#11 Nathan Jawai

Benim de şaşırdığım nokta, biz bu sene Jawai'yi oynatmazsak, Euroleague bizi organizasyonuna almayacak mı?Direk diskalifiye mi edileceğiz?Niçin adamın form tutmasını bekleyelim?Bize ne Jawai'den, babmızın oğlu mu?Niçin ne katkı sağlıyacağı çok daha belli bir oyuncu almayalım?

Sorunun cevabı çok basit ve net. Ergin Ataman, Jawai'yi çok istiyor.

Jawai'ye gelince kurduğumuz kadronun en tamamlayıcı parçası olabilir. Eğer eski formuna ulaşabilirse ben seve seve beklerim. Şu kötü hali bile ortalama 3 asist yapıyor. Bu bile inanılmaz bir ışık.

Savunmada da toparlayacaktır. En azından öyle yol geçen hanı olmaz. Gerçi geçen sene ki Bonsu'yu gördükten sonra savunmayı hiç dert etmiyorum. Takım onu da kaldırır.

Sorunun cevabı çok basit ve net. Ergin Ataman, Jawai'yi çok istiyor.

Jawai'ye gelince kurduğumuz kadronun en tamamlayıcı parçası olabilir. Eğer eski formuna ulaşabilirse ben seve seve beklerim. Şu kötü hali bile ortalama 3 asist yapıyor. Bu bile inanılmaz bir ışık.

Savunmada da toparlayacaktır. En azından öyle yol geçen hanı olmaz. Gerçi geçen sene ki Bonsu'yu gördükten sonra savunmayı hiç dert etmiyorum. Takım onu da kaldırır.

Dün Angola uzunu, maçı 38 sayıyla bitirdi, düşün savunmasının halini,Üzerinden yapılan tiplerin, alınan reboundların haddi hesabı yok.Haa toparlama ihtimali varmış.Toparlasa bile Jawai hiç bir zaman iyi bir reboundcu olmadı, kaldı ki toparlayacağı da meçhul.

Haa Ergin hoca istiyormuş.Ergin hoca bence Avrupa'nın eni kadro mühendislerinden bir tanesi ancak geçen sene aynı Ergin hoca Domercant'in uzatma opsiyonunu kullandı.Ergin hoca da insan, o da arada hata yapabilir.Avrupa'nın tartışmasız en kariyerli hocası Obra'nın geçen sene sezon başı ve ortası yaptığı transfer hatalarını da hatırla.Hocanın bir transferi istemesi, hoca kim olursa olsun bu tercihin en doğru seçim olduğu anlamına gelmez.

Kaldı ki Jawai'nin en çok ihtiyacımız olan özelliği post up oyunu.Vougioukas, en az Jawai kadar iyi bir post up oyuncusu ve Jawai gibi sorunlar da yaşamadı.Bu transferle birlikte Jawai transferi iyice gereksiz bir transfer halini aldı.

Dün Angola uzunu, maçı 38 sayıyla bitirdi, düşün savunmasının halini,Üzerinden yapılan tiplerin, alınan reboundların haddi hesabı yok.Haa toparlama ihtimali varmış.Toparlasa bile Jawai hiç bir zaman iyi bir reboundcu olmadı, kaldı ki toparlayacağı da meçhul.

Haa Ergin hoca istiyormuş.Ergin hoca bence Avrupa'nın eni kadro mühendislerinden bir tanesi ancak geçen sene aynı Ergin hoca Domercant'in uzatma opsiyonunu kullandı.Ergin hoca da insan, o da arada hata yapabilir.Avrupa'nın tartışmasız en kariyerli hocası Obra'nın geçen sene sezon başı ve ortası yaptığı transfer hatalarını da hatırla.Hocanın bir transferi istemesi, hoca kim olursa olsun bu tercihin en doğru seçim olduğu anlamına gelmez.

Kaldı ki Jawai'nin en çok ihtiyacımız olan özelliği post up oyunu.Vougioukas, en az Jawai kadar iyi bir post up oyuncusu ve Jawai gibi sorunlar da yaşamadı.Bu transferle birlikte Jawai transferi iyice gereksiz bir transfer halini aldı.

Ben doğru transfer demedim zaten. Hoca bu riske girdiyse bir bildiği vardır dedim.

Dometcant olayı riskti tutmadı ama hocanın Beşiktaş'tan beri neredeyse tüm transferleri bir risk. Ve bende o riskin sahada ki getirisini/götürüsünü görmeden asla körü körüne muhalefet etmem.

Hala Angola uzunundan bahsediyorsunuz. Yahu durun bir. Şimdi Jawai bize karşı 20s 10r 5a yapsa burayı bayram yerine çevirmem aynı şekilde bilmem kimin uzunu üzerinden 50s atmış olsa da oturup ağlamam.

Ben doğru transfer demedim zaten. Hoca bu riske girdiyse bir bildiği vardır dedim.

Dometcant olayı riskti tutmadı ama hocanın Beşiktaş'tan beri neredeyse tüm transferleri bir risk. Ve bende o riskin sahada ki getirisini/götürüsünü görmeden asla körü körüne muhalefet etmem.

Hala Angola uzunundan bahsediyorsunuz. Yahu durun bir. Şimdi Jawai bize karşı 20s 10r 5a yapsa burayı bayram yerine çevirmem aynı şekilde bilmem kimin uzunu üzerinden 50s atmış olsa da oturup ağlamam.

O zaman burada, transfer başlığında kimse oyuncu transferi ile ilgili fikrini söylemesin, eleştiri yapmasın.Nasılsa Ergin hocanın bir bildiği var.Herkes oyuncyu sahada gördükten sonra verimli mi değil mi gerekli yorumu yapar.Zaten önemli olan oyuncuyu sahada görmeden işin sonunu kestirebilmekte ki, transfer sezonunun en heyecanlı kısmıdır bu.O yüzden bu başlık açık ara en kalabalık başlıktır.

Sonuçta Jawai bu sene de bizim oyuncumuz.Bu saatten sonra hepimiz gerekli desteği göstereceğiz.Ancak bence Jawai mantıksız ve gereksiz bir transferdi.Voyukas'ı beğensem de Jawai artı Voyukas'a verilen paraya daha iyi bir uzun alınıp ligde de istikrar sağlanabilirdi.

Umarım işin sonunda Ergin hocanın uygulaması doğru çıkar.Ama bence benim söylediğim planlama çok daha mantıklıydı

O zaman burada, transfer başlığında kimse oyuncu transferi ile ilgili fikrini söylemesin, eleştiri yapmasın.Nasılsa Ergin hocanın bir bildiği var.Herkes oyuncyu sahada gördükten sonra verimli mi değil mi gerekli yorumu yapar.Zaten önemli olan oyuncuyu sahada görmeden işin sonunu kestirebilmekte ki, transfer sezonunun en heyecanlı kısmıdır bu.O yüzden bu başlık açık ara en kalabalık başlıktır.

Sonuçta Jawai bu sene de bizim oyuncumuz.Bu saatten sonra hepimiz gerekli desteği göstereceğiz.Ancak bence Jawai mantıksız ve gereksiz bir transferdi.Voyukas'ı beğensem de Jawai artı Voyukas'a verilen paraya daha iyi bir uzun alınıp ligde de istikrar sağlanabilirdi.

Umarım işin sonunda Ergin hocanın uygulaması doğru çıkar.Ama bence benim söylediğim planlama çok daha mantıklıydı

Sevgili kardeşim nereden çıkarttın eleştirilmemesi gerektiğini söylediğimi? Öyle bir şey mi yazmışım?

Burak Bey eleştirilerinde haklı olduğun yönler elbette var. Ancak atladığın bir husus var. Evet bu şampiyonda gerek maç eksiği gerekse fazla kiloları vb. nedenlerle Jawai ribountlarda katkı vermiyor. Ancak hiçbir zaman iyi bir ribauntçu olmadı savına katılamayız. 2013 Euroleague sezonunda Barcelona'da oynayan aldığı süre ile oranlı olarak 40 dakikaya yayılan ribaund ortalamasında EL lideri.Evet kısa süre alıyordu ancak o kısa sürede kimseye ribauntlarda ezilmediği gibi tam tersine ribaunt lideriydi ligin.
Evet risk var, hepimizin kaygısı var, Paul Davis, Ante Tomic veya Bourousis değil bu adam. İyi gününde hepsini denize dökecek yeteneği ve potansiyeli de var. Bunu da gösterdi defalarca. Ancak yapılan sözleşmeye ve ödenen ücrete göre değerlendirince ben 8. yabancı olarak halen çok iyi tercih olduğunu düşünüyorum.

Boldladığım yere gülerim işte.
Statistics - Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL

Oynadığı dakikaya göre Barcelona sezonunda tüm Euroleaue 1.si kimmiş bir bak istersen.Hani tüm Avrupada ribaunt lideri olmuş bir oyuncuya da iyi ribauntçu olmadı demek nasıl bir şey ben anlamadım.Bu listede ilk 20ye girse bile rahatça iyi ribauntçu dersin ki adam sezonu lider bitirmiş

Oynadığı dakikaya göre Barcelona sezonunda tüm Euroleaue 1.si kimmiş bir bak istersen.Hani tüm Avrupada ribaunt lideri olmuş bir oyuncuya da iyi ribauntçu olmadı demek nasıl bir şey ben anlamadım.Bu listede ilk 20ye girse bile rahatça iyi ribauntçu dersin ki adam sezonu lider bitirmiş

Onur, verdiğin istatistiğe göre Voronseviç Reyes'ten daha iyi rebocu. Yani, bu istatistik üzerinden birini yermek ya da övmek ne kadar sağlıklı?

Senin bahsettiğin şekilde bir oranlamayla istatistik tutulup, çıkarımlar yapılmaz.Senin bu yaptığına çocuklar güler.Kısa süreler sahada kalan birisi, yanındakilere göre daha diri olduğu için tabi ki oynadığı süreye oranla iyi reboundcu gibi görünür.

O zaman nba'de ortalama 8 dakika sahada kalıp 2 sayı ortalamayla oynayan adamı '' büyük bir skorer,48 dakikaya vurduğumuzda ortalamaları nba'de bile cift haneleri geçiyor'' diye transfer edelim.Bu kadar komik argumanlarla gelmeyin

Sevgili kardeşim nereden çıkarttın eleştirilmemesi gerektiğini söylediğimi? Öyle bir şey mi yazmışım?

Hocam fikirlerinizin çıkış noktası, ''Ergin hoca istediyse benim gözümde bitmiştir'', ve '' Oyuncu sahaya çıkmadan eleştirmem'' gibi söylemleriniz.Ben de her hocanın yanlış tercih yapabileceğini ve bu forumun en tatlı yanlarından birisinin, oyuncu daha sahaya çıkmadan herkesin kendi fikrini belirtip sonucun merakla beklenmesi olduğunu söylüyorum.

Umarım bu tarz durumlarda hep Ergin hoca haklı çıkar.Ama oyuncu, Ergin hocanın tercihi de olsa, sahaya çıkmadan eleştirilebilir.Transferi yanlış bulunabilir

Hocam fikirlerinizin çıkış noktası, ''Ergin hoca istediyse benim gözümde bitmiştir'', ve '' Oyuncu sahaya çıkmadan eleştirmem'' gibi söylemleriniz.Ben de her hocanın yanlış tercih yapabileceğini ve bu forumun en tatlı yanlarından birisinin, oyuncu daha sahaya çıkmadan herkesin kendi fikrini belirtip sonucun merakla beklenmesi olduğunu söylüyorum.

Umarım bu tarz durumlarda hep Ergin hoca haklı çıkar.Ama oyuncu, Ergin hocanın tercihi de olsa, sahaya çıkmadan eleştirilebilir.Transferi yanlış bulunabilir

Sen kendin söylüyorsun işte ''benim''. Yani benim kendi fikrim buradan sen nasıl ''o zaman eleştiri yapmayalım'' gibi bir şey çıkarttın anlamadım? Yine senin dediğin gibi herkes kendi fikrini belirtsin ki o da benim fikrim.

Sen kendin söylüyorsun işte ''benim''. Yani benim kendi fikrim buradan sen nasıl ''o zaman eleştiri yapmayalım'' gibi bir şey çıkarttın anlamadım? Yine senin dediğin gibi herkes kendi fikrini belirtsin ki o da benim fikrim.

Sizin fikriniz ''bu transferi hoca istiyor, o halde bu iş bitmiştir, üzerinde konuşmaya gerek yoktur'' şeklinde ki, bu arguman eleştiri yapılmasına kapalı bir düşünce.

Ben size fikrinizi söylemeyin demiyorum.Tam tersi herkes kendi fikrini söylesin.Zıt görüşte olanlar arasında, tabi ki saygı kuralları çerçevesinde tartışmalar çıkabilir ki şu an olduğu gibi.

Benim söylemek istediğim ''bu transferi hoca istiyor, o halde bu iş bitmiştir, üzerinde konuşmaya gerek yoktur'' savınızın yanlış olduğu yönünde.Bunu nedenleriyle açıklıyorum.Dediğim gibi size de benim söylediklerim yanlış gelebilir, siz de kendi düşüncelerinizle neden yanlış olduğunu açıklarsınız

Sizin fikriniz ''bu transferi hoca istiyor, o halde bu iş bitmiştir, üzerinde konuşmaya gerek yoktur'' şeklinde ki, bu arguman eleştiri yapılmasına kapalı bir düşünce.

Ben size fikrinizi söylemeyin demiyorum.Tam tersi herkes kendi fikrini söylesin.Zıt görüşte olanlar arasında, tabi ki saygı kuralları çerçevesinde tartışmalar çıkabilir ki şu an olduğu gibi.

Benim söylemek istediğim ''bu transferi hoca istiyor, o halde bu iş bitmiştir, üzerinde konuşmaya gerek yoktur'' savınızın yanlış olduğu yönünde.Bunu nedenleriyle açıklıyorum.Dediğim gibi size de benim söylediklerim yanlış gelebilir, siz de kendi düşüncelerinizle neden yanlış olduğunu açıklarsınız

Kardeşim dediklerinin hepsine eyvallah ama benim fikrimi belirtmem ''eleştiri yapılmasın o zaman'' demek değil. Sen o noktaya getirdin ona itirazım.

Benim fikrim branş fark etmeksizin o takımı yönetenin istediği transfer = en iyi transfer. Yeter ki o yönde ilerleyelim.

Jawai'ye gelince bende çok büyük risk olduğunu düşünüyorum. Şahsen bu riske girmezdim. Ama bu adamı takip eden koç ve bu işin uzmanları okey verdiyse benim için de (işin sağlık yönünden) bir problem yoktur. Onun dışında ki eleştiriyi de milli takım maçına bakarak yapmam. Formunu bulacak zaman geçer ve Galatasaray forması altında oynamaya başlar işte o zaman doğrusunu yanlışını konuşurum.

Eski performansına ulaşmasının epey zaman alacağını düşünüyorum ama bu saatten sonra bana düşen Jawai'yi desteklemek.

Tekrar hoşgeldin Jawai, sakatlıksız kazasız belasız bir sezon geçirirsin umarım.

Eğer sadece kendisi alınsaydı gerçekten çok riskli ve hatalı bir karar verilmiş olunurdu ancak, Ian'ın da gelmesiyle hocanın kararına saygı duyma zorunluluğu oluştu. Bildiğim kadarıyla kontrat bedeli de epey düşük olacak bu sezon. Sezonun ilk kısmında muhtemelen sadece Euroleague'de kullanılacak. Eğer form tutarsa ve sağlıklı kalırsa hücumda ekstra katkı vereceği bir gerçek.

Sağlıklı ve formda bir sezon diliyorum.

Jawai iyi bir ribaundcu değil malesef. 40 dakikaya yayılmış ortalama hiç bir şeyi değiştirmez malesef. İyi ribaundcu olmak sadece çok ribaund almakta değildir bence. Rakiplerinin alamamasını sağlamak takım arkadaşlarının almasınıda sağlamakta önemli pota altında. Mesela Ömer Aşık bir maç 20 ribaund alıp diğer maç 6 ribaund alabiliyor fakat hemen her topu çelip rakipleri çok iyi box out ederek takım arkadaşlarının ribaundları almasını sağlıyor. Jawaide malesef bunlar yok top eline düşerse ribaundu alıyor sadece benim izlediğim maçlarda.

Bence Eurolegue'de bir takıma 3. bir pivot alınacaksa en iyi tercih Jawai - Sofo tarzı kalıbıyla 10-15 dakika girip rakibi dağıtabilecek oyunculardır...Gerçi Sofo geçen yıl şampiyon takımın neredeyse tek pivotuydu, James'in oynadığı maç sayısı düşünülürse ama yinede benim için 15 dakika verim veren bir pivot imajı değişmez onun içinde...Bizim pivot tercihlerimizde aslında hiçbir sorun yok...

Durumu bozan Erceg'in savunması ve Arroyo'nun kolay geçilmesi...Bu defo haricinde çok güzel bir rotasyon oluştu...Ergin Hoca eksilerimizi artılarımızı çok iyi biliyor ve tercihleri kendi yaptı zaten..Mutlaka bir bildiği vardır...Sakatlık, maddi vs sorunlar yaşamazsak çok güzel bir sezon yaşayacağız özellikle Eurolegue'de...