Oktay Mahmuti

800000 € roluk fiyasko. Takımın başına 100000 tl alacak bir koç dahi getirseydik bu takımla en kötü bu kadar yapabilirdi. Hoca değişikliğinin verdiği gazla bir kaç maç kazandık. Gerisi. Hani playoffa girecektik, fenerle eşleşecektik, elenecektik ama savaşacaktık. Bu kadroya bu kadar para verilecek hoca fazla. Yönetim burada yazan ve tribünden bağıran bir grup taraftarın gazıyla, taraftarın gazını almak için mahmudiyi getirdi. Sonuç yine hüsran. mahmudiye vereceğimiz bu sene için en az 400000€ ile hiç değilse bazı borçları kapatır. Yada kaliteli bir uzun takviyesi ve düşük maaşlı bir koç ile en az bu seviyelerde olurduk. Yazık koskoca kulübe, yazık koskoca camiaya. bu sene idare edilip önümüzdeki seneden itibaren hedeflere göre bir koç ile anlaşılması çok daha isabetli olurdu. ama bizim kulüp o kadar iş bilmezki, anlık olarak paraları savurmaya meraklı. neredeyse 2 senedir takım çalıştırmayan bir koç ile pazarlık dahi yapamadan üst düzey bir maaşı verebiliyor. neyse en azından playofları stres yaşamadan izleyebiliriz. ama lig bitene kadar strese devam. bakalım az da olsa ihtimal dahilinde olan düşme olasılığımızı gerçekleştirebilecek miyiz.

Ali bey, Oktay Mahmuti 1 kuruş para almış mı geldiğinden beri?
Ücreti 400 bin euro değil dolar. Seneye de 800 bin dolar. Kızın, eleştirin ama adil olun yazıktır yazık...

Elinde olsa bugün Juskevicius ve Hardy haricindeki tüm yabancılara kapıyı gösterir. Oyuncular sezonu kafasında bitirmiş.

Erman Kunter'le kıyaslayanlar olmuş. Erman Kunter bugün takımın başında olsaydı bu takım Antep'le küme düşmeme potasında sürünüyordu. Daha geri koşmayı akıl edemeyen, ikili oyun savunması yapayım derken 4 kişi bir araya kümelenen bir oyuncu grubunu Playoff yarışına soktu diye mi eleştirilir oldu Mahmuti?

Son düzenleme:
Ali Bey bunları bir Uşak mağlubiyeti sonrasında yazmak kolay ve bence kolaycılık biraz da, normal zamanlarda yazmak lazım bunları eğer yazdıysanız zaten sözüm size değil. Mahmuti'nin ücretinin fazla olduğunu ilk geldiği gün söyledim, bu ücret bir yönetim zaafiyetidir ve ne olursa olsun takımın bugünkü durumunun sorumlusu Mahmuti değil. O kendi kurmadığı bir kadroda taşın altına elini koydu ve bir ara kazanılması gereken birçok maç kazanılarak play off ümitleri yeşertildi ama objektif baktığımız zaman bu kadro sezon başından beri gösterdiği performansla zaten play-off'u maalesef ki haketmiyor. Bunun sorumlusu da Mahmuti değil kimse kusura bakmasın, bu durumun sorumluları Özbek yönetimi, Can Topsakal ve Erman Kunter biraderler.

mahmudi ile anlaşma zamanlarındaki yorumlara bakarsanız gelmeden bunu yazmıştım zaten. ondan sonrada negatif yorum yapmamak için hiç yorum yazmadım.

Ali bey, Oktay Mahmuti 1 kuruş para almış mı geldiğinden beri?
Ücreti 400 bin euro değil dolar. Seneye de 800 bin dolar. Kızın, eleştirin ama adil olun yazıktır yazık...

zaten tesellimizde euro değilde dolar olması. dolar olunca fazla para vermemiş oluyoruz. Orhun Ene nin, Filipovski nin hatta Ufuk sarıca nın bile bu kadar ücret aldığını tahmin etmiyorum. Başarılar da ortada.

zaten tesellimizde euro değilde dolar olması. dolar olunca fazla para vermemiş oluyoruz. Orhun Ene nin, Filipovski nin hatta Ufuk sarıca nın bile bu kadar ücret aldığını tahmin etmiyorum. Başarılar da ortada.

Ufuk Sarıca Milli Takımda ki ücretiyle beraber Oktay hocayı geçiyordur. Orhun Ene ve Filipovski(severim) başarılı sayılamazlar. Başarı nedir? Tofaş şampiyon olursa başarıdır fakat Orhun Ene, Eurocup grubundan çıkamadı bu sene mesela. Bu kısır tartışma sürer gider Ali ağabey sadece son olarak şunu söyleyeyim Tofaş ve Bjk'nin 5'er milyon dolar bütçeleri olduğunu varsayalım. Aynı bütçeyi Oktay hocaya versek bu iki takımı geride bırakabilirdik.

Bu saatten sonra en önemli husus Mayıs ayında belirlenecek yeni yönetim kuruludur. Basketbola muhakkak sponsor bulmamız lazım. Ek gelir lazım. Transfer dönemi geliyor , planlama yapıp süratli hamleler yapmalıyız.

Kunter ile kıyaslanması çok anormal karşılanmış.

Kunter, birinci yarı ilk 10 hafta: 5 galibiyet-5 mağlubiyet, +40 averaj

Mahmuti, ikinci yarı ilk 10 hafta: 5 galibiyet-5 mağlubiyet, -5averaj

Kunter'in sonunu hazırlayan zorlu fikstüre Mahmuti henüz girmedi. Takımı fazladan bir şey oynattığı yok. 4 milyon dolarlık bütçenin başina 800 bin dolarla gelmesi tam bir facia. Böyle bir oranın dünyada eşi benzeri yoktur.

Ha takımı kendisi kurmadı, bu bir mazarettir. Ancak şu 10 haftada Mahmuti'ye dizilen övgülere bakıyorum, tam komedi.

Neyse motto, son topa kadar, taraftar ailemiz vs. gibi laflarla daha çok uyutur bizim romantik taraftarı.

Eee yönetimin de amacı taraftarı uyutmak değil mi zaten? 6-7 milyon dolar bütçe ayıracağıma Mahmuti'ye 800 bin dolar veririm, taraftarı uyuturum, basketbolu bitiririm.

Eğer Mahmuti zerre kadar Galatasaray Basketbol Şubesi'ni önemsiyorsa seneye 5 milyon dolar bütçenin altında çalışmayacağını söyler, talebi yerine getirilmediği takdirde yönetimi taraftarın önüne atarak istifa eder.

Son düzenleme:

Kunter'in sonunu hazırlayan zorlu fikstüre Mahmuti henüz girmedi. Takımı fazladan bir şey oynattığı yok. 4 milyon dolarlık bütçenin başina 800 bin dolarla gelmesi tam bir facia. Böyle bir oranın dünyada eşi benzeri yoktur.

Ha takımı kendisi kurmadı, bu bir mazarettir. Ancak şu 10 haftada Mahmuti'ye dizilen övgülere bakıyorum, tam komedi.

Neyse motto, son topa kadar, taraftar ailemiz vs. gibi laflarla daha çok uyutur bizim tomantik taraftarı.

Eee yönetimin de amacı taraftarı uyutmak değil mi zaten? 6-7 milyon dolar bütçe ayıracağıma Mahmuti'ye 800 bin dolar veririm, taraftarı uyuturum, basketbolu bitiririm.

Eğer Mahmuti'de zerre kadar Galatasaraylılık varsa seneye 5 milyon dolar bütçenin altında çalışmayacağını söyler, talebi yerine getirilmediği takdirde yönetimi taraftarın önüne atarak istifa eder.

Çok insafsız bir karşılaştırma değil mi bu? Mahmuti'nin Kunter'den devraldığı takım set oyununa dair bir şey üretmekten acizdi, antrenman temposu ve kondisyon konusunda müthiş bir zaafiyet içerisindeydi ve ilk 3-4 maç sadece bu "geri koşma" ve "nefes" meselesiyle uğraştı hoca. Ayrıca oyuncuların birbiriyle sevgi ve saygı bağı kalmamış haldeydi (bunu net olarak biliyorum), takım paramparça olmuştu. Üstüne Mahmuti zamanı bir de transfer yasağı yedik Lalanne ve Kevin Jones ile görüşüyorken. Tablo buyken, bu iki dönemi böylesine karşılaştırmak çok büyük bir haksızlık bence.

Neyse motto, son topa kadar, taraftar ailemiz vs. gibi laflarla daha çok uyutur bizim romantik taraftarı.

Eğer Mahmuti'de zerre kadar Galatasaray Basketbol Şubesi'ni önemsiyorsa seneye 5 milyon dolar bütçenin altında çalışmayacağını söyler, talebi yerine getirilmediği takdirde yönetimi taraftarın önüne atarak istifa eder.
İstatistikler iyidir de her zaman doğru şeyi göstermez. Tamamen önemsiz değiller ama asıl kıstas da olmamalılar. Daha önemli olan şey takımın sana sahada ne hissettirdiği bence. Evet takım gerçekten kötü kurulmuş, bazı oyuncular bitik ama ben Mahmuti döneminde sahada daha ne yaptığını bilen, takıma benzer bir takım görüyorum GENEL olarak. Ücret olarak bütçeye uyumsuzluğunun facia olduğunu, bunun büyük bir yönetim zaafiyeti olduğunu da defalarca söyledim. Evet 4 milyon dolarlık takımın koçu 800 bin dolar ücret almaz, bu işin doğasına aykırıdır. Bu koçu getiriyorsan yönetim olarak ve koça da 800 bin dolar veriyorsan, gelecek sezonki bütçen 7-8 milyon dolar olmalı.

Mahmuti'yi seviyor olabiliriz kendi adıma seviyorum evet ama övgü dizilecek bir nokta da yok ona katılıyorum ama gömülecek bir nokta da yok. Kendi kurmadığı bir kadronun başında bütün iyi niyetiyle cebelleşiyor. Kunter ile kıyaslanması filan ise bence olacak iş değil. Kunter ve takımı sahada bir basketbol takımı izlenimi dahi vermiyordu ve o uyutma işini de tam olarak Kunter ve Topsakal yaptı, zaten istedikleri de buydu.

Şu yazıda katıldığım yerlerden biri de şurası. Elbette ki Mahmuti 5-6 milyon dolarlık bir bütçenin altına ÇALIŞMAMALI ve bunun sözünü almış OLMALI göreve gelirken. Yoksa ne verirseniz, ya da ne iş olsa yaparım abi edebiyatını Kunter layığıyla yapıyordu zaten.

Ufuk Sarıca Milli Takımda ki ücretiyle beraber Oktay hocayı geçiyordur. Orhun Ene ve Filipovski(severim) başarılı sayılamazlar. Başarı nedir? Tofaş şampiyon olursa başarıdır fakat Orhun Ene, Eurocup grubundan çıkamadı bu sene mesela. Bu kısır tartışma sürer gider Ali ağabey sadece son olarak şunu söyleyeyim Tofaş ve Bjk'nin 5'er milyon dolar bütçeleri olduğunu varsayalım. Aynı bütçeyi Oktay hocaya versek bu iki takımı geride bırakabilirdik.

Bu saatten sonra en önemli husus Mayıs ayında belirlenecek yeni yönetim kuruludur. Basketbola muhakkak sponsor bulmamız lazım. Ek gelir lazım. Transfer dönemi geliyor , planlama yapıp süratli hamleler yapmalıyız.

Her takımın ya da koçun başarısı kendi şartları, kendi durumu ile değerlendirilir bence ve adil olan da budur. Tofaş şampiyon olsa da olmasa da şu durumda oldukça başarılıdır, keza Orhun Ene de aynı şekilde.. Şampiyon olurlarsa onun adı başarı değil, ''Fairy Tale'' yani Peri Masalı olur kanaatimce.. Tıpkı Ufuk Sarıca'nın Karşıyaka ile yaşadığı şampiyonluğun benim için Peri Masalı olması gibi.. Keza Ufuk Sarıca da milli takımda olmasa bile Beşiktaş'ta başarılı bence. Tabi bunlar hep göreceli şeyler ve subjektif konular..

Bütçeler üzerinden konuşacak olursak, tahminimce Beşiktaş'ın da Tofaş'ın da bütçesi bizimki ile oldukça yakındır. Beşiktaş'ın bütçesi bizimkinden biraz fazla olabilir. Tofaş'ın bütçesi de bizimkinin biraz daha altındadır diye tahmin ediyorum ama neticede yukarıda da bahsettiğim gibi bütçeler yakındır ve her iki takım da bizden fersah fersah başarılı ve daha iyi yönetiliyor kanaatindeyim. Önemli olan da bu.

Yıllar geçmiş zihniyet hiç değişmemiş...

Akıtın içinizdeki kini, devam edin...

Istatistik, sayilarla yalan soyleme sanatidir sozunun cok guzel bir ornegi olmus bu verdiginiz rakamlar.

Erman Kunter, bu kadroyu kendi kurdu ve hedefin sampiyonluk oldugunu soyledi. Ayrildigi sirada, kume dusme potasinin esigindeydik.

Oktay Mahmuti ise, tam anlamiyla bir enkaz devraldi. Bu devraldigi enkazi daha iyi yonetebilirdi derseniz, saygi duyarim yorumunuza ama, kendisini Can Topsakal-Erman Kunter ikilisinin tarihimize kara leke olarak gececek performansiyla kiyaslamanizi kabul edebilmek mumkun degil.

Burda Mahmuti'yi gömmeye çalışan Atamansporlulara Ataman'ın bu sezon Efesle Euroleague'de yakaladığı 4 Galibiyet 18 Mağlubiyet ve -156 averajlık müthiş istatistiklerini mi yazalım illâ ki?

Istatistik, sayilarla yalan soyleme sanatidir sozunun cok guzel bir ornegi olmus bu verdiginiz rakamlar.

Erman Kunter, bu kadroyu kendi kurdu ve hedefin sampiyonluk oldugunu soyledi. Ayrildigi sirada, kume dusme potasinin esigindeydik.

Oktay Mahmuti ise, tam anlamiyla bir enkaz devraldi. Bu devraldigi enkazi daha iyi yonetebilirdi derseniz, saygi duyarim yorumunuza ama, kendisini Can Topsakal-Erman Kunter ikilisinin tarihimize kara leke olarak gececek performansiyla kiyaslamanizi kabul edebilmek mumkun degil.

Mahmuti'nin kendi kadrosunu kurmamasının bir gerekçe olduğunu yazımda net bir şekilde belirtmişken, sanki bunu hiç dememiş gibi yazmanız çok ilginç.

Benim karşı olduğum nokta Mahmuti'nin, Kunter'e göre çok daha iyi basketbol oynattığı argumanı. Bunu kastettiğim gönderimde çok net anlaşılıyor.

Kunter de ilk yarıda ilk 10 haftalık fikstürde dönem dönem iyi basketbol oynattı. Kazandığımız 5 maçın coğunu 20 farklarda kazandik. Darüşşafaka ve Beşiktaş deplasmanını son topta kaybettik. Karşıyaka'yı deplasmanda dağıttık

Yine farkında olmadığınız bir nokta da Kunter'in sonunu hazırlayan fikstüre Mahmuti'nin yeni giriyor oluşu.

Ama yok istatistik yanıltırmış falan geçin bunları. 8 maçtır mağlup olan ve lige havlu atmış Usak'a yenildik, neyin yalanindan bahsediyorsunuz siz?

Birisi de Atamanspor falan diye yine başlamış. Ataman'in Efes'te ne yaptığı umrumda bile değil. Ama en azindan eminim ki Efes'in basketboldan anlayan az sayıda taraftarı burdaki romantiklerin aksine net bir şekilde Ataman'ı eleştirebiliyorlardır.

Son düzenleme:
Burda Mahmuti'yi gömmeye çalışan Atamansporlulara Ataman'ın bu sezon Efesle Euroleague'de yakaladığı 4 Galibiyet 18 Mağlubiyet ve -156 averajlık müthiş istatistiklerini mi yazalım illâ ki?
Hmmmm, demek ki Ergin Ataman'ın başarısız sezon geçirmesi Oktay Mahmuti'yi başarılı kılıyor, gerçekten harikulade tespitler içeren bu post için tebrikler. Hatta Ergin Ataman bir kaç maç daha kaybettiği takdirde basketbol federasyonu Oktay Mahmutili Galatasaray'ın aldığı sonuçlara bakmaksızın doğrudan Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan edecekmiş.

Şüphesiz foruma yazan ve forumu okuyan yüzlerce kişinin ufkunu açacaktır bu post.

Oktay Mahmuti'nin bizzat kendisinin bile başarısızlığı kabul eden röportaj yaptığı ortamda bu konuşulunca ortaya alakanın nereden kurulduğu belli olmayan Ergin Ataman'ın Efesli Euroleague karnesi geliyor. Halbuki konu aynı maç takviminde Erman Kunter ve Oktay Mahmuti performansları üzerineydi.

Çok daha iyi oynuyoruz galibiyet sayısı yanıltıcı gibi söylemler gördüm de bu dediğiniz argüman 1 yada 2 maç gibi kısa periyotlar için geçerli olur ancak. 10 küsur maçta aynı sayıda galibiyet almışsın, averaj olarak da daha kötüsün. 10 maç dediğin sezonun 1/3ü ediyor, oyunun iyiyse nasıl aynı sayıda galibiyet ve daha kötü averaj ile kapatıyorsun bu kadar uzun bir dönemi. Herkesin dilindeki bu 'daha iyi oyun' ne zaman meyvesini verecek, sezonun üçte biri gerçekten daha iyi olan bir oyunun meyvesini toplamak için gayet yeterli bir süre değil midir şayet oyun gerçekten daha iyiyse?

Atamanspor ya da Mahmutispor diye bir şey yoktur, Galatasaray vardır. İki hocayı birbirine vurdurarak ne yapma amacındasınız gerçekten anlamıyorum.

Hmmmm, demek ki Ergin Ataman'ın başarısız sezon geçirmesi Oktay Mahmuti'yi başarılı kılıyor, gerçekten harikulade tespitler içeren bu post için tebrikler. Hatta Ergin Ataman bir kaç maç daha kaybettiği takdirde basketbol federasyonu Oktay Mahmutili Galatasaray'ın aldığı sonuçlara bakmaksızın doğrudan Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan edecekmiş.

Şüphesiz foruma yazan ve forumu okuyan yüzlerce kişinin ufkunu açacaktır bu post.

Sizin gibi komik arkadaşların olması da çok güzel. Müthiş esprilerinizin devamını dilerim.

Yalnız Ataman'ın başarısız olması Mahmuti'yi başarılı kıldığını nerden uydurdunuz acaba? Ben sadece Mahmuti ile Kunter'i aynı kefeye koyanların favori koçu Ataman olduğu için onun şu anki performansını yazdım.

Sizin gibi komik arkadaşların olması da çok güzel. Müthiş esprilerinizin devamını dilerim.

Yalnız Ataman'ın başarısız olması Mahmuti'yi başarılı kıldığını nerden uydurdunuz acaba? Ben sadece Mahmuti ile Kunter'i aynı kefeye koyanların favori koçu Ataman olduğu için onun şu anki performansını yazdım.
Belki de insanlar sadece Mahmuti'nin galibiyet yüzdesinin Erman Kunter'le aynı olup daha da kötü averaja sahip olmasından dolayı eleştiriyolardır, Xci veya Yci olduklarından dolayı değil. Kraldan çok kralcı olup millete şucu, bucu diye saldırmadan bu ihtimali de düşünürseniz daha sağlıklı yorumlar yapmış olursunuz. Yoksa şablon ülkenin siyasal iklimindeki gibi eleştri yapana Fetöcü, terörist demek gibi oluyor.
Erman Kunter-Mahmuti'nin galibiyet yüzdeleri, attıkları yedikleri sayılar belli. Eğer argümanınız varsa dinleriz. Olaya bizle hiçbir alakası kalmamış, farklı bir takımı çalıştıran bir koçu eklemek de sizi haklı göstermiyor, hatta Mahmuti-Kunter performans kıyaslamasında herhangi bir argümana sahip olmadığınız için olayı anlamsız farklı noktalara dallandırdığınızı gösteriyor.

Belki de insanlar sadece Mahmuti'nin galibiyet yüzdesinin Erman Kunter'le aynı olup daha da kötü averaja sahip olmasından dolayı eleştiriyolardır, Xci veya Yci olduklarından dolayı değil. Kraldan çok kralcı olup millete şucu, bucu diye saldırmadan bu ihtimali de düşünürseniz daha sağlıklı yorumlar yapmış olursunuz. Yoksa şablon ülkenin siyasal iklimindeki gibi eleştri yapana Fetöcü, terörist demek gibi oluyor.
Erman Kunter-Mahmuti'nin galibiyet yüzdeleri, attıkları yedikleri sayılar belli. Eğer argümanınız varsa dinleriz. Olaya bizle hiçbir alakası kalmamış, farklı bir takımı çalıştıran bir koçu eklemek de sizi haklı göstermiyor, hatta Mahmuti-Kunter performans kıyaslamasında herhangi bir argümana sahip olmadığınız için olayı anlamsız farklı noktalara dallandırdığınızı gösteriyor.

Erman Kunter'in bizzat kurup şampiyonluk söylemleri eşliğinde dibe batırdığı takım ile Mahmuti'nin sonradan gelerek her yönden sıfıra vurmuş oyuncu topluluğunu ayağa kaldırmaya çalışmasını yüzdelerle kıyaslamak çok mantıklı gerçekten. Kunter devam etseydi şu an düşmüştük veya 1-2 maç sonra düşerdik. Bunda çoğu kişi hemfikir zannediyorum.

Yok siz diyorsanız Kunter dönemi ve Mahmuti dönemi arasında fark yok; o zaman ya maçları izlemediniz ya da görmek istemediniz. Mahmuti'nin aldığı ücret vs. elbette eleştirilebilir bence de fazla ancak Kunter'le aynı kefeye koymak çok büyük haksızlıktır, elle tutulur bir tarafı da yoktur.

1-2 galibiyet fazla alabilirdi diyebilirsiniz ancak bu yeteneği ve oyun bilgisi kısıtlı basketbolcular ile şampiyon olacağını düşünmediniz umarım. Ligdeki çoğu takımın yabancı oyuncuları bizden iyi, yerlilerden de verim alamıyoruz.

Önümüzdeki sezon Mahmuti ve kendi kadrosuyla başlayabilirsek bol bol eleştiririz tabii ki.

Hem atamancıyım, hem de mahmuticiyim hepsinin üstünde öncelikle Galatasaraylıyım. Ergin hocayı sevenler Oktay hocayı desteklemiyor diye bir şey yok. İkisi de bizim değerimiz. Ergin Hocanın şu anda bizimle bir alakası yok ayrıca niye tartışılıyor anlamıyorum.

Şimdiki durumla ilgili de benim gördüğüm eğer biz Erman Kunter ile devam etseydik küme düşmüştük. Bunu çok net söylüyorum. Adam dağılmıştı ve takım üzerindeki kontrolünü tamamen kaybetmişti. Taraftarla zaten pek bir bağı yoktu ama olan da bitmişti. O ilk yarıda aldığı galibiyetleri de bu atmosferde alamazdı. O yüzden Oktay Hoca göreve geldiğinde hem takımda hem de bizler üzerinde olumlu hava yakaladı, yaptığı Adas Juskevicius takviyesi de faydalı oldu ve bize hayat veren bir kaç galibiyet aldık. O dönem olmasaydı biz şu anda gerçekten gaziantep'in yerindeydik. Bu nedenle o istatistikleri takımın içinde bulunduğu dönemle değerlendirmek gerekir, yoksa bizi yanıltır. O yüzden böyle bitmiş, tükenmiş takımı neredeyse play-off potasına soktuğu için kendisine teşekkür ederim. Elbette bir insana sadece işini yaptığı için teşekkür etmememiz gerekir ama bu piyasada oyuncular olsun hocalar olsun o kadar çok aldığı paranın hakkını vermeyen insan var ki Oktay hocalar gibiler gelince seviniyoruz.
Önümüzdeki sezon Oktay hoca devam etsin, kadrosunu kendi kafasındaki planlar doğrultusunda oluştursun o zaman oyunumuza göre daha net eleştiriler yaparız. Ama şu geçiş döneminde sadece desteklerim kendisini ve desteklenmesi gerektiğini düşünürüm.