Şu Anda Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Üç Büyük Usta / Stefan Zweig

Kitapta Balzac - Dickens - Dostoyevski Zweig tarafından anlatılmış.

Balzac ve Dickens kısa Dostoyevski ise uzun uzun anlatılmış.

Dickens'ı hatta eleştiriyor gibiydi yazar,Dostoyevskiye ise adeta tapıyor.

Ağır ağır okumak zorunda kaldım,pek beğenmedim,Zweig'ın kitapları genelde çok akıcı olurdu ama bu tür itibariyle farklı olduğu için biraz sıkıldım.

Amin Maalouf´un Uygarlıkların Batışı ´nı okudum.

Yazarın doğup büyüdüğü Lübnan´ı anlatırken ki en karamsar noktası. Tavsiye eder miyim; sabırlı okurlara, evet. Ama bilinsin ki ağır giden bir kitap, en azından benim için öyle oldu.

Gogol | Bir Delinin Anı Defteri & Palto-Burun - Petersburg Öyküleri ve Fayton

Yeni bitirdim sayılır,Palto öyküsünü çok beğendim,diğer öykülerde güzel,Gogol'un okuduğum ilk kitabıydı

Şu an okuduğum kitabı da bitince yazarım,bakalım ne zaman bitecek ?

Şeytanın Günlüğü | Leonid Andreyev

Akıcı bir kitaptı tavsiye ederim.

Çok merak ettiğim ama gelecekteki güzel günlerde okurum dediğim bir kitap vardı çünkü bu kitap tam benlik ve bu karanlık bu acı günlerde okursam yeterince zevk alamam dediğim bir kitaptı bu ama artık o güzel günlere inancım kalmadığı için o kitabı geçtiğimiz yaz aldım ve okuma sırası şimdi o kitaba geldi.

O kitap Martin Eden | Jack London

Henüz birkaç sayfa okudum,kalın bir kitap,sindire sindire okumak istiyorum

Gogol | Bir Delinin Anı Defteri & Palto-Burun - Petersburg Öyküleri ve Fayton

Yeni bitirdim sayılır,Palto öyküsünü çok beğendim,diğer öykülerde güzel,Gogol'un okuduğum ilk kitabıydı

Şu an okuduğum kitabı da bitince yazarım,bakalım ne zaman bitecek ?
Bende Bir Delinin Hatıra Defteri adlı öyküyü beğenmiştim. Eşim kuafördeyken onu beklerken okumak için alım bitirmiştim geçen sene Aralıkta..

Geçen sürede Veba ve Körlük kitaplarını okuyabildim. Neden bu tür felaket kitaplarından gittiğimi bilmiyorum. Ortak yönleri vardı, felaket anlarında insanların içindeki iyilik ve kötülüğün ortaya çıkması, umudun tükenmek üzere olduğu anlar.. Albert Camus - Sıkıyönetim kitabını da okumak istiyorum.

Şimdi elimde Metastaz 2- Cendere var.. Yorum yazmıyorum bununla ilgili, zaten her şey açıkça yazılmış kitapta.

Geçenlerde D & R 'da ikinci kitaba % 60 indirim kampanyası vardı,kaçırmak istemedim

Önce Kafka / Dava ve G.Orwell / 1984 kitaplarını aldım
Bir sonraki gidişimde de G.Orwell / Hayvan Çiftliği ve S.Zweig / İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar kitaplarını aldım.

Şu an Kafka - Dava kitabını okuyorum

Geçenlerde D & R 'da ikinci kitaba % 60 indirim kampanyası vardı,kaçırmak istemedim

Önce Kafka / Dava ve G.Orwell / 1984 kitaplarını aldım
Bir sonraki gidişimde de G.Orwell / Hayvan Çiftliği ve S.Zweig / İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar kitaplarını aldım.

Şu an Kafka - Dava kitabını okuyorum
Orwell lerin ikisini de okudum, güzel kitaplar. Dava da aklımdakilerden birisi.
Ama ben artık Pelikancı yazarın ailenin adı yok ya da neden feminist değilim adlı kitabının promosyonunu yaptıktan sonra bahsettiğiniz mağaza zincirinden alış veriş yapmıyorum. Aslında turkuaz grubuna geçtikten sonra bırakmak gerekir di ama genede hiç yoktan iyidir.
Umarım bahsettiğiniz indirim satışaların azalmasının göstergesidir.

Ne cok zweig sever varmis.
Kendi ile 90li yillarin en basinda, ortaokulda tanistim. Emirgan is bankasinda yayinlarinin durdugu kucuk bir kitaplik vardi. Yildizin parladigi anlari satin almak istemistim, dolabin anahtarini zar zor bulup cikartmislardi. O gunden beri severek okurum.
Su ara tom king, babil serifini okuyorum.

Yabancı yazarları okumakta zorlanıyorum genelde bunun sebebi de rus yazarlar ilk oradan okumaya başlamıştım orhan kemal yaşar kemal gibi ustalar var çok güzel eserleri var özellikle orhan kemal bir dönemin eleştirisini çok iyi yapmış görünüyor şu an okumakta olduğum kitapta murtaza adlı eseri

Yabancı yazarları okumakta zorlanıyorum genelde bunun sebebi de rus yazarlar ilk oradan okumaya başlamıştım orhan kemal yaşar kemal gibi ustalar var çok güzel eserleri var özellikle orhan kemal bir dönemin eleştirisini çok iyi yapmış görünüyor şu an okumakta olduğum kitapta murtaza adlı eseri
Aslında çok iyidir Rus yazarlar, “Savaş ve Barış”, “Suç ve Ceza” ve “Karamazov Kardeşler” en zevk alarak okuduğum kitaplar arasında, belki seçtiğiniz kitaptan ya da okuduğunuz zamandan kaynaklanmıştır.
İnce Memed serisini 1 ayda bitirdim ama Demirciler Çarşısı Cinayetini bitiremedim, tasvirlerden konudan kopuyordum.

Aslında çok iyidir Rus yazarlar, “Savaş ve Barış”, “Suç ve Ceza” ve “Karamazov Kardeşler” en zevk alarak okuduğum kitaplar arasında, belki seçtiğiniz kitaptan ya da okuduğunuz zamandan kaynaklanmıştır.
İnce Memed serisini 1 ayda bitirdim ama Demirciler Çarşısı Cinayetini bitiremedim, tasvirlerden konudan kopuyordum.
Kötü çeviri de etkili.

George Orwell - Hayvan Çiftliği yeni bitti,bizim bizzat yaşadığımız şeyleri hayvanlar üzerinden anlatmış yazar.Gücü cebren ve hile ile ele alan domuzun ( Napoleon ) hayali düşman yaratması,her olumsuz olayda o hayali düşmanı suçlaması, kesinlikle tavsiye ederim.

Benim aklım hala davada kaldı,birine birgün sebebi belli olmayan bir dava açılıyor,bu kişinin davasından herkes haberdar,adam suçunu bilmiyor,adama sürekli suçun büyük,sen suçlusun gibi resmen psikolojik harp uyguluyorlar,sürekli davadan kurtulmaya çalışıyor ama en sonunda suçunu bilemeden dünyaya veda ediyor.Yani garip olan şey adamın davasından herkesin haberi var,tanımadığı insanlar bile onun davasından haberdar ama neyle suçlandığını birtek o bilmiyor.

Birkaç gün önce 1984 ü bitirdim.

Aslında yıllar önce bir gece filmini izlemiştim,Cnbc - e veriyordu sanırım,ne izledim ben demiştim kendime,garip bir etki bırakmıştı bende.

Kitapla ilgili yazılacak çok şey var ama yazmayacağım.Sadece şunu belirteyim hem 1984 ün hem de Hayvan Çiftliğinin sonu iyi biter ümidiyle okudum,kötülük kaybedecek diye bekledim ama öyle olmuyor,olmayacakta,kötülük devam ediyor ve sen sonunda ölüyorsun,daha doğrusu seni öldürüyorlar.Çünkü asıl tuzak doğmuş olmak,esas felaket doğarak eziyetin ellerine düşmüş olmak.

Arthur Miller ın “Cadı Kazanı” kitabını da öneririm. Günümüzdeki bazı olaylara ne kadar benzediğine şaşacaksınız ortamın. Yüzyıllar öncesi zihniyetin hala devam ediyor olması ve çoğunluğun bunun farkında olmaması…

Dune kitap ve filmi.

2 hafta önce filmine gittim çok etkilendim kitabını da okuyayım dedim. 2 haftada bitirdim 700 sayfalık kitabı. En hızlı bitirdiğim kitaptı çünkü baya sürükleyici geldi bana .

Tabii Bilimkurgu sever birisi olarak okudum bu kitabı. Bu tarz kitaplardan hoşlanıyorsanız bir şaheser resmen. 1984 yapımı filmi de izleme şansım oldu. Yeni filmi de bir daha

izlemeyi düşünüyorum. Herkese öneririm.

Son düzenleme:
S.Zweig | İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar kitabını bitirdim,tavsiye ederim.

Şu an elimde sadece bir kitabım kaldı,geçenlerde YKY 'den hediye gelen Talat Parman / Ergenlik Ya da Merhaba Hüzün kitabı,onu okumaya çalışacağım.

Ayağın Nerede Oğul Yazar: Fazıl Yazıcı Yayınevi: Yitik Hazine Yayınları Puanım:5/5

Millî Mücadele’nin çocuk kahramanlarına ithafen yazılmış, her Türk’ün hatta her milletten vatansever herkesin kütüphanesinde olması gereken bir kitap. Savaş yıllarında mücadeleye katılan minik kalplerin hikâyesi. Mutlaka okuyun.

Otomatik Portakal | Anthony Burgess

Keşke daha önce okusaymışım dediğim bir kitaptı,mutlaka tavsiye ediyorum. Çok akıcıydı,boşuna bu kadar ün kazanmamış,bittiğine üzüldüm.