2009 - 2010 Transfer Sezonu

Eyüp YILDIZ' Alıntı:
Kutay dostum!

Çok fazla yorum veya soru sorma fırsatım olmuyor, şimdilik 5 numara alınmayacağını öğrenebildim, oyun planımız kısalar üzerine kurulu olacakmış sadece bunları öğrenebildim.
Barış Hersek ile ilgimiz yokmuş.

Teşekkürler.

eyüp bey bende bi soru sorayım rakoceviçli,nachbarlı,kasunlu efese,solomonlu,kinseyli,lynn greerlı fenere,hüseyin beşokul,demon malletli,serkanlı telekoma karşı evrenli,cemalli,polatlı,erenli süper kadromuzun şansını nasıl değerlendiriyorsunuz

Ya herkeste bir şampiyonluk iddaası var da biz hangi zamanda en son şampiyonluğa oynamışız ? çoğu arkadaşın yaşları daha genç bilmeyebilirler ama biz 4-5 sene öncesine kadar hedef neredeyse ilk 10 du playofflara son takım olarak girebiliyorduk. Ama o salonlar tıklım tıklım doluyordu. Şimdi bakıyorumda takım biraz farklı bir karaktere soyununca hemen öldürülüp bitiriliyoruz.Ya neden bu sene sonunda bizimde bir kaya peker'imizin bir kerem gönlüm'ün bir serkan erdoğan'ın bu kadrodan çıkabilceğine inancımız olmuyor. Bence bu sene geçiş senesi bu sene türk oyuncularımız daha çok süre alıcak ve kendilerini gösterme şansı yakalayacaklar. benim hatırladığım yaklaşık 20 sene oldu en son şampiyon olalı bir sene daha kaybetmişiz çok ta abartılacak sorunlar değil. Seneye inanıyorum türk oyuncuların rotasyonu oturduğu iyi yabancıların olduğu bir galatasaray daha çok zevk verecek bizi heyecanlandıracaktır. Yoksa büyük paralar yatırıp türk oyuncu topluluğun sağlam değilse 1 senelik yabancı oyuncularla artık en fazla 1 sene daha oynayabilicek oyuncularla bu iş günü kurtarmaktan başka bir işe yaramadığını çok iyi anladık. Ayrıca bence bizim takımımız eğer sağlam bir seyirci topluluğu ile ilk 4'ün içinde yer alacaktır. Küçümsediğimiz oyuncular canıyla dişiyle oynacaklar oyuncular. Eğer takım ruhu oturursa savunma hattı sağlam olursa zevk veren bir takım izleyeceğimize inanıyorum.

Şu Engin ATSÜR'ü almayıp başka ikinci guard getirenlerin gerçekten basketbol bilgilerinden şüphe ediyorum.
Can'dan ne kadar daha fazla alıyor olabilir ki bu adam ?

Burak Barut' Alıntı:
Şu Engin ATSÜR'ü almayıp başka ikinci guard getirenlerin gerçekten basketbol bilgilerinden şüphe ediyorum.
Can'dan ne kadar daha fazla alıyor olabilir ki bu adam ?
Burak bunu kendime o kadar çok sordum ki
İşin içinden mantıkla çıkılmıyor inan ki
Engin belki 100.000 usd fazla alıyordur bilmiyorum ama
Candan 2 gömlek kaliteli bir oyuncudur

Engin'in durumu biraz farklı, sırf dolar ekseni üzerinde bakmamak lazım olaya. Ailesinin maddi durumu, sosyal yapıları Engin'in tercihlerinde de etkili oluyor haliyle.

Yoksa Engin'e geçen sezon da teklif yaptık biz, düzgünce geri çevirip süre alamayacağını bildiği halde Efes Pilsen'i tercih etti.

Beşiktaşlı olmasının da kararında etkisi olmuş olabilir.

Ayrıca Beşiktaş bizden farklı bir transfer politikası izledi 3 yeni yerli oyuncu aldılar ve Engin dışındaki iki transfer ikinci ligden gelen oyuncular Kerem ve Cem Çoşkun (Bu transferden çok emin değilim gerçi önce oldu dendi sonra oyuncu istemedi dendi en son Salsa'da anlaşma sağlanmış diye yazdı).Yeni bir transfer yapmazlarsa 12 kişilik kadroda bu iki oyuncu dışında bir de mevcut kadrodan bir Genç oyuncu muhtemelen yine Arın olur yer alacak.

Ademi ve Geçen sezon nerede ise hiç şans vermediği Ömer'i de kadroda tuttu Burak Bıyıktay.YAbancı haklarından en az birini de görece oldukça düşük maliyetli bir oyuncudan yana kullandı.

Sonuç olarak Transferler bütçenin denk olmasına özen gösterilerek yapıldı bu sezon.

Ekleme:Banvit Barış Hersek ile anlaşmış. Keşke Eren yerine Barış'ı aldığımız yabancı 4 numaalardan birinin (tercihen Rancik'in) yerine de 5 numaraya daha yatkın bir oyuncu alsa idik.

Bu arada off topic ama bence Rancik çok iyi oyuncu bunu defalarca söyledim.
Rancik benim uzun süredir istediğim bir oyuncuydu ilk alındığında da söyledim çok iyi transfer.Nymburg zamanları çok etkileyiciydi.

Can Akan' Alıntı:
Rancik benim uzun süredir istediğim bir oyuncuydu ilk alındığında da söyledim çok iyi transfer.Nymburg zamanları çok etkileyiciydi.

Bence de iyi bir oyuncu ona bir itirazım yok da eğer 4 yabancı ile oynayacaksak biri tam bir 5 numara olmasa bile 5 numaraya daha yatkın bir oyuncu olmalıydı hiç değilse o bağlamda söledim.

Can Akan' Alıntı:
Bende Wilkinson için çok iyi diyorum, Darius bugün kendini gösterdi, Jasaitis zaten iyi, kesin şampiyonuz :):):):)

Kutay Çamcı' Alıntı:
[quote="Can Akan":23mngyoz]Bu arada off topic ama bence Rancik çok iyi oyuncu bunu defalarca söyledim.

Bence de iyi bir oyuncu ona bir itirazım yok da eğer 4 yabancı ile oynayacaksak biri tam bir 5 numara olmasa bile 5 numaraya daha yatkın bir oyuncu olmalıydı hiç değilse o bağlamda söledim.[/quote:23mngyoz]
Haklısın Kutay bunu bende söylüyorum:)
Ben olsam Wilkinsonun yerine tam bir 5 numara alırdım
Mesela kambalayı alırdım.Cemal sertliği sağlayan 5 numara olurdu Kambala da hem sayı üreten hemde savunmada nerde durmasını bilen 5 numara görevi görürdü:)

Eyüp YILDIZ' Alıntı:
[quote="Can Akan":10npfmxo]Bu arada off topic ama bence Rancik çok iyi oyuncu bunu defalarca söyledim.
Bende Wilkinson için çok iyi diyorum, Darius bugün kendini gösterdi, Jasaitis zaten iyi, kesin şampiyonuz :):):):)[/quote:10npfmxo]
Rancik Wilkinsonu döver:):)
şaka bir yana yabancılarımızın hepsi iyi ama kimya ne kadar uyar bakmak lazım
Bir de doğal skorer eksiği var.Sıkıştığın anlarda eline verip seni düzlüğe çıkarmasını sağlayacak dış skorerimiz yok
bu tanıma en uygun oyuncu Darius Washington o da maalesef pg.

Eyüp YILDIZ' Alıntı:
[quote="Can Akan":2ss05kdb]Bu arada off topic ama bence Rancik çok iyi oyuncu bunu defalarca söyledim.
Bende Wilkinson için çok iyi diyorum, Darius bugün kendini gösterdi, Jasaitis zaten iyi, kesin şampiyonuz :):):):)[/quote:2ss05kdb]

Bana göre Evren hepsinden iyidir :)

Galatasaray'ın şu an için yabancı uzuna ihtiyacı yok. Zira pota altında süreyi paylaşacak iki yabancı uzun var. Üçüncüsünü almak demek, hem diğer ikisinin süresini ve verimi azaltır, hem de yerli uzunların önünü kapatır. Bunun yanı sıra, TBL'de üç yabancı kotası olduğu için Jasaitis ve Washington'da olumsuz etkilenebilir.

Bunun örneğini yakın zamanda yaşamıştık: 2007-2008 sezonunda Galatasaray dört yabancıyla başlamış, -iki uzun, iki kısa- hem Avrupa'da hem domestik alanda başarılı sonuçlar alıyorken sezon içerisinde Britton Johnsen'i transfer ederek pota altı rotasyonunu genişletmişti. Peki bu transfer sonucu ne oldu? Pota altındaki önemli oyuncumuz Chris Owens'ın verimi önemli ölçüde düştü. Zira Owens, süre aldıkça faydalı olabilen bir oyuncuydu. Britton Johnsen'da süre almakta zorlanarak yeterli katkıyı yapamadı ve takımdaki dengeler bozuldu.

Galatasaray içeriye bir yabancı alacaktı, bu tercihini 4-5 oynayabilen Mike Wilkinson'dan yana kullandı. Daha önce kadroda yine 4-5 oynayabilen Cemal Nalga ve Radoslav Rancik vardı. Yani bu üç oyuncuyla ikili kombinasyonlar halinde mevkiiler paylaşılabilir. Ayrıca 4 numarada geçen sezon oynadığı maçlarda hayli faydalı olan Polat Kocaoğlu ve 5 numarada Eren Beyaz yer alıyor. Evet, Galatasaray'ın klasik manada oyunu domine eden bir pivotu olmayacak ama, hedeflenen konuma, yani dördüncü sıraya girmek için kesinlikle yeterli bir uzun rotasyonu var.

Galatasaray'a en yakın bütçeye sahip iki takımın uzun rotasyonlarına bakalım:

Beşiktaş: Lonny Baxter 4-5, Cevher Özer 4, Kevin Fletcher 4-5, Adem Ören 5
Banvit: Lance Williams 4-5, Chuck Davis 4, Goran Cakic 4-5, Barış Hersek 3-4

Beşiktaş ve Banvit, TBL'de Galatasaray'la kadro olarak rekabet etmesi muhtemel en yakın iki takım ve görülüyor ki, her iki takımın uzun rotasyonu da Galatasaray'dan daha iyi değil. Üstelik her iki takımda da oyunu domine edebilecek klasik pivot yok.

Bu iki takımla Galatasaray'ın ortak noktası dört yabancı kullanıyor olmaları. Beşiktaş, iki uzun, iki kısa yabancı ile denge yakalamış, yani şu anki Galatasaray kadrosuyla hemen hemen aynı yapıya sahipler. Banvit ise üç yabancısını pota altı oyuncularından seçmiş, çünkü Barış Hersek haricinde pota altında kullanabilecekleri yerli oyuncu yok; bu demek oluyor ki, Banvit, sürekli olarak iki uzun yabancı + Keith Simmons'u kullanacak. Böylece onlarda rotasyonda denge yakalamış olacak.

Beşiktaş ve Banvit'in bir alt grubundaki takımların uzun rotasyonlarıda benzer şekilde Galatasaray'dan iyi değil. Efes Pilsen, FB Ülker ve Telekom rakip olarak görülmediğine göre, 5 numaranın gerekliliğine şartlanmamak gerekiyor.

Ahmet Abi, ben Telekom'u bir üst grubta görmüyorum M.Özyer'le başarılı olabileceklerini zannetmiyorum biz ligi Telekom'un üstünde bitiririz M.Özyer'in transferlerde hata yapacağını ve maçlarda oyuncular arsındaki
rotasyonu ayarlaya bileceğini zannetmiyorum.

Ahmed Salih' Alıntı:
Galatasaray'ın şu an için yabancı uzuna ihtiyacı yok. Zira pota altında süreyi paylaşacak iki yabancı uzun var. Üçüncüsünü almak demek, hem diğer ikisinin süresini ve verimi azaltır, hem de yerli uzunların önünü kapatır. Bunun yanı sıra, TBL'de üç yabancı kotası olduğu için Jasaitis ve Washington'da olumsuz etkilenebilir.

Bunun örneğini yakın zamanda yaşamıştık: 2007-2008 sezonunda Galatasaray dört yabancıyla başlamış, -iki uzun, iki kısa- hem Avrupa'da hem domestik alanda başarılı sonuçlar alıyorken sezon içerisinde Britton Johnsen'i transfer ederek pota altı rotasyonunu genişletmişti. Peki bu transfer sonucu ne oldu? Pota altındaki önemli oyuncumuz Chris Owens'ın verimi önemli ölçüde düştü. Zira Owens, süre aldıkça faydalı olabilen bir oyuncuydu. Britton Johnsen'da süre almakta zorlanarak yeterli katkıyı yapamadı ve takımdaki dengeler bozuldu.

Galatasaray içeriye bir yabancı alacaktı, bu tercihini 4-5 oynayabilen Mike Wilkinson'dan yana kullandı. Daha önce kadroda yine 4-5 oynayabilen Cemal Nalga ve Radoslav Rancik vardı. Yani bu üç oyuncuyla ikili kombinasyonlar halinde mevkiiler paylaşılabilir. Ayrıca 4 numarada geçen sezon oynadığı maçlarda hayli faydalı olan Polat Kocaoğlu ve 5 numarada Eren Beyaz yer alıyor. Evet, Galatasaray'ın klasik manada oyunu domine eden bir pivotu olmayacak ama, hedeflenen konuma, yani dördüncü sıraya girmek için kesinlikle yeterli bir uzun rotasyonu var.

Galatasaray'a en yakın bütçeye sahip iki takımın uzun rotasyonlarına bakalım:

Beşiktaş: Lonny Baxter 4-5, Cevher Özer 4, Kevin Fletcher 4-5, Adem Ören 5
Banvit: Lance Williams 4-5, Chuck Davis 4, Goran Cakic 4-5, Barış Hersek 3-4

Beşiktaş ve Banvit, TBL'de Galatasaray'la kadro olarak rekabet etmesi muhtemel en yakın iki takım ve görülüyor ki, her iki takımın uzun rotasyonu da Galatasaray'dan daha iyi değil. Üstelik her iki takımda da oyunu domine edebilecek klasik pivot yok.

Bu iki takımla Galatasaray'ın ortak noktası dört yabancı kullanıyor olmaları. Beşiktaş, iki uzun, iki kısa yabancı ile denge yakalamış, yani şu anki Galatasaray kadrosuyla hemen hemen aynı yapıya sahipler. Banvit ise üç yabancısını pota altı oyuncularından seçmiş, çünkü Barış Hersek haricinde pota altında kullanabilecekleri yerli oyuncu yok; bu demek oluyor ki, Banvit, sürekli olarak iki uzun yabancı + Keith Simmons'u kullanacak. Böylece onlarda rotasyonda denge yakalamış olacak.

Beşiktaş ve Banvit'in bir alt grubundaki takımların uzun rotasyonlarıda benzer şekilde Galatasaray'dan iyi değil. Efes Pilsen, FB Ülker ve Telekom rakip olarak görülmediğine göre, 5 numaranın gerekliliğine şartlanmamak gerekiyor.

çok güzel bir tespit bencede çok fazla 5 numaraya takılmaya gerek yok. eğer fenerbahcenın 3 tane uzunuda türk oyuncularsa ve bunlar oynaya oynaya tecrube kazanıp NBA kapılarını zorluyorsa eğer ve bu oyunculara guvenılıyorsa bızde özellıkle eren e cemal e bıraz daha guvenıp onların ıyıce tecrube kazanmaları saglayıp ılerkı yıllar sağlam turk rotasyonu yapabılceğımız bır kadro kurabılırız. Benım dusuncem bu yıl tamamen geçiş yılı turk oyuncuların kalıtelerını artırıp seneye cok ıyı yabancılarla lıgte ıstenılen sevıyeye gelınecektır.

Mustafa Yağız ÖNDER' Alıntı:
Ahmet Abi, ben Telekom'u bir üst grubta görmüyorum M.Özyer'le başarılı olabileceklerini zannetmiyorum biz ligi Telekom'un üstünde bitiririz M.Özyer'in transferlerde hata yapacağını ve maçlarda oyuncular arsındaki
rotasyonu ayarlaya bileceğini zannetmiyorum.

Sevgili Mustafa, Telekom transferi tamamladı. Hüseyin Beşok, Soner Şentürk ve Ümit Sonkol yerli; Demont Mallet, Andre Owens ve Lamayne Wilson yabancı transferleri... Şu ana dek transferde hata yaptıklarını söyleyemeyiz. Kanımca normal sezonu F.bahçe Ülker'in üzerinde bitirecekler...

Play-off'ta Murat Özyer'le neler yapacaklarını göreceğiz... :)