2018-2019 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Mehmet Hocam, Tofaş'ın bütçesi koç dahil 2.75 m dolardı bu yıl. Oyuncularının çoğuda benim yazılarımda geçmişti. Efes'i süpürüyorlardı neredeyse. Avrupa'dada oldukça iyilerdi. Bakın ne yazmışım sene başında onlarla ilgili .

Basketbolda, Avrupada, çok ciddi bir yarışma yok aslında . Biraz ciddi bir yapılanma yapan takımlar hemen belli ediyor kendini. Zaten şampiyon olalım diye beklentimiz yok çoğumuzun. Keyif veren ve gelecek vadeden bir takım yeterli.

Cem Bey, bazi takimlardan ornekler elbette verilebilinir, yukarida Erhan Bey gecen yilin Bjksi ve sizde bu yilin Tofasindan bahsetmisiniz ama bize denk gelmesini beklemek 25 sene sampiyonluk beklemek gibi oldugunu hatirlatirim. Kaldi ki denk geldigi donemde de butcemiz en az 2 - 2.5 katiydi 3 milyon usd'nin.

En azindan TBL de sampiyonlugun hedeflenmesini israrla istiyorum. Galatasaray siradan bir klup degil ki, dunyada sadece kendi ulkesinde 25 milyonu askin taraftari olan 10 takim sayamazsiniz - Cin, Hindistan gibi asiri yogun nufus barindiran ve kismen onemsiz ligleri saymazsaniz.

Manu ? Chelsea ? City ? Liverpool ? Arsenal ? Tottenham ? Ingilterenin nufusu belli- her populer ligden ornekler verebilirim, ama uzamasin.

Bu gucu kullanamiyoruz ne yazik ki !

Son düzenleme:
Cem Bey, bazi takimlardan ornekler elbette verilebilir, yukarida Erhan Bey gecen yilin Bjksi ve sizde bu yilin Tofasindan bahsetmisiniz ama bize denk gelmesini beklemek 25 sene sampiyonluk beklemek gibi oldugunu hatirlatirim. Kaldi ki denk geldigi donemde de butcemiz en az 2 - 2.5 katiydi 3 milyon usd'nin.

En azindan TBL de sampiyonlugun hedeflenmesini israrla istiyorum. Galatasaray siradan bir klup degil ki, dunyada sadece kendi ulkesinde 25 milyonu askin taraftari olan 10 takim sayamazsiniz - Cin, Hindistan gibi asiri yogun nufus barindiran ve kismen onemsiz ligleri saymazsaniz.

Manu ? Chelsea ? City ? Liverpool ? Arsenal ? Tottenham ? Ingilterenin nufusu belli- her populer ligden ornekler verebilirim, ama uzamasin.

Bu gucu kullanamiyoruz ne yazik ki !

Hocam haklısın da, ben bu yönetimlerle, amatör şubelerde büyük hedeflerden geçtim ; yönetimlerde düşük bütçelerden maksimum verim alma vizyon ve potansiyelini bile göremiyorum. Dile getirmeye çalıştığım bu ve az bütçelerle de yarışmacı takım kurulabileceğiydi. Ama küçük düşünme yaklaşımından olan rahatsızlığınızı anlıyorum.

Basketbol'da bütçen ne kadarsa o kadar başarılı olursun.Bu kural nadiren bozulur ama genelde bu böyledir.Biraz yatırım yaptık ligde yıllar sonra şampiyon olduk,euroleague'de top 8 yaptık sonra ne oldu bütçe düştü ve sonuç : ne play off'a kalabildik,ne Türkiye kupasında çeyrek final görebildik ne de eurocup'ta bir şeyler yapabildik.

Sonuç olarak ben bu 3 - 4 milyonluk bütçeleri reddediyorum,bu bütçe ligde en iyi ihtimal 4. en kötü ihtimal 10. olacağımız bir bütçedir.

Futbol'da çok para harcamak başarıyı getirmeyebilir ama basketbol'da % 90 getiriyor.Basketbol'da çok para harcayıpta başarısız olmakta bir başarı,herkes yapamaz bunu

Son düzenleme:
Basketbol'da bütçen ne kadarsa o kadar başarılı olursun.Bu kural nadiren bozulur ama genelde bu böyledir.Biraz yatırım yaptık ligde yıllar sonra şampiyon olduk,euroleague'de top 8 yaptık sonra ne oldu bütçe düştü ve sonuç : ne play off'a kalabildik,ne Türkiye kupasında çeyrek final görebildik ne de eurocup'ta bir şeyler yapabildik.

Sonuç olarak ben bu 3 - 4 milyonluk bütçeleri reddediyorum,bu bütçe ligde en iyi ihtimal 4. en kötü ihtimal 10. olacağımız bir bütçedir.

Futbol'da çok para harcamak başarıyı getirmeyebilir ama basketbol'da % 90 getiriyor.Basketbol'da çok para harcayıpta başarısız olmakta bir başarı,herkes yapamaz bunu ��

Aslında düşük bütçe ile de başarı mümkün oluyor ama bir sene sonra sivrilen oyuncuyu ve hocayı takımda tutmak pek mümkün olmuyor. Mesela Zalgris, mesela Banvit. Gerçi bu takımlar gidenlerin yerlerini yine dolduruyorlar ama ya bütçeleri el verseydi de geçen yılların üzerine koyabilselerdi!

Düşük bütçe ile de başarı gelir lakin bu kararı verirken gelecek sezonları düşünerek ve patlama yapması muhtemel olan oyuncuların yerine kimi koyabileceğinin araştırmasının da kararı vereceksin.

Bütçe için olabildiğince bastırmalıyız kesinlikle ama her şey bütçe değil.

2009 yılında Oktay Hoca döneminde FBÜlker'i çok zorlamıştık, mütevazı bir bütçeyle final oynadık. Bir yıl sonra yine yüksek olmayan bir bütçeyle F8'i zorladık, ligi birinci bitirdik ve Shipp'in sakatlığı sonrası momentumu kaybettik ama şampiyon yine en yüksek bütçeli takım değil Ergin Hoca'nın Beşiktaş'ı oldu. Bir yıl sonra FBÜlker ve Efes yine yokları oynarken biz şampiyon olduk, Banvit mütevazı bütçesiyle final oynadı. Ertesi sene onlara göre düşük bütçemizle FBÜlker ile final oynadık ve Turgay ve şürekasının oyunlarıyla kaybettirildik. Sonraki yıl şampiyon KSK'ydı. Sadece 2015-2016 sezonunda finalde Efes-FBÜlker oynadı çünkü geçtiğimiz yıl da BJK finale çıkmıştı. Bu yıl yine mütevazı bütçeleriyle TOFAŞ ve Banvit gayet iyi gitti. Bu takımlar zaten her sezon gayet yarışmacı ve rekabetçi. Daçka'yı da işin içine katabiliriz biraz.

Son 8-9 yıldır hemen her sezon finale kalanlardan biri düşük bütçeli. Arada Obradovic'e ve FBÜlker'in devasa bütçesine rağmen şampiyon olanlar da çıkıyor. Biz de bence en başarılı sezonumuzu Ergin Hoca'nın düşük bütçeyle çıktığı sezon geçirdik. Sezonun özellikle ilk yarısında gayet güzel oyun oynadık ve ligi çok iyi geçirmesek de Eurocup'ı kazandık. Şampiyon olduğumuz sezon bütçemiz yüksekti ama ne Efes ne FBÜlker vardı; aynı FBDoğuş'un bu sezonki durumu gibi. Şimdi onlar da TOFAŞ'ı geçip on katına yakın bütçeyle şampiyon olup çok başarılı sayacaklar kendilerini.

Özetle, Efes ve FBÜlker ülkede basketbola ciddi para harcıyorlar ve bunlardan biri veya bazı sezonlar ikisi birden bir şekilde geride kalıyor, onun yerine finalistlerden biri veya ikisi mütevazı bütçeyle oynayan takımlar oluyor. Şu an için hedefimiz bu olmalı bence. Eurocup için de gayet yeterli 5-6 milyonluk bütçeler.

Bütçeyi 5-6 milyon yapabilirsek iyi kadro çıkar bence. Yönetimden 10 isteyelim, belki 5 verirler.

Oktay Mahmuti'yi yıldırma politikası devam ediyor arkadaşlar. İstediği oyunculara komik teklifler yapıyoruz ve doğal olarak anlaşma şansımız olmuyor. Ömer Yalçınkaya programlara bağlanıp "hocayla devam ediyoruz, bir sıkıntımız yok" diye hep yaptığı gibi alenen yalan konuşuyor. Hocaya sahip çıkmamız gerekiyor ve Ömer Yalçınkaya'dan mutlaka kurtulmalıyız.

Saygılar.

Son düzenleme:
Ne yapıyorsak yapalım, esas olarak Galatasaray ismini zedelemeyecek, çizgisini sürekli ve sürdürülebilir bir hale getiren bir takım olalım.

Seneler arasında bu kadar uçurumlarımız olmasın, Ergin Hoca ile yaşadığımız şampiyonluktan beri geldiğimiz nokta, yaşadığımız dip olmasın. Sonuçta sporda her şey bütçenin yüksekliği değil, doğru yapılanma ve planlama hepsinden değerli. Gönül tabiki yüksek bütçeler, daha yüksek profil oyuncular ister. Ancak bunu dönemsel bazda zorlamalarla yapınca, şu an geldiğimiz konuma düşüyoruz ve etkisi daha kötü oluyor. Bu sebeple esasen geçmişten gelen ödeme düzensizlikleri ve sözlerin tutulamaması sebebiyle oyuncu piyasasında bir güven kaybına uğradık, bu repütasyonu bir şekilde düzeltmek gerek. Bulunacak sponsorluklar ve diğer gelirlerle bütçe net belirlenmeli, buna göre plan yapılmalı. Sonuçta basketbol spor doğası olarak, takımı değiştirseniz de kimyanızı daha çabuk yakalayabileceğiniz bir dal.

Kısacası artık ne yapıyorsak uzun vadeli ve planlı yapmamız lazım, bütçeye göre doğru yapıyı kurmamız ve sınırları aşmamamız lazım, Oktay Hoca'ya gerekli ortamı hazırlamak lazım. Ama tüm bunlardan önce basketbolun bir amatör branş olmadığını, üvey evlat olmadığını ortaya koymak lazım. Gözleri UEFA'dan gelecek FFP cezalarına dikip, kulübü futboldan ibaret sanmamak lazım.

Umarım Mustafa Cengiz ve yönetimi kendilerine gösterilen bu teveccühün ve desteğin karşılığını verirler. Futbol bizim esas oğlanımız olsa da basketbolun üvey evlat muamelesi bile görmemesi, üstüne düşülmemesi kabul edilebilir bir durum değil. Bu konuda eğer kendilerinin bir hazırlıkları yoksa, diğer adaylardan mesela Ozan Korkut'un basketbolla alakalı söylemleri vardı, altı ne kadar doludur bilemeyiz ama en azından yardım alınabilir, sponsorluklar anlamında. Kısacası aksiyon almak lazım, iyi-kötü bütçe belirleyip, plan-programı yapmak lazım.

Ömer Cansever Ömer Yalçınkaya'dan memnun muymuş? Can Topsakal da Kunter'den memnundu ikisi beraber hiç de iyi anılmayacak şekilde uzadı. Ömer Cansever'in dikkatine!

Oktay Mahmuti'yi yıldırma politikası devam ediyor arkadaşlar. İstediği oyunculara komik teklifler yapıyoruz ve doğal olarak anlaşma şansımız olmuyor. Ömer Yalçınkaya programlara bağlanıp "hocayla devam ediyoruz, bir sıkıntımız yok" diye hep yaptığı gibi alenen yalan konuşuyor. Hocaya sahip çıkmamız gerekiyor ve Ömer Yalçınkaya'dan mutlaka kurtulmalıyız.

Saygılar.

Çok doğru... Arkadaşlar maalesef gidişat iyiye işaret etmiyor durum vahimleşti. 1 ay süre verin diyorlar verelim vermesine ama görünen köy kılavuz istemez. Buna bir çare düşünmek lazım.

Aysal'a ulaşıp sponsor olun diye biz de baskı yapsak sanmıyorum. ultrAslan'dan şubeye özel açıklama desteği isteyelim başka çare gözükmüyor.

Yöneticilerden beklentilerimiz belli. 1. Hem taraftara hem de şubeye karşı direk olsunlar, arkadan dolap çevirmesinler. 2. Devam edeceklerse mevcut koçların arkasında olduklarını kamuoyuna açıklasınlar, devam etmeyeceklerse haklarında ne düşündüklerini bilelim zira ikisinde emeği de değeri de bizim için büyük. 3. Bütçenin, planın, hedefin ne olduğunu açıklasınlar. Yani kısacası bir zahmet ortaya çıkıp konuşsunlar.

Saygılar.

Günlerdir bu tarz iddialarla çalkalanıyor sosyal medya. Yönetim sessiz, hiçbir açıklama yok.

Ne yapmak istediklerini anlamıyorum. Yalnız Ultraslan'ın bildirisiyle de birleştirince bir ay içerisinde çok fena kredi tükettiler. Umarım endişe ettiğim şey gerçekleşmez ve tüm branşlarda nakavt haline düşmeyiz.

Düşük bütçeye bu kadar razı olan önemli sayıda bir taraftar kitlesi varken ben bu yönetimin yerinde olsam 1 milyon dolar bütçe ile yola çıkarım.Taraftara klasikleşmiş bir muhabbeti yaparım Ksk,Banvit,Tofaş'ta düşük bütçeyle başarılı oluyor her sey bütçe değil derim,zaten Ozbek yönetimide böyle yapmıştı,sonra sezon başlar yine bu kesim ah vah eder,ligi ilk 6'da bile bitiremeyiz buna rağmen hala aynı muhabbetler devam eder,bu sefer yönetim 500 bin dolarla niye başarılı olmayalım der,önce taraftar kem küm eder sonra bu bütçeyede takım kurulur der,bu düzen böyle devam eder,ta ki küme düşünceye kadar,o da olur birgün,ha gayret

Ödenemeyecek bütçelere çıkılmasın istiyoruz. Yatta Spanoulis'le görüşürken, sezon ortası bir bir oyuncuların kaçtığı sezonlar var yahu yapmayın artık. kaç milyon dolar ekside bu takım kolay mı o kadar parayı çıkarmak hemen.

Türkiye'de kulüp başkanları öyle bir atmosfer yaratıyor ki kulüpleri sanki sadece amatör şubeler zarara sokuyor.O dev borçlar sanki basketbol şubelerinden kaynaklanıyor.

Elbette ödeyemeyeceğimiz bütçeler olmasın ama sportif başarı olmadan nasıl gelir kazanırsın ? Maçlarına 50 kişi geldiğinde kulüp kâra mı geçecek ? GS gibi camialar sportif başarı için vardır.

Mustafa Cengiz istifa diyeceğiz o zaman.Başkanlığa neden aday olursun ? Daha iyi yönetmek için,daha başarılı olmak için.Sponsor bulmak,gelir yükseltmek Mustafa beyin görevi.Ama yapamıyor.Ne farkı var önceki yönetimlerden ?

Olması gereken güçlü sponsor,güçlü kadro ve başarı,elbette böyle olunca salon dolar,gelir artar.Borç yine olur ama en azından başarı olur elimizde.

Sportif başarı olmadan borç kapatamazsın.Çözüm küçülme olamaz.Mesele zarar etme meselesiyse komple Galatasaray'ı kapatalım o zaman.

Yüksek bütçe + Akıllıca kurulan kadrolar + Güçlü sponsorlar = Başarı ve Daha Az Borç