2018-2019 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

James Augustine - Unicaja Malaga

Leo Westermann - CSKA

Jonas Maciulis - Lokomotiv Kuban

Gary Neal - Zaragoza

Gal Mekel - Gran Canaria

DJ Seeley - Gran Canaria

James Nunnally - Fenerbahçe

Norris Cole - Maccabi Tel Aviv

Errick McCollum - Anadolu Efes

Derrick Brown - Anadolu Efes *(Kontratı var, ancak takımda yer alamayacağı açıklandı)

Erick Green - Valencia

KC Rivers - Panathinaikos

Phil Pressey - Barcelona

Chasson Randle - Real Madrid

Paul Zipser - Chicago Bulls

Jaka Blazic - Andorra

Vitor Faverani - Murcia

Jarvis Varnado - Zaragoza

Brandon Paul - S.Spurs (2 sezon önce Anadolu Efes’te forma giydi.)

acaba bunlardan birkaç tanesine kanca atabilir miyiz?

James Augustine - Unicaja Malaga

Leo Westermann - CSKA

Jonas Maciulis - Lokomotiv Kuban

Gary Neal - Zaragoza

Gal Mekel - Gran Canaria

DJ Seeley - Gran Canaria

James Nunnally - Fenerbahçe

Norris Cole - Maccabi Tel Aviv

Errick McCollum - Anadolu Efes

Derrick Brown - Anadolu Efes *(Kontratı var, ancak takımda yer alamayacağı açıklandı)

Erick Green - Valencia

KC Rivers - Panathinaikos

Phil Pressey - Barcelona

Chasson Randle - Real Madrid

Paul Zipser - Chicago Bulls

Jaka Blazic - Andorra

Vitor Faverani - Murcia

Jarvis Varnado - Zaragoza

Brandon Paul - S.Spurs (2 sezon önce Anadolu Efes’te forma giydi.)

acaba bunlardan birkaç tanesine kanca atabilir miyiz?

Varnado'yu İBB'ye getirmişti ama pek verim alamadı. Webster-Klobucar kesinleşmişse daha fazla guard eklemeyeceğimiz için guardlar kafadan iptal oluyor. Nunally için 1.5 milyon dolar konuşuluyordu. Bence burdan bize ekmek çıkmaz Klobucar olmasa Seeley'i isterdim. Çoğu bize pahalı kaçar zaten.

Augustine ihtimali üzerine konuştuk ama daha yeni İspanya pasaportu almış. Yerli statüsünde oynayacakken orta seviye takımlar kaçırmaz onu bence

Nigel Hayes ve Jeff Ayres'i yazmış Eurohoops. Nigel Hayes'i tercih ederim ben. Gerektiğinde dışarıya açılabilmesi, yaşı, gelişebilirliği. Savunması için biraz daha detaylı izlemem gerekiyor ama Jeff Ayres'in savunmasını konuşmaya gerek bile yok sanıyorum.

Yeni sezon öncesi koç değişikliğine giderek Ertuğrul Erdoğan’ı takımın başına getiren ve şu ana kadar Erolcan Çinko, Can Korkmaz, Ayberk Olmaz ve Emir Gökalp ile resmi anlaşma imzalayan Galatasaray, transfer çalışmalarını sürdürüyor.

Sarı-kırmızılı takım, uzun arayışları kapsamında iki oyuncuyu radarına aldı. Geçen sezonu Eskişehir Basket’te geçiren ve NBA ile Turkish Airlines EuroLeague tecrübeleri de bulunan Jeff Ayres ile ilgilenen Galatasaray, Birleşik Amerikalı pivotun yanı sıra yine NBA tecrübesi bulunan ve geçen sezon Sacramento Kings forması giyen Nigel Hayes ile ilgili de çalışmalarını sürdürüyor.

Transfer çalışmaları kapsamında kadrosunu üç yeni uzun ile takviye etmeyi düşünen Galatasaray, bu isimlerin dışında bir de her iki pozisyonu da oynayabilecek bir ismin arayışında.

Bununla birlikte Hayes ve Ayres konusundaki görüşmelerde büyük bir aşama kaydedilmiş değil.

Hayes, geçen sezon Kings formasını yalnızca beş maçta giymiş, sezonun kalanını G-League’de geçirmişti. Ayres ise Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde 30 maça çıkarken 10.7 sayı ve 8.2 ribaund ortalamaları ile mücadele etmişti.

(via@eurohoops)

Nigel 4, Ayres 5 mi düşünülüyor Furkan?
Yoksa bunlardan hariç 3-4 oynayan başka bir oyuncu alınır mı ?

Son düzenleme:
Nigel Hayes ve Jeff Ayres'i yazmış Eurohoops. Nigel Hayes'i tercih ederim ben. Gerektiğinde dışarıya açılabilmesi, yaşı, gelişebilirliği. Savunması için biraz daha detaylı izlemem gerekiyor ama Jeff Ayres'in savunmasını konuşmaya gerek bile yok sanıyorum.

Bence ikisini ayni anda kadroya katabiliriz anlamında yazmış. Hayes 4 için, Ayres 5 için.

Sanırım Tanju Bey'in bahsettiği çaylak 4 numara Hayes, Euroleague ve NBA gören pivot ise Ayres oluyor.

Bence ikisini ayni anda kadroya katabiliriz anlamında yazmış. Hayes 4 için, Ayres 5 için.

Sanırım Tanju Bey'in bahsettiği çaylak 4 numara Hayes, Euroleague ve NBA gören pivot ise Ayres oluyor.

Evet yanlış okumuşum. Hayes'in en büyük dezavantajı fizik problemi ben Ayres gibi yumuşak bir uzundan daha çok sert bir oyuncu tercih ederim yanına. Ayres'e biraz olumsuzum ama Hayes konusunda iyi tercih olur diyorum.

Basın toplantısında cumaya kadar kadronun tamamlanacağı söylendi ama açıklanan oyuncu sayısı 0.Gerçekten bu kadar iletişimi kötü bir şube hayatımda görmedim...

Arkadaşlar kendinizi yormayın. Öyle ya da böyle 12 kişilik bir oyuncu grubu ortaya koyulacak. Pek tabii ki profil olarak hiçbirimizin beklentisini karşılamayacak, sahada da geçen yıl bizzat benim yaptığım gibi ne kadar işin güzel taraflarına bakmaya çalışsak da genel toplamda istediklerimizin çok uzaklarında seyredeceğiz. Buraya kadar benim için sıkıntı yok. Zira Galatasaray'ı bugüne kadar yöneten ve bugün idame eden adamların genel profiline bakınca bu kulübün amatör şubelerinde herhangi bir istikrarlı başarıya yer olmadığını idrak ettim. Gelgelelim bu kadar ortalama koç, bu kadar dandik bir transfer sezonuna rağmen sezon içinde yine bu şubelerde maaş sıkıntısı, kaçan yabancılar, kimseyi bulamadığımız için el mecbur söveceğimiz yerli oyuncular görürsem hakikaten küfürlerin en büyüklerini bizzat burada, forumdan da kovulmak adına ortaya dökeceğim. Milyon dolara takım kuramayıp 50 bin dolar için oyuncu kaçıran, 2 kuruş transfer yasağını 7 aydır kaldıramayan adamlar bir de menajerlerine takır takır ödedikleri maaşlarını sporcularından esirgerse küfürlerin en güzellerine haiz olma hakkını da elde ederler. O yüzden bu sezondan tek dileğim çalışanını mağdur etmeyecek bir Galatasaray görmektir. Emin olun onca Belediye takımının becerdiği şu kadar kurumsal gerekliliği ortaya koyabilirsek geçen sezonki 3-4 gömlek yüksek profilli takımdan da çok daha kötü olmayız. Hiç yoktan güle oynaya ligde kalırız. Zaten bu kulübün amatör şubeleri için kısa ve orta vadede daha büyük bir hedef de muhtemel görünmüyor. En nihayetinde gelene geçene memleketinin plaka kodunu yazdırıp forma hediye eden ama Galatasaray için iki kodamanın ayağına gidip sponsorluk rica etmeyi zulüm gören adamlar yönetici diye kulübün başında duruyorlar.

2.03 metre boy, 2.20 metre kulaç açıklığı, güçlü bir üst gövde. Uzun forvet olmasına rağmen topu yere vurabiliyor. Hatta oldukça iyi de bir saha görüşü var. Nigel Hayes belki çok iyi bir atlet değil, belki pozisyonu için çok uzun bir oyuncu da değil ama sahip olduğu yeteneklerle özel bir oyuncu olma potansiyeli var kesinlikle.

1994 doğumlu Nigel Hayes kariyerinin ilk profesyonel sezonunu oynuyor şu an. 4 yıllık başarılı bir Wisconsin geçmişinden sonra -2014/15 sezonunda NCAA finaline çıktılar, Kaminsky ve Dekker'li kadronun değişmez oyuncusuydu- 2017 NBA Draft'ında seçilemedi ve yeni adıyla G-League'e giderek Westchester Knicks ile anlaşmaya vardı. Aslında draft öncesi mock listelerde adı son ana kadar vardı ama sanırım atletizm eksikliği ve biraz da pozisyon olarak arada kalan bir oyuncu olması NBA GM'leri tarafından tercih edilmeme sebebi oldu.

Her zamanki gibi kısa tuttuğumuz biyografik bilgiden sonra gelelim Hayes'in alametifarikalarına. Kolejdeki ilk yıllarında pozisyon olarak 3 ve 4 numaranın arasına sıkışmış bir oyuncuydu. Ancak kariyeri filizlenmeye başladıktan sonra onu hep 4 numara oynarken gördük ve burada da yetenekleri ile fark yaratabilecek bir oyuncu kıvamına geldi. Neymiş bu mühim yetenekler der gibisiniz, 3 lafımdan 2'si yetenek oldu çünkü.

Nigel Hayes 4 numara olmasına rağmen topu yere vurabilen, hem sırtı dönük hem de yüzü dönük hücum tehdidi olan, yay gerisinden şut atabilen, oyun görüşü iyi ve pas yeteneği olan bir uzun. Yani ondan hücumda her şeyi azar azar yapmasını bekleyebilirsiniz. Oyuncusundan verim almayı bilen, kaliteli bir koçun elinde her türlü parçaya evrilebilir. Bunun yanında savunma sahasında da kara delik değil. Kısanın karşısında kalır, çok azman olmadıkça sırtı dönük hücumcu savunur, yardım savunması da var. Eh daha ne istersin ki bir oyuncudan.

Hayes'in yeteneklerini biraz daha açarsak hücumunun en önemli tehdidi kesinlikle yüzü dönük oyunu. Kendisine alan bulduğunda sağ eli üzerinden çok güçlü bir şekilde çembere gidebiliyor. Atletizm olarak çok iyi değil dedik ama ayak çabukluğu olan, ilk adımı hızlı bir oyuncu Hayes. Aynı zamanda da güçlü. Rakibini çemberin altına kadar sürükleyebilir. Temas aldığında kolay kolay dağılmaz. Sırtı dönük oyunlarda ise birden fazla hücum tehdidi var. Hem baby hook hem de fade away ile pozisyonu bitirebiliyor.

Ancak onun belki de en çok fark yarattığı noktası saha görüşünün ve pas yetisinin olması. Hareketliyken pas verebilir, kat eden kısayı veya şutörü bulabilir. Wisconsin'in yarı sahadaki hücumlarında önemli bir opsiyondu bu özelliği ile. Nitekim kariyeri boyunca da 2 asist ortalamanın üzerinde kaldı hep. Kesinlikle o pozisyondaki bir oyuncudan beklenmeyecek kadar hücum esnekliği var.

Bir diğer hücum tehdidi ise şutu. Aslında çok istikrarlı ya da keskin şutör dememiz zor onun için. Fena olmayan bir şut mekaniği var ve kolej kariyeri boyunca %33 ile üçlük atmış. Bu yıl G-League'de %48 ile şut atıyor ama oradaki oyun sertliğini ve yoğunluğunu düşününce çok da önemli bir veri değil bu. Yine de hücumda alan açabilmek için ve ceza şutu kesebilmesi açısından bir tehdit sayılabilir Hayes. Ancak yine de şutunu geliştirmesi, daha çok şut denemesi ve pick&pop opsiyonu yaratabilmesi onun için büyük bir avantaj olacaktır.

Savunma sahasında ise yukarıda dediğim gibi önemli artıları var. Atletizm sorunu olsa da ayak çabukluğu iyi. Savunmada temel fundemantal bilgisi olarak eksiği yok. Yardım savunmasını biliyor. İkili oyunlarda adam değiştiğiniz zaman kısanın karşısında kalabilir. Bu özelliği şüphesiz onun değerini arttıracaktır. Ancak tabi ki pozisyon bilgisi olarak Avrupa'daki ikili oyun savunmasını öğrenmesi gerekli.

Savunmada el çabukluğu da var, yine kolej kariyerine baktığımızda ortalama 0.88 top çalma ile oynamış. Pozisyonuna göre kötü bir istatistik değil. Atlet olmamasına rağmen güçlü olduğundan bahsetmiştim. Bu yüzden sırtı dönük hücumda kolay yenilmiyor ama boyunun biraz kısa olması, kendisinden uzun oyuncular karşısında zorlanmasını sebep olabilir.

Ayrıca iyi sayılabilecek bir ribaund sezgisi var. Özellikle hücum ribaundlarında aktif. Savunma ribaundlarında ise temiz box-out yapabiliyor. Temastan kaçmayan bir oyuncu.

Şu anlık en büyük eksiği tecrübe. Henüz ilk profesyonel yılında ve üst seviyede oynaması, maç pratiği yapması gerekli. Yetenek bakımından özel bir oyuncu olma potansiyeli var. Savunmada da katkı verebilmesi, oyun bilgisinin iyi olması ve hücumda çok yönlü bir forvet olması onun değerini kesinlikle arttıracaktır. Şut tehdidini ve top hakimiyetini geliştirdiğinde çok daha komple bir uzun olma potansiyeli var.

Şimdi ise olayın asıl özüne gelirsek, malum Galatasaray yaklaşık 1 aydan fazla bir süredir uzun arayışında. Önce pivot şimdi de daha çok 4 numara ağırlıklı isimler bakılıyor. Erman hoca son açıklamasında da G-League'den oyuncu alabileceklerini söylemişti. Tabi ki birçok opsiyon çıkartılabilir ama bana kalırsa Nigel Hayes kesinlikle düşünülmesi ve değerlendirilmesi gereken bir oyuncu. Umarım bu yazı teknik heyete kadar ulaşır :)

(via@beygircimehmet)

Güzel bir yazı Hayes ile ilgili.

Jeff Ayres bu imkanlar dahilinde burun kıvırılacak bir oyuncu değil. Webster-Klocubar-Hollis Thompson-Nigel Hayes-Jeff Ayres gayet iyi bir yabancı rotasyonu olur. Bir de 2-3 numara oynayabilen bir şutör alırsak 6. yabancı olarak,Eurocup'ta gruptan çıkma ve Türkiye'de play-off'lara girme başarısı gösterilebilir ki,bu senenin hedefleri bunlar olmalı zaten.

Normalde D-League'den gelen çaylaklara soğuk bakarım. Avrupa'ya geldiklerinde birçoğu bir anda sudan çıkmış balığa dönüyor. Ancak Hayes konusunda farklı düşünüyorum. Videolarda gördüğüm kadarıyla 4 numara için ball handing üst seviye, şutu fena değil, yüzü dönük ve sırtı dönük oyunu var, yardım geldiğinde boşu buluyor.

Özellikle son yıllarda 4 numaralardan oyuna yön verebilen takımların büyük avantaj sağladığı ortada. Hayes'in de hücuma katacağı bu çeşitliliklerle büyük avantaj katacağı aşikar. Takip eden arkadaşlar işin savunma tarafında da geri adım atmayacağını söylüyor. Ancak ne kadar gayretli olursa olsun boyu pozisyonu için çok kısa olmasa da biraz ince gibi geldi bana. Bu anlamda dezavantaj yaşayabiliriz. Yine de heyecan verici bir profili var.

Yalnız Ayres-Hayes kombinasyonuna karşıyım. Bu ikili çember altında undersize kalır. Bir 3.5 ve bir 4.5'la 4-5 rotasyonunu geçmek ciddi risk. Ancak Eurohoopstaki yazı da bu ikili dışında bir de 4.5 aradığımız söylenmiş. Bence Ayres'i 4.5 olarak düşünüp bir tane sağlam 5 almalıyız.

Mesela Ayres-Hayes-Buckner üçlüsü tatmin edici bir rotasyon olur benim için

Çok gereksiz bir hamle olur.
Kısa rotasyon yeterince şişti zaten.
Ne yapmaya çalışıyorlar.
3 numara için yapıldı ama bence gereksiz bir hamle.

Katılıyorum kaldı ki bizim alacağımız yerliler anca rotasyon olabilecek isimler bu yüzden her bölgeyi şişirmenin bir anlamı yok..Bizim gibi düşük bütçeli takımlar için kadroda 8 ana oyuncu olması lazım 5+3 şeklinde..Gerisi rotasyon olarak katılacak oyuncular olmalı..Zaten toplamda 12 oyuncuyu da geçmemek lazım..

Yerli oyuncu isteklerinin tek bir amacı var. Sezon içi 3 maaş geriye düşsek bile bırakıp gidemeyeceklerini düşünüyorlar. Yabancılarda bu krize dönüp bunu tecrübe ettikleri için ellerinde olsa yabancı almazlar. Öte yandan Göksenin Köksal baya tavır koymuştu bu sene ona karşı da içten bir nefretleri var aynı Işıl Alben'in olayında olduğu gibi. Bugün ismi düşen isimlerden de bir şey çıkmaz yine...

Ayres ve Hayes bitmeye yakın da haberlerin çıkması kötü, olumsuz etkileme ihtimali var, ayrıca bu ikisi alınırsa bir uzun daha alınacak 4-5 oynayabilen, dün yazdığım gibi 3 numara da kullanılacak bir oyuncu deniyordu Hayes için. Yerli olarak da bir şey beklemeyin demiştim, Caner Erdeniz en azından biraz süre alır, uzun rotasyonuna genç biri alınacak şimdilik, o oynamaz bile şu rotasyonda.