24/25 Kadın Voleybol Takımı (Galatasaray Daikin)

Bahçeşehir Beşiktaş maçında Beşiktaş taraftarları kavga çıkardı ve Bahçeşehir’li oyuncular sahadan ayrıldı. Pis holiganlık kültürünü voleybola getirmez umarım Beşiktaş taraftarı. Fenerbahçe Sigartoshop maçında da Hakem taraftarı uyarıldı bir kaç kere Fenerbahçe taraftarı küfürlü söylemlerden dolayı. Taraftar grubu olarak da farkımızı koyuyoruz ortaya.

Foruma daha fazla yazı yazmamaya karar verdim. Voleybola ilgisi olan kişileri de bazı saçma sapan insanlar ilgisini soğutuyor sezon içerisinde dediğimiz herşeyi anlarsınız zaten yeni sezon başlayınca bu takım seviyesine gösterecektir. Önceki sezon Mete beyle sık sık değerlendirme yaptık sezon başında dediğimiz her şey sezon sonu çıktı zaten umarım voleybolu ütopyasında yaratıp saçma sapan yorumlar yapan kişilerden bu sezon oyuncularımız etkilenmez sezon başı oyuncularımızı korumamız lazım genç oyuncular karalamak için çok çaba sarf edilecek derken bunu kast etmiştim umarım güzel bir sezon geçer.
Bu yorumu Gizem hanımın boş yorumları yüzünden yapmıştım zamanında orda da dediğim gibi takım seviyesini sezon başlayınca gösterdi.

Salondan izledim maçı. Lazovic ve Eylül kötü servis karşılamaya devam ediyor ilkin en iyi oyuncumuz servis karşılamada. Her ne kadar istatistiklerde öyle görünmese de ben böyle olduğunu düşünüyorum zira karşılanan her servis de aynı değil. Eylül ve lazovic umarım toparlar. Bunun dışında blok defansta iyi gidiyoruz hocanın takıma en büyük etkisi bu oldu zaten geçtiğimiz sezonda da gördük bunu.
Zeren ise genel olarak bizim oyun yapımıza karşı zorlanan bir takım olmuş. Muhtemelen Bahçelievler gibi maçları da zor geçecek. BJK de kendilerini yenmişti. Zeren kadrosu güçlü bir takım ama bunu sahaya yansıtamadılar umarım Thy maçlarından puanlar alırlar.
Bunun dışında her zaman dediğim gibi takımın köşeleri top öldürme konusunda üst seviye değil yine %50ye ulaşan bir köşe oyuncumuz yok. Orta oyuncularımızın yüzdesi olmasa takım olarak ortalama %39-41 bandında hücum edeceğiz maç sonu toplam atak yüzdemiz %43! Kısacası hücumda istim üzerinde gidiyoruz. Kötü manşetler geldikçe bongaerts de sallanıyor köşede de vasatın biraz üstü hücum eden köşeler olduğu için top öldüremiyoruz bu noktada zaten bizi kurtaran blok defans disiplinimiz oluyor sürekli 2.3. Oyunları kurma şansı elde ediyoruz. İlerleyen süreçte hücum edebilen bir 4 numara ihtiyacımızı herkes görecek buradaki polyannalar bile…
Bununla beraber kuzeyboru thy maçından da anlaşılacağı üzere Thy bizim hazırlık maçı yaptığımız thy değil daha güçlüler iki takım da bizim doğrudan rakibimiz. Kuzeyboruda lazareva çok iyi başladı skorer bir çapraz. Kurilo geçtiğimiz sezon dinamo Moskova’da oynamıştı. Onlar da iyi manşet geldikçe hızlı oynatacak pasörlerle oynuyorlar. Gamze her ne kadar kötü anılsa da iyi işler de yapıyor. Kısacası Thy ve kuzeyboru maçlarımız çok kritik.

Kazanarak devam etmek güzel tabi. Maça gelen taraftarın voleybol bilgisi var yani voleybol taraftarı gelenler. Ama bence sayı çok az cumartesi oynan bir maçta Galatasarayın 2000 kişilik taraftarı olmalı salonda. Gerçi yarın 50 kişi anca olacağız tribünde ama işte… gerçi pardon öyle bir sorunumuz yok taraftarımız hep salonlarda(!) onu da yanlış görüyorum ben!!
Gsvoleybolun peşinde olmaya devam

Salondan izledim maçı. Lazovic ve Eylül kötü servis karşılamaya devam ediyor ilkin en iyi oyuncumuz servis karşılamada. Her ne kadar istatistiklerde öyle görünmese de ben böyle olduğunu düşünüyorum zira karşılanan her servis de aynı değil. Eylül ve lazovic umarım toparlar. Bunun dışında blok defansta iyi gidiyoruz hocanın takıma en büyük etkisi bu oldu zaten geçtiğimiz sezonda da gördük bunu.
Zeren ise genel olarak bizim oyun yapımıza karşı zorlanan bir takım olmuş. Muhtemelen Bahçelievler gibi maçları da zor geçecek. BJK de kendilerini yenmişti. Zeren kadrosu güçlü bir takım ama bunu sahaya yansıtamadılar umarım Thy maçlarından puanlar alırlar.
Bunun dışında her zaman dediğim gibi takımın köşeleri top öldürme konusunda üst seviye değil yine %50ye ulaşan bir köşe oyuncumuz yok. Orta oyuncularımızın yüzdesi olmasa takım olarak ortalama %39-41 bandında hücum edeceğiz maç sonu toplam atak yüzdemiz %43! Kısacası hücumda istim üzerinde gidiyoruz. Kötü manşetler geldikçe bongaerts de sallanıyor köşede de vasatın biraz üstü hücum eden köşeler olduğu için top öldüremiyoruz bu noktada zaten bizi kurtaran blok defans disiplinimiz oluyor sürekli 2.3. Oyunları kurma şansı elde ediyoruz. İlerleyen süreçte hücum edebilen bir 4 numara ihtiyacımızı herkes görecek buradaki polyannalar bile…
Bununla beraber kuzeyboru thy maçından da anlaşılacağı üzere Thy bizim hazırlık maçı yaptığımız thy değil daha güçlüler iki takım da bizim doğrudan rakibimiz. Kuzeyboruda lazareva çok iyi başladı skorer bir çapraz. Kurilo geçtiğimiz sezon dinamo Moskova’da oynamıştı. Onlar da iyi manşet geldikçe hızlı oynatacak pasörlerle oynuyorlar. Gamze her ne kadar kötü anılsa da iyi işler de yapıyor. Kısacası Thy ve kuzeyboru maçlarımız çok kritik.

Kazanarak devam etmek güzel tabi. Maça gelen taraftarın voleybol bilgisi var yani voleybol taraftarı gelenler. Ama bence sayı çok az cumartesi oynan bir maçta Galatasarayın 2000 kişilik taraftarı olmalı salonda. Gerçi yarın 50 kişi anca olacağız tribünde ama işte… gerçi pardon öyle bir sorunumuz yok taraftarımız hep salonlarda(!) onu da yanlış görüyorum ben!!
Gsvoleybolun peşinde olmaya devam
Az bekle 3 hafta sonra şikecilerle maçımız var kaybedince rahatça kusarsın kinini.

Kulübün pek de karşılığı olmayan Challenge Cup'ta karşımızda İtalyan voleybol kültürü ve günden güne dengelenen finansı, yerel lig ve yerel kupadaysa devasa bütçeler ve tabi finans var. Bu ortamda, Dünya'nın hemen her noktasında finansal döngü itibariyle yegane profesyonel branş ve amiral gemi olan erkek futbolda son 10 sezonda aldığımız kupaların kahir ekseriyeti bıktırmış ve bizi aşağı çekmişken; Eylül-Ekim görüntümüzde anlaşılır düşüşler dışında bir değişim olmadığı takdirde kupa kazanamamanın lafı dahi olmayacak. Takım sezonu ayakta alkışlanarak bitirecek. Burhan Felek o ölçüde keyifli sürüyor.

Mihajlovic'in var olduğu bir takıma iki maçta birden set vermedik. Sezon uzun, görüntüleri değişebilir fakat bu yaşanmazsa Uzelac'la parayı nispeten faydalı bir yere harcarlar umarım. :) Avrupa'da punduna getirerek kupa kazanan ve devamında uzun yıllar üstüne yatan verimsizlik abidesi Eczacıbaşı'nı 14 sayıda tutarak set kazansalar da ortaya henüz bir takım çıkmamış.

Son düzenleme:
Bugünkü maçtan ilginç notlar;
1- Yasemin bugün fena dağıttı (ama rakibi) :ROFLMAO:
2- Yasemin, üst üste rakipten file üstüne uçan iki topa ard arda iki smaç sonrası kıkırdayarak Alexia ile muhabbete girdi. Sizce Yasemin, Alexia'ya, sen ortaya geç ben PÇ olayım demiş'midir?:ROFLMAO:
3- Her serviste ciddi yüz ifadesi ile servis kullanan Bongaerts'in kulağına, İlkin ne fısıldamış ki, Bongaerts serviste ağzı kulaklarında poz verdi?:ROFLMAO:

Bunca garip, ne amaçladığı belli olmayan kişinin paylaşımları ve ortalığı germe çabasından sonra biraz da gülelim dedim:ROFLMAO:.

Bugün takım hem kendisi keyifli idi hem de izleyenlere (gördüklerini ya da okuduklarını yorumlama kapasitesi olanlara) çok keyif verdi.

Gecenin hareketi ise Tuncay bey'in özellikle vurguladığı, bizim atletik olmayan!!! İlkin'in, yerden kazıyarak çıkardığı ve hücuma dönüşen topta Alexia'nın hücumu ile birlikte maçı kazandıran hareketler serisi idi. Bu sayı, özellikle voleybol okulları veya kurslarında, defalarca izlettirilecek, maçın son sayısında oyuna odaklanmanın ve başarı hırsının bir savunma ve hücum başarısı olarak yansıması idi.

Geç olması nedeniyle, bütün oyun ve oyuncularla ilgili yorumlarımı daha sonra paylaşacağım.

Sarıyer her ne kadar ligin en zayıf takımı olsa da bence iyi oynuyorlar kolay yenilmediler 3 maçtır o yüzden kolay gibi görünse de dikkatli olmamız kontrolü bırakmamamız gereken bir maç.Bu maçta Lazovic yerine Kalandadze Timmerman yerine Ayçin oynar umarım en doğru kadro bu olur.

Kazanmamız zor bana göre.
Bence de ama Fenerbahçe servis karşılama ve pas dağılımı sorunu yaşıyor hücumda blokta serviste kusursuzlar ama ana üzerine güzel oynarsak pasörleri iyi giremedi lige güzel blok kurgusu iyi oyun içi defansla yenebiliriz. Ama iyi servis atamaz yada oyun içi defansı iyi yapamazsak set dahi alamayız gençlik enerjimizi ve ana’nın servis karşılamadaki sorunu ve formsuz pasörlerini iyi kullanmalıyız.

Bu Galatasaray'ın sırrını çözmeye, akıl sır ermez. Şimdi hoppala bu da nereden çıktı diyeceksiniz... Tamam takımımız hızlı oynuyor. Oyuncular bireysel anlamda hepsi çok iyi oyuncular. Takımda arkadaşlık ve uyum yani takım kimyası güzel. Bongaerts çok iyi bir pasör ve takımı oynatıyor. Buraya kadar herşey tamam. Asıl garip olan, voleybol dinamikleri dikkate alındığında, nasıl yani diyorsunuz.

Şöyle ki, hızlı ve başarılı hücumlar sonucu rakibi bozmak ve yenmek için, temel öğelerden başta gelen, iyi servis karşılamaktır. Oysa ki, an itibarı ile, Aras Kargo ve Vakıfbank'dan sonra, %40 pozitif ile, ligin en kötü servis karşılayan takımıyız. Buna karşın, hücum yönünden, Fener'den sonra, %48 Top öldürme ile ligin en iyi takımıyız. Geçmiş sezonları ve bireysel kariyer performanslarını dikkate aldığımızda, özellikle İlkin ve Lazovic'in, bu sezonun başlangıcı için servis karşılama istatistikleri endişe verici. İlkin %46 pozitif ve %10 kusursuz ile oynarken, Lazovic %32 pozitif, %11 kusursuz gibi, adeta vasat altı bir oyuncu performansı göstermiş. Hem İlkin'in hem de özellikle Lazovic'in, hücum istatistiklerini düşürmeden bu alanda acilen toparlanması gerekir. Buna karşın, bu alandaki en iyi oyuncumuz, başlangıç olarak %47 pozitif ve %17 ile Eylül görünüyor ki, bu istatistiğin biraz daha yükselmesi durumunda, bir libero için ideal diyebileceğiz.

Hücumda bu denli başarılı olmamızın nedenini, servisten gelen toplar değil de devamı olan rallilerdeki başarımız ve bu noktada devreye giren Bongaerts diye özetlemek mümkün olabilir. Bu istatistikler bir maç için hata içerebilir ama maç sayısı arttıkça hata payı azalacağından, 3 maç sonunda bu istatistikleri doğru kabul edebiliriz. Volleystation hem VNL, hem Avrupa Şampiyonası hem Olimpiyat elemelerinde başvurduğum kaynaklardan birisi idi ve orada, İlkin dahil milli oyuncularımızın performansları ile ilgili yayımlanan istatistiklerde çok belirgin bir sapma saptamadım. Yani rakamları güvenilir kabul edebiliriz.

Hücumda başarımızın en önemli öğelerinden birisi de orta oyuncularımızın katkısı. Timmerman ve Yasemin özelinde bakarsak, Timmerman maç başına hücumda 7, toplamda 9, Yasemin ise maç başına hücumda yaklaşık 5, toplamda 7 sayı katkısı yapmış. Bunlar, iki ortamızın da gayet verimli olduğunu gösteriyor.
İlkin top öldürmede %44 ile kendi ortalama performansı olan %45'e yakın bir performans sergiliyor. Aynı şekilde Lazovic %41 ile iyi sayılabilecek bir performans ile oynarken Alexia, %47 top öldürme ve %35 verimlilik ile, oldukça iyi performans gösteriyor ve takımın dinamolarından birisi... Buna takım savunmasındaki müthiş performans eklenince, sanki servis karşılama, ikinci plana atılmış gibi duruyor ki, bunun ne kadar sağlıklı olduğu, ayrıca bir tartışma konusu.

Dünkü maça gelince, yukarıda özetlemeye çalıştığım tablodan, çok farklı değildi. Peşembe günü Zeren maçı ile ilgili nelere dikkat etmemiz konusundaki yorumlarımda, Zeren blokları ve Uzelac servisleri konusuna dikkat çekmiş, gereğinin yapılması durumunda, maçı rahat kazanabileceğimiz yorumunu yapmıştım. Nitekim öyle oldu. İki maçta 25 blok yapan Zeren'i 5 blok sayısında tuttuğumuz gibi, 9 servis kullanan ve 0 hata yapan Uzelac'ın füze servislerini, yukarıdaki tanımlamaya çalıştığım servis karşılama sorununa pek uymayacak şekilde, başta Eylül ve İlkin ile, elma armut gibi toplayarak hiç aman vermedik. Bu da başka ilginç bir nokta. Demek ki odaklanınca oluyormuş.

İlkin, Alexia, hücumda oyununu oynayınca, Eylül %50 pozitif karşılama ve başarı digleri ile katkı yapınca, Yasemin ve Timmerman, toplamda set başına ortalama 7 sayı ile oynayınca, Bongaerts de üzerine düşeni yapınca, hızlı oyunla rakibi sarhoş ederek, güle oynaya kazandık. Buna rağmen aman diyorum, servis karşılamaya özel dikkat. Böyle devam etmemeli aksi halde organize olan kaliteli takımlar karşısında bocalayabiliriz.

Mete beyinde değindiği üzere şuan manşet sorunumuz var.Ligin en iyi manşet yüzdesi yakalaması gereken takımız smaçörlerimiz manşete çok iyi çünki ama halla o manşet çizgimizi yakalayamadık.Ben manşet sorununun çözüleceğini düşünüyorum iyi manşet hızlı oyun ile yenemiyeceğimiz takım yok çünkü rakip bloğu yetişemiyor her alandan hücum eden ve hızlı oynayan bir takım olduğumuz için.Ama bu şekilde devam edersek Fenerbahçe Eczacı maçlarında işimiz zor çünkü biz kısa bir takımız ve hızlı oyuna muhtacız hızlı oyun ile boy sorunu ortadan kalkıyor ama kötü manşet gelir yüksek paslar atmak zorunda kalırsa Bongaerts ilk 3 hedefi ortadan kalkar çünkü fizikli bir takım değiliz.Ama dediğim gibi bence manşet sorunu ortadan kalkacakdır iyi manşet alınca hızlı oyunla ciddi anlamda her takımı yenebilecek seviyeye geliyoruz çünkü.Orta oyuncu anlamında ligin en formda ortaları bizde bence şuan Bongaerts sayesinde yıllardır fb de Eda Vakıf da Zehra klasiği vardır bence şuan bizim ortalarımız açık ara en etkili ortalar.Bongaerts ligin açık ara en iyi pasörü.Alexia hızlı pas oyununda parlıyor her set 5.5 sayı gibi bir yüzde yakaladı gayet iyi.Lazovic kötü manşet gelince hücumda yok ama izledik iyi manşet hızlı oyunda power smaçöre dönüşüyor.İlkin bence açılmaya başladı eski İlkini izlemeye başlıyoruz.Eylül şuan bence muazam oynuyor Milli takıma göz kırpıyor.Yani iyi manşet hızlı oyunu sezon boyu götürürsek her takımı yenebiliriz ama son maçlarda manşete çok aksıyoruz bu şekilde olmaz.

Yönetimin şimdiden bence full kadro sözleşme yenilemesi lazım.Sadece Yasemin Özel yerine Logan tarzı hem pç hem de power smaçör oynayabilecek 1.90 bir oyuncuya ihtiyacımız var.Yasemin Özel yerine Logan ya da Tolok tarzı elit düzey bir power smaçör getir zaten bir mevki transfer yapıcan en iyisini al geri kalan kadro ile uzat seneye takım uyumu oturmuş oyuncularımız genç daha da gelişmiş olacak gümbür gümbür oynarız.

Son düzenleme:
Bu maçta Bongaerts, İlkin ve Alexia dinlendirmeli. Bazen haftada 2 maç oynuyoruz bu tempo da her maç oynayamazlar. Aslıhan, Kalandadze, Lazovic, Yasemin Özel, Ayçin, Yasemin Güveli, Eylül Akarçeşme kadrosu bence bu maç için yeterli olur.

Moderatör tarafında düzenlendi: