2015-2016 Eurocup Şampiyonu Galatasaray!

Format değişikliğindeki asıl hedefin NBA ile Avrupa basketbolunun birleşmesi sürecini hızlandırmak olduğu söyleniyor. Bu proje ile ilgili detaylı bilgisi olan var mı?

Format değişikliğindeki asıl hedefin NBA ile Avrupa basketbolunun birleşmesi sürecini hızlandırmak olduğu söyleniyor. Bu proje ile ilgili detaylı bilgisi olan var mı?

Evet Bora IMG'nin bu olaya bu kadar para yatırmasının sebebi bu, çünkü gelirleri Amerika kaynaklı bir organizasyon..10 senelik bir projeksiyonda amaçlanan bu...İlk planda sezon sonlarında iki kıtanın şampiyonları arasında maç düzenleyip . daha sonra bunun play-off finaline çevrilmesi ve en sonunda da tam bir birleşme gerçekleştirmek..Ancak şimdilik ütopik bir proje...

Peki şöyle bir durum olamaz mı? Euroleague'e katılamayan takımlar, Eurocup oynamak yerine, Fiba'nın teklifine evet derse orda da ayrı bir organizasyon olablir mi?

Sonuçta Fiba'nın organizasyonu, Eurocup oynamaktan daha karlı. Bu sayede bu takımlar daha da güçlenir ve belki de Fiba, bir kaç yıl sonra Euroleageil rekabete girebilecek bir oluşum yapabilir.

Bir de bir önceki sorumla alakalı olarak tekrar soracağım.

''Ön elemelerdeki 8 takımda heniz kesin olmamakla birlikte ülke sıralamasında yukarıdan aşağı inmek koşuluyla şampiyonlar alınacak..Sekiz takım katılacak bir takım katılma hakkı kazanacak...'' yazmışsınız. İşte diyorum ki bu sekiz ülkenin Şampiyonu da A lisanslı olursa o zaman elemelere finalistler hatta yarı finalistler alınmayacak mı? Sonuçta başka opsiyon yok

Sponsorların Fiba ve Eurolegue ile yaptıkları sözleşmelerde belli takımların katılmaması halinde anlaşmaların iptal edilmesini şart koştuklarına eminim..Belli başlı takımların katılmadığın bir ligde bahsi geçen garanti paraların verilmesine imkan yok...Kanımca birinden biri ancak böyle bir organizasyon yapabilir..İkisi birden ayrı ayrı altından kalkamaz...Fiba belki alternatif bir turnuva düzenleyebilir Euroleague bu şekilde hemen hemen kapalı bir lig haline gelmiş oluyor çünkü....

Evet soruyu anladım...Şimdilik şampiyon olmazsa bir alt sıradaki şampiyona kayacak hak gibi gözüküyor...Eğer yeterli katılım olmazsa sampiyonlardan (ki bence olur) o zaman finalistlere de hak doğabilir belki...Neden kalır diyorum, çünkü VTB , adriyatik ligine ön elemede iki takım verilmesi ve ön elemeye bir ya da iki wild card tartışmaları da var...

Şu A lisansı, B lisansı,Wild card olayı tamamen saçmalık.

Saçmalık değil Umut Bey..Çünkü bu Uleb ilk çıktığı zaman bile amaçlarını gizlememişlerdi..Amaçları ilk günden beri NBA gibi minimum şartları sağlayan takımlarla kapalı bir lig oluşturmak...Yani. bunlar Federasyonlar birliği gibi sporun gelişimini sağlamaya çalışan, adalet dağıtan vs bir organizasyon değil , bir şirket..Yıllardır izah etmeye çalıştım bu forumda bugün gelinen noktayı ve yapmamız gerekenleri..Ancak, doğru düzgün bir bütçe oluşturup düzenli ödemeleri bile yapamadık...Şimdi kendi düşen ağlamaz moduna geçmemiz ve bundan sonra akılcı adımlar atmamız gerekli...

Evet Bora IMG'nin bu olaya bu kadar para yatırmasının sebebi bu, çünkü gelirleri Amerika kaynaklı bir organizasyon..10 senelik bir projeksiyonda amaçlanan bu...İlk planda sezon sonlarında iki kıtanın şampiyonları arasında maç düzenleyip . daha sonra bunun play-off finaline çevrilmesi ve en sonunda da tam bir birleşme gerçekleştirmek..Ancak şimdilik ütopik bir proje...
Ütopik olmasının dışında, böyle bir yakınlaşmanın Avrupa basketboluna faydasından çok zararı dokunabilir diye endişeleniyorum. Maddi getirisinin olacağı kesin, peki ya sportif açıdan?.. Şu anda bile Avrupa'da kafayı kaldıran oyuncu NBA yapıyor. İki organizasyon birbirine yakınlaştıkça giden oyuncu sayısı daha da artacaktır. Bu durumda Avrupa kulüpleri ne yapacak? Gelirler artsa bile hiç bir zaman NBA ile rekabet edebilecek seviyeye gelebileceğini sanmıyorum. NBA'de şans bulamayan oyuncularla da bir yere kadar gidilebilir.

Bana bu proje, uzun vadede NBA'in Avrupa basketbolunu içine alıp, yutması ile neticelenebilir gibi geliyor. Umarım kuruntu yapıyorumdur.

Saçmalık değil Umut Bey..Çünkü bu Uleb ilk çıktığı zaman bile amaçlarını gizlememişlerdi..Amaçları ilk günden beri NBA gibi minimum şartları sağlayan takımlarla kapalı bir lig oluşturmak...Yani. bunlar Federasyonlar birliği gibi sporun gelişimini sağlamaya çalışan, adalet dağıtan vs bir organizasyon değil , bir şirket..Yıllardır izah etmeye çalıştım bu forumda bugün gelinen noktayı ve yapmamız gerekenleri..Ancak, doğru düzgün bir bütçe oluşturup düzenli ödemeleri bile yapamadık...Şimdi kendi düşen ağlamaz moduna geçmemiz ve bundan sonra akılcı adımlar atmamız gerekli...

Futbolda da Ş.ligi ve ya uefa var ama böyle kriterler yok orada da Barcelona,Real Madrid oynarken aynı zamanda Bate Borisov,Astana gibi takımlarda oynayabiliyor arada da muazzam bir bütçe farkı var ama adiliyette var diğer takımların hiç emek harcamadan sırf bütçeleri büyük diye doğrudan katılmaları demek istediğim.

Biz her yıl 5-6 milyon bütçeyle bu lige katılmış olsak ve hiç ödeme sorunu yaşamamış olsak emin olun yine alamazdık A lisansı.

Zaten değişen formatta ayrı bir saçmalık böyle giderse hep kalıplaşmış takımları izleyeceğiz seyir zevki düşecektir.

Bizim ne yapıp edip A lisansını çoktan almamız gerekiyordu. Ama bizim beceriksiz yönetimler ülke içinde halledilmesi gereken sorunları halledemezken, yurtdışına gidip lobi yapıp A lisansı almayı hiç beceremezler.

Eurocup ın asıl zorluğu başlayana kadar dorsey de kendini bulursa Ergin Ataman ın zor maçların winner karakteri ile Final oynarız diye düşünüyorum. Çünkü koç hedef koyan ve mutlaka onu başaran biri.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu yönetim ile çok zor.
Ergin Hoca ya güvenmekten başka çaremiz yok.

Kapalı lig bence de Avrupa'ya yarar sağlamadığı gibi zarar getirir. 16 takımlı bir lig olmaz. Avrupa'da ateşli taraftara sahip 10'larca takım var. Zaten oyuncu kalitesi bakımından belirli bir seviyeden sonra fark olmuyor.Zaman içerisinde kupa 2'nin popülaritesi kupa 1'i geçebilir. NBA ile birleşme ise zor ama ütopik değil, ancak faydadan çok zarar sağlar. Hem NBA hem Avrupa için. Açıkçası kapalı lig kurulursa, ULEB tarzı yeni oluşumlarda çıkacaktır. Zaten A lisansı B lisansı olayları saçma....

Uleb'in amacı basketbol üzerinden UEFA'ya gözdağı vermekti. Kurucu kulüplere bir bakın. NBA en geç 10 yıla Avrupa'ya açılacak. Hatta Londra, Paris ve Madrid kesin olacak mesele 4. şehir olacak mı ve olacaksa neresi olacak. Galatasaray buralara oynamalı.Bu yüzden mutlaka salon yapmalıyız.

Uleb'in amacı basketbol üzerinden UEFA'ya gözdağı vermekti. Kurucu kulüplere bir bakın. NBA en geç 10 yıla Avrupa'ya açılacak. Hatta Londra, Paris ve Madrid kesin olacak mesele 4. şehir olacak mı ve olacaksa neresi olacak. Galatasaray buralara oynamalı.Bu yüzden mutlaka salon yapmalıyız.

Bahsettiğin genişleme takımdan ziyade şehir ekseninde dönecek.Yani NBA gibi bir organizasyon İstanbul'a gelse yeni bir takım kurulur. Adı da İstanbul JANISSARIES falan olur herhalde:)Saydığın şehirlere ben birde Berlin'i ekleyim kesin olarak.Ama İstanbul ve Roma'da adaydır.Hatta sadece doğuya değil batıya genişleyip Çin,japonya,g.kore,singapur'a da giderler.STERN zamanında dillendirmişti.Tek sıkıntı ulaşım ama onuda uzun turnelerle hallederler.Euroleague'in ise NBA ile birleşmek gibi bir hedeften ziyade 'küçük NBA' olmaya çalıştıklarını görüyorum.FIBA'nın önerdiği formatı aynısını almışlar.Euroleague ve Eurocup toplamında 20 takımlık kontenjan düştüğüne göre FIBA'nın organizasyonuna katılmayı seçen çok sayıda iyi takım olacağını düşündüklerinden rekabet kalitesini düşürmemek için bu yola gittiklerini düşünebiliriz.Eğer ligde yada eurocupta şampiyon olamazsak Fiba'nın organizasyonu ciddi bir seçenek olur bizim için.Tabii td'nin başında olduğu bir organizasyona katılmak istersek.

Bahsettiğin genişleme takımdan ziyade şehir ekseninde dönecek.Yani NBA gibi bir organizasyon İstanbul'a gelse yeni bir takım kurulur. Adı da İstanbul JANISSARIES falan olur herhalde:)Saydığın şehirlere ben birde Berlin'i ekleyim kesin olarak.Ama İstanbul ve Roma'da adaydır.Hatta sadece doğuya değil batıya genişleyip Çin,japonya,g.kore,singapur'a da giderler.STERN zamanında dillendirmişti.Tek sıkıntı ulaşım ama onuda uzun turnelerle hallederler.Euroleague'in ise NBA ile birleşmek gibi bir hedeften ziyade 'küçük NBA' olmaya çalıştıklarını görüyorum.FIBA'nın önerdiği formatı aynısını almışlar.Euroleague ve Eurocup toplamında 20 takımlık kontenjan düştüğüne göre FIBA'nın organizasyonuna katılmayı seçen çok sayıda iyi takım olacağını düşündüklerinden rekabet kalitesini düşürmemek için bu yola gittiklerini düşünebiliriz.Eğer ligde yada eurocupta şampiyon olamazsak Fiba'nın organizasyonu ciddi bir seçenek olur bizim için.Tabii td'nin başında olduğu bir organizasyona katılmak istersek.
Yoo yeni takım kurmaya gerek yok istanbul galatasaray olur takımın ismi o kadar. Benim en büyük hayalim bu.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Aslında faydalı olur olmaz , basketbola ne getirir ne götürür tartışması bence çok önemli değil...Karşımızda geri adım atmayan ve hedefi doğrultusunda bazen küçük bazen büyük adımlarla ilerleyen bir şirket ve çevresinde yer alan bir kulüp oluşumu var...Burada önemli olan soru bizim burada yer alıp almak istemediğimiz ve bundan sonraki adımlarımız...Salon, seyirci sayısı, bütçe ve ödemeler kısa vadede çok önemli....

Yoo yeni takım kurmaya gerek yok istanbul galatasaray olur takımın ismi o kadar. Benim en büyük hayalim bu.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

NBA İstanbul'da bir takım kurulması için onay verirse illa Türk birine sahipliği vermezler.Ama diyelimki türk fanatik,Galatasaraylı bir işadamı aldı hakları...En iyi durumda takımın adı İstanbul LIONS olur:)Ama ben herkese hitap etmek isteyen akıllı bir godoman olsam herhangi bir kulübü simgeleyen isim,renk,amblem kullanmazdım.

Aslında faydalı olur olmaz , basketbola ne getirir ne götürür tartışması bence çok önemli değil...Karşımızda geri adım atmayan ve hedefi doğrultusunda bazen küçük bazen büyük adımlarla ilerleyen bir şirket ve çevresinde yer alan bir kulüp oluşumu var...Burada önemli olan soru bizim burada yer alıp almak istemediğimiz ve bundan sonraki adımlarımız...Salon, seyirci sayısı, bütçe ve ödemeler kısa vadede çok önemli....

Saydığınız 4 önemli parametreden sadece "seyirci" kriterini karşılıyorduk, 2 senedir bu noktada da muteber değiliz. Topsakal'ın altyapı oyuncuları ile mücadele edeceğiz şeklindeki sözleri tartışılmıştı geçen ay.
16 takımlı bir EL'de yer alabileceğimizi zannetmiyorum. EC şampiyonluğu noktasında bir şansımız olabilir belki.
Diğer taraftan söyledikleriniz çok önemli. EL özel bir organizasyon bir nevi özel şirket. Mülakatı geçenleri ve işlerine gelenleri alıyorlar. Adil değiller ve olmak zorunda da değiller. A lisanslı kulüpler de bu durumdan memnun. Kapalı lig için "Biz istemiyoruz, adil değil vs" gibi itirazda bulunmazlar. EL yönetimine ya da A lisans uygulamasına, A lisanslı kulüplere tepki göstermek anlamsız, bizde o lisans olsa çok hoşumuza giderdi.
Biz bu A lisansını niye alamadık? Bu soruya verilecek cevap tepki gösterilmesi gereken merciyi işaret eder.

Eurocup şampiyonu direk olarak gidiyor bu yüzden bu sene bu kupayı kazanmalıyız hem bir Avrupa kupası daha kazanırız hem de tekrar Euroleague'e gireriz.

Tüm yazilanlari büyük bir üzüntüyle okudum anlasilan parayla baska cikarlar ugruna basketbolun da icine edecekler. Futbolun endüstiriyellesmesi ile beraber eski heyecani bence artik yok. Basketbolda bu yolda gidiyor yazik...