maddi güç falan.

Ayrıca Gasol gelmeden ve Bynum sakatlanmadan Lakers 26-11'le geçen sezon, Bynum'un sakatlandığı maç sonrasında Batı lideriydi. Bunu da hatırlatalım.

Uğur YILMAZ' Alıntı:
Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa o yüzükleri NBA tarihinin en iyi uzunları arasında olan Shaq ile birlikte almadı mı? Kobe madem bu kadar büyüktü. Gösterseydi büyüklüğünü Shaq'tan sonra. Gasol olmasa şu an Lakers'ın Shaq'tan sonraki Lakers'tan zerre farkı olmazdı.
Benim zamandan kastım; LeBron ve Kobe'nin çağları geçtiğinde, basketbolu bıraktıklarında tarih gerçekleri ortaya çıkarır. LeBron'un şu ana kadar yaptıkları ortada. Büyük(!) Kobe'nin yapamadığı işleri de yapıyor. Kobe, her ne kadar sevmesem de Lakers gibi NBA tarihinin en başarılı takımlarından birine gelmiş ve şampiyonluk kazanmıştır. LeBron ise kendisi gelene kadar yokları oynayan Cavs'i NBA'in güçlü takımları arasına sokmuştur. Bir oyuncu bir takımın kaderini bundan fazla etkileyebileceğini düşünmüyorum...

Uğur anlattım yukarıda, sana da cevabımdır. Gösterseydi büyüklüğünü diyorsun. Çok güldüm buna da. Lütfen objektif olalım arkadaşlar. Ben Kobe-James karşılaştırması yapmıyorum çünkü ikisini de çok seviyorum, çok iyi oyuncular ve kesinlikle diğerlerinden farklılar ancak çok haksızlık yapıyorsunuz burada Kobe'ye.[/quote:3s3b7cd2]

İmza...

Bende Kobe-LeBron tartışması yapmak istemem. Ancak Cavs-Lakers maçından sonra ortaya çıkan konuşmalar konuyu buraya kadar getirdi. Sizin Kobe ile ilgili sunacağınız benim de LeBron ile ilgili sunacağım materyaller bitmez. Yani en nihayetinde bunun bir sonucu şimdilik olmaz. Çünkü ikisi de faal basketbol kariyerlerine sürdürüyorlar. İkisinde önünde henüz basketbol dolu yıllar olacak. Basketbolu bıraktıktan sonra geriye kalanlar bunu tekrar tartışmak gerekir. Kobe için duygularımı bilen biliyor. Hani bir söz vardır ya ''Günahımı vermem'' diye aynen o durum. Ama akabinde de ''Sezar'ın hakkı Sezar'a sözünü'' söylemek gerekir. Kobe yeteneğini inkar eden zaten yok. Kobe NBA Tarihinin en yetenekli oyuncularından biri. Ancak en iyisi değil. O tepede Jordan var. Tabi bu şu an için. Kobe kariyerini noktalar geriye döner bakarız, o zaman daha net bazı şeyler ortaya çıkar. Ancak Kobe'yi ilahlaştırmak, LeBron ile aralarında uçurumlar varmış gibi göstermek vb. davranışlar bana pek inandırıcı gelmiyor. Dikkat edersen senin saydığın Kobe adına istatistikler hep bireysel. Peki o arada Kobe, Lakers ile ne yapmış. 04-05 sezonunda 34-48 ile 15 takımlı Batı'da 11. olmuşlar. 05-06 sezonunda 45-37 ile Batı'da 6. olmuşlar.( Bu 6. cılık galibiyet yüzdesine göredir. Play-off'a 7. girmiştir) 06-07 sezonunda ise 42-40 ile play-off lara son sıradan girmişlerdir. Yani gördüğümüz üzere bu pekte parlak bir tablo değil. Burda anlatmak istediğim Kobe'nin takımını nerelere taşıdığı ve Shaq'sız dönemde takımı nerelere getirdiğidir. Görüldüğü gibi Lakers'ın ileri gitmediği hatta geriye gittiği çok rahat bir şekilde söylenebilir. 07-08 sezonu ile birlikte de Derek Fisher'ı tekrar geri almış, Bynum'ı rotasyonda daha aktif bir şekilde kullanmaya başlamış, Farmar ve Vujacic'in performanslarının artmasının yanında Gasol'un da takıma gelişi ile oluşan hava ile Batı'da lider oldu. Kobe de oldukça iyi bir sezon geçirdi ve MVP oldu...
Daha sonra NBA Finali'nde Boston karşısında Kobe performansları malum, bir de aklımıza LeBron aynı sene içersinde 7 maçlık Boston-Cavs serisindeki performansını düşünelim. Bu ve bunun gibi birçok kıyas benim için ölçüt olmuştur. Kobe'nin bireysel istatistiklerine karşılık LeBron'ın da buna karşılık verebilecek birçok istatistiği vardı. Bunun yanında da kendisi ile baştan doğan ve bir oyuncunun bir takım üzerinde ne kadar etkili olabileceğini gösterdiği bir Cavs vardır...
Neyse daha fazla uzatmayalım. Neticesinde Kobe'ye haksızlık yaptığımı düşünmüyorum. Kobe'yi fazla abarttıklarını çok farklı bir yerde olduğunu düşündiklerini söylüyorum. Bu kadar yüceltmenin sonu bir gün hüsran ile bitebilir. Benim gözümde LeBron>Kobe...

Uğur YILMAZ' Alıntı:
Bende Kobe-LeBron tartışması yapmak istemem. Ancak Cavs-Lakers maçından sonra ortaya çıkan konuşmalar konuyu buraya kadar getirdi. Sizin Kobe ile ilgili sunacağınız benim de LeBron ile ilgili sunacağım materyaller bitmez. Yani en nihayetinde bunun bir sonucu şimdilik olmaz. Çünkü ikisi de faal basketbol kariyerlerine sürdürüyorlar. İkisinde önünde henüz basketbol dolu yıllar olacak. Basketbolu bıraktıktan sonra geriye kalanlar bunu tekrar tartışmak gerekir. Kobe için duygularımı bilen biliyor. Hani bir söz vardır ya ''Günahımı vermem'' diye aynen o durum. Ama akabinde de ''Sezar'ın hakkı Sezar'a sözünü'' söylemek gerekir. Kobe yeteneğini inkar eden zaten yok. Kobe NBA Tarihinin en yetenekli oyuncularından biri. Ancak en iyisi değil. O tepede Jordan var. Tabi bu şu an için. Kobe kariyerini noktalar geriye döner bakarız, o zaman daha net bazı şeyler ortaya çıkar. Ancak Kobe'yi ilahlaştırmak, LeBron ile aralarında uçurumlar varmış gibi göstermek vb. davranışlar bana pek inandırıcı gelmiyor. Dikkat edersen senin saydığın Kobe adına istatistikler hep bireysel. Peki o arada Kobe, Lakers ile ne yapmış. 04-05 sezonunda 34-48 ile 15 takımlı Batı'da 11. olmuşlar. 05-06 sezonunda 45-37 ile Batı'da 6. olmuşlar.( Bu 6. cılık galibiyet yüzdesine göredir. Play-off'a 7. girmiştir) 06-07 sezonunda ise 42-40 ile play-off lara son sıradan girmişlerdir. Yani gördüğümüz üzere bu pekte parlak bir tablo değil. Burda anlatmak istediğim Kobe'nin takımını nerelere taşıdığı ve Shaq'sız dönemde takımı nerelere getirdiğidir. Görüldüğü gibi Lakers'ın ileri gitmediği hatta geriye gittiği çok rahat bir şekilde söylenebilir. 07-08 sezonu ile birlikte de Derek Fisher'ı tekrar geri almış, Bynum'ı rotasyonda daha aktif bir şekilde kullanmaya başlamış, Farmar ve Vujacic'in performanslarının artmasının yanında Gasol'un da takıma gelişi ile oluşan hava ile Batı'da lider oldu. Kobe de oldukça iyi bir sezon geçirdi ve MVP oldu...
Daha sonra NBA Finali'nde Boston karşısında Kobe performansları malum, bir de aklımıza LeBron aynı sene içersinde 7 maçlık Boston-Cavs serisindeki performansını düşünelim. Bu ve bunun gibi birçok kıyas benim için ölçüt olmuştur. Kobe'nin bireysel istatistiklerine karşılık LeBron'ın da buna karşılık verebilecek birçok istatistiği vardı. Bunun yanında da kendisi ile baştan doğan ve bir oyuncunun bir takım üzerinde ne kadar etkili olabileceğini gösterdiği bir Cavs vardır...
Neyse daha fazla uzatmayalım. Neticesinde Kobe'ye haksızlık yaptığımı düşünmüyorum. Kobe'yi fazla abarttıklarını çok farklı bir yerde olduğunu düşündiklerini söylüyorum. Bu kadar yüceltmenin sonu bir gün hüsran ile bitebilir. Benim gözümde LeBron>Kobe...

Öncelikle 2004-2005 sezonu, Kobe'nin 20 kadar maç kaçırdığı bir sezondur. Bu sezonda başka sakatlıklar da yaşanmıştır ve Lakers tarihinin en kötü kadrolarından biridir. 2005-2006 sezonu Kobe'nin altın yılıdır. Takımda doğru düzgün şutör bile yoktu. Kimi oynatacak, kime pas verecek bi yana, bu kadar top kullanması bile çok doğruydu. Lakers'ın ileriye gitmesi zaten o kadar dandik bir takastan sonra beklenemezdi. Lakers'ın geçen seneye kadar Grant'in kontratı yüzünden free agentlarla anlaşamıyordu. Bu da gözden kaçmasın. Ayrıca altını çiziyorum, Gasol'un gelmesiyle Batı lideri olmadı Lakers, Gasol gelmeden ve Bynum sakatlanmadan zaten Batı liderliğine oturmuştu.

Ayrıca madem Cavs ve Lakers'ın Boston'la oynadığı maçlardaki Kobe-LeBron farkını vermişsin, ben de sana iki takımın Spurs maçlarının örneğini vereyim o zaman. Bunlar sağlıklı örneklere dayanan analizler değil.

Bir de yani, karlaştırmayı kariyeri bitince yaparız diyip karşılaştırmayı yapman abeste iştigal olmuş. Bunu da söylemeden edemeyeceğim. Öte yandan ben antrenör olsam, takımımda Kobe'yi daha çok isterim çünkü bu iş sadece hücumla olmuyor, savunma yönünü de unutmamak lazım işin. Michael Jordan durdurulamaz bir hücum silahı olduğu gibi, mükemmel de bir savunmacıdır.

yahu Uğurcum o kadar yazdım açıkladım hiçmi okumadın ? hala aynı şeylerden örnek veriyorsun şu batı ve doğu konferansı arasındaki farkı anlamak neden bu kadar zorki ? tekrar anlatiyim bu sefer oku bari..

kaldı ki Ömer'in dediği gibi Gasol gelmeden Bynum ile Lakers batının zirvesindeydi..

Levent ÖKTENER' Alıntı:
cleveland'ın çok vasat bi konferans olan doğuda, lakers'ınsa batı konferansında olduğu. bu sene lebron haricinde de (cleveland'ın bu seneki kadrosu lakers'ınkiyle hemen hemen eşit düzeydedir, bynum'sız lakers'dan da iyidir) gayet komple bi takım olana kadar cleveland batıda olmadığı için iki takımın sezon içi ve finale kadar olan performanslarını karşılaştırmak mümkün değildir. yine de elimizde finale çıktığı tek sene olan 2007de batıda playoff yapan takımlara karşı 8-8lik bir galibiyet-mağlubiyet oranı ve finalde süpürüldüğü san antonio serisi gibi çok vasat galibiyet yüzdeleri var. tarihin en iyisi olan jordan bile pippen'a ihtiyaç duyarken kobe ve lebron gibi oyuncular da şampiyonluk için birilerine mutlaka iytiyaç duyacaklardır. nasıl ki pau olmasa lakers finale gidemezse, mo williams ve diğer parçalar olmazsa da cleveland şu anki doğuda finale çıkamaz. 2007'deki doğudan çıktığında da süpürülür.

Levent Abi; batı ile doğu arasındaki farkı anlatmana gerek yok.
Önce Boston'a sonra Clevland'a dedik...
Girdik doğu'ya, alnımızın akıyla çıktık.
Kimdi onlar ? İkisi de kendi grubunun liderleri değil miydi ? He bu muydu doğu'nun liderleri ?
Perşembe'den Pazar'a gördük biz liderleri.

Batı'da hayat başka.

Shaq: En iyisi Kobe
Phoenix'in tecrübeli pivotu Shaquille O'Neal, eski takım arkadaşı Kobe Bryant'ın LeBron James'ten daha iyi olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta Madison Square Garden'da harika performans sergileyen iki süper yıldız LeBron James ve Kobe Bryant, Pazar gecesi karşı karşıya gelmiş ve "en iyi kim" sorusu bir kez daha alevlenmişti.

Los Angeles Lakers, deplasmanda Cleveland Cavaliers'ı mağlup ederken Kobe Bryant'in 19 sayı, 3 ribaund, 2 asistle tamamladığı maçta LeBron James 16 sayı-8 ribaund ve 12 asistle oynamıştı.

"Kobe mi LeBron mu?" tartışmalarına son katılan isim Shaquille O'Neal oldu.

LeBron James'in çok iyi bir oyuncu olduğunu söyleyen Shaq, Kobe'nin birlikte oynadığı en iyi basketbolcu olduğunu vurguladı.

"Kobe 10 üzerinden 10 alır" diyen O'Neal, "LeBron ise henüz 9.7 ya da 9.8 sınırında. O da her şeyi doğru yapan şahane bir oyuncu. Cleveland'daki çocuklar onunla birlikte oynadıkları için çok şanslı" dedi.

Shaq sözlerini "Onunla birlikte birçok başarıya imza attık, Kobe en iyisi" diyerek tamamladı.

NTVSPOR

Nelson sezonu kapadı
Orlando Magic'in All-Star oyun kurucusu Jameer Nelson, sağ omzundan ameliyat oldu.

Sezonun iddialı takımlarından Orlando Magic'te oyun kurucu Jameer Nelson'ın sakatlığının tahmin edilenden daha ciddi olduğu ortaya çıktı.

Orlando'nun genel menajeri Otis Smith'in yaptığı açıklamaya göre sağ omzundan ameliyata girecek olan Jameer Nelson, sezonu kapattı.

2 Şubat'taki Dallas Mavericks maçında sakatlanan Nelson, bu sezon kariyerinin en iyi yılını geçiriyordu. Nelson 16.7 sayı ve 5.4 istatistikleriyle mücadele ediyordu.

Smith ?Eğer sakatlığı şut kullandığı omzunda olmasaydı tedavi edip oynamasına izin verebilirdik, ancak ameliyat kararı aldık? dedi.

Nelson'ın fiziğinin sakatlanmaya çok müsait olduğunu belirten Smith, ?Her maçta dört beş kez yere düşüyor, Nelson benim en sert oyuncularımdan biri. Ancak onu riske etmek istemedik.? dedi.

Kariyerinde ilk kez all-star seçilen Nelson, bu yaz 5 yıl için 40 milyon dolarlık bir sözleşmeye imza atmıştı.

51 maçta aldığı 38 galibiyetle NBA'in en iyi dördüncü takımı olan Orlando, Doğu Konferansı'nda Boston Celtics ve Cleveland Cavaliers ile birlikte liderlik mücadelesi veriyor.

Nelson'ın yokluğunda Anthony Johnson ilk beş çıkarken, temsilcimiz Hidayet Türkoğlu da maç içinde oyun kuruculuk görevini üstleniyor.

NTVSPOR

Boston Celtics geçen geceki New Orleans Hornets galibiyetinden sonra dün gece de Dallas Mavericks'i yendi 99-92'lik skorla..Big Three toplam 67 sayı atarken takımın guardı Rondo ise çıldırdı..19 sayı,15 ribaund,14 asist..

celtics.jpg

Pierce: Takas Uyar

Boston Celtics'in süper starı Paul Pierce, GM Ainge'in takas yapmak istemesi halinde bunu onaylacağını söyledi ve takımının takas yapmasına sıcak baktığını belirtti.
Takas için basında adı geçen oyunculardan biri olan Eddie House ise yaptığı açıklamada ;

''Etrafta bir çok söylenti dolaşıyor. Senin elinde olan bir şey değil sonuçta. Sen sadece çıkıp işini yapmak zorundasın geri kalan yönetimin bileceği bir iş.'' dedi.

Ne Olacak Bu Pistons'ın Hali ?

Allen Iverson takası sonrası büyük bir düşüş yaşayan Detroit Pistons'ta, The Palace'da gelen şok yenilgiler taraftar sayısında düşüş yaşanmasına neden olurken, geçtiğimiz sezon 82 maçta 23 yenilgi gören Bad Boys ;
Bu sezon All Star'a girilirken 24 yenilgi aldı. Detroit Pistons taraftarı forumlarında sitem üstüne sitem ederken, özellikle The Palace'daki durum kanayan bir yara oldu.

NBA'in en ateşli salonu olan The Palace'da geçtiğimiz sezon 34-7 yapan Pistons, bu sezon şuana kadar 14-13 konumunda.

Levent Abi doğru dediğine katılıyorum. Konferanslar arası önemli bir fark vardır. Batı'da daha güçlü takımlar toplanmış takımda. Batı'da play-off yarışına şu anda giren 9 takım var. Bunların üzerinde olan Lakers ve onun seviyesine yakın olan Spurs, Dallas, Denver, Utah takımları var. Diğer tarafta ise herkesten farklı duran bir Cavs ve Boston var. Bir de eskiye dönüş olur mu diye ümitle beklenilen Detroit var. Aslında bu Cavs tarafında bir avantajı çevrilebilir. Olası bir finalde Lakers'ın karşısına daha az yıpranarak çıkabilir. Kadro kalitesine gelince haklısın. Kısalar konusunda iki takım arasında pek fark yok. Ancak uzunlar konusunda Lakers'ın üstünlüğü dikkat çekiyor. Bir tarafta Odom, Bynum, Gasol diğer tarafta ise Ilgauskas, Varejao ve Wallace var. Burada dengenin bozulduğunu görüyoruz. Ilgauskas dışında pota altından sayı bulmamız zor. Ilgauskas'ınkilerde orta mesafe şutlar özellikle. Ben Wallace'ın durumu ortada. Eğer play-off lara bir uzun oyuncu takası yaparak girmezsek işimizin çok kolay olacağını düşünmüyorum.
Neyse daha fazla konuşmaya gerek yok.

Beasley: Rose'u Kıskandım

Miami Heat'in çaylak oyuncusu Michael Beasley, 2008 NBA Draftı'nın 1 numarası olan Chicago Bulls'un çaylağı Derrick Rose'u kıskandığını itiraf etti.
Rose'un 1 numaradan seçilmesini kıskandığını itiraf eden Beasley ;

''1 numara olmayı isterdim ama olmadı. Ben takımımın lideri olmayı isterdim ama şuan benim takımım kazanıyor ve bu durumdan şikayet ettiğim söylenemez.'' dedi.

Yao: Rockets'tan Gitmem

2010'da herkesin gözü free-agent pazarına çevirilirken, Houston Rockets'ın yıldızı Yao Ming takımında kalacağını ve ayrılmayacağını söyledi. Rockets Genel Menajeri Daryl Morey'i de yaptığı açıklamada ;
''Biz Yao'yu takımda tutacağız. O elit bir uzun ve biz takımı onun üzerine inşaa edeceğiz.'' derken, Yao da yaptığı açıklamada ;

''7 yıldır burdayım ve burda mutluyum. Ayılmam için bir neden yok.'' dedi.

Hüseyin Karaçil' Alıntı:
Yao: Rockets'tan Gitmem

2010'da herkesin gözü free-agent pazarına çevirilirken, Houston Rockets'ın yıldızı Yao Ming takımında kalacağını ve ayrılmayacağını söyledi. Rockets Genel Menajeri Daryl Morey'i de yaptığı açıklamada ;
''Biz Yao'yu takımda tutacağız. O elit bir uzun ve biz takımı onun üzerine inşaa edeceğiz.'' derken, Yao da yaptığı açıklamada ;

''7 yıldır burdayım ve burda mutluyum. Ayılmam için bir neden yok.'' dedi.
Biz nasıl gerçek bir Galatasaraylıysak, bu adam da gerçek bir Rockets'lı. Her şey güzel ama sakatlıklar olmasa...

Güzel günler göreceğiz güneşli günler... :roll:

Bosh, JO İçin Üzgün

Toronto Raptors'ın yıldızı Chris Bosh, gerçekşen Jermaine-Marion takası snrası basına yaptığı açıklamada üzgün olduğunu söyledi.
Chris Bosh yaptığı açıklamada ;

''Karışık duygular içindeyim. JO büyük bir oyuncuydu ve burada iyi işler yaptı. Onun burdan gitmesini görmekten nefret ediyorum. Ama sonuçta bu bir iş ve bu işin içinde bu tip şeyler var bizde bunu kabul etmek zorundayız. Geleceğe bakıyoruz artık.'' dedi.

James: Bosh'la Oynamak İsterim

Cleveland Cavaliers'ın süper starı LeBron James, Toronto Raptors'ın yıldızı Chris Bosh'a övgüler yağdırırken, basının sorularını yanıtladı.
LeBron James kendisine yöneltilen, Bosh'la oynamak ister misin sorusuna karşılık olarak ;

''Ben kesinlikle Bosh gibi bir oyuncuyla oynamak isterim. Onun basketbol zekası gerçekten çok yüksek. O inanılmaz bir oyuncu ve çok çok iyi bir oyuncu.'' dedi.

Hüseyin Karaçil' Alıntı:
James: Bosh'la Oynamak İsterim

Cleveland Cavaliers'ın süper starı LeBron James, Toronto Raptors'ın yıldızı Chris Bosh'a övgüler yağdırırken, basının sorularını yanıtladı.
LeBron James kendisine yöneltilen, Bosh'la oynamak ister misin sorusuna karşılık olarak ;

''Ben kesinlikle Bosh gibi bir oyuncuyla oynamak isterim. Onun basketbol zekası gerçekten çok yüksek. O inanılmaz bir oyuncu ve çok çok iyi bir oyuncu.'' dedi.
Bu biraz zor olur. Çünkü Toronto, Bosh üzerine kurulu bir takım. LeBron'un beklemesi gerekli. Sanırım Bosh 2011'de free-agent oluyor...