2020-2021 Euroleague

Sanırım Efes'in şampiyon olmasının çok zor olduğunu anladığımız bir maç oldu...Final Four' a kalınırsa ki yine de Efes'in kalacağını düşünüyorum,orada bu oyunla imkansız...!

Son maç baskı altındaki taraf Efes olacak. Öne geçseler bile yakalanma korkusunu hissedecekler, maç sonu oynamayı zaten bilmiyorlar. Karşılarında da ne kadar eksik de olsa F4 gediklisi Laso’lu Madrid var. Efes Final four biletini alsa bile bu kırılganlıkla mutlu sona ulaşmaları hiç kolay görünmüyor.

Yalnız Real’in ve özellikle Laso’nun da hakkını vermek lazım. Laso iki maçtır koçluk nasıl yapılır onun dersini veriyor resmen. Ergin hocaya karşı büyük üstünlük kurdu. Ergin hoca zaten psikolojik olarak çözülmeye çok müsait bir karakter, onu çok iyi değerlendirdi Laso. Yalnız Efes eğer bu turu geçemezse bu travmayı atlatamaz.

Bir arkadaş Lasoyu övmüştü günler önce Muhammed Selçuk'tu sanırım,gerçekten haklıymış Laso büyük koç.

Campazzo gitti,Randolph uzun süredir yok,Deck gitti,Tavares sakat buna rağmen bu kadroyla bunları yapmak koçluk başarısı.

Tabi birazda Real'in genlerindeki büyüklüğünde etkisi var,bence dünyanın en büyük spor kulübü onlar

Son yıllarda böyle bir sezon hatırlamıyorum. Yani açık ara favori Efes tuhaf durumlara düştü, aşırı favori lider Barcelona 8'den gelen Zenit gibi bir takıma elenmek üzere. Zerre favori olmayan CSKA ise belalısı Fener'i süpürerek F4 yapan ilk takım oldu.
Tamam Saras'a bir gömlek büyük geldi ama Saras'ın da normal sezonda harika bir performansı oldu. İyi de savunma yaptırıyor ama bunu sadece Saras'a bağlamak Zenit ve Pascual'e haksızlık olur. Neticede karşısında Xavi Pascual var. Adamlar Zubkov'la falan F4 yapmak üzereler. 2.maçı kendileri vermese şu an muhtemelen F4'te olacaklardı. 8'den gelen bir takımın 1. bitireni eleyip F4 yapması da daha önce yaşanmadı sanırım. Bakalım daha nelere gebe bu sezon...

Son yıllarda böyle bir sezon hatırlamıyorum. Yani açık ara favori Efes tuhaf durumlara düştü, aşırı favori lider Barcelona 8'den gelen Zenit gibi bir takıma elenmek üzere. Zerre favori olmayan CSKA ise belalısı Fener'i süpürerek F4 yapan ilk takım oldu.
Tamam Saras'a bir gömlek büyük geldi ama Saras'ın da normal sezonda harika bir performansı oldu. İyi de savunma yaptırıyor ama bunu sadece Saras'a bağlamak Zenit ve Pascual'e haksızlık olur. Neticede karşısında Xavi Pascual var. Adamlar Zubkov'la falan F4 yapmak üzereler. 2.maçı kendileri vermese şu an muhtemelen F4'te olacaklardı. 8'den gelen bir takımın 1. bitireni eleyip F4 yapması da daha önce yaşanmadı sanırım. Bakalım daha nelere gebe bu sezon...
2-0 dan dönen de olmamış, 8 den gelip f4 yapan da diye hatırlıyorum.

Çok ters bir takım tek maçlı sistemde daha da tehlikeli olurlar. Sert temaslı savunma, şuursuz şutörler, atletik uzunlar ve Pascual. Takımın da ikinci top yönlendiricisi yok bu arada umarım elerler barcayı.

Baldwin umarım en kısa zamanda Avrupa basketbolundan defolup gider. Bu kadar itici ve başına buyruk bir adam görmedim. Saydım, maçın son 4 dakikasında arka arkaya 7 hücum airball, top kayıpları, bloklar yemek ve tuğlalar atarak hiç etti. Arka arkaya 7 hücum. Ligin ağası gibi gerim gerim gerinerek topu sürüyor ama atış airball. Bir de her aksiyondan sonra hakemlerden inatla faul bekliyor. Yeni bi Mike James geliyor. Tabi James attığını bazen sokup maç kazandırıyordu ama bu arkadaşın IQ seviyesi tekniğini de etkiliyor. Maçı o verdi, Zipser aldı.
Bu arada basketbolda faul verildikten sonra kontrol edilme olayı var mıydı ben mi cahilim? Verilen faul değiştirilemiyor diye biliyordum.

Baldwin umarım en kısa zamanda Avrupa basketbolundan defolup gider. Bu kadar itici ve başına buyruk bir adam görmedim. Saydım, maçın son 4 dakikasında arka arkaya 7 hücum airball, top kayıpları, bloklar yemek ve tuğlalar atarak hiç etti. Arka arkaya 7 hücum. Ligin ağası gibi gerim gerim gerinerek topu sürüyor ama atış airball. Bir de her aksiyondan sonra hakemlerden inatla faul bekliyor. Yeni bi Mike James geliyor. Tabi James attığını bazen sokup maç kazandırıyordu ama bu arkadaşın IQ seviyesi tekniğini de etkiliyor. Maçı o verdi, Zipser aldı.
Bu arada basketbolda faul verildikten sonra kontrol edilme olayı var mıydı ben mi cahilim? Verilen faul değiştirilemiyor diye biliyordum.
Normal sezonda en beğendiğim oyuncular arasındaydı Baldwin.Geçen gün de yazmıştım hatta bunu.Ancak play-offlarda defoları belirgin düzeyde ortaya çıkmaya başladı.Bir üst seviyeye geçmek için en büyük eksiği şutu bir de.

Baldwin çok iki ucu keskin bıçak maalesef. Oyun yapısı Mike James'e çok benziyor katılıyorum. Ama çok bariz bir şut problemi var. Çok atlet. İçeriye driveları ve fade away şutları çok etkili ama perimetre gerisinden yüzdeli sokamıyor maalesef. Seneye ben tüm bu dezavantajlara rağmen iyi bir takıma gidebileceğini düşünüyorum. Çok dengesiz bir oyuncu. Haftanın oyuncusu olduğu dönem de olmuştu. İnişli çıkışlı oynuyor. Mental açıdan da güçlü bir oyuncu değil. Ancak henüz 25 yaşında gelişime açık bir oyuncu. Şut yüzdesini birazcık arttırır, top kayıplarını azaltırsa çok etkili bir oyuncu olabilir.

Yani onu adam etmek de her koçun harcı değil. Fiziği mevkisine göre çok iyi ve sert bir oyuncu, şut olayı da halledilir imkansız değil. Ancak mental durumu pek iç açıcı değil. Zaten bu kısmı halletmeyi başarabilen koç, dominant bir guard oyuncusu kazanmış olur EL'de.

Bu haftaki Real'in geri dönüşlerini NBA'den hatırlıyorum ama hangi seri diye düşünüyordum ki çok uzağa gitmeye gerek yokmuş. LA CLIPPERS vs Denver NUGGETS serisinin kopyası. Ama CLIPPERS ve NUGGETS arasındaki kalite farkından çok daha büyük bir fark var Efes ve Real arasında. İşi daha da acı yapan taraf bu maalesef. Doc RIVERS gibi 2 galibiyet öndeyken seri vermek ya da Mike BUDENHOLZER gibi normal sezonu kasıp kavurarak play-off'ta tüm karizmasını yitirmek. Gerçi BUDENHOLZER'ın sorunu play-off'u normal sezon gibi oynamaktı. Ergin Hoca'da böyle bir durum yok ama en azından önemli maçlarda aldığı dar rotasyon kararından dönseydi 4.maçı alırdı.

Son maçın tamamını takip etmemiştim özellikle fark açıldıktan sonra ama Real Madrid neden büyük olduğunu göstermiş. Son maç tamamen ortada hatta Real bana göre daha avantajlı.

Yorum yapması çok güç bir durum, beynimi yaktılar. Şu şartlarda ivme Madrid'den yana ama Efes'in ''eehhh'' diyip vurup geçmesi de muhtemel. Bilemedim bu sezon çok kafa yakan bir sezon oldu.