2020-2021 Euroleague

Fenerbahçe 4 kişi ile maça çıkmış resmen.De Colo-Guduric-Pierre-Vesely harici tüm oyuncular bu seviyede olmaması gereken oyuncular.Melih-Ahmet-Barthel ve Brown çok kötüler.Bu 4 oyuncunun takıma katkısı olmadığı gibi hücumda ya top kaptırıp kolay sayı yedirirler ya da savunmada adam kaçırırlar ve sayı yedirirler.Vesely'de devre dışı kalınca Fenerbahçe beyaz bayrak sallamaya başladı.Fenerbahçelilere Allah sabır versin.Erdem Can'ında hiçbir olumlu etkisini göremedim 3 maçtır.

Ha bu arada maç bitiminde de inatla ''Ataşehir'de her şey farklı olacak'' diyip durdular sürekli, sanki çıkışta kavgaya çağıran ergenler gibi. Ataşehir'de bir halt olacağını zannetmiyorum, 3-0'la vurup geçer CSKA. En kötü 3-1 biter. Herkes Larkin-Micic olmasa diyip Vesely'in yokluğunu bahane ediyor da, ilk maçta Larkin-Micic toplam 21 pir yaptığı halde Efes ezdi geçti. Fener'de durum siyahla beyaz kadar farklı. CSKA kendi kendine tribe girmezse rahat vurup geçer.

Söyledik. Müneccim olmaya gerek yok zaten.

Vesely diskalifiye edildi, çok mutlu oldum. Türkiye’de yıllarca daha beterlerini yaptı, pişkin pişkin sırıtarak parkede kalmaya devam etti. Tetikçi hakemler yok orda tabii. Beter olsun. Bekocu basketbol ulemaları üzgün.

İhsan hocayı da severim de, ciddi anlamda saçmalayıp komik olmaya başladı Fener'i üzmeyelim diye. Ah covid vah covid diye diye, yok taraftar olsa her şey farklı olacakmış. En son ''kaptan Melih sertlikle mesaj veriyor'' diyişinden sonra bir gülme aldı beni.

Vesely gerçek hakem görünce sahada fazla kalamadı. Zenit-Barca maçı çok daha zevkli ve çekişmeliydi. Fenerbahçe taraftarı bu sezonki bütçeleri sanki 4 milyon euro'ymuş gibi davrandığından çok takmayacaktır.

İhsan hocayı da severim de, ciddi anlamda saçmalayıp komik olmaya başladı Fener'i üzmeyelim diye. Ah covid vah covid diye diye, yok taraftar olsa her şey farklı olacakmış. En son ''kaptan Melih sertlikle mesaj veriyor'' diyişinden sonra bir gülme aldı beni.
Normalde fener yenilince ağlayacak ama İsmal'i yanında olmayınca yapamıyor onu.

Ben CSKA’yı beğendim açıkçası.Mike James ayrıldıktan sonra özellikle top paylaşımı konusunda çok iyi bir takım gördüm.Lundberg çok iyi ekleme olmuş.Clyburn,Shengelia özel oyuncular.Kurbanov’da belki de Euroleague’deki en iyi görev adamı.Milutinov olsaydı bir adım öndeler derdim ama şu an Efes bir adım önde gibi.

Omurgasız İhsan! Ne yalakalık yaptın arkadaş! Bir fb beko bayrağı alıp ağlayarak tur atmadığın kaldı. Tamam basketbolu fb icat etti, EL’yi de fb sayesinde keşfettik. Yeter yahu! Yüzün de kızarmıyor arsız Murathanoğlu’nun değişik versiyonu olmuşsun.

Ya beter olsunlar da, aklım almıyor sinirleniyorum şu saçma yorumlara. Yani rakibin Milutinov ve James gibi Eurolig'in en iyi kısa ve uzunlardan iki ismini kaybetmiş. Madrid; Llull, Randolph, Tavares, Rudy, Campazzo gibi adamlarını kaybetmiş. Efes pota altında Sertaç'la oynuyor. Hala çıkıp ağlıyorsunuz ya. Ulan biriniz de çıkıp ''yanlış kadro planlaması'' desin dürüstçe.
Fenerbahçe basketbolun lokomotifiymiş. He anasını satıyım önce Ülker'in mirasına konup Siena'yı komple transfer edip rezil oldular, sonra Avrupa'nın en iyi koçuyla en iyi oyuncularını alıp çuvalla para döküp 6 yılda 1 kupa aldılar. Evet süper lokomotif.

Yok şunu kastettim; tek bir oyuncuya dayalı sistem yok. Micic ilk maç yokları oynadı ama Efes ezip geçti. Dunston yokken Sertaç alıp yürüyor boyalı alanda. Sen öyle bir sistem kurmuşsun ki Vesely ya da De Colo'dan biri yoksa ayvayı yedin. Başka ihtimalin yok. Ama rakipler en iyi isimleri kaybetse de gelip seni tokatlayıp gidiyorlar rahatça.

Sene başı bu Fenerbahçe Ertuğrul Erdoğan Galatasaray'ının yüksek profillisi gibi demiştim, sonunu da ona benzer getirdiler. Düzgün top oynamakla winner top oynamak farklı şeyler tabii, Fener'in son düzlükte o eksikliği yaşaması da şaşırtıcı değil Obra'dan sonra. En azından takımda bu anları taşıyacak Antic tarzı bir ağababa lazımdı, onun yerine aynı oyuncunun 3 farklı varsasyonunu alınca bu anlarda çok toy kaldılar. Efes o kadar kalitesine karşın Real'in yıllar yılı gelen karakterine karşı zorlanıyor, Fenerbahçe'nin zaten kadroda gerideyken bir de bu farkı kapatmasını beklemek hayalcilik olurdu. Seneye belki 5 tane vasat oyuncu alana kadar bir tane büyük guard getirmeyi akıl edebilirler. Teodosic tarzı bir isim Ataman yükselişinden beri kan kaybeden şube için iyi bir taze kan olabilir.

Ya beter olsunlar da, aklım almıyor sinirleniyorum şu saçma yorumlara. Yani rakibin Milutinov ve James gibi Eurolig'in en iyi kısa ve uzunlardan iki ismini kaybetmiş. Madrid; Llull, Randolph, Tavares, Rudy, Campazzo gibi adamlarını kaybetmiş. Efes pota altında Sertaç'la oynuyor. Hala çıkıp ağlıyorsunuz ya. Ulan biriniz de çıkıp ''yanlış kadro planlaması'' desin dürüstçe.
Fenerbahçe basketbolun lokomotifiymiş. He anasını satıyım önce Ülker'in mirasına konup Siena'yı komple transfer edip rezil oldular, sonra Avrupa'nın en iyi koçuyla en iyi oyuncularını alıp çuvalla para döküp 6 yılda 1 kupa aldılar. Evet süper lokomotif.
Küçümsüyor musun bunu ?
Eğer yedekleri 2. ligde oynayan oyuncularsa ve mecburen oynuyorsa verebilirsin bunu örnek olarak. Yoksa Dunston/Pleiss/Singleton gibi adamlar dururken ana role çıkıyorsa "Efes de pota altında Sertaç'la oynuyor" demek olmaz. Adam şuanda Avrupadaki en elit 3-4 uzundan birisi. Bence F4 de ondan daha iyi bir uzun olmayacak bu formuyla.

Küçümseme değil. Tabiki bahsettiğiniz gibi sivrilip formayı almış ne güzel ama Pleiss sakattı yeni geldi , Dunston zaten eski Dunston değil yaştan ötürü hepimiz görüyoruz. Yani öyle aman aman bir 5 numara rotasyonu yok. Adamlar yıllardır herkesin ''olmaz'' dediği Sertaç'ı geliştirip herkesi süpürmeyi başarıyorsa tebrik edersin zaten de sen ne yaptın kendine onu da sor. Zaten bahsettiğim şey bu da değil yani 300 kelimelik paragrafta herkes Sertaç'a takılmış. Mesele oyuncu kalitesiyse ana kadroyu tamamen kaybetmiş Madrid, sezonun en formda ekiplerinden Fener'i son maçta nasıl paramparça edebiliyor hem de İstanbul'da ? En büyük oyun planları Tavares üzerine dediler, e Tavares yokken de oynuyor hatta yeniyor adamlar Efes'i. CSKA dediğin takım Milutinov'u kaybetti ya aylar önce, bu adam EL'nin ribaund kralıydı ve hücum-savunması çok iyi adamdı. James gitti ek olarak, CSKA bitti dedi herkes ama tuhaf şekilde adamlar herkesi süpürerek sezonu 2. bitirip F4'e kadar geldiler. Demek ki De Colo da sakatlansa Türkiye Liginde küme düşmeye oynayacak Fener.
Yani yorumcular da inatla bunu söylemeyip ''ah Vesely vah Vesely şöyle olsaydı böyle olsaydı'' diye ağlıyorlar. Fener'in ayağı küçük taşa takılsa, ''o taş meteor taşıydı zaten Fenerimiz normalde yer onu canım Fenerimiz'' diyecekler.
Ben buna takılıyorum yani bir basketbolsever olarak rahatsız oluyorum maç izlerken fanatizm maç yorumlarından. Dün maçın başından beri 50 tane bahane saydılar 2 saat. E hani geçen haftaki maç yayınında ''ooo Ataşehir'de işler değişecek ezecez geçecez onları'' diyordunuz niye maç boyu bahaneler ürettiniz? Hele en sonunda ''ya bizim Obradovic sonrası böyle olacağımız belliydi zaten'' diye kurduğu bir cümle var ki.... Siz kimsiniz mesela? Murathanoğlu'nun çığırtkanlığından kurtulduk derken en sevdiğim adamlardan olan İhsan Bayülken de sağolsun dün hiç aratmadı Murathan'ı.

Ya, insanların anlayamadığı da bu işte. O dediğin profil herkeste var. Kendi camiası bile ciddiye almıyorken sen de alma.

Efesin Tavaressiz Real e nasıl yenildiği ortada. 20 sayılık maçtı aslında.. 10 yılda bir kez olur.

Efes in aman aman bir uzun rotasyonu yok diyorsun da playoff oynayan 8 takım içinde Efesten iyi kim var mesela uzun rotasyonu olarak ? Leday, Brooks, Hines, Tarcezski li Milano mu ? Tavares, Garuba, Thompkins, Tyus lu Real mi ? Vesely, O'Quin, Bartel li Fener mi ? Oriola, Davies, Mirotic belki denktir. Cska bile Eric le oynuyor. Ama Sertac, Dunston, Pleiss, Singleton, Moerman lı uzun rotasyonunu küçümsemek çok mantıklı değil.

birinci tekil şahıslı cümleleri herkes için kuruyorlar. Sonuçta milli maç niteliğinde avrupa maçları. Efesi, Feneri vs yok. Taraftar öyle görmese de spikerler, eğer kulüp kanallarında değilse öyle görüyorlar.