2023-2024 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Sene başı en çok eleştirilen iki isim Yaboah ve Halilovic en azından mücadele ediyor. Ama diğer yabancılar özellikle Radebough o kadar vasat ki. Onlara kızamıyorum. Alınan yabancı oyuncular tek kelime ile rezalet. Takımın ne oynadığı belli değil. Kimse hesap sormuyor. Kimse hesap vermiyor. Ve biz üzüldüğümüz ile kalıyoruz.

Uzun suredir yazmiyordum.Fakat ust uste alinan maglubiyetler sonrasi acikcasi 1-2 cumle yazmak geldi icimden cunku ben de buradaki bircok uye gibi ozellikle ic sahadaki Fb maglubiyetinden beri takim ama ozellikle de Mitrovic konusunda doluluk icindeyim.Hapoel ve bugunku maglubiyetler bu dolulugumu tasirdi.Efes galibiyetininse tamamen Efes’in icinde bulundugu yikik durum,Erdem Can’in sacma sapan 5’lerle sahada yer almasi ve 3. ceyrekteki olaganustu sut yuzdemizle kazanildigini dusunuyorum.

Bastan soyleyeyim Mitrovic geldiginde cok sevinmistim ve kendisinden cok umutluydum.Ancak bugun geldigimiz noktada ilk gitmesi gereken kisinin kendisi oldugunu dusunuyorum.

Takimin kalitesini elbette tartisabiliriz.Ancak sezon basindan beri neredeyse butun forumun hemfikir oldugu 2-3 konudan biri sahip oldugumuz yerli kadrosunun ligin en iyisi olduguydu.Ancak kocumuz Mitrovic bu oyuncularin hic birinden yuzde yuz verim alamadi.Bu bence oyuncularin durumuyla aciklanacak bir konu degil.Verim alamamasini gectim adam belki de Furkan Aldemir’den beri en iyi yerli pivotumuz olan Samet Geyikle problem yasiyor ve cocuga hak ettigi sureyi bile vermiyor.Ismet gibi bir sutore cizilmis bir tane bile set yok.Takimda 5 tane 1-2 oynayabilecek oyuncu varken Mitrovic Bugrahan’i olabilecek en kotu rolde kullaniyor.Daha dogrusu Bugrahan’in dakikalarini ve yaninda oynayacak oyunculari ayarlayamiyor.Sadik’ta inanilmaz bir dusus var.Goksenin’i seven biri olarak Goksenin konusuna girmek istemiyorum.

Bence takimin en zayif halkasi Halilovic.Yani Halilovic’i mac basina 20 dakika ve ustu ortalamayla oynatirken Samet’i bu kadar harcamak neden ? Neden Halilovic diyorum ? Cunku Halilovic disindaki 5 yabanci oyuncunun daha dogru bir kocla performansini arttiracagini dusunuyorum.Yani bakiyorum Radebaugh’u ana skorer gibi kullanmaya falan calisiyor.Yahu hic mi bilmiyorsun bu adamin ozelliklerini ? Radebaugh iyi bir savunmaci ve iyi bir nisancidir.Ama sen oyle bir kullaniyorsun ki adamin da ritme girmesine musaade etmiyorsun.Mesela merak ettigim konu Walden’a ne oldu bugun ? Yani Allah korusun umarim ciddi bir durumu yoktur ama sakatlandigina ikna olmadim ben.Cunku bu Mitrovic her mac en az bir oyuncuyla problem yasiyor ve oyuncuyu biz bir daha goremiyoruz.50 saniyede kenara gelen Walden butun mac oynamadi fakat ben bunun sakatlik olduguna ikna degilim.

Tabi ki kadronun yapisal problemlerini izledikce goruyoruz.Fakat bu kadronun tavani da bu degil yani.Cok daha iyisini yapabilir.Yani Radebaugh yerine daha saf bir skorer alinmaliydi diyeni anlarim veya Walden yerine daha saf bir oyun kurucu alinmaliydi gibi elestiriler herkesin kendine gore dogrusudur.Fakat bu oyuncularin kullanim sekli de bu olmamali ya.Yani mac icinde o kadar sacma rotasyonlar goruyoruz ki ben artik takimi Mitrovic degil de sanki Fm oynayan 13 yasindaki bir cocuk yonetiyor saniyorum.Mesela Hapoel macinda iyi ritim yakalamis ve gayet iyi oynayan oyunculari surekli teker teker kenara alip takimin butun ahengini bozdu.Hani sey der gibiydi.”Ya X sen iyi oynuyorsun da hadi bir de Y girsin onu goreyim.”

Ben de isterdim yabanci tercihlerimizden en az ikisi daha yuksek potansiyelli oyuncular olsun.Bu yanlis anlasilmasin.Ama elimizdeki kadroda bu kadar goz kanatacak cinsten basketbol oynamaz ya.Oynamaz yani.Yani bu sacma rotasyonlar,birlikte oynayan oyuncularin uyumsuzlugu,Yeboah disinda bir tane oyuncunun bile ustune koyarak gidememesi acikcasi bana takimdaki sorunun Mitrovic oldugunu dusunduruyor.Bakin Yeboah disinda gercekten ustune koyan tek bir oyuncu olmadi.Diger 5 yabanci ve 5 Turk oyuncunun bu kadar yetersiz ve umutsuz vaka oldugunu dusunmuyorum ben.

Turgay Zeytingoz ve subenin diger durumu tabi ki daha da tartisilmasi gereken durum fakat oradaki olayin ic yuzunu bilmedigim icin o konulara girmeyecegim.Saha icinde gorduklerim bunlar benim.Kisacasi ben “MITROVIC OUT” diyorum.Ha gidip Ahmet Caki falan getirirler orasini da ben bilemem.Umarim ne aksiyon alinacaksa bir an once alinir.Biraz uzun yazdim ama okuyanlara simdiden tesekkurler,herkese iyi aksamlar.

Ben bu takımdan umutluyum bugün çok iyi oynadık gurur duydum. Hoca çok iyi setler çizdi, yediği teknik'ler sayesinde hakemler bizi doğrayamadı. 7 8 kaliteli eurolig topçusu alırsak şampiyon olabiliriz. Bide Turgay bey'e zaamlı sözleşme verirsek uçarız!!!!!!!!

Takım mücadele ediyor zaten bu yüzden maçı belli noktaya kadar getirebiliyoruz ama kimya ve koçun eşleşme oyun tercihleri kötü.

Samet Buğrahan zaten sert hırslı çalışkan oyuncular olmadılar hiçbir zaman.

ekranın başından sezonu kapattık diye kalktım. maçın üzerinden aşağı yukarı 4 saat geçti olumlamaya calisiyorum. polyannacilik modunu açtım. geçen sezon ilk 4 yapan takımlar sezonu 9 mağlubiyetle kapatmış. muhtemelen bu sene bu sayı 9-12 arası değişir çünkü özellikle deplasmanda kimse maç kazanamıyor. Denizli deplasmanında alınan galibiyet bile rakiplerine kocaman bir fark atmanı sağlıyor.

eldeki malzemeye bakıyorum, yerli rotasyonu ligin en iyisi zaten. üstelik hepsi de uzun süreli kontrat imzaladı seneye de bizleler. burda bir kemik kadro oluşturuldu. bu seneden gelecek ve bu oyuncularla iyi iletişim kuracak bir koç bu sezonu minimum zararla bitirir önümüzdeki sezon içinde güzel şeyler hayal ettirir. yabancılar içinse konusmaktan yoruldum. aslında yoruldum demeyeyim, sezon başından beri halilovic ve Yeboah dedik, sezon başından beri en verimli oyuncularımız ise onlar oldu. neredeyse geldiği için beni konvoya çıkaracak Martin ise kadroya giremiyor. çok acayip. oynadığımız oyunla da alakalı olabilir bilemiyorum. (yüksek ihtimal öyle) yeni gelecek bir koçla bu oyuncuların da verimi fazlaca artar. bunlar zaten bilinen şeyler tekrara düşmeyeyim.

mesele şu, koç değişikliği olursa kime gideceğiz? kim kaldı yani düşünüyorum, şu yerli rotasyonunun suyunu sıkacak bir koç hani yerli birine gitsek Ertuğrul hoca var bir tek o da Rusya'da. teklif yapsak gelir herhalde. daha evvel Emre abi yabancı bir koça gidildi ama teklifi reddetti demişti. Mevcut ortama da hiçbir yabancı koç gelmek istemez tabii. aslında gelir de bizi tatmin edecek koçlar gelmez. (bkz: trinchieri, perasovic vs vs.) bu durumda yerli koç tercihi daha mantıklı duruyor. merak ediyorum bundan sonraki süreci. daha fazla geç kalmadan, Kasım'ın 15'ini görmeden adımlar atılmalı. biz taraftariz elbette sezonu kapattık diyip ana bacı küfür edeceğiz. ama yönetimin ve oyuncuların buna hakkı yok, daha kasımın ortasına bile gelmedik. önümüzde 6 aydan fazla bir süre var. her şey çözülür. yeter ki artık radikal adımlar atılsın.

Bu arada Mitrovic maçtan sonra çok talihsiz bir açıklamada bulunmuş. TV'den anladığım kadarıyla salon bugün baya iyi dolmuş minimum 5k vardır. Yani kıymetini bileceksin abi bunun. Ekrem hocanın döneminde liseden arkadaşlarımı toplayıp getiriyordum maça alakasız alakasız yalova'dır denizli'dir kendimce tribüne adam çekiyorum moduna giriyordum, en kritik maçta bile 2 bin kişi olmuyordu toplam. ama o 2 bin kişi maç alıyordu, o uğultuya karar değiştiriyordu hakemler. sen 5-6 bin kişi bulmuşsun salonda bir zahmet kullan taraftarın itici gücünü.

İyi bir yönetici ya da GM ya da basketbol aklı her neyse... Gelse ne olacak ? 2 sene önce Turgay Zeytingöz geldiğinde ''ohhh artık şahlanacağız'' demedik mi ? İyi bir basketbol aklı değil miydi kendisi ? Ve harika başlamadık mı her şeye ? Akabinde neler yaşandı peki , ne oldu ? Yani iyisini getirsen de bir haltlar oluyor anlamıyorum ben. Koç olarak da yönetici olarak da en iyisini ve doğrusunu bulsak bile bir kötülük oluyor. Mitrovic için de neler neler yazıldı, Pistiolis için de... Sonuç ortada.

İyi bir yönetici ya da GM ya da basketbol aklı her neyse... Gelse ne olacak ? 2 sene önce Turgay Zeytingöz geldiğinde ''ohhh artık şahlanacağız'' demedik mi ? İyi bir basketbol aklı değil miydi kendisi ? Ve harika başlamadık mı her şeye ? Akabinde neler yaşandı peki , ne oldu ? Yani iyisini getirsen de bir haltlar oluyor anlamıyorum ben. Koç olarak da yönetici olarak da en iyisini ve doğrusunu bulsak bile bir kötülük oluyor. Mitrovic için de neler neler yazıldı, Pistiolis için de... Sonuç ortada.
Turgay Zeytingöz ' ohbe derken basketboldan geliyor olmasına sevinmiştik bizdeki yöneticeler basketbol topunu görmeden şube yönettikleri için.

Pirinçe giderken evdeki bulgurdan olduk malesef bunca sene Basketbol içinde kocaman bir balonmuş Zeytingöz

Ilk senesinde yaninda Baris Nane vardi. Baris Nane ayrildiktan sonra tepe taklak asaga dogru gitmeye basladik.

Turgay Zeytingöz iyi bir profesyonel ama Galatasaray gibi bir külüpte sadece iyi bir profesyonel olmak yetmiyor.
Turgay Bey bence zayif karakter, dominant birisi degil, karar veremiyor, sadece isini iyi yapan bir idareci.

Ben olsam Ekrem Memnunu basketbolun basina getiririm, oyunculari kocu onun belirlemesini isterim. B
Ekrem Memnun bu isi cok iyi yapacagindanda eminim

Turgay Zeytingöz ' ohbe derken basketboldan geliyor olmasına sevinmiştik bizdeki yöneticeler basketbol topunu görmeden şube yönettikleri için.

Pirinçe giderken evdeki bulgurdan olduk malesef bunca sene Basketbol içinde kocaman bir balonmuş Zeytingöz
Turgay Zeytingöz Banvit'teyken de transferlere el atıyor muydu yoksa alt yapı ve genç gelişimi ile mi uğraşıyordu.

Bu arada Mitrovic maçtan sonra çok talihsiz bir açıklamada bulunmuş. TV'den anladığım kadarıyla salon bugün baya iyi dolmuş minimum 5k vardır. Yani kıymetini bileceksin abi bunun. Ekrem hocanın döneminde liseden arkadaşlarımı toplayıp getiriyordum maça alakasız alakasız yalova'dır denizli'dir kendimce tribüne adam çekiyorum moduna giriyordum, en kritik maçta bile 2 bin kişi olmuyordu toplam. ama o 2 bin kişi maç alıyordu, o uğultuya karar değiştiriyordu hakemler. sen 5-6 bin kişi bulmuşsun salonda bir zahmet kullan taraftarın itici gücünü.
Galiba taraftar hani şu ''futbolculara küfür edip Dee Bost transferinde ağzını açmayan taraftar'' İsmet ile hoca atışınca İsmet lehine tezahürat yapmış.

Turgay Zeytingoz geldiğinde elbette sevindik. Bir önceki GM'miz takımı küme düşürmek için yoğun mesai harcayan Oytun Özer'di çünkü. Ondan önceki GM ise Ömer Topsakal'dı. GM koltuguna dümdüz ceket koysan, yeni GM'miz bu ceket'tir desen biz yine havalara uçacaktık. Turgay'ın geldiği zamanlar yaşadığımız sevincin mevcut ortamla ilgisi yok. Bu adamın gitmesi lazım. GM'mizin değişmesi lazım.

Keşke Derya Yannier'i Fenerbahçe'ye gitmeden bi yoklasaydık.

''Şube ehil ellerde, Turgay Zeytingöz gibi bir isim geldi demek ki ciddi ciddi yatırımlar ve gelişmeler olacak.'' minvalinde yorumlar ve düşünceler vardı. Kimse eskisi gitti diye sevinmedi. Gelen ismin büyüklüğüydü sevinci çok büyük kılan. Daha dün gibi yorumlar aklımda. Bana inanmıyorsanız gidin Turgay Zeytingöz başlığının ilk sayfalarına bir göz atın. Hatta sonra Pistiolis ve Mitrovic sayfalarına da bakmanızı öneririm.
Yani en doğru isimler bulunduğunda ya da doğru isimler olduğuna inanıldığında bile bir problem oluyorsa bu işte bir iş var.

Son dönemde boşta olan yabancı koçlara bakan oldu mu? Kim var gelse fark yaratabilecek?
Benim gözüme ilk çarpan Dejan Radonjic oldu.
Martin Schiller de boşta sanırım.

Son düzenleme: