2023-2024 Sezon Öncesi Hazırlık Dönemi

@Zafer Şahinalp bunun yerli rotasyonuyla yabancı bütçesiyle ilgisi yok. 250-300 K skorer çok yönlü kaliteli kanat almamanin parayla ilgisi yok. Başta Mitrovic sonra Turgay Bey. Yerlisiz olmaz.
Hayır böyle bir açmaz şartı mı var? Kaliteli yerli ya da yabancı alacaksın ikisini aynı anda alamazsın gibi. Yerli havuzu dar. Yabancı havuzu geniş.
400 K dolar verip kötü yabancı veya 250K $ kaliteli (etiket değil) yabancı da alabilirsin.

Hayır, yerli rotasyonunu artırman net olarak yabancı kalitesini etkiliyor. Çünkü bütçen sınırsız değil. Yerli rotasyonu için harcadığın her dolar yabancıya ayırdığın bütçeden gidiyor. Aksini iddia edebilen var mı?

Siz ise aldığımız yabancıların fiyat-performans olarak mükemmel sonuç vermediğinden dem vuruyorsunuz ama 5 yabancının tamamında fiyat-performans olarak başarılı transfer yakalamak zaten kolay iş değil.

Ama yabancıya ayırdığın bütçeyi ne kadar artırırsan harcadığın paranın tam karşılığını alamazsan bile kaliteyi artırırsın. Daha basit açıklayayım. 200-500 k civarında yabancı kovalayacağıma, 500-700k civarı yabancı kovalarım. Hangisinde daha kalitelisini yakalama ihtimalim fazladır?

7-8 milyon dolarlık bir bütçemiz dahi olsa bu parayı yerli kalitesini artırmak yerine yabancı kalitesini artırmaya kullanırdım. Çünkü yerliye ayırdığım her dolar, yabancıdan kısılacağı manasına gelir.

Yerli kalitesini artırarak en fazla bir arpa boyu yol alırsın. Ancak yabancı kalitesini artırırsan sezon başında hayal bile edemeyeceğin işler yapma ihtimalin oluşur.

Yerlilere göre yabancıları secmeliydin. Goksenin Muhaymin varken top kullanan dominant bir yabancı kanat, Sadık Samet varken atlet koruyucu net bir uzun paran varsa daha yeteneklisini alarak baslamaliydin yabancı transferine.

Söylenecek çok şey varda kısaca balığın baştan kokması iyi oldu. Şimdi pirincin taşını ayıklasınlar bakalım tabi becerebilirlerse.

Tekrar ve son kez söylüyorum. Mitrovic, Yeboah ve Halilovic'in kesinlikle gönderilmesi gerekiyor. Yerlerine de mümkünse Almanya ve İspanya'dan sistem koçu, canavar bir 5 numara, yine skoru ve savunması belli bir seviyede olan 3 numara ve top yönlendirme işini iyi yapan bir combo guard gerek.

Artık futbolda olduğu gibi burada da kesenin ağzını açacaksınız yoksa bu koç ve kadro ile en fazla küme düşmeme mücadelesi veririz.

Erman Kunter ve Amile Jefferson'ın geldiği iki ayrı sezonda da ciddi para harcadık. Renfroe dışında maliyetli yabancılar verimli olmadı Scoty Hopson'a ciddi para verdik. Keza Jefferson'lı sezon da.

Ucuza kaliteli yerli yok. Ucuza aldığın yerli ortalama maç başı 5 dk bile oynayamadiginda aslında dk başı ücret ve katkı anlamında hiç de ucuza gelmiyor. 7 ucuz yerli alacağına 4 kaliteli yerli al daha iyi.

Yabancıda para elbet portföyü genişletir ama 200 K dolardan sonra iş oyuncu secimi scoutinge bakıyor biraz. Ucuza kaliteli yerli yok ama ucuza (200 K ve üstü) kaliteli yabancı var. Yeboah parasızlıktan mi tercih edildi veya Halilovic?
Yerliden para tasarrufu edeceksen Muhaymin'den ederdim misal. Bizde kabuğunu kiramayacak zaten alacağı süre belli. Göksenin Pistolis sonrası bir kalıba role oturmuştu o rolü kaybedersek Göksenin de zarar yazar.

Yerlinin kalitelisi dediğiniz olayı gözünüzde büyütüyorsunuz. Yerlinin en kalitelisi Wilbekin-Larkin değilse sana en fazla bir arpa boyu yol aldırır.

Ancak yabancının kalitelisini yakalarsan gidebileceğin noktanın sınırı yok. Bu durumda zarı hangi tarafa atmak mantıklı?

Yeboah ile Halilovic'i parayla ilişkilendirmek istemiyorsunuz ancak o dönem Yeboah ve Halilovic'le tasarruf edip kısalara daha iyi para harcayacağımız çok net söyleniyordu.

Kardeşim tasarruf edilecek yer Yeboah ile Halilovic'in pozisyonu mudur? Kısa rotasyonuna aynı anda Buğrahan-İsmet çekip hemen ardından Halilovic-Yeboah'la tasarruf ediyoruz demek akla mantığa sığar mı?

Dua edilsin de Yeboah-Halilovic'ten sonra bütçe artırıldı. Yoksa bu takım bu planlamayla cidden kümeye giderdi

Son düzenleme:
Yerlinin kalitelisi dediğiniz olayı gözünüzde büyütüyorsunuz. Yerlinin en kalitelisi Wilbekin-Larkin değilse sana en fazla bir arpa boyu yol aldırır.

Ancak yabancının kalitelisini yakalarsan gidebileceğin noktanın sınırı yok. Bu durumda zarı hangi tarafa atmak mantıklı?

Yeboah ile Halilovic'i parayla ilişkilendirmek istemiyorsunuz ancak o dönem Yeboah ve Halilovic'le tasarruf edip kısalara iyi para harcayacağımız çok net söyleniyordu.

Kardeşim tasarruf edilecek yer Yeboah ile Halilovic'in pozisyonu mudur? Dua edilsin de Yeboah-Halilovic'ten sonra bütçe artırıldı. Yoksa bu takım bu planlamayla cidden kümeye giderdi
Bu doğru değil. O günleri hatırlamıyorsun muhtemelen, geriye gidip bakmak zor olabileceği için çok kısa hatırlatayım. Yeboah ve Halilovic ile anlaşıldığı haberleri çıktığı zaman, burada ve sosyal medyada çok büyük bir tepki oluştu. Bu tepkiyi önce " Bu 2 transfer koçun bizzat istediği transferler,koça güvenelim" şeklinde tepkileri azaltmak için sunulmaya başlandı fakat tepkiler azalmadı. Tepkilerin azalmadığı görüldükten sonra "Basketbol Şubesinde bütçe arttırılacak ve Euroleague'den düşen oyuncularla görüşülecek" şeklinde haberler pompalanmaya başladıktan sonra, Yeboah ve Halilovic'in bu Euroleague sevyesinde oyunculara bütçe ayırabilmek adına transfer edildiği yorumlanmaya başladı. Bu yorumu sen yiyebilirsin, ama bu takımı yıllardır takip eden ve bu basketbol şubesinin kafa yapısını iyi anlayan ben ve buradaki birçok basketbolsever, bunu yemez.

Özetle, Yeboah ve Halilovic transferinin diğer pozisyonlara daha çok bütçe ayırmak için yapıldığı yorumunun gerçeklikle uzaktan yakından bir alakası yok.

Bu doğru değil. O günleri hatırlamıyorsun muhtemelen, geriye gidip bakmak zor olabileceği için çok kısa hatırlatayım. Yeboah ve Halilovic ile anlaşıldığı haberleri çıktığı zaman, burada ve sosyal medyada çok büyük bir tepki oluştu. Bu tepkiyi önce " Bu 2 transfer koçun bizzat istediği transferler,koça güvenelim" şeklinde tepkileri azaltmak için sunulmaya başlandı fakat tepkiler azalmadı. Tepkilerin azalmadığı görüldükten sonra "Basketbol Şubesinde bütçe arttırılacak ve Euroleague'den düşen oyuncularla görüşülecek" şeklinde haberler pompalanmaya başladıktan sonra, Yeboah ve Halilovic'in bu Euroleague sevyesinde oyunculara bütçe ayırabilmek adına transfer edildiği yorumlanmaya başladı. Bu yorumu sen yiyebilirsin, ama bu takımı yıllardır takip eden ve bu basketbol şubesinin kafa yapısını iyi anlayan ben ve buradaki birçok basketbolsever, bunu yemez.

Özetle, Yeboah ve Halilovic transferinin diğer pozisyonlara daha çok bütçe ayırmak için yapıldığı yorumunun gerçeklikle uzaktan yakından bir alakası yok.

Valla kim ne yer bilmiyorum da olaylar senin dediğin gibiyse benim dediklerim çok daha haklı çıkar. Madem para harcamayacaktın o zaman ne diye yerli rotasyonunu bu kadar abarttın?

Ha bu transferlerle ilgili başka bir teziniz varsa herhangi bir şeyi yemeyen yapınızla açıkça yazın bilelim

Son düzenleme:
Arkadaşlar, bazı şeyleri çok uzakta arıyoruz. Bizi sonra senelerde en çok heyecanlandıran takımın yabancılarına bi göz atalım;

Bost-Melo-Akoon Purcell-Blackshear-Kravish ve daha sonradan katılan Canaan ve Ndour.

Bu seneki yabancı rotasyonumuzu biliyorsunuz ve hepimiz biliyoruz ki öyle ya da böyle bu takıma belki 1 ay içinde belki sezon ortasına kadar 2 yabancı daha katılacak. Siz zannediyor musunuz ki 2 sene önceki yabancı maliyeti şu anki yabancı +2 gelecek yabancıdan çok çok daha yüksek? Kesinlikle değil.

Yani demek oluyor ki, yapılan yerli transferlerin yabancı seçimleri ve buraya harcanan parayla hiçbir ilgisi yok.

Yerli rotasyonunun şişmiş olması, gereksiz olmasıyla ilgili ise derdiniz, tabi ki bu görüşe saygı duyarım. Mesela yorumlarını ve görüşlerini çok beğendiğim Furkan, hem İsmet hem Buğrahan'ın çok gereksiz olduğunu düşünüyor, sadece birinin alınmasının yeterli olduğu görüşünde. Ben bu yoruma katılmıyorum mesela, ama en azından nedenleriyle beraber bir mantık çerçevesinde düşüncesini yazdı ve bu konu gerçekten tartışılabilir. Ama hem Buğrahan hem İsmet'i aldık diye Yeboah ve Halilovic almadık, burası çok net.

3 liraya yapılan yabancı tercihleriyle 5 liraya yapılan yabancı tercihleri arasında bir fark olmayacakmış gibi davranmak mantıkla bağdaştıramadığım bir durum.

Evet, bazen 3 liraya aldıkların 5 liraya aldıklarından daha fazla verim verebilir. Ancak bunu genelleyip stratejini bunun üzerine geliştirmek bana göre izah dışı

Son düzenleme:
Halilovic 250 bin dolar para alıyormuş arkadaş, deseniz ki Buğrahan ya da İsmet’ten biri lükstü anlarım. Lakin böyle vasat bir yabancıya gidip bu parayı gömeceğine; gidip 150 bin dolara McCormack alsan işini görecektin. Oturu ne kadar alıyor acaba? Bu işin yerli yabancı ile alakası yok. 10 transfer yaptın pivotun yok, guardın yok ve 3 numaran yok. Kanat oyuncularının 3 ü de kopyala yapıştır oyuncular. Böyle bir kadro mühendisliği olamaz. Bu takıma pivot lazım derken bazı arkadaşlar Luksa Andric vs anlatıyordu. Takımın daha iyi olacağına eminim ama bu kadro müdendisliği ile bi başarı beklemek hayal olur.Bu kafayla Turgay Bey de Hoca da ilk yarı sonunu göremez.

Halilovic 250 bin dolar para alıyormuş arkadaş, deseniz ki Buğrahan ya da İsmet’ten biri lükstü anlarım. Lakin böyle vasat bir yabancıya gidip bu parayı gömeceğine; gidip 150 bin dolara McCormack alsan işini görecektin. Oturu ne kadar alıyor acaba? Bu işin yerli yabancı ile alakası yok. 10 transfer yaptın pivotun yok, guardın yok ve 3 numaran yok. Kanat oyuncularının 3 ü de kopyala yapıştır oyuncular. Böyle bir kadro mühendisliği olamaz. Bu takıma pivot lazım derken bazı arkadaşlar Luksa Andric vs anlatıyordu. Takımın daha iyi olacağına eminim ama bu kadro müdendisliği ile bi başarı beklemek hayal olur.Bu kafayla Turgay Bey de Hoca da ilk yarı sonunu göremez.
Luksa Andric yorumunu ben yapmistim.Sanirim bana dediniz.Fakat ben onu takimin savunma dozunun 5 numaralar uzerinden olculup olculemeyecegi konusunda orneklendirmistim.Yoksa ben Yeboah’i bile bir derece anlayan fakat Halilovic transferini hic bir mantiga oturtamayan taraftayim.Yoksa ilk gunden beri burada bir taraflarimi yirttim.Su takima illa Ekpe Udoh veya Tavares gibi bir duvar almak zorunda degilsiniz ama en azindan atletizmi ve savunmasi belli bir seviyenin ustunde olan skor da yapabilecek bir uzun alin diye.Hatta bizim ne zaman ucani kacani indirecek,pota altini karartacak bir 5 numaramiz olacak diye de sitem etmistim.

Yerli rotasyonunun şişmiş olması, gereksiz olmasıyla ilgili ise derdiniz, tabi ki bu görüşe saygı duyarım. Mesela yorumlarını ve görüşlerini çok beğendiğim Furkan, hem İsmet hem Buğrahan'ın çok gereksiz olduğunu düşünüyor, sadece birinin alınmasının yeterli olduğu görüşünde. Ben bu yoruma katılmıyorum mesela, ama en azından nedenleriyle beraber bir mantık çerçevesinde düşüncesini yazdı ve bu konu gerçekten tartışılabilir. Ama hem Buğrahan hem İsmet'i aldık diye Yeboah ve Halilovic almadık, burası çok net.

Buna katılıyorum. Yani İsmet'i almasak, +150 bin dolar fazla verirdik yabancıya diye bir şey yok. Ben bu kadar kalabalık rotasyonun gereksiz olduğu görüşündeyim ama İsmet'i aldık diye planlama değiştirmiyor takım yani. Ki bunu doğrulamak için geçen seneye bakabiliriz. Hiç yerli transfer etmedik. Yine kariyer olarak inişte, sadece etiketi olan oyuncular aldık. 3 sezona bakalım, sadece ilk yılda bu profilin dışına çıktık, ki çoğumuzun hemfikir olduğu Kravish dışında herkes belli bir skalanın üstünde oynadı ve başarı geldi. 2 yıldır ise sürekli düşüşte olan oyuncuları alıyoruz. Sonra genç oyuncu transfer ettik demek için de daha oyunu oturmamış oyuncuları ateşe attık Russell gibi. Tamamen mantalitede bir hata var. Ve bu transferler yapılırken değişmeyen tek kişi genel menajer.

Yeboah ve Halilovic mayıs ayında bitti. Geçen seneki Raymar Morgan gibi. 2 yıldır bu şekilde sorunlu olacağı belli transferleri kim Mayıs ayında yapıyor. Sorunun çözümü de kendisi.

Bu EL'den gelen oyunculara 500+400+400 veriyorsak gerçekten Halil ile Yeboah'da toplam 400 eder 1700 ortalama 340k'ya çok daha iyi bir yabancı beşlisi alınabilirdi . Gelinen noktada bence de yabancı seçimleri bütçedeki yerli/yabancı oranından daha büyük sorun ama hatalı yabancı seçimlerinde yerli seçimlerinin ve olayın merkezine yerlileri özelikle de Buğrahan'i koyma hatasının rolü büyük J.Martin ve kısmen de Walden dışında aldığımız tüm yabancılar yan parça KSK'ye bakarsak her yabancısı tek başına en azından 1--2 giden maçı alabilir sezon içersinde (bazıları daha fazlasını da alabilir tabi)

Luksa Andric yorumunu ben yapmistim.Sanirim bana dediniz.Fakat ben onu takimin savunma dozunun 5 numaralar uzerinden olculup olculemeyecegi konusunda orneklendirmistim.Yoksa ben Yeboah’i bile bir derece anlayan fakat Halilovic transferini hic bir mantiga oturtamayan taraftayim.Yoksa ilk gunden beri burada bir taraflarimi yirttim.Su takima illa Ekpe Udoh veya Tavares gibi bir duvar almak zorunda degilsiniz ama en azindan atletizmi ve savunmasi belli bir seviyenin ustunde olan skor da yapabilecek bir uzun alin diye.Hatta bizim ne zaman ucani kacani indirecek,pota altini karartacak bir 5 numaramiz olacak diye de sitem etmistim.
Herhangi bir kişiyi hedef alarak söylemedim. Bu düşünceye karşı olduğumu ve içeriyi kapatan bir uzuna ihtiyacımız olduğunu düşündüğümü aktarmak istedim. 10 yıl önce oynanam basketbolla günümüz basketbolu çok farklı. Fizik üstünlük ve birebir oyun çok önem kazandı. Pota altımız çok zayıf, hucüm açısından çok çeşitli ama Samet dışında (ki onun ki de kısıtlı )savunma yapan oyuncu yok.

Herhangi bir kişiyi hedef alarak söylemedim. Bu düşünceye karşı olduğumu ve içeriyi kapatan bir uzuna ihtiyacımız olduğunu düşündüğümü aktarmak istedim. 10 yıl önce oynanam basketbolla günümüz basketbolu çok farklı. Fizik üstünlük ve birebir oyun çok önem kazandı. Pota altımız çok zayıf, hucüm açısından çok çeşitli ama Samet dışında (ki onun ki de kısıtlı )savunma yapan oyuncu yok.
Yok hedef aldiginizi dusunmedim zaten.Sadece o ornegi veren kisi ben oldugum icin ustume alindim diyelim :) Kesinlikle haklisiniz.Ben Mitrovic’in oynatacagi oyunu,sistemini bekleyelim demistim ama savunma konusunda eldeki kadroyla pek birsey degismeyecegi ortaya cikti.Neredeyse 85 alti yedigimiz hazirlik maci yok.Yani bari cok ust duzey bir savunmaci alamasak bile en azindan orayi goturebilecek ve bu sezon bittiginde gelecek sezon icin burada kadrolar yaparken cogu kisinin kadroda kalmasini isteyecegi bir uzun gelsin.

Oyuncuların hepsi piyasasi olan oyuncular takım bulurlarsa az bir zararla çıkarız ama oyuncu bulmak biraz daha zor hele ki Amerika pazarına bu kadar mesafeli iken.

Ya şu yabancı transferlerini yerlilerle bagdaştırmak nedir harbiden bu rezil kepaze yabancı tercihlerini yerli transferlerine bağlayanlar mı var? umarım ben yanlış anlamışımdır. ustlerde senin rakiplerinin aldığı oyuncularin ve aldıkları ücretlerin toplamının halilovic'in maaşına anca denk olduğu yazılmış. yeboah'a %100 zam yapılmış. elde böyle örnekler varken, millet senin halilovic'e verdiğin paranın daha azına daha iyisini alırken yerli aldık o yüzden yabancı tercihleri bu demenin mantigi nedir anlayamıyorum. yerli transferi Galatasaray'ın ihtiyacıydı, ligin pozisyonunda en iyisi denecek oyuncularını aldık getirdik, 1 seneden fazla kontratlar imzalayıp iyi bir iskelet olusturduk. mevzu budur. 1 kişi eksik olabilirdi yada fazla olabilirdi yorumlarına da okeyim ama lazımdı ve yapıldı. bu transferler üzerinden yabancı kalitesi yorumlamak yanlış.

Buna katılıyorum. Yani İsmet'i almasak, +150 bin dolar fazla verirdik yabancıya diye bir şey yok. Ben bu kadar kalabalık rotasyonun gereksiz olduğu görüşündeyim ama İsmet'i aldık diye planlama değiştirmiyor takım yani. Ki bunu doğrulamak için geçen seneye bakabiliriz. Hiç yerli transfer etmedik. Yine kariyer olarak inişte, sadece etiketi olan oyuncular aldık. 3 sezona bakalım, sadece ilk yılda bu profilin dışına çıktık, ki çoğumuzun hemfikir olduğu Kravish dışında herkes belli bir skalanın üstünde oynadı ve başarı geldi. 2 yıldır ise sürekli düşüşte olan oyuncuları alıyoruz. Sonra genç oyuncu transfer ettik demek için de daha oyunu oturmamış oyuncuları ateşe attık Russell gibi. Tamamen mantalitede bir hata var. Ve bu transferler yapılırken değişmeyen tek kişi genel menajer.

Yeboah ve Halilovic mayıs ayında bitti. Geçen seneki Raymar Morgan gibi. 2 yıldır bu şekilde sorunlu olacağı belli transferleri kim Mayıs ayında yapıyor. Sorunun çözümü de kendisi.
Zaten bu seneki yerli harekatının, geçen seneki fiyaskonun sonucu olduğunu görmek için profesör olmaya gerek yok, o yüzden bunu yazma gereği hissetmedim bile ama bunu da yazalım o zaman. Basketbol dehamız geçen sene programa çıkıp Yunus Emre Sonsırma ilk tercihimizdi, istediklerimizden bir tek Buğrahan olmadı o olsa da olmasa da Yunus Emre'yi alacaktık dedi. Vazgeçilmez transferimiz bizimle sezonu tamamlayamadı. En önemli 2. yerli transferimiz ise Mahir Agva idi, başka söze gerek yok.

Bu transfer sezonundaki yerli piyasasına bu agresif giriş tamamen bu fiyaskonun sonucu. Ama ben bu taraftan gayet memnunum. İsmet Buğrahan'ın beraber alınması, Samet tercihi beni mutlu etti. Hatta biraz daha ileri giderek, keşke Egehan'ı da kadroya katıp Muhaymin'i upgrade edebilseydik. Ben bunu da isterim, çünkü biliyorum ki yerli oyunculara harcadığımız paranın yaptığımız yabancı tercihlerinde ( senin de bahsettiğin gibi düşüşte ve gereksiz bir Euroleague etiketi aranan oyuncular) bir etkisi yok.