2021-2022 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Üstteki listeden sözleşmesi bitenler arasında Tolga Geçim dışında net fark yaratacak birisi yok. Samet Geyik, Can Korkmaz, Doğuş Özdemiroğlu gibi bariz fark yaratacak oyuncuların opsiyonları kullanılır herhalde. Kartal Özmızrak'ın da sözleşmesinin bittiğini tahmin ediyorum ama kariyerine Avrupa'da devam etmek isteyebilir.

Biz önce Göksenin ve Ayberk gibi işe yaramaz yerli oyunculardan kurtulalım da gerisini yeni yönetim düşünsün. Mutlaka bütçemizin 4 Milyon Dolar'ı geçmesi gerekiyor. 2017'den beri 3 Milyon Dolar'ın üstüne takım kuramadık.
Pardon ama fark yaratacak oyuncu yok dmeişsin, Göksen de gitsin demişsin. Sende çok iyi ve ucuza yerli oyuncu isimleri var galiba dinlemedeyiz?

Jaiteh tek başına savaşıyor Efes’e karşı. Keşke bizim olsa, ilaç olurdu. Euroleague’in başaltı takımlarından biri çökmezse umarım değerlendiririz.

Yerli konusunda uzun zamandır önceliğimizin iyi bir yerli rotasyon kurmak olduğunu, gerekirse yabancıdan kısmamız gerektiğini birçok defa belirtmiştim. Herkesin bu konuda hem fikir olması mutluluk verici, yöneticilerin de bu yönde hareket edeceğine inanıyorum.

Yerli hususunda bütçe önemli faktör tabi ama bu seneki bütçe bile olsa en azından şu vasat Bursa’nın Oğuz, Metin ve Birkan’ını da artık alabileceğimizi düşünüyorum. Yanlarına da Tolga Geçim ve Can Öğüt eklersek nefis olur. Sözleşmesi ya da opsiyonu devam eden bir yerli alabileceğimizi zannetmiyorum.

Mevcutlardan Göksenin ve Yiğit’le devam edilmelidir diye düşünüyorum. 3. pg olarak Eray ve 3. pivot olarak Berke de kalabilir.

Pierre - Öğüt - Eray
Crawford - Yiğit
Tolga - Göksenin - Birkan
Kelly - Metin
Jaiteh - Oğuz - Berke

Hesaplı ve dengeli bir kadro gibime geliyor şu. ŞL’de çeyrek final, ligde ilk 4 olabilir.

Bir de yukarıda Mustafa Başkan ile ilgili talihsiz ve oldukça ayıp bir yorum okudum. Arkadaşımın onu kaldırmasını temenni ederim. Ne kadar başarısız da olsa başkan özellikle bu sene basketbolda bu itham hiç yakışmamış.

Bircok iyi yerlinin sözleşmesi sürüyor Metecan Berk Demir Berk Uğurlu vs. belli bir plânı yönetimi olan kulüp 1+1 yada 2 yıllık anlaşmayı/uzatmayı sözleşme bitmeden yapıyor. Biz ise zamanında Evren Büker 'i Ilkan Karaman'ı geçen sezon Can' ı zamanında uzatmayarak kaptırmıştık. Sözleşmesi biten kaliteli yerliler kimler var tam bilmiyorum ama seçenekler kısıtlı.
Diğer taraftan bir tık altta Berkay Enes Taşkıran Mert Celep Ismail Cem Ulusoy Okben vs bizde iş yapabilecek 10 yakın yerli oyuncu da var.

Göksenin Yiğit Eray ve Berke'nin kaldığını varsayıyorum. Pg 'yi iki yabanci combo guardla geçmek daha mantıklı sanki daçkanın magette andrews ikilisi fena iş yapmadı, uzunları kötüydü ezildiler içeride. 2 guard 2 uzun bir de 4 kayabilecek bir kanat 5 yabancı toplam 11 oyuncu yeter aslında

Yerli rotasyon konusunda değerli yorumları için tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Paylaştığım listedeki oyuncuların opsiyon durumları hakkında bilgim yok fakat internet sitelerinden takip ettiğim kadarıyla çoğu oyuncunun sözleşmesi 2021 yılında bitiyor.

Tabii alınacak oyuncu profilleri, gelecek yıl takımın başında kim olacak buna da bağlı olacaktır.

Benim nacizane fikrim: Onuralp Bitim, Tolga Geçim, Doğuş Özdemiroğlu ve Egemen Güven takımımızın savunmada ve hücumda dinamizmini arttıracak isimler olur. Takımımızda kalması muhtemel isimler de Yiğit, Göksenin, Eray ve Berke olur.

Yabanci olarak Sixers Takip eden biri olarak 2numara icin Rayjon Tucker alabilirmiyiz avrupada kismen 3 de oynabilir iceri girebilen sert oyuncu bizde is yapar bence.

Bircok iyi yerlinin sözleşmesi sürüyor Metecan Berk Demir Berk Uğurlu vs. belli bir plânı yönetimi olan kulüp 1+1 yada 2 yıllık anlaşmayı/uzatmayı sözleşme bitmeden yapıyor. Biz ise zamanında Evren Büker 'i Ilkan Karaman'ı geçen sezon Can' ı zamanında uzatmayarak kaptırmıştık. Sözleşmesi biten kaliteli yerliler kimler var tam bilmiyorum ama seçenekler kısıtlı.
Diğer taraftan bir tık altta Berkay Enes Taşkıran Mert Celep Ismail Cem Ulusoy Okben vs bizde iş yapabilecek 10 yakın yerli oyuncu da var.

İlkan’I zamanında uzatmadığımız için kaptırmadık kiralık oyuncu verme kontenjanı dolduğu için oyuncu bonservisi ile KSK’ya verildi sözleşmeye sene sonu talep edilmesi halinde bonservisi tekrar GS’a verilir tarzı bir madde eklendi KSK buna sadık kaldı ama oyuncu serbest oyuncu olarak FB’ye imza attı.TBF’de bence mevzuatta uygun olarak ilgili maddeyi mevzuatta aykırı olduğu için yok hükmünde kabul edip FB ile sözleşmesini geçerli kabul etti.

İlkan’I zamanında uzatmadığımız için kaptırmadık kiralık oyuncu verme kontenjanı dolduğu için oyuncu bonservisi ile KSK’ya verildi sözleşmeye sene sonu talep edilmesi halinde bonservisi tekrar GS’a verilir tarzı bir madde eklendi KSK buna sadık kaldı ama oyuncu serbest oyuncu olarak FB’ye imza attı.TBF’de bence mevzuatta uygun olarak ilgili maddeyi mevzuatta aykırı olduğu için yok hükmünde kabul edip FB ile sözleşmesini geçerli kabul etti.
Biliyorum olayı hatırlıyorum uzun olduğu için yazmadım ihmal olması önemliydi benim icin, velhasıl her türlü olasılığın düşünülerek hareket edilmesi gerekiyordu oyuncu kendi çıkarını düşünebilir borservis ödeyerek sözleşme yaptığın oyuncunun serbest kalma ihtimali düşünülmeliydi olay o.

Keza Cemal Nalga -Tufan olayında hatalı yine yönetim. Madem illa oyuncuyu oynatmak istiyorsun, ceza aldıktan sonra kağıt üstünde hazırlık maçları ayarlayıp gençlerle çıkardın Cemal'in de cezası dolmuş olurdu turnuvaya kadar, kalkıp aptalca forma değişimi istemezdin.

Baskette futbolda hatta kulübün diğer idari finansal işlerinde o kadar çok basit hatta art niyetli hatalar var ki yönetenler çok mu acemi yada başka bir şey mi var insan düşünmeden edemiyor.

Ilkan Evren de Cemal-Tufan olayında ve dolu örnekte suçu şahıslara atmaktansa öngörülmesi zor olmayan çözümü belli olaylarda gerekli tedbiri zamanında almayanlar vizyoner başkan iyi idareci diye anılıyor ya hayret.

Cemal Nalga olayında Okan Çevik hiç mi düşünemedin bunu.

Herkes mevzuat boşluğu yada birinin hata yapmasını beklerken o zaman değerli bir oyuncu olan Ilkan 'ı kapatırken bütün hatayı oyuncunun karakterine mi atalım, kaldı ki oyuncu kendi çıkarı açısından daha iyi şartlar sunan tarafı seçmiştir kanuna aykırı bir durumda yoktu. Sen bonservis odedigin kiraladigin oyuncunun gidişini etik beklenti yerine işini sağlama alsan hukuken. Kiralama olayını baştan planlasan.

Geçen sene Can ve Ege nispeten öne çıkan yerlilerdi hadi Ege süre alma vaadi nedeniyle gitti Can sende önemli bir parcayken neden şubat mart ayında zam yaparak sözleşme uzatılmaz. Çünkü hoş daha nakit akışını bile saglayamazken nasıl uzatacagim diyorsan senden hiçbir şey olmaz. Bütçen ister 10 birim olsun ister 5 birim, ödemelerin düzgün yapılması ile bütçe büyüklüğünün birebir bir alakası yok. 7-8 m dolar harcarken de açık verip ödemeleri aksatıyorduk.

Velhasıl Galatasaray Alp Yalman sonrası Faruk Süren dahil genel olarak cogunlukla kötü yönetildi.

Bugun icinse bir an önce seçim yapılması elzemken yönetim hesap peşinde.

Mevcut başkan adaylarından Burak Elmas, Başkanlık vaadi olarak basketbol şubesine NEF’in sponsor olacağını duyurdu. Seçimlerin Haziran ayının sonunda olacağını varsayarsak, 15 Temmuz’dan sonra koç bulmak ve oyuncularla sözleşme yapmak durumunda kalacak kulübümüz. Sizce bu transfer döneminde büyük bir dezavantaj yaratır mı ?

Sponsor Nef olmuş deniyor.Emre Akbaba transferinde çıkarıp 3m Euro parayı koyan Nef,basketbol takımımız için de gerekli desteği sağlar diye umuyorum.Çok büyük yıldız olmasa da iyi bir yapılanmayla bu seneki Karşıyaka gibi hatta daha iyi bir kadro oluşturabiliriz diye düşünuyorum.

Dolar kurunu göz önune alirsak 3m dolar Nef'ten gelirse.
Yayin parasi ,iddaa ,Salon reklamlari ,Short reklami sirt reklami ,Fibadan 300bin dolar ile 4m dolari buluruz.
Suan 4 kötü degil ama Sampiyon yapmaz.
1ci nedeni Ekrem Hoca ile sampiyon olamayiz hayal aleminde yaşamayalim
2cisi Fener 10 12m dolar ile Efesin bütceleri 18m dolara yakinken zor Final oynamamiz Tblde
Fiba ŞL kazanilirmi evet 4m butce ile kazanilir.

TBL Sampiyon olucaksak.
Ufuk Hoca,Orhun Ene sevmesemde Mahmuti gibi 3 Turk Hocadan biri lazim
EuroLig Takimlarina karsi play off larda seri kazanmak başka bir tecrubedir.
Yabanci Hoca kim olur Fotis,Sasa Djordjevic,Nenad Canak olabilir bu bütcelere ancak bu koclar gelir.

Dolar kurunu göz önune alirsak 3m dolar Nef'ten gelirse.
Yayin parasi ,iddaa ,Salon reklamlari ,Short reklami sirt reklami ,Fibadan 300bin dolar ile 4m dolari buluruz.
Suan 4 kötü degil ama Sampiyon yapmaz.
1ci nedeni Ekrem Hoca ile sampiyon olamayiz hayal aleminde yaşamayalim
2cisi Fener 10 12m dolar ile Efesin bütceleri 18m dolara yakinken zor Final oynamamiz Tblde
Fiba ŞL kazanilirmi evet 4m butce ile kazanilir.

TBL Sampiyon olucaksak.
Ufuk Hoca,Orhun Ene sevmesemde Mahmuti gibi 3 Turk Hocadan biri lazim
EuroLig Takimlarina karsi play off larda seri kazanmak başka bir tecrubedir.
Yabanci Hoca kim olur Fotis,Sasa Djordjevic,Nenad Canak olabilir bu bütcelere ancak bu koclar gelir.
Nef futbolda bu rakamı vermedi sanki