2020-2021 Euroleague

Fenere nazar değdirdim. Ne maç oluyor dedim o andan sonra fener motoru kapattı sanki. Eksikleri olmasa fener bırakmazdı bu seriyi ama şu son çeyreği izleyince çok zor artık diyorum.

Fenerbahçe maça ortak olur olmaz CSKA cheat konsolu açıp hileleri dizdi adeta... Önümüzdeki maç daha çekişmeli geçer diye tahmin ediyorum.

Açıkçası ben eksiklere çok bağlayamıyorum bu durumu. Vesely dışında geri kalan oynasa da oynamasa da bir etki yaratacağını düşünmüyorum. De Colo'ya topu verip, al sen at bizi kurtar mantığıyla maç oynuyorlar. Barthel, Brown zaten basketbola yabancı kalmışlar iyice. E oynamayanlardan kim maça etki edecekti? Ulanovas mı, Eddie mi, Ahmet Düverioğlu mu, Melih mi? Birazcık Pierre bir şeyler katardı o kadar. Zaten bütün sezonu De Colo-Vesely üzerine yığmak başlı başına saçmalıktı. Al işte ikisinden 1 tanesi bile olmasa güle güle.
Bu arada rakibin de James ile yolları ayırıp, Milutinov gibi sayılı uzunlardan birini sakatlığa kurban verdiğini de atlamamak lazım. Zaten maçın bu kadar başa baş geçme sebebi de Fener'in yıllardır CSKA'ya ters gelmesi ve CSKA'nın klasik panik atak geçirip kitlenmesi.

Yalnız Zenit çok sayko bir takım. F4 yaparlarsa şampiyon olur bunlar Efes falan dinlemez. Zaten herkesin çekindiği Efes'in bu sene yenemediği tek takım Zenit. 2 maçta da yendiler Efes'i. Takım yapıları çok ters pis bir takım.
Pangos da kariyerine seviye atlattı resmen. Tüm yıldız oyuncuların döküldüğü playofflarda maestro gibi kaldı parkede. En sıkıntılı anlarda da sakince maçı kopardı.

Saras ağır sınıfta kaldı koçluk anlamında. Zalgiris gibi underdog bir takımda ne kadar başarılıysa burada da bir o kadar başarısız. Bu kadar esnek ve geniş bir kadroyu dar bir kalıba oturtup bu kadar sınırlı bir şey çıkarmak büyük başarı gerçekten.
Kadrosu geniş ama esnek olduğuna pek katılmıyorum. Özellikle kısa rotasyonunda kendi skorunu yaratabilecek kıskanın olmaması bu tip maçlarda kitleyebiliyor takımı. Higgins o oyuncudur mudur tartışılır en azından performans olarak değil.Bende beğenmiyorum oynadıkları oyunu ama ilk sezonu henüz eşleşmeyi geçtiği takdirde başarısız bir sezon geçirdi denmez.

Açıkçası ben eksiklere çok bağlayamıyorum bu durumu. Vesely dışında geri kalan oynasa da oynamasa da bir etki yaratacağını düşünmüyorum. De Colo'ya topu verip, al sen at bizi kurtar mantığıyla maç oynuyorlar. Barthel, Brown zaten basketbola yabancı kalmışlar iyice. E oynamayanlardan kim maça etki edecekti? Ulanovas mı, Eddie mi, Ahmet Düverioğlu mu, Melih mi? Birazcık Pierre bir şeyler katardı o kadar. Zaten bütün sezonu De Colo-Vesely üzerine yığmak başlı başına saçmalıktı. Al işte ikisinden 1 tanesi bile olmasa güle güle.
Bu arada rakibin de James ile yolları ayırıp, Milutinov gibi sayılı uzunlardan birini sakatlığa kurban verdiğini de atlamamak lazım. Zaten maçın bu kadar başa baş geçme sebebi de Fener'in yıllardır CSKA'ya ters gelmesi ve CSKA'nın klasik panik atak geçirip kitlenmesi.
Eddie, Melih den daha fazla katkı verirdi. en azından hem şu tehdidi var, De colo için hem pas alternatifi olurdu hemde onun üztündeki odağı biraz olsunazaltırdı, hem de ribaund alıyor.
Ahmet, Barthel den daha fazla katkı verebilirdi.
Pierre için zaten çok bir şey söylemeye gerek yok, Clyburn (ilk yarıda 6/6 yada 7/7 ile oynuyordu) bu kadar rahat olamazdı.
Aynı şekilde Ulanovas ta hem Melih i sürelerini azaltırdı hem de savunmada bir faydası olurdu..

Eddie'nin buraları kaldırabileceğini düşünmüyorum. Kaldı ki onun aradığı o boş şutları playoffta yaratmak kolay değil. Ulanovas Ahmet zaten hiç saymıyorum bile. Sadece Pierre katkı verirdi ama onun da eşleştiği mevkide karşısında Voigtmann, Clyburn, Shengelia gibi güçlü fizikli isimler var. Kokoskov kısa sürede formülü bulup işi çözdü, müthiş galibiyet serisiyle F8 yaptı ama iki ucu keskin bıçak bir formül buldu. Oyunu sadece De Colo-Vesely ile yaşatmak çok riskliydi, ve cezasını da çekiyor.
Mesele yine Gherardini'nin çok ilginç transferlerine geliyor. Bu kadar kısıtlı, dar fonskiyonlu adamları seçip getirmek de ayrı meziyet.
Ben 3-0 biteceğini düşünüyorum. Her maç De Colo 3 çeyrek bela olur, son çeyrek CSKA takım olarak alır gider maçı gibime geliyor.

Kadrosu geniş ama esnek olduğuna pek katılmıyorum. Özellikle kısa rotasyonunda kendi skorunu yaratabilecek kıskanın olmaması bu tip maçlarda kitleyebiliyor takımı. Higgins o oyuncudur mudur tartışılır en azından performans olarak değil.Bende beğenmiyorum oynadıkları oyunu ama ilk sezonu henüz eşleşmeyi geçtiği takdirde başarısız bir sezon geçirdi denmez.

Bu esnekliği sağlayamayan da Saras'ın kendisi ki zaten. Hanga gibi Abrines gibi topu yere vurabilen, şut atabilen oyuncuları rol oyuncusu yapıp üretim işini sadece Higgins ve Calathes üzerinden yapmaya çalışırsan patlaman çok normal zaten.

Bu esnekliği sağlayamayan da Saras'ın kendisi ki zaten. Hanga gibi Abrines gibi topu yere vurabilen, şut atabilen oyuncuları rol oyuncusu yapıp üretim işini sadece Higgins ve Calathes üzerinden yapmaya çalışırsan patlaman çok normal zaten.
Benim bahsetmek istediğim doğal skorer. Son zamanlarda şampiyon olan takımlardan gidersek decolo, bogdanovic, spanoulis, Llull hatta Rice gibi oyuncular. Hanga yaşlandı ki zaten daha çok tamamlayacı bir oyuncu, Abrines de daha çok şutunu tercih eden bir isim geldiğinden beri de iyi durumda değil. Mesela efesin en büyük lüksü bu Larkine sahipler yetmiyormuş gibi Beoubuis, Micic hatta Simon gibi tıkandığın anda anlık skor patlaması yapabilecek isimler.

Efes’in ve Cska’nın ikinci maçlarda ilk müsabakalara nazaran daha fazla zorlanacakları kanısındayım. Takımlar için serilere fark atarak başlamak avantaj gibi görünse de, handikapa dönüşebiliyor. Fb beko son periyota kadar kafa kafaya gitmişti zaten. Vesely dönünce loser Cska’ya karşı kazanabilirler. Madrid de rövanşta bu kadar savruk olmayacaktır. Rehavete kapılırsa kazanan takımlar hiç ummadıkları anda mağlubiyet alabilirler.

Efes gerçekten muazzam kadro derinliğine sahip. Dunston bile zor süre alıyor, Sertaç öyle bir geliştirdi ki kendini. Larkin ve Micic’ten bahsetmeye gerek yok. Beaubois da gösterişsiz büyük işler yapıyor. Hepsi formsuz olsa dahi, Simon gibi bir karakter var, tüm zor zamanlarda ortaya çıkıp sorumluluk alıyor. Efes için en önemli oyuncu bence, ihtiyaç halinde oyun kurucu, sıkıştığında net şutör. Micov’un gelişmiş versiyonu. Daha Moerman ve Singleton işin içine girmedi. Onlar da katkı vermeye başlarsa kupaya uzanmak için karşılarında bir engel görünmüyor. Sadece ben hâlâ savunmada eksikleri olduğunu düşünüyorum.

Fakat Euroleague F4 her zaman sürprizlere gebe. Bir Zenit, Milano vs. tek maçlık/günlük performanslarda her şey olabilir. İyi olan kazansın.

Efes savunmada sadece verimli değil agresif de oynayarak Real'i yıldırdı ilk yarı ama hücumda tuhaf top kayıpları, kaçan boş şutlar, tercih hatalarıyla fark açılamadı bir türlü. Agresif savunma fark olarak karşılığını vermezse maçın sonlarında yorgunluğun etkisiyle sıkıntı yaşayabilir Efes.

İlk yarının kötü tarafı Micic'in 3'lemesi.İyi tarafı ise Micic kenardayken ve Larkin uzun süre 2 fauldeyken devreyi 12 sayı önde tamamlamamız.

Efes çok istiyor farklı bir konsantrasyondalar. Sıkıntı yaşayacaklarınıfa sanmıyorum Larkin bir şekilde koparır maçı, gücü yetmiyor realin.