2018-2019 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

1.2 Milyon dolara böyle kadro kurulduysa, gecen sezon 4 Milyon Dolar olan bütceyle nasil öyle kötü bi kadro kuruldu?

Geçtiğimiz yılki kadro Emir+3 milyon tarzında bir kadroydu. Emir'in kontratı çok problem oldu. Bu sezon da kurulacak kadro 3 milyona yakın tutacak sanırım. Arada çok büyük fark yok, umarım daha iyi olur. Ayrıca geçtiğimiz yıl kurulan kadroya tutkal olarak alınan Christmas tutmadı, maaşlar ödenmedi, Ege'ye muhtaç kaldık, kenar yönetimi yetersiz kaldı derken her şey üstüste geldi.

Webster
Klobucar
Harrison
Hayes
Auguste

+ 1 tane 4.5 oynayacak yabancı aldığımızı düşünürsek, 3 numara pozisyonunda sıkıntı yaşayabiliriz gibi duruyor. Ligde hangi oyuncuyu keseceğiz?

Hayes ve Harrison da resmi olarak açıklansa da rahatlasak bizde.
Bazı arkadaşlar sert, atletik ve savunmacı birini istiyor.
Ama 6.yabancı bence sırtı dönük oyunu ve şutu olan Buva olmalı.

Harrison + Hayes ile beraber 1,1 milyon dolar civarı harcanmış olacak 5 yabancıya, o ikisi de kesinleşti artık Webster ve Klobucar gibi geç açıklanırsa bir şey diyemem tabi. Uzun için de boşa düşenler falan olabilir bakıyoruz bir yandan, gelecek oyuncu 4,5 numara olacak. Ozan Odabaşı transferi de oyuncu geri adım atmazsa euro konusunda, gerçekleşmez dün de dediğim gibi.

Harrison + Hayes ile beraber 1,1 milyon dolar civarı harcanmış olacak 5 yabancıya, o ikisi de kesinleşti artık Webster ve Klobucar gibi geç açıklanırsa bir şey diyemem tabi. Uzun için de boşa düşenler falan olabilir bakıyoruz bir yandan, gelecek oyuncu 4,5 numara olacak. Ozan Odabaşı transferi de oyuncu geri adım atmazsa euro konusunda, gerçekleşmez dün de dediğim gibi.

Ivan Buva olma ihtimali yok?
Ozan Odabasinin eline böyle bir firsat gecmis, illede Euro diye tutturuyorsa gelmesin bence, kendi kaybeder

Ayrica Forma tedarikci sponsoruyla ilgili bi bilginiz varmi anlasildimi? Kamp programi felan nezaman aciklanir?

Uzun için elde 400 bin dolar civarı bir para kalıyor sanırım. Lig rotasyonu da düşünülerek yabancı almak yerine Semih ya da kiralık Furkan gibi bir hamleye dönme fikri oluşabilir mi? İki oyuncunun da kulübü oyuncuları elden çıkarmak istiyor diye haberler çıkıyor.

400 bin gibi bir miktar kalıyor elimize 4,5 yerine keşke saf 5 furkan aldemir e gitsek klubu elinden çıkarmak istiyor kiralama yoluyla en azından. Nasıl olur ?

Bu seneki takım geçen seneye göre heyecan veriyor. Her ne kadar geç kurulmuş olsada. Yönetimin mevcut borçlara göre iyi niyetli olduğuna inanmak istiyorum.

Forumu keyifle takip ediyordum, uzun süredir üyeliğim vardı güncelledim ve aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum.

Bende herkes gibi Buva transferi ile son parçanın tamamlanacağına inanıyorum. Umarım takımımız bu sene bizleri gururlandırır. Zira Fb ve Efesin bütçeleri ile şampiyonluk mücadelesi pek te mümkün görünmüyor.

Furkan 1,8m dolar kazanıyordu sanırım, önceden Omic için ismi geçtiğinde almayız alt sıralarda demiştim ama Buva için kesin olmaz demem hocanın yakından bildiği biri olduğu için, şu an için düşük ihtimal.

Normalde lig için tahminlerde bulunurken sıralama aralığını 2-3 sıra oynayacak şekilde belirlerim. Ancak o kadar sürprizlere açık bir kadro kurduk ki 6.da olsak 12. de olsak şaşırmayacağım.

Öncelikle ligde birçok takımın bütçe küçültmesi sebebiyle Fb-Efes-Daçka dışında kadrosu net ağır basan bir takım göremiyorum. Tofaş en önemli yabancılarını kaybetti, yerlerine aldıkları adamlar kağıt üzerinde gidenleri dolduracak türden görünmüyor. Ancak yine de yerli kadrolarıyla bize göre avantajlı görünüyorlar.

Bjk'ye gelince ne yapacakları hiç belli değil. Maliyetli yerlileri elden çıkarmaya çalışıyorlar. Yabancı hamlesi yapmadılar, bizden iyi takım kuracakları şu an için muamma.

Bahçeşehir, yine yerli kadrosu ve özellikle Colom transferiyle ligi üzerimizde bitirir gibi.

Telekom, Campbell yerine iyi bir oyun kurucu alsaydı onları da üzerimizde görürdüm. Yine de bize göre tecrübeli bir takımlar ancak geçilmeyecek gibi değiller. Banvit-Ksk-Sakarya gibi takımların ne yapacaklarını hiç kestiremiyorum. Bütçelerin küçülmesiyle bilinilirliği daha az olan oyuncu tercihleri yaptılar, kadro mühendislikleri, uyumları sahada belli olacak.

Bize gelince genel kanı iyi bir takım kurduğumuz yönünde. Ancak kabul edelim ki önemli bir yerli katkısı alamayacağız. Kaderimiz direk olarak yabancı oyuncuların ellerinde.

Yabancı oyuncularımızdan Hayes ve Harrison Avrupa'da ilk sezonlarını geçirecekler. Önemli bir NBA tecrübeleri yok. İlk defa bu sertlikte önemli bir sorumluluk alacaklar. Her ne kadar potansiyelli oyuncular olsalar da vasatın altında bir sezon geçirirlerse hangimiz şaşırabiliriz ki? Sonuçta Avrupa'da ilk yılları ve hepimizin bildiği gibi D-League'de iştahımızı kabartan birçok oyuncu Avrupa'ya geldiğinde hiçbir şey oynamadan dönebiliyorlar.

Klobucar yıllardır tanıdığımız, ne vereceği belli bir adam. Bizim bütçeler için idare edebilecek bir transfer. Ancak onun da bir anda seviye atlayacağını düşünmek hayalperestlik olur.Dolayısıyla kendisinden ortalama bir katkı bekliyorum kendi adıma.

En iyi transferimiz gibi görünen Webster'in Avrupa'da 2. yılı. İlk yılında iyi işler yaptı. Euroleague potansiyelini gösterdi. Ancak ona bile garanti transfer gözüyle bakamayız. Geçen sene bizim forumda hemen hemen herkesinin ağzının suyunu akıtan Boatright'ın Bjk'de ne kadar tutunabildiğini hepimiz gördük.

Yabancı oyuncularımız neredeyse tamamıyla ne vereceği çok da kestirilemeyen oyunculardan oluşuyorken beklentiyi net ayarlamak da kolay değil. Ancak bütçemiz bu kadarken teknik heyete bu denli sürprizli bir kadro kurdukları için kızamıyorum. Hatta bu bütçelerle nispeten yüksek hedefler kovalayacaksak bu tarz riskler almamız gerek.

Yine de net bir oyun kurucu olmayan Webster'in yanına oyun aklı olarak Klobucar'ın alınması, aynı sebepten 3 ve 4 numaralara da oyuna yön verebilen oyuncuların tercihi, 1-2 numarada oluşabilecek şut problemine karşı 3 ve 4'e transfer edilen oyuncuların D-League'de yüzde 40'ın üzerinde 3'lük atması bir planın ve bir mühendisliğin olduğunu gösteriyor.

Son düzenleme:

Jerelle Benimon düşünülüyor mu hiç?

Bence son yabancı için çok acele etmeyebiliriz. Çok iyi bir fırsat kollanabilir,olmazsa Buva beklenebilir. Biraz önce baktım,geçen sezon Çin 2. liginin 4-1 biten play-off'u,4 Ekim'de bitmiş. Biz geçen sezon ilk lig maçını 7 Ekim'de oynamışız. Eğer Buva'yı çok istiyorsa Ertuğrul Hoca,onun alınmasını isteyebilir,takıma 1-2 hafta geç katılır en kötü fakat fena olmayan bir fizik kondisyon ile takıma katılır.

Oğuz Savaş uzak dursun bizden.
Daçka'ya gittiğinden beri doğru düzgün oynamıyor bile.
Basketbolu bile unutmuş olabileceğini düşünüyorum...