2023-2024 Sezon Öncesi Hazırlık Dönemi

Kardeşim karşındakine ''ben onu yemem, sen yersin'' gibi alçaltıcı ifadeler kullanıp, bilmeceli yazmak yerine ''bu transferlerin yapılma sebebi bana göre budur'' deyip net şekilde düşünceni ifade etsen belki anlaşılması daha kolay bir yazı paylaşmış olurdun.

Forumun genelinin hangi fikirde olduğu doğrunun ne olduğu konusunda gram ikna edici eğil kendi adıma. Çünkü forumda ciddi seviyede yerli oyuncu hayranlığı olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi de bu seneye kadar genelde kısıtlı yerli rotasyonuyla oynayıp başarısızlığımızın sebebini bu durum sanmamız. Muhtemelen forum bu sene sonunda yerli oyuncuları fazlasıyla gözümüzde büyüttüğümüzü, yabancı kuralı sebebiyle Avrupa piyasasında alacakları paranın 2 katına Türkiye'de oynadıklarını anlamış olacak.

Mesela hazırlık maçlarında Yeboah, Buğrahan'dan daha iyi oynamasına ve Buğrahan'dan daha düşük bir yıllığa oynamasına rağmen her fırsatta eleştirilirken Buğrahan'a tek tük ses çıkıyor forumdan. Yine benzer paraları kazanan Halilovic, Samet'e göre hazırlık maçlarında çok daha fazla katkı verirken Halilovic kapının önüne koyuluyor ancak kimse Samet'e çıkıp tek laf etmiyor. Neden acaba?

Futbol Transfer Dönemi bitmiş,Erden Timur Csk ve Karşıyaka maç sonuçlarının farkındaysa gerekeni yapar.
Erden Bey başka konulara kanalize olmuş ise geçmiş olsun.Galatasarayı bir adam üstüne yıkılmış durumda malesef

Kardeşim karşındakine ''ben onu yemem, sen yersin'' gibi alçaltıcı ifadeler kullanıp, bilmeceli yazmak yerine ''bu transferlerin yapılma sebebi bana göre budur'' deyip net şekilde düşünceni ifade etsen belki anlaşılması daha kolay bir yazı paylaşmış olurdun.

Forumun genelinin hangi fikirde olduğu doğrunun ne olduğu konusunda gram ikna edici eğil kendi adıma. Çünkü forumda ciddi seviyede yerli oyuncu hayranlığı olduğunu düşünüyorum.Bunun sebebi de bu seneye kadar genelde kısıtlı yerli rotasyonuyla oynayıp başarısızlığımızın sebebini bu durum sanmamız. Muhtemelen forum bu sene sonunda yerli oyuncuları fazlasıyla gözümüzde büyüttüğümüzü, yabancı kuralı sebebiyle Avrupa piyasasında alacakları paranın 2 katına Türkiye'de oynadıklarını anlamış olacak.

Mesela hazırlık maçlarında Yeboah, Buğrahan'dan daha iyi oynamasına ve Buğrahan'dan daha düşük bir yıllığa oynamasına rağmen her fırsatta eleştirilirken Buğrahan'a tek tük ses çıkıyor forumdan. Yine benzer paraları kazanan Halilovic, Samet'e göre hazırlık maçlarında çok daha fazla katkı verirken Halilovic kapının önüne koyuluyor ancak kimse Samet'e çıkıp tek laf etmiyor. Neden acaba?

Bunun sebebi yerli oyuncu hayranlığı değil. Basit bir olay aslında rahatlıkla anlayabilmeniz gerekir.

Yerli oyunculardan beklenti ana rolde olması, takımı taşıması, maç kazandırması ya da liderlik etmesi değil. Hali hazırda ülke genelinde bunu yapabilecek yerli zaten yok. Eğer ligde başarılı olmak istiyorsak çekinmeden oyuna alabileceğimiz, oyuna girdiğinde takımı geriye düşürmeyen, oyundayken fark yaratabilecek yerli oyuncularımız olmak zorunda, olmayınca Can Korkmaz, Ege Arar, Emir Gökalp, Yunus Emre vs gibi oyuncuları oyuna bile alamıyoruz, yabancı tercihi hatalı olduğu anda sezon başından sezon bitiyor.

Yabancı oyuncularda durum tam tersi. Yabancı oyuncu fark yaratacak, takımı taşıyacak oyuncu olmak zorunda. 3-4 milyona takım kuruyoruz,10 yabancılı takım kurmuyorsan, rol oyuncusu, tamamlayıcı parça alma hakkın yok. Radebaugh ve Halilovic geniş kadrolu ekiplerde rol oyuncusu olabilir ama 5-6 yabancıyla, düşük bütçeyle başarı hedefi olan takım için yanlış transfer. Her pozisyonda ana rolde olabilecek, takımı taşıyabilecek oyuncular tercih edilmeliydi. Yeboah için yanlış transfer bile demiyorum, art niyetli transfer kendisi!

Bunun sebebi yerli oyuncu hayranlığı değil. Basit bir olay aslında rahatlıkla anlayabilmeniz gerekir.

Yerli oyunculardan beklenti ana rolde olması, takımı taşıması, maç kazandırması ya da liderlik etmesi değil. Hali hazırda ülke genelinde bunu yapabilecek yerli zaten yok. Eğer ligde başarılı olmak istiyorsak çekinmeden oyuna alabileceğimiz, oyuna girdiğinde takımı geriye düşürmeyen, oyundayken fark yaratabilecek yerli oyuncularımız olmak zorunda, olmayınca Can Korkmaz, Ege Arar, Emir Gökalp, Yunus Emre vs gibi oyuncuları oyuna bile alamıyoruz, yabancı tercihi hatalı olduğu anda sezon başından sezon bitiyor.

Yabancı oyuncularda durum tam tersi. Yabancı oyuncu fark yaratacak, takımı taşıyacak oyuncu olmak zorunda. 3-4 milyona takım kuruyoruz,10 yabancılı takım kurmuyorsan, rol oyuncusu, tamamlayıcı parça alma hakkın yok. Radebaugh ve Halilovic geniş kadrolu ekiplerde rol oyuncusu olabilir ama 5-6 yabancıyla, düşük bütçeyle başarı hedefi olan takım için yanlış transfer. Her pozisyonda ana rolde olabilecek, takımı taşıyabilecek oyuncular tercih edilmeliydi. Yeboah için yanlış transfer bile demiyorum, art niyetli transfer kendisi!

2 sene önce Canaan'larla oynadığımızda Sadık dışında sahaya güvenerek atabileceğimiz yerli var mıydı? Euroleague'i kazanan takıma kök söktürdük, tarihi mağlubiyet yaşattık. Nasıl yaptık bu işi, yabancı kalitemizle. Bu durumda denklem çok basit, olabildiğince kaliteli yabancılar seçeceksin. Tabi ki doğru yabancıları bulmak para kadar, araştırma işi de. Ancak ne kadar paran varsa kaliteli yabancıya o kadar gitme şansın artar.

Buğrahan ile Can örneğini vermişsin. Mesela ben ona Mahir-Samet değişikliğine de ekliyeyim. Can ile Mahir'in yerine Buğrahan ve Samet oynayınca takımın çok ileriye gideceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Ama bu değişikliklerden kar edeceğin 300 bin doları 250 bin dolar ayırdğın başka bir yabancıya eklersen 550 bin dolara seçebileceğin yabancı portföyü ciddi boyutta artar ve doğru oyuncuyu seçerek önemli katkı sağlayabilecek, seni taşıyabilecek, hedeflerini yükseltebilecek bir yabancı oyuncu getirebilirsin. Ha 250 bine de doğru yabancıyı seçebilirsin. Peki 250 bine seçeceğin doğru yabancıyla 550 bine seçeceğin doğru yabancının vereceği katkı aynı mıdır?

Ben bu denklemi yaptığımda bu sefer de deniyor ki yerli oyuncu transferinin yabancı seçimiyle ilgisi yok. Kardeşim takımda genel bir bütçe varsa nasıl yerli-yabancı transferleri birbirlerini hiçbir şekilde etkilemez? Yerliye sınırsız, yabancıya kısıtlı bütçeyle mi çıkıyoruz piyasaya? Bunu söyleyince de demagoji oluyor

Sayfalarca konuşulan tartışmada asıl konuyu kimse konuşmuyor. Galatasaray Basketbol Takımı neden 3 Milyon Dolar'a takım kurmak zorunda? Bu takımda yüksek maliyetle yerli de olmalı yabancı da olmalı (kaliteli oyuncular olduğu sürece maliyetleri sorun olmamalı) .

"Yerli oyunculara parayı fazla harcadık o zaman Yeboah'ı alalım 100 Bin Dolar verelim , Halilovic'i alalım 250 Dolar verelim." diye bir mantık olamaz. Galatasaray'ın asıl pivotu 250 Bin Dolar'a asıl kısa forveti 100 Bin Dolar'a oynayamaz zaten. Öyle bir dünya yok. Oyuncu piyasasının daraldığı Avrupa'da imkansız bu maliyetlerle kaliteli oyuncu bulmak. Türkiye'de ve Avrupa'da şampiyonluğa oynayacak bir takımın 2 as yabancısına toplam 350 Bin Dolar vererek kapatması ve takımın kalitesini artırması mümkün değil.

Galatasaray Basketbol Takımı , Euroleague'e katılmıyorsa bile en az 5 Milyon Dolar'la takım kurmalı. Başkan ve yöneticiler takım kurulurken yaptığı tüm hamlelerde cimrilik yapmadan davranmalı. "100 Bin Dolar'a bu oyuncu var" diyen koça ya da genel menejere karşılık olarak "100 Bin Dolar'lık oyuncu bizi ileriye taşımaz." diyebilmeli. Kaliteli oyuncu uygun durumdaysa parayı bastırıp alabilmeli. Başka türlü çamurun içinde debelenir dururuz.

Bugün Beşiktaş ile maçımız var. 15.00 da Sports TV de izleyebileceğiz. Tabi Sports TV sonradan yine bir aymazlık yapmazsa 😄
Bu maçta da alacağımız yüksek skorlu bir mağlubiyet gerekli hamlelerin yapılmasını hızlandıracaltır. Daha doğrusu hızlandırması gerekir.

Bugün Beşiktaş ile maçımız var. 15.00 da Sports TV de izleyebileceğiz. Tabi Sports TV sonradan yine bir aymazlık yapmazsa 😄
Bu maçta da alacağımız yüksek skorlu bir mağlubiyet gerekli hamlelerin yapılmasını hızlandıracaltır. Daha doğrusu hızlandırması gerekir.
Emin miyiz abi yayinlayacaklarina ? Son anda bir Tulum Peyniri Edirne Basket-Ceyhan Karpuzu Adana maci falan koymasinlar simdi.

o zaman daha çok farklı mağlubiyet yada sayı atamadığımız sekanslar izleriz geçmişler olsun. hayırlı mağlubiyetler olur bunlar ama yani insan kazandığını görmek istiyor takımının.

Jonah Mathews yerine Radebaugh tercihini yapan her kimse sevgilerimi gönderiyorum. Radebaugh kötü oyuncu diyemem ama düzen içinde iş yapabilecek bir rol oyuncusu belli ki.

11-2 öndeyken 9-24'lük bir seri yedik ve ilk periyodu 20-26 geride kapattık.

Takım belli ki bu sene bolca irili ufaklı seriler yiyecek, anlık ambale olacak. Bu seneki en kötü transferimiz ne Yeboah ne de Halilovic, en kötü transferimiz açık ara farkla Tuğlahan Tuncer. Kendisinin transferini zamanında futbolda yaptığımız Emre Akbaba transferine çok benzetiyorum. Sadece Galatasaraylı diye oyuncu transfer edilmez.

Ezbere savunma yapılıyor yardıma gitmese daha iyi içeriyi bosaltiyoruz gecikmiş ezbere show up uzunu tepe çıkarıp kolay sayı yiyoruz. Maç başında bomboş pozisyonları rakip atamadı atınca farkı kapattılar. Kötü yabancı yok fark yaratan yabancı da yok.