2020-2021 Galatasaray Futbol Takımı

Tükiye kupası çeyrek finalinde alanyaspor ile eşleştik maç evimizde. Elersek rakip sivas veya antalya. Final yolumuz açık.

Tükiye kupası çeyrek finalinde alanyaspor ile eşleştik maç evimizde. Elersek rakip sivas veya antalya. Final yolumuz açık.

Geçen seneden kalma rövanş olmuş olacak. Ama dediğim gibi lig daha önemli benim için.

Pazar günü Beşiktaş maçında çok dikkatli olmalıyız. Başakşehir ve Fenerbahçe maçında topu rakibe bırakıp geçiş oyununu çok iyi oynadılar ve iki maçı da kazandılar. Bu yüzden geçişlere dikkat etmeliyiz.

Özellikle Ghezzal ve Roserier'in kanadını çok iyi kullanıyorlar. Emre Taşdemir olmayacak Saracchi olacak muhtemelen. Arda ve Emre'nin çok dikkatli olması ve savunma konusunda Saracchi'ye yardım etmeleri gerekiyor.

Duran toplarda özellikle Vida, Joséf, Atiba ve arka direk golcüsü Larin'e dikkat etmek gerekiyor.

Ortasaha da ezilmemek ve Taylan'ı yalnız bırakmamak gerekiyor. Bu yüzden bu maçta onun yanına Donk koymak gerekiyor. Hem böylece süratli Larin ve Aboubakar'a karşı da Donk'a göre daha hızlı olan Luyindama oynar.

Okan
Şener Luyi Marcao Saracchi
Emre Taylan Donk Arda
Oğulcan Diagne

Emre'yi kanata çektiğimizde merkezdeki dinamizm direkt çöküyor. Bu hem takımdaki oyuncuların performansını direkt aşağı çekiyor hem de takımın oyun kalitesini direkt aşağı çekiyor. Emre illa kanatta kullanılacaksa onun merkezdeki tek alternatifi şu an Ömer Bayram olur. Donk'u oraya çekip çift pivot yapmak hem takım boyumuzun uzamasına yol açacak, hem denge merkezimizin ve savunma hattımızın geride olmasına yol açacaktır. Zaten Donk'un fiziken savunmada bile eskisi gibi olmadığını görüyoruz, orta saha gibi daha geniş alanda oynaması gerektiği yerde tek ya da çift oynaması fark etmez, orada bize zaaf yaşatacağı çok bariz. Taylan'ın da performansının en düşük olduğu dönemlerin de yanında birinin oynadığı yani Etebo'nun oynadığı zamanlar. O yüzden Taylan'ın defansın önündeki pozisyonunu bozmakta mantıklı değil.

Bizim topa sahip olmaya ama geçen seneye göre daha dinamik bir oyun anlayışımız var. Günümüzde Sarri Ball ya da dikey tiki taka denilen oyuna çok benzer. Hoca iki senedir bu oyunu oynatmaya çalışıyor ve kısmen başarılı da oldu diyebiliriz. Biz istemedikçe de rakip takımın bizden topu alması da pek mümkün görünmüyor. Zaten bizim kadro yapımızın da topu almaktan başka bir çaresi de yok. Burada Sergen Yalçın'ın nasıl bir mantaliteyle çıkacağı büyük etken olacak. Fenerbahçe ya da Başakşehir maçındaki gibi topu bırakmaya çalışıp uzun toplarla Aboubakar ya da Larin'i buluşturup oradan bir şeyler çıkarma oyununu mu oynayacaklar ya da son haftalardaki gibi topu alıp oyunlarını mı dikte etmeye çalışacaklar. Ev sahibi olmalarının getirdiği baskıyla topu almaya çalışma olasılıkları da düşük değil. Bu ikisinden birini tercih edecek Sergen Yalçın ve bu da maçın gidişatını belirleyecek gibi.

Emre'yi kanata çektiğimizde merkezdeki dinamizm direkt çöküyor. Bu hem takımdaki oyuncuların performansını direkt aşağı çekiyor hem de takımın oyun kalitesini direkt aşağı çekiyor. Emre illa kanatta kullanılacaksa onun merkezdeki tek alternatifi şu an Ömer Bayram olur. Donk'u oraya çekip çift pivot yapmak hem takım boyumuzun uzamasına yol açacak, hem denge merkezimizin ve savunma hattımızın geride olmasına yol açacaktır. Zaten Donk'un fiziken savunmada bile eskisi gibi olmadığını görüyoruz, orta saha gibi daha geniş alanda oynaması gerektiği yerde tek ya da çift oynaması fark etmez, orada bize zaaf yaşatacağı çok bariz. Taylan'ın da performansının en düşük olduğu dönemlerin de yanında birinin oynadığı yani Etebo'nun oynadığı zamanlar. O yüzden Taylan'ın defansın önündeki pozisyonunu bozmakta mantıklı değil.

Bizim topa sahip olmaya ama geçen seneye göre daha dinamik bir oyun anlayışımız var. Günümüzde Sarri Ball ya da dikey tiki taka denilen oyuna çok benzer. Hoca iki senedir bu oyunu oynatmaya çalışıyor ve kısmen başarılı da oldu diyebiliriz. Biz istemedikçe de rakip takımın bizden topu alması da pek mümkün görünmüyor. Zaten bizim kadro yapımızın da topu almaktan başka bir çaresi de yok. Burada Sergen Yalçın'ın nasıl bir mantaliteyle çıkacağı büyük etken olacak. Fenerbahçe ya da Başakşehir maçındaki gibi topu bırakmaya çalışıp uzun toplarla Aboubakar ya da Larin'i buluşturup oradan bir şeyler çıkarma oyununu mu oynayacaklar ya da son haftalardaki gibi topu alıp oyunlarını mı dikte etmeye çalışacaklar. Ev sahibi olmalarının getirdiği baskıyla topu almaya çalışma olasılıkları da düşük değil. Bu ikisinden birini tercih edecek Sergen Yalçın ve bu da maçın gidişatını belirleyecek gibi.

Benim de aklıma geldi bu Anıl. Ama orta saha da ezilirsek işimiz çok zorlaşacak. O yüzden aklıma bu geldi.

Beşiktaş bence Fenerbahçe ve Başakşehir maçında ki oyunun aynısı ile karşımıza çıkacak. Bu yüzden geçişlere dikkat etmek gerekir.

Bu arada West Bromwich'in Diagne'ye talip olduğu haberleri var. Teklifleri de satın alma opsiyonlu kiralıkmış. Kesinlikle kabul etmememiz lazım. Satın alacaklarsa alsınlar ama kiralık olmaz. Birde bu yönetim forvet falan alamaz. Hocayı forvetsiz bırakma ihtimalleri de az değil. İnşAllah böyle bir saçmalık yapmaz yönetim...

Başka takımlara scoutluk yapmaktan artık cidden yorulduk demişti Fatih Hoca. Biz kimi istersek rakip takımlar alıyor. Şimdi de Attila Szalai ismi geçiyor Fenerbahçe için...

İyi bari, işe yaramayan Emre Akbaba ve Emre Kılınç yok kadroda ama Feghouli hazır olsaydı keşke. Bjk orta sahasına karşı Taylan’ın yanında Etebo doğru karar.
İleride yine Diagne trollünün eline kaldık. El bombası Belhanda ile birlikte neler yapacaklar bakalım.

Şener bence kötü tercih değil. Linnes haftalardır dökülüyor. Şener Gençler maçında iyi oynamıştı. Tabi Gençlerbirliği maçı ne kadar ölçü olur orası ayrı ama ben bu tercihi mantıklı buluyorum. Etebo tercihi herkesi şaşırttı herhalde. Profil olarak fiziken koşan, dinamizm katan biri ama hiç fayda sağlayamadık. Toplu oyunda büyük problem. Ama geri dörtlüde de sıkıntılar başlamışken bu tercihi de anlayabiliyorum. Topu bırakmayız diyordum ama bırakıp daha derinde bekleyeceğiz gibi. Sergen Yalçın'ın Oğuzhan tercihi de topu almaya çalışacaklarına bir işaret. Etebo'yu da Taylan'ın yanında değil de daha önde daha geniş bir alanda kullanacağımızı düşünüyorum.

İlk yarı 1-2 hata dışında iyiydik. Daha fazla dikine oynamalı ve defans arkasına toplar atmalıyız. Israrla saçma sapan top kayıpları yaparak bjk’yi atağa çıkaran Belhanda ruhsuzu devam etmese iyi olur. Babel, Feghouli, Kerem gibi hücumcular tercih edilebilir. Eyyamcı Cücü’nün sarı kart göstermek için tehlikeli atağı kesmesi de komedi.

Golü yiyip rahatladık. Şimdi 10 kişi çekilip ceza sahasında bekleyebilirsiniz, atağa çıkmanıza gerek yok artık bir anlamı kalmadı çünkü. Donk hamlesi nedir ya? Yenileceksen de saldırarak yenil, çekilerek değil.

Bu sezondan beklentiniz fazla sezon başı 4 olursak iyi demiştim ki o da terim sayesinde başkası olsa 2011 yine yaşardık onu söyleyeyim de kimse alımasın