2008-2009 TBL Şampiyonu Efes Pilsen

evet fenerbahçe dün telekomu yendi ve efesin rakibi oldu.gerçekten de son yılların en zevkli finali olmaya aday.yorumlarınızı bekliyorum.

Re: TBL´de Finalin Adı Fenerbahçe Ülker - Efes Pilsen

Bence 3-2 efes alır.Ama belli olmaz.Efesinde işi zor fenerde tribün desteğide olacak bide seri 0-0 başlayacağı için çok zor olacak.Yinede kesin keyifli maçlar izliyecez

canberk işcan' Alıntı:
Bence 3-2 efes alır.Ama belli olmaz.Efesinde işi zor fenerde tribün desteğide olacak bide seri 0-0 başlayacağı için çok zor olacak.Yinede kesin keyifli maçlar izliyecez
Fener'in tribün desteği kendi sahasında olacak sadece, o bir handikap değil.

Serinin kilit eşleşmesi charles smith-ömer onan eşleşmesi olacak bence.Smith çok formda.Takımının skor yükünü o çekiyor genelde.Ömer eğer smith'e üstünlük sağlarsa fenerbahçenin işi kolaylaşır.Tabi ömer aşık'ın formu da çok önemli.Sakatlıktan çıktığı için inişli-çıkışlı performans gösteriyor.oğuz son maçlarda çok formda.Özellikle dış şutunu çok geliştirdi.Efeste ise ender ve keremin solomon karşısında ne yapacağı çok önemli.Baktığımız zaman solomon 2 oyuncudan da üstün ve tam bir winner.Ve solomon böyle yerlerde daha çok oynamış.Yani çok daha tecrübeli bir oyuncu fakat onun da tam kendini bulduğu söylenemez ama bence solomon bu seride daha çok inisiyatif alacak ve ağırlığını koyacaktır.Efes adına bir başka önemli oyuncu da bootsy thornton.Ergin atamanın sisteminde bu oyuncunun rolü önemli.Çok şutör değil fakat ceza şutları ve penetrelerde etkili.kasun ve keremle yaptığı ikili oyunlara da dikkat.Benim bu seride performanısını en çok merak ettiğim oyuncu ise devin smith.Ben bu oyuncuyu gerçekten de şaşkınlıkla izliyorum.skor,asist,ribaund,blok herşey var adamda ama bir türlü istikrarı yakalayamadı.Ben bunun biraz da tanjeviçin sitemiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.onun sistemi özellikle de bu sene tek bir oyuncunun öne çıkmasına izin vermiyor.Solomonun takım oyunu bunun en açık kanıtı.Bakalım potaaltındaki savaşı kim kazanacak.fenerin semih-ömer-oğuz-mirsad dörtlüsü mü yoksa efesin 4K'sı mı? Bence fenerin dörtlüsü daha ağır basıyor.Özellikle ömer aşık olduğu bölümlerde kabus gibi çöküyor oraya. gerçekten inanılmaz! bir de tahmin yapayım dedim.4-1 veya 4-2 fenerbahçenin seriyi alacağını düşünüyorum.

Ayhan Şahenk faktörünü çok es geçiyorsunuz. Fener bu sezon Şahenk'de maç alamadı. Daçka bile yenildiler. Fener'in farkı açmasını sağlayan veya oyunda kalmasını sağlayan çoğu zaman üçlük atışlar. Yenidikleri maçların hemen hemen hepsinde bu bölgede çok aciz kaldıklarını görebilirsiniz. Hakemlerin binbir kararı ile kazandıkları sezonun ikinci maçında bile 3lük çizgisinden çok iyi atıp farkı 18'lere kadar çıkardılar fakat ne zaman şutlar girmedi savunmalar sertleşti Efes öne bile geçti. O yüzden normal sezonda bile Fener'in bariz üstünlüğü yokken 4-1 veya 4-2 gibi skorlar anca fenerlilerin hayalini süsler. Avrupa'da hiçde istediğini bulamayan Efes lige belkide son 3 sezonda asılmadığı kadar asılacaktır. Eskide kaldı 10-0'lık seriler.

Geçen senelerde de çok söylendi bunlar eren bey.Fenerbahçe hep üçlüklerle maçta kalıyor demişsiniz.Evet öyle.yine öyle olacaktır.Maç içinde üçlük yüzdelerinin düşmesi tabi olacaktır.fenerbahçe çok şutör bir takım.2 sene içinde fenerbahçenin 3lük yüzdesinin çok düşük olduğu 5 maç yoktur.nadiren olur o yani.Ayrıca fenerbahçe taraftarını arkasına alınca coşan bir takım.Evet efesin geçen yıllardan daha farklı,daha derli toplu olduğunu kabul ediyorum ama bu efesin hüzünlü sonunu değiştirmeyecektir bana göre.

TBL'de finalin adı Efes Pilsen-Fenerbahçe Ülker olacak çünkü saha avantajı Efes Pilsen'de. Bir yönetici değiştirebilirse sevinirim.

Berat Bey geçen senelerde Efes diye bir takım yoktu ortada. 10-0'lık seri oluşurken ya yabancıları yer dolsun diye alınan bir Efes yada Oktay Hoca'nın son sezonunda artık tükenmiş bir Efes vardı. O yüzden Efes geçen yıllardan farklı veya derli toplu değil tamamen değişmiş bir takım. Geçen seneki Efes'li oyuncular zaten mevcut kadro ile çok bir yere gidilemeyeceğini farkındadır eminim. Bunun gibi onlarca sebep sayabilirim size bu Efes'in önceki Efeslerle ilgili olmadığına dair. Fener'in karşısında çok sert bir takım olacak. Nadiren üçlük yüzdeleri düşük olur demişsiniz ama o maçların çoğuda adam gibi kısalara baskı yapan takımlara karşıdır. O yüzden üçlük yüzlerinin düşmesi için 'Gününde değillerdi' den öte pek çok sebep var. Salsabasketten gördüğüm kadarı ile Fener'in Şahenk'deki son 10 maçında galibiyeti yok. Bu tesadüf olamaz, rasyonel birçok veri var elimizde.
Son olarak bende 4-1, 4-2 Efes alır demiyorum ama Efes herşeyi ile bir adım öndedir bu seride. Ekstra birşey yapması gereken varsa fenerbahçedir bu taraf. Seyirci için ise saha avantajının Efes'de olduğunu sizde biliyorsunuz. Fener kendi evinde istediği kadar kendi evinde çoşsun iş her zaman deplasmana bakar. Şahenk'de olurlar demeyin Zeytinburnuna zor giden taraftar Maslak'a dahada zor gider. ilk yarıda olan maç gibi.

efesin geçen senelerden faklı derken daha iyi olduğunu belirtmek istemiştim.Sanırım bu konuda sizinle hemfikiriz.Evet şunu da kabul ediyorum:bu iki takımda çok geniş kadrolu eurolig seviyesinde takımlar.Birbirine yakın ekipler olduğunu düşünüyorum ayrıca.tanjevicin ergin atamandan daha tecrübeli ve daha iyi bir koç olduğunu düşünüyorum.Tamam fenerbahçe ayhan şahenkte son 10 maçını kaybetmiş dediniz.doğru mu,yanlış mı? bilmiyorum ama eren bey finale geldiğiniz zaman herşey değişir.Ben ayhan şahenk faktörünün fenerbahçeyi burada çok etkileyeceğini düşünmüyorum.Sene içindeki maçlarda etkilemiş olabilir ama dediğim gibi play offlar hele hele final çok farklı olur ki fenerbahçe geçen 2 senede lig ve play off performansının ne kadar farklı olduğunu gösterdi.Bakalım sonuç nolacak.Emin olduğumuz bir nokta var ki çok keyifli bir seri bekliyor bizi.

Ekleme yapıyorum.

Salonun sadece %20'si misafir takıma verilecek.
Galatasaray ile oynanan seride bilet fiyatları 34 liraydı.
Bu seride helalinden 40 olur herhalde.
Bu da Fb seyircisini etkileyecektir. Az etkilese bile yeter. Salonun 5'te 1'i verilecek zaten.

Serinin keyifli geçeceğimden şüphe yok benimde ama finalde eller öyle kolay kolay potaya gitmez. Efes serileri her zaman topun en kıymetli olduğu serilerdir. Orada boş dönülecek 3-4 hücüm geri dönülemez yerlere götürür takımları. Fenerbahçe bu kadar kolay pes edecek değil tabiki ama burası final potalar bir şeyi değiştirmez demek çok mantıklı gelmedi bana. Emnim ki fenerli basketbolcular ' Off yine mi Şahenk'e' gidicez diye içten içe düşünüyolardır. Karşı takımın baskısı, saha dezavantajı, potaların özel durumu derken şut konusunda sizin kadar çok fark etmez diyemiyorum.
4 Haziran'dan sonra göreceğiz hangimiz haklı :)

İlk 2 maç ayhan şahenkte sanırım.İlk maç çok kritik olacaktır özellikle.kilit maç.Bu arada vujaniç efesten ayrıldı mı ? durumu nedir?

Vujanic kadroya giremiyor. Şu an 3 tane oyuncusu kadroda değil.
Vujanic,Engin ve Mustafa Abi...

Re: TBL´de Finalin Adı: Efes Pilsen - Fenerbahçe Ülker

edit

Re: TBL´de Finalin Adı: Efes Pilsen - Fenerbahçe Ülker

efes bilet fiyatlarını 40 ytl olarak belirlemiş.600 kişilik yer ayırmış fenerbahçe taraftarına.