2019-2020 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Ben zaten o yüzden harcanacak muhtemel bütçenin yarısının guard ve pivota gidebileceğini söylüyorum. Yani şu an piyasadan bulabileceğinden değil de yeniden Arroyo-N'dong gibi takımın çehresini tek başlarına değiştirebilecek bir guard, bir de pivot bulabiliyorsan bence bu kalibrede 2 oyuncu takımın çehresini tamamiyle değiştirir. Harrison'ın sadece skoru yüklendiği, Auguste'un kısıtlı sürede atletizmiyle çemberi savunmaya teşvik edildiği bir Galatasaray çok sağlıklı yapıya kavuşur. Tabii ki basketbolun içinde sakatlık ya da Klobucar da olduğu gibi güvendiğin dağlara kar yağma durumları da olabilir ama zaten sporun doğasında o kumarı oynamak var. Tabii şimdi bir de Nigel Hayes'in gidişiyle oluşan 4 numara açığı var. Arapovic'in şutu olması önemli etken ama işin savunma tarafında rakiplerin hemen hemen tüm stretch 4'lerine karşı ayakları ağır kalacaktır. Artık orada da Ayberk'in filan yıllardır içinde tuttuğu patlamaya yapmasını umut ediyorlar heralde, bilemiyorum.

Bu aşamada Tony Crocker'ın hiç düşünülmemesi hakikaten kötü tercih olmuş. Hem 4 oynayabilmesi, hem de topu yere vurabilmesi, istediğimiz guard'ı bulamayacağız şu piyasada en azından Harrison'la birlikte sahada 2 oyun yönlendiriciye sahip olmamızı sağlardı. Hoş biz takıma bu kadar empati yaparken bütçenin 5'te 1'inin sağlıklı bir takımda ilk 5 oyuncusu olamayacak Göksenin'e verilmesi de ayrı bir ironi. Bazen amatör şubelerde Galatasaray taraftarının yönetiminden daha fazla çaba ve mesai harcadığını görüp üzülüyorum. 2-2.5 milyon doları idare ettiğin bütçede ciddi bir meblağın hiçe teslim edilmesi trajikomik oluyor.

Arapovic çok ucuz olduğu için bence kalması gereken bir isim, o fiyata hem 4 hem 5 oynayabilen biri bulmak kolay değli, baştan plan 7 yabancı olacak gibiydi ama şu aralar Arapovic 5 yedeği olup, 6 yabancı fikrine mecbur kalındı gibi duruyor, Harrison Rusya'yı reddetti, orada yaşamak istemediğinden ama sanırım menajeri bir şeyler çeviriyor, Beşiktaş'a önermiş yüksek paraya, bize karşı koz olarak da tutuyor olabilir.

Harrison'un kalmasını herkes ister ama açıkçası bütçenin 1/4'ünü verdikten sonra kalmasını istemem. Bu hamle yüzünden Yiğit Arslan dışında yerli takviyesi yapamadık. 4-5 rotasyonuna yerli elzemdi. Ayrıca öyle görünüyor ki diğer yabancı tercihlerinde de yine ucuza kaçmış olacağız

Özellikle oyun kurucu gibi önemli bir pozisyonda ucuza kaçmaktansa Harrison'un pozisyonuna D-Leage'den potansiyelli bir oyuncuyla anlaşıp, oyun kurucuya T.Douglas tarzı garanti bir ismi tercih ederdim

Harrison'un kalmasını herkes ister ama açıkçası bütçenin 1/4'ünü verdikten sonra kalmasını istemem. Bu hamle yüzünden Yiğit Arslan dışında yerli takviyesi yapamadık. 4-5 rotasyonuna yerli elzemdi. Ayrıca öyle görünüyor ki diğer yabancı tercihlerinde de yine ucuza kaçmış olacağız

Özellikle oyun kurucu gibi önemli bir pozisyonda ucuza kaçmaktansa Harrison'un pozisyonuna D-Leage'den potansiyelli bir oyuncuyla anlaşıp, oyun kurucuya T.Douglas tarzı garanti bir ismi tercih ederdim

Douglas + DLig oyuncusu ortalama aynı maliyete denk gelecek zaten. Yerli takviyesi yapmak gibi bir niyetimiz yoktu zaten. Sezon başı konuştuğumuz plan 7 yabancı başına 300-350 bin dolar. Zach-Arapovic-Tai’den artanlar Harrison’a zam olarak gelecek. 6 yabancı ise plan 2 yabancı için ortalama artısı eksisi 800 bin gibi bir para kalıyor. Samet’le hiç ilgilenmedik zaten piyasada başka oyuncu da yok. Göksenin’den para arttırıp Erkan-Okben/Onuralp yapılabilir üstüne 100 bin civarı da kalırdı. Nitekim olmadı.

Mason’a gittiğimize göre o bölgede Douglas düşünülebilir ama bu paraya oynar mı bilemem tabii

Douglas + DLig oyuncusu ortalama aynı maliyete denk gelecek zaten. Yerli takviyesi yapmak gibi bir niyetimiz yoktu zaten. Sezon başı konuştuğumuz plan 7 yabancı başına 300-350 bin dolar. Zach-Arapovic-Tai’den artanlar Harrison’a zam olarak gelecek. 6 yabancı ise plan 2 yabancı için ortalama artısı eksisi 800 bin gibi bir para kalıyor. Samet’le hiç ilgilenmedik zaten piyasada başka oyuncu da yok. Göksenin’den para arttırıp Erkan-Okben/Onuralp yapılabilir üstüne 100 bin civarı da kalırdı. Nitekim olmadı.

Mason’a gittiğimize göre o bölgede Douglas düşünülebilir ama bu paraya oynar mı bilemem tabii

Douglas+D-League oyuncusunu Harrison+tecrübesiz kurucuya tercih ederim. Geçen sene Eurocup'tan elenmemizin sebebi maçın sonlarında direksiyona geçecek tecrübeli bir oyun kurucunun bulunmamasıydı. Tecrübeli oyun kurucu Webster'in de performansını yukarıya taşıyacaktır.

D-League'deki genç oyunculardan yeteneği transfer edebilirsin ki Ertuğrul Erdoğan biz bunu Hayes ve Harrison transferiyle gösterdi. Ancak D-League'deki gençlerden her ne kadar yetenekli de olsa tecrübeyi transfer edemezsin.

Bu yüzden katıldığın turnuvaya göre kısıtlı bütçeyle oynayan bir takımsan en yüksek paranın oyun kurucuya verilmesi taraftarıyım.

Douglas 350 k dolar versek direk gelir adami kimse istemiyor idmana bile ayik gelmedigi donem olmus, Mason gibi onemli bir guard gelebilir, 4 numara da 1’e gore sekillenecek, 1’i pahali + 1’i daha ucuz seklinde olacagindan guard kritik. Kalnietis’i istemiyorum acikcasi, insallah Abd’li biri gelir ilgilendigimiz oyunculardan :)

Bu guard da ki isim sanırım iyi bir isim Tanju Bey.
Herles transfer yaparken bizde uyumayalım artık.

Douglas+D-League oyuncusunu Harrison+tecrübesiz kurucuya tercih ederim. Geçen sene Eurocup'tan elenmemizin sebebi maçın sonlarında direksiyona geçecek tecrübeli bir oyun kurucunun bulunmamasıydı. Tecrübeli oyun kurucu Webster'in de performansını yukarıya taşıyacaktır.

D-League'deki genç oyunculardan yeteneği transfer edebilirsin ki Ertuğrul Erdoğan biz bunu Hayes ve Harrison transferiyle gösterdi. Ancak D-League'deki gençlerden her ne kadar yetenekli de olsa tecrübeyi transfer edemezsin.

Bu yüzden katıldığın turnuvaya göre kısıtlı bütçeyle oynayan bir takımsan en yüksek paranın oyun kurucuya verilmesi taraftarıyım.

Avrupa piyasasında bu kalibrede bi guard bulmak çok zor. Yanı sezon başından beri kaç tane forvet pivot yazdım kafamdan ama guardda dönüp dolaşıp aynı isimlere çıktık hep. Parasıyla da alamıyoruz perez örneğindeki gibi. Euro rookie pgler her zaman belli risk taşıyor. O yüzden riski Webster ile birleştirmiş olacağız bu tarz bir hamlede.

Anladığım kadarıyla eurocuptan elenme sebebini takımın sezon basında hazır olmamasına bağlıyor. O yüzden kadroda istikrardan yana. Ne kadar doğru bir çıkarım olduğunu görmek lazım ama beklediğimiz isimler de olmayacaksa kalnietis-webste ne vaadediyor açıkçası bilemiyorum

Walter Lemon-Aaron Harrison-Stefan Markovic-Yante Maten-Marko Arapovic-Zach Auguste

Walter Lemon olmuyorsa Isaiah Briscoe olsun. Yante Maten olmuyorsa, Samuel Dekker olsun en kötü Axel Toupane olsun ama n'olur seviyeyi yüksek tutalım.

Naz Mitrou Long da henüz bir yerle imzalamadı. Walter Lemon'u alternatif olarak tutarım ama açıkçası Webster'la ne verir kestiremiyorum. Beylikdüzü'nde oynadığı yıldan itibaren hep üzerine koydu ama değerlendirilebilir tabi.

Erol Özmandıracı, Jabari Bird'i Twitter ve Instagram'dan takip etmiş. Eğer ilgimiz varsa buralar için epey ses getirebilecek bir adam. Ama ilgilenilme durumunun 2 ihtimali var; 1) harrison olmadı 2) uygun guard bulamayınca topu yine webster-harrison'a bırakıp sağlam bir 2.5 takviyesi yapılmak isteniyor. Savunması ve topsuz oyunu epey iyi ama Harrison'a göre topu eline verebileceğimiz bir adam değil. İyi isimlerin peşindeyiz ama belirsizlik yüzünden takımı bir yere koyamıyorum şu durumda.

Naz Mitrou Long da henüz bir yerle imzalamadı. Walter Lemon'u alternatif olarak tutarım ama açıkçası Webster'la ne verir kestiremiyorum. Beylikdüzü'nde oynadığı yıldan itibaren hep üzerine koydu ama değerlendirilebilir tabi.

Erol Özmandıracı, Jabari Bird'i Twitter ve Instagram'dan takip etmiş. Eğer ilgimiz varsa buralar için epey ses getirebilecek bir adam. Ama ilgilenilme durumunun 2 ihtimali var; 1) harrison olmadı 2) uygun guard bulamayınca topu yine webster-harrison'a bırakıp sağlam bir 2.5 takviyesi yapılmak isteniyor. Savunması ve topsuz oyunu epey iyi ama Harrison'a göre topu eline verebileceğimiz bir adam değil. İyi isimlerin peşindeyiz ama belirsizlik yüzünden takımı bir yere koyamıyorum şu durumda.

oyuncuyu çok iyi bilmiyorum ama aramalarda kariyerinden önce şiddet haberleri çıkması garip.
https://www.eurohoops.net/tr/nba-news-tr/738124/jabari-bird-kariyerine-ara-veriyor/

Harrison'un menajeri para arttırmak için ligde başka takımlara da önerdi ve bazı sıkıntılar oldu bu yüzden transferde, geçen seneye göre 100 bin dolar zam da yaptık ama Tofaş, Beşiktaş gibi takımlardan birine giderse hayal kırıklığı olur, kendisi için de saçma tercih olur.