Neler yeni

Şu Anda Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Ben şu an Stefan Zweig'in Satranç adlı kitabını okuyorum. Aylardır bir alayım da okuyayım diyordum, umarım beklentimi karşılar. Birkaç hafta önce de George Orwell'in "1984" adlı kitabını bitirmiştim. 1 ay önce de Adam Fawer'in "Olasılıksız" adlı kitabını bir kez daha okudum, lisedeki günlerimi yad ettim.

Siz de okuduğunuz kitapları paylaşabilir, beğendiklerinizi önerebilirsiniz.

Mahfi Eğilmez'in "Değişim Sürecinde Türkiye, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme" kitabını öneririm. Hem ekonomi ile ilgili öğretici bilgiler içeriyor hemde ülkemizin bugün içinde bulunduğu durumu sebepleri ve bu durumdan çıkış için nelerin gerektiğini anlatıyor.

Gabriel Garcia Marquez in "Kırmızı Pazartesi" de güzel bir kitap, 2-3 günde çok rahat okunabilir. Herkes cinayetin işleneceğini biliyor ama kimse bir şey yapmıyor..

Bir de ilginç bir kitap önerim daha var, "Kovadaki Balıklar", Gazinocular kralı Fahrettin Aslan'ın oğlu Sacit Aslan'ın ağzından o döneme ait yaşanan olaylar anlatılıyor. Ne hayatlar yaşanmış....

1984 ü okuduysanız, Hayvan Çiftliğini de okumalısınız.

Bunların dışında Uçurtma Avcısı (Khaled Hosseini), Gün Olur Asra Bedel ( Cengiz Aytmatov), Amin Maalouf'un Doğunun Limanları, Samarkand ve Afrikalı Leo, Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar, Yuval Noah Harari - Sapiens, Orhan Pamuk-Beyaz Kale de okuduklarımın içinde önerebileceklerim arasında.

Son Okuduğum kitap Jack London - Uçurum İnsanları
Şu an okuduğum kitap Cemal Süreya - Sevda Sözleri.

Tavsiye edebileceğim onlarca kitap var ama şimdilik 4 tane yazayım :)

Jose Mauro De Casconcelos - Şeker Portakalı
William Golding - Sineklerin Tanrısı
Khaled Hosseini - Uçurtma Avcısı
Chris Cleave - Küçük Arı

Son Okuduğum kitap Jack London - Uçurum İnsanları
Şu an okuduğum kitap Cemal Süreya - Sevda Sözleri.

Tavsiye edebileceğim onlarca kitap var ama şimdilik 4 tane yazayım :)

Jose Mauro De Casconcelos - Şeker Portakalı
William Golding - Sineklerin Tanrısı
Khaled Hosseini - Uçurtma Avcısı
Chris Cleave - Küçük Arı
Uçurtma Avcısını okurken 2-3 yerde bırakmak istedim, gerçekten insanın içine işliyor bazı yerleri ama bitirdim pes etmeden. Ekpe’s book club tavsiyelerinden bu arada.

Uçurtma Avcısını okurken 2-3 yerde bırakmak istedim, gerçekten insanın içine işliyor bazı yerleri ama bitirdim pes etmeden. Ekpe’s book club tavsiyelerinden bu arada.
Okurken en zorlandığım kitaplardan. Aslına bakarsanız Afganistan'da geçen her kitap beni çok etkiliyor (kurgu ya da gerçek hikaye farketmiyor) vicdani olarak çok rahatsız olarak okuyorum.

Yeri gelmişken Afganistan'a dair 4 kitap tavsiyesinde bulunayım. Hepsi beni çok etkileyen kitaplardır ama özellikle Mehmet Genç'in kitabını okurken kahroldum. Yakın zamanda yaptığı Afganistan seyahatindeki izlenimlerini paylaştığı bir kitap. Spoiler vermemek adına detayları paylaşmayacağım ama Taliban'dan, bacha bazi geleneğine (erkek çocukların istismarı) Avrupa'da son kullanım tarihleri geçtiği için tüketilmeyen gıdaların Afganistan'a gönderilmesi ve burada satılmasına kadar kanımı donduran hikayeler okudum. Meraklısına şiddetle tavsiye ederim.

İkinci kitap Qais Akbar Omar'ın Eve Dönüş kitabı. Afganistan'da patlak veren iç savaş sonrası yaşananları anlatıyor. Yine beni çok etkileyen kitapların başında gelir

Mehmet Genç - Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 2
Qais Akbar Omar - Eve Dönüş
Khaled Hosseini - Bin Muhteşem Güneş
Khaled Hosseini - Ve dağlar yankılandı

Şu an konu'yu görüntüleyenler: (Kayıtlı: 1, Misafir: 0)