2022-2023 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Sadik’in kalmasi aslinda Galatasaray Basketbol Takiminin sadece kadrosunda en onemli yerli oyuncusunu tutmasi demek degil.Bir plan,bir yapilanma,bir organizasyon olustugunun gostergesi olacak.Yani kendisinden daha yuksek butceli rakiplerine benim oyuncumu benden alamazsiniz mesaji vermek ve Sadik’i da bu organizasyona ikna etmek biz taraftarlar acisindan cok daha degerlidir diye dusunuyorum.
Tabi ki olaganustu bir teklif gelir,takimin daha da guclenecegine dair bir kaniya varilirsa olabilir sadece.Ama bunun gerceklesmesi icin de benim yukarida dedigim fantezi derecesinde bir teklif olmasi gerekli.Bu da olmayacagina gore Sadik Emir Kabaca Galatasaray Basketbol Takiminin oyuncusu olarak devam etmeli.
Sezon basi kaybettigimiz oyuncularimizin yerini bu sezon icinde doldurmakta ne kadar zorlandigimiz dusunuldugunde isin benim ilk paragrafta yazdigim tarafi bir yana saha ici olarak da etkilenecegimiz kesinken oyle kuru kuru bir bonservise veya tek bir oyuncu karsiligi takasa falan asla yanasmamamiz gerekiyor.

Sadık bizden daha iyi organizyonu hakkedebilir elbette. Üç asagı bes yukarı playoff yarı finalinde kalan bir takım yerine şu an yaptığım islerin 1-2 tık daha iyisini Euroleague seviyesinde yapabilir miyim diye düsünebilir. Ama Galatasaraylı olup onun yerine düsünen,biz daha bir sey veremeyiz, biz onu hakketmiyoruz diyenler gerçekten çok enteresan. Sadık şu an olduğu oyuncuysa ama öyle ama böyle bizim ona sunduğumuz dakikalar, konum, güven, sevgi sayesindedir. Burası Galatasaray, burası Sadık gibi TBL'nin suan en heyecan veren yerlisinin kaptan olması gereken yer. Sadık gitse de kalsa da bu değismeyecek.

Egehan+Egemen+Bugrahan+100 K bonservis = Sadık Emir Kabaca Şeklinde bir takas yapsak sizce nasıl olur ?

Dee Bost - Bugrahan - Yunus Emre - Ege Tan
Tyrus McGee- Göksenin - Sedat Ali
Dylan Ennis - Muhaymin Mustafa - Sinan
Angelo Colario - Egehan Arna - Ian Hummer
Sızelı Uzun - Egemen Güven - Mahir Ağva

Bence Fena Olmaz. 3 tane iyi yerli katarız kadroya

Efes'in yerli rotasyonu dar. Değişiklik yapacaklarsa sayısal olarak azalmadan yapmaya çalışacaklardır.

D.Özdemiroğlu için Buğrahan+para, E.Osmani için Egemen+para, Sadık için de Egehan+para gibi seçeneklere yönelebilirler. Onuralp için de bir hamle yaparlar ama Onuralp gitmez muhtemelen.

Akşam Efes'in maçı var, orda belli olur kim gözden çıkarılmış

Dogus Ozdemiroglu Efes gibi sut temelli bir takima uymaz bence.Baska takimlar icin evet iyi bir hamle olabilir ama Efes icin iyi hamle olmaz bana gore.

Sadık'a sözleşme teklif etmen önemli değil ki, daha önce de yazdım bunu. Sen Sadık olsan kalır mısın burada ? Ne vadediyorsun ki ? Yahut vadettiklerin için ne yapıyorsun, ne yaptın ? Ben şahsen GS'li de olsam ''basketbol şubesinde'' kalmayı düşünmem pek. Kariyerim ve gelişimim için basamakları tek tek çıkarım. Arkadaşları Fener ve Efes'te Eurolig maçlarına çıkarken adam her sene Holon'la, bilmem ne Bear'la maç oynamak ister mi ? Ha Sadık veya Kerry güya 2 senedir de Efes'e falan gidiyor zaten.
Buğrahan bizim için biçilmez kaftan. Ancak sen o bölgeyi Bost ve Ennis ile götüreceksen zaten gerek yok almana. Ha Ennis'i gönderir yabancı hakkımı uzuna falan kullanırım diyorsan orası ayrı.
Geçen sene elinde 1 tane pivot vardı. Ama diğer uzunlar Kerry, Ndour gibi oyuncular olunca şiir gibi basketbol oynadın. Şimdi aklından zorun olduğu için bunları tutmayıp Floyd, Morgan gibi hamlelere gittin. Bunlar ''hatalı hamleler'' değil. Bunlar bile isteye ihanet, ayıp. İşini yapmayacaksan kalk o koltuktan bizden biri otursun. En azından daha iyi iş yapar.

Ergin Ataman millî takımda Ercana daha fazla süre vermedi mi belki onu isteyecekler öncelikle.Ortada birşey yokken biz neden Sadık'in gidişi üzerinden hesap kitap yapıyoruz

Neden herkes en iyi yerlimizi gönderip takas hayali kuruyor. Biz Sadık’tan memnunuz.Efes memnun olmadığı oyuncuları kadrodan gönderirse talip olunur. Oyuncu alacağız diye en iyi yerli oyuncumuzu göndermenin mantığı yok.Asıl amaç Sadık ile sözleşme uzatma olmalıdır.
Aynn katılıyorum hocam.
Bırakırlar'sa Buğrahan yada Egehan arna'dan birini alıp, yanına'da yabancı iyi bir uzun alıp yolumuza bakalım.

Sadık keşke kalsa, bütçeyi çıkardık 5m $ iddialı takım kurduk ama oyuncu derse ki EL 'de başa oynamak yıllık 1m $ istiyorum mecbur kalırız. Ama Efes'e gidip fırça yiyip çöp zamanda süre almayı göze almalı, bizim içinse 500 bin dolar yabancıya veriliyorsa en iyi yerliye de verilmeli 9-10m TL Sadık için overpaid bir ücret değil. Oyuncuyu ikna etmek önemli. Olmuyorsa takas + para burda paradan önemli olan kaliteli yerli alabilmek parası olup alamayan oldu bu sezon. Sadık kalırım derse para sonra konuşulur umarım kalır.

5-6 yerli oyuncu yeterli ve bu oyuncuların birkaçı Yunus Göksenin gibi Efes F.Bahce vb. takımların geniş listesinde yer almayacak tipte olması takımın orta vadede kadro devamlılığı sağlaması açısından önemli. Araya birkaç genç potansiyel yetenek koyabilirsin gelişirse uzun vade tutamazsın ama Onuralp Sadık gibi.

Ercan Osmani belki Efes tarafindan denenir tutar tutmaz İsmet Metecan gibi ancak Metin Türen büyük takım radarindan çıkmıştı Bursa Telekom Antep vb takımların listesindeydi bu tip oyuncuları kaçırmamaliydık keza yerli sg yokken Enes Taşkıran da alınmalıydı Mahir ve Sinan yerine.

Sadık'a sözleşme teklif etmen önemli değil ki, daha önce de yazdım bunu. Sen Sadık olsan kalır mısın burada ? Ne vadediyorsun ki ? Yahut vadettiklerin için ne yapıyorsun, ne yaptın ? Ben şahsen GS'li de olsam ''basketbol şubesinde'' kalmayı düşünmem pek. Kariyerim ve gelişimim için basamakları tek tek çıkarım. Arkadaşları Fener ve Efes'te Eurolig maçlarına çıkarken adam her sene Holon'la, bilmem ne Bear'la maç oynamak ister mi ? Ha Sadık veya Kerry güya 2 senedir de Efes'e falan gidiyor zaten.
Buğrahan bizim için biçilmez kaftan. Ancak sen o bölgeyi Bost ve Ennis ile götüreceksen zaten gerek yok almana. Ha Ennis'i gönderir yabancı hakkımı uzuna falan kullanırım diyorsan orası ayrı.
Geçen sene elinde 1 tane pivot vardı. Ama diğer uzunlar Kerry, Ndour gibi oyuncular olunca şiir gibi basketbol oynadın. Şimdi aklından zorun olduğu için bunları tutmayıp Floyd, Morgan gibi hamlelere gittin. Bunlar ''hatalı hamleler'' değil. Bunlar bile isteye ihanet, ayıp. İşini yapmayacaksan kalk o koltuktan bizden biri otursun. En azından daha iyi iş yapar.

Yani yurt dışına gitmesi bi ihtimal anlaşılabilir de Efes ya da Fener bir şey mi vaadediyor Sadık'a da ben kaçırdım? Şu gitsin kendini kurtarsın mantığından kurtulmak lazım biz Sadık'ı nerden aldık nereye geldi. Kalmak istiyorsa kulüp gerekeni yapacaktır, istemiyorsa zaten yapacak bir şey yok.

Efes'te kendini gösteren oynuyor; Fener'de kendini göstermesine yardımcı olunuyor. Melih, İsmet, Metecan bile süre alıyor. Efes'te de isteyen Sertaç gibi azmedip bir yerlere geliyor. Ki ben Sadık'ın ismi geçenlerden fersah fersah iyi olduğunu düşünüyorum. Yani bizimle kıyaslanmayacak kadar açık makas. Kendimizi kandırmayalım , 6 yıldır bilfiil geriye gidiyoruz. Kim neden kariyerini burada planlasın ?
Ergin Ataman'ın tarzı biraz farklı. Ben forma vermem, sen alırsan alırsın diyor. Onu alacak olan da Sertaç gibi Eurolig MVP'si oluyor zaten.

Herkes Sadık kalsın diyorda, Sadık' ın kalabilmesi için kadronunda iyi kurulması lazım. Eğer önümüzdeki sene de bu şekilde vasat bir kadro kurulursa kalmak istemez, kimsede neden kalmadın diyemez adama.

Beklenti-Sonuç ilişkisinde son 20 yılın en kabus sezonunu yaşıyor olabilirz. Bu kadar hatalı işlerin yapıldığı bir sezon olarak aklıma Ataman'ın son senesinde saçma sapan transferler ile çarçur edilen 9-10 milyon dolarlıklık takım kurduğumuz sezon geldi. Tam bir fiyaskoydu

Ne takasından bahsediyorsunuz. Sadık'ın buy-out varsa onu öderler, çocukta gitmek istiyorsa gider onun dışında herhangi bir teklif kabul edilmez. Bcl de zaten kaç tane değişiklik hakkımız kaldı ki üstüne ekstra yerli alalım sanki o yerlileri alsak bizi ligde şampiyonluğa taşıyacaklar nereden bakarsan bak saçma sapan fikir.
Sadık 'ın yaşıtları Egehan, şehmuz falan aptallık yapıp fener ve efese gittiler. Biri eurolig kadrosuna giremiyor diğeri son tercih, ligde 15-20 dk oynuyorlar. Büyük ihtimal daha fazla para kazanmak için kariyerlerini sekteye uğrattılar. Bu tip oyuncuların hepsini Onuralp 'i örnek alması gerekiyor çocuk Eurolig oyuncusuna evrildi iki yılda.

Takım kurulurken tavanı ve genel kalite seviyesi BCL'de sampiyonluk için düşüktü. Türk takımlarının başarılı olması için genel kalitesinin rakiplerinden yüksek olması gerekiyor. Alman takımları gibi değiliz. Efes Fenerbahçe Telekom Karşıyaka Banvit Beşiktaş avrupada iyi kadrolarla başarılı oldular. Challenge Kupası şampiyonu olan Ataman'ın Beşiktaş 'inin çok iyi kadrosu vardı.

2-3 yil once Ertuğrul Erdoğan 'ın elindeki kadro şimdiki kadrodan kaliteliydi hatta. Kadro mühendisliği bütçe yonetim ve Turgay Beye yazar. Dünkü maç bence koça yazar. Yine de kazanmalıydık. Halen şansımız var ama takım çok ümit vermiyor.

Son düzenleme: